Nezdravosti ve zdravé výživě

18. 12. 2017 Články štítky: , 44 komentářů

Na šíření osvěty, informací a aktuálních poznatků o zdravém jídle mají svůj ohromný podíl nejen alternativci a foodbloggeři, ale také farmářské trhy a prodejny zdravé výživy. Mnozí z nadšenců předběhli nejednoho výživového a lékařského experta. Zatímco odborníci živili protitukovou hysterii, praktici z terénu doporučovali jíst nejkvalitnější potraviny a vyhýbat se vysoce průmyslově upravovaným produktům, zbytečným aditivům a reziduím agrochemikálií. A měli pravdu.

Dnes už i většina odborníků doporučuje upřednostňovat skutečné potraviny. Třeba v Brazílii mají dokonce státní výživová doporučení postavená na kvalitě potravin. Pionýrům, kteří u nás roky před dnešní módní vlnou propagovali skutečné potraviny, patří dík. Ale pozor, neznamená to, že vše, co se označuje jako zdravé a co najdete na pultech v obchodě se zdravou výživou, skutečně prospívá. V mnoha prodejnách nacházím i produkty, které bych si nikdy nekoupila – a nedoporučuji to ani vám.

Konkrétní maskované nezdravé potraviny

Kterým „zdravým produktům“ bychom se měli obloukem vyhýbat? Uvítám, když můj seznam doplníte o nezdravé potraviny, které jste v prodejnách zdravé výživy našli.

 • Extrudáty jsou nejrůznější obiloviny zpracované za použití vysokých teplot a tlaku, mohou mít například podobu křehkých plátků. Preferují je hubnoucí lidé, kterým je jako dietní produkty doporučují výživoví poradci. Jsou totiž lehoučké. Že mají vysoký glykemický index, jsou obvykle naprosto nechutné a v podstatě nemají výživovou hodnotu, mnoho poradců vůbec neřeší. V podobě nejrůznějších křupek a instantních kaší jsou extrudáty oblíbené i u některých maminek. Tělu dodávají jen cukry. Obzvláště pro lidi s cukrovkou nebo s nadváhou by měly být naprosté tabu.
 • Sójové produkty mohou být jogurty, různé dezerty, mouka a proteinové izoláty. Posledně jmenované obvykle najdeme v produktech pro vegetariány a vegany od zmrzlin až po salámy. Sójové produkty jsou až na vzácné výjimky těžce stravitelné a přinášejí spíše rizika než zdravotní profit. Jinak je to v případě fermentované sóji, která našemu zdraví prospívá a která může mít podobu kvalitní miso pasty, tradiční sójové omáčky nebo sýrů tempeh a natto.
 • Sušená mléka mohou podle výsledků analýz Vysoké školy chemicko-technologické obsahovat rekordní množství trans tuků. Závěry sledování VŠCHT zní: „Analýzy sušených sójových nápojů jsme dělali letos, a to již potřetí. Zajíc byl vždy nejhorší z pohledu obsahu trans kyselin z celkových mastných kyselin. Letos jsme analyzovali Zajíc natura (42,7 % TFA), Zajíc plus (33,75 % TFA), Zajíc smetana 36,95 % TFA a Zajíc vláknina (35,27 % TFA), což jsou velmi vysoké obsahy, které se v jiných potravinách již nevyskytují.“ Produkt není ani bez trans tuků nic prospěšného, jde jen o směs škrobu a tuku s velmi malým množstvím extraktu ze sójových bobů. Ještě doplňuji, že obsah trans tuků dnes není na obale uváděn, zákazník tak nemá šanci se o něm dozvědět. Při nákupu skutečných základních potravin se však trans tukům pohodově vyhneme.
 • Agávový sirup je zpravidla vysoce průmyslově upravovaný produkt získávaný ze sukulentů, jež rostou v Jižní Americe. Pro svůj nízký obsah glukózy má i nízký glykemický index, a to jenom 15. Jenže sirup po zpracování obsahuje přes 75 procent zdraví škodlivé fruktózy.
 • Sladkosti slazené agávovým sirupem nebo přímo fruktózou, jako třeba některé rakytníkové bonbony, nejsou zdraví prospěšné. Fruktóza podporuje vznik inzulinové rezistence, významně zvyšuje hladinu triglyceridů, rizikového faktoru srdečně-cévních nemocí. Podporuje ukládání břišního tuku, které zvyšuje riziko vzniku obezity, cukrovky 2. typu, nemocí srdce a metabolického syndromu.
 • Vysoce průmyslově zpracované produkty, jako třeba mnohé bezlepkové pečicí směsi a bezlepkové produkty, jsou často koktejlem škrobů s hromadou aditiv a sacharidů.
 • Müsli tyčinky jsou zpravidla různé zdroje cukrů slepené dalšími cukry. Výsledkem je produkt a vysokým glykemickým indexem se všemi jeho zdravotními riziky.

Proč jsou nezdravé potraviny v prodejnách zdravé výživy?

Křehké chlebíčky a další extrudáty vymyslel průmysl jako nabídku pro lidi, kteří drží diety nebo mají fobii z tuků. Prodejny je přebraly, protože dietní produkty jsou některými experty chybně propagovány jako zdravé. Ve skutečnosti neprospívají vůbec nikomu a jednoznačně je nedoporučuji.

Sušené sójové mléko a obecně produkty s ultra zpracovanou sójou jsou doporučované a konzumované mnoha striktními vegetariány, kteří chtějí jíst jako ostatní, a přitom dodržovat svoji výživovo-etickou restrikci. Vegetariánská strava může pohodově zajišťovat zdraví, ale i ta by měla být postavena na základních skutečných potravinách. Konzumace vysoce zpracovaných napodobenin založených na sójových izolátech neprospívá.

Slávu fruktózy a agáve sirupu rozběhli lékaři doporučující diabetikům sladit fruktózou. Tento omyl přebrali neznalí propagátoři zdravé stravy, někteří z nich problém pořád ještě nechápou, případně neradi přiznávají vlastní omyl. Vysoce průmyslově zpracované potraviny ve zdravé výživě zájmu o zdraví, jsou podvodem zákazníků.

Kde nakupovat?

 

Ve zdravých výživách pořád najdete spoustu prospěšných potravin. Pokud chcete to nejčerstvější, zkuste jít přímo ke zdroji. Nakupujte skutečné potraviny u jejich pěstitelů a chovatelů. Základní minimálně zpracované potraviny (jako je třeba kváskové pečivo nebo jogurty a sýry) kupujte u jejich lokálních výrobců.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Zdravé zprávy emailem

44 komentářů: “Nezdravosti ve zdravé výživě”

 1. Zuzana Smržová napsal:

  Souhlasím. Podotýkám ještě, že k dokonalosti extrudované výrobky dotáhli někteří výrobci tím, že je ochucují a obarvují, aby byly pro děti víc atraktivní. Také moc nemusím různé obilné a sójové náhražky smetany, z velké části tvořeny slunečnicovým olejem s vysokým obsahem omega 6 MK a zahušťovadlem. A vůbec mi vadí to množství různých tekutých a tuhých rostlinných olejů, ale kvalitní sádlo ve zdravé výživě neseženu. A asi největší bingo jsou sušené ovoce (sířené) a oříšky obalované v jogurtu a mléčné čokoládě.

 2. Patrícia napsal:

  Dobrý deň,
  Chcela by som sa spýtať ohľadom extrudovanych kukuricnych chrumiek. Synček má 6mesiacov a začala som mu dávať papať nesolene kukuričné chrumky. Je to podľa Vás vhodné, či sú, ako píšete v článku, nezdravé? Ďakujem pekne.

 3. Dobrý den, platí pro ně vše uvedené, jsou pouze zdrojem rychle se uvolňujícího cukru. Margit

 4. Nela napsal:

  Dobrý den,
  mohla bych se zeptat na Váš názor na čekankový sirup? Má vysoký podíl vlákniny (až okolo 70%) a asi jen 10% cukrů- jak je ale možné, že je tak sladký? Navíc s takovým složením a tedy i velice nízkou kalorickou hodnotou (na sirup) by to přeci byla superpotravina v pravém slova smyslu?
  Děkuji, Nela

 5. Dobrý den Nelo, samotný čekankový sirup mohu doporučit, hlavní složkou je vláknina. Pozor ale na výrobky, kde je čekankový sirup doplněn sladidlem sukralóza – tyto určitě nedoporučuji. Margit

 6. Ruda napsal:

  Dobrý den,
  nejdříve bych Vám chtěl moc poděkovat za perfektní stránky na kterých má člověk dobrý pocit, že čte objektivní a ověřené informace. Začínám se intenzivně zajímat o to jak se stravovat, jelikož mi lékař na prevenci sdělil vyšší hladinu cholesterolu. A zde nacházím hodně odpovědí jak na to.

  Pak bych se chtěl zeptat, ačkoli už odpověď tuším. Máme ročního syna ještě dost kojeného, ale již i přikrmovaného (snídně, oběd, večeře). Žena nakoupila různé kaše např. Osmizrnou ale i nějaké instatntní z prodejny zravé výživy, např pohankovou, kukuřičnou,… a dává mu je spolu s dušeným ovocem k snídani a večeři. Z toho co se uvádí v článku mi vyplývá, že by bylo lepší kaše připravovat napřiklad povařením ovesných, či pohankových vloček?

  Děkuji

 7. Dobrý den, je to přesně, jak sám píšete. Kaše nejlépe vařit z celých zrn anebo vloček a pro další inspiraci k výživě dětí doporučuji i dřívější článek: https://www.margit.cz/doporuceni-deti/. Kniha v něm doporučovaná má vyjít v lednu v češtině a do konce roku sama zveřejním hodinové video k výživě dětí. Margit

 8. Ruda napsal:

  Dobrý den,
  děkuji za odpověď, na video se těšíme a na knihu si počkáme.

  Přeji pěkný den.

 9. Ruda napsal:

  Dobrý den,
  měl bych ještě jeden dotaz. Dostal jsem se i na stránky Globopol. Kde mě v desateru zarazilo, že až v bodu 7 se zmiňují obilniny a to vy smyslu omezit. Dtto platí pro luštěniny. Desatero na mě působí poněkud extremisticky, skoro něco jako paleo. Mám tedy pocit, že pokud si dám k snídani vločkovou kaši, k obědu rizoto z neloupané rýže a k večeři dýňovou polévku s kouskem žitného chleba, vlastně pořád nejím zdravě. Přitom z vašeho zdravého talíře se zdá, že správné obilniny a luštěniny mají podíl cca 20%. Odhadl jsem množství cca správně?

  Ještě jedna věc. Řeším tepelnou úpravu zeleniny. Četl jsem i o TČM kde bylo doporučováno především přes zimu zeleninu tepleně upravovat. Na toto téma jsem tu ještě nenarazil. Při tak velkém objemu zeleniny denně je to celkem zásadní informace, mohl bych se zeptat na Váš názor? Zeleninu spíše tepelně upravenou, nebo syrovou?

  Děkuji

 10. Dobrý den,
  píšete o Desateru nízkosacharidové stravy, která je primárně určena pro nemocné cukrovkou. Desatero je shrnutím, detailní vysvětlení najdete na webu, na který leták odkazuje: http://www.cukrpodkontrolou.cz. Hned v úvodu tohoto webu je napsáno, že efektivní dietoterapie obezity a cukrovky je možná více cestami a náš web popisuje dvě možnosti – nízkosacharidovou a vegetariánskou (detailně tu nízkosacharidovou, protože je méně známa).

  V případě chronického degenerativního onemocnění, za něž je cukrovka 2. typu moderní medicínou považována, je podle mě smysluplné vyzkoušet i výraznější dietní omezení, které má zdokumentovanou reverzi tohoto onemocnění. A ještě doplním, že většině jedinců na této nízkosacharidové stravě (LCHF) strava prospívá a chutná, nejde pro ně o žádnou omezující dietu. Když to zjednoduším, více z nás se vzdá raději obilné kaše než vajíček se slaninou.

  Ano, zeleninu v zimě přednostně tepelně upravenou, ale základem pro rozhodování je individuální snášenlivost a chuť, možné je skoro vše. Margit

 11. Ruda napsal:

  Děkuji za vysvětlení a rychlou odpověď. Fakt, že jde o stravu, která je určena nemocným jsem přehlédl. Což se mi občas stává :)

 12. jitka krchnakova napsal:

  Dobrý den, v lékárnách se prodává čekankový sirup tohoto složení: extrakt z kořene čekanky 91%,glycerol,karamel,sukraloza 0,01%.Je to velice sladké,
  ,je to vůbec vhodné pro diabetiky? A jaký to může mít vliv na glykemický index?Nevíte o lepším produktu z čekanky?

 13. Dobrý den, sladidlo se sukralózou nedoporučuji a pokud vím, na trhu je i čekankový sirup bez ní, je myslím označen jako Čekankový sirup pro děti. Pro diabetiky je vždy nejlepší naučit se omezit všechno doslazování. Margit

 14. Marie Korseltová napsal:

  Dobrý den, děkuji za hezký článek! Za sebe doplňuju jako nezdravou potravinu, která se prodává ve “zdravých” obchodech: “proteinové” tyčinky plné chemie a ještě přelité polevou ze ztužených tuků a pufované rýžové chlebíčky rovněž s polevou – neobsahují žádné nutrienty a hlad v žádném případě nezaženou – naopak, kvůli vysokému GI je po nich hlad ještě větší. ..

 15. Katka napsal:

  Dobrý den Margit, ráda bych se zeptala, co si myslíte o výrobcích Šmakoun? A o mléčných výrobcích se sníženým obsahem laktozy pro lidi s laktozovou intolerancí, jedná se stále ještě o základní potravinu? Je dle Vás vhodnější koupit si jogurt se sníženým obsahem laktozy, který například obahuje pouze tři ingredience, nebo zcela rostlinný jogurt, který má ale složení podstatně delší?
  Díky. Ať se v novém roce daří.

 16. Dobrý den, zatímco vejce je superpotravinou, Šmakoun je průmyslově upravený bílek a nechápu důvod takovýto produkt jíst. Namísto produktů se sníženým obsahem laktózy bych při potížích trávit mléko (mléčný cukr) jej raději omezila anebo vybírala zakysané mléčné produkty, kde je laktóza částečně natrávena. Rostlinné jogurty vůbec nedoporučuji. Při rozhodování mezi bezlaktozovým a rostlinným jogurtem, bych upřednostnila ten bezlaktozový. Margit

 17. Monika napsal:

  Dobrý den Margit, právě ke svačině přikusuji pohankové křehké plátky, koupené před hodinou ve zdravé výživě :). Sic mi chutnají, ale napříště si je již odepřu, když jsou pro tělo tak zbytečné jak píšete. Chci se zeptat, zda-li se to vztahuje i na knäckebroty, např. od firmy Racio. Velice děkuji za odpověď a přeju mnoho zdraví, jste pro mne velkou inspirací.

 18. Dobrý den, ano knackebroty mají podobný efekt a také nevidím důvod je doporučovat, Margit

 19. Jana napsal:

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat na 100% JAVOROVÝ SIRUP GRADE C BIO od Country Life, ke slazení kaší, čaje, atd.Děkuji.

 20. Dagmar Pinkasová napsal:

  Dobrý den , ano, instantní kaše hýbou světem, všichni je jí a mnoho firem je na nich postavených, např. Nomina, Semix, jsou ve všech zdravých výživách, lidi je považují za zdravé. Mohla byste určitě napsat ještě nějaký další populárně naučný článek, proč toto nejíst. Pátrala jsem po kojeneckých kaších Nestle, Sunar, Hami. atd. hojně prodávané v DM i jinde. Označují se jako instantní, jsou tedy také extrudované?? Takže pro výživu vlastně nevhodné? Ve složení to nenajdete. Napíšou jen třeba oves, kukuřičná krupice ani slovo o extruzi. Mladé maminky zase z důvodu financí přechází na Nominu nebo Semix kaše, ale to jsou vedle jak ta jedle, neboť tyto kaše nemusí splňovat normy kojenecké na pesticidy, mykotoxiny, těžké kovy atd. Nejsou označované jako pro děti, i když se tak někdy tváří jinými skrytými formami.Stálo by toto určitě za téma.

 21. Dobrý den, ke sladidlům se vyjadřuji zde: https://www.margit.cz/cukr-a-zdrave-alternativy/ Margit

 22. Dobrý den, ano takovýto instantní produkt vzniká pravděpodobně extrudací. Pokud vím, neexistuje žádná povinnost na obalech uváděch technologie výroby produktu, takže jistotu nikdo nemáme. Margit

 23. Ondřej Horna napsal:

  Dobrý den Margit,

  rád bych se zeptal a možná se opakuji s dotazem, a to na kaše značky Nomina – Jáhlová, Pohanková, Lahodná apod. I tyto kaše nejsou v pořádku? Uvádí zde např. u pohankové – Složení 100% pohanka.

  Předem Vám děkuji a přeji pěkný den. OH

 24. Nataša Foltánová napsal:

  Margit, a jak to vypadá s různými “ořechovými” mléky v tetrapaku? Když jsem koukala na složení, většinu bych lila rovnou do kanálu…. :o

 25. Omlouvám se, ale nechci takto posuzovat jednozlivé značky, jen vysvětlení ke složení – obsah nic neříká o způsobu technologie výroby, Margit

 26. Dobrý den, mnohá rostlinná mléka skutečně obsahují nesmysly a většina je jich zbytečně drahá. Sama za ideální vidím je doma připravovat anebo kupovat jen čerstvá bez zbytečných doplnění – k téímatu mám i videa, Margit

  https://www.youtube.com/watch?v=EaMTu-O_-BM
  https://www.youtube.com/watch?v=M0C-sC6Frdc

 27. Ondřej napsal:

  Dobrý den,
  děkuji za pěkný článek. Jaký máte v tomto ohledu názor na celozrný žitný chléb (jedná se o chléb vyrobený z čerstvě drceného žita, vody a droždí, prodává se krájený v 500 g balení s celkem dlouhou dobou spotřeby. Něco podobného jako pumpernickel). Má relativně nízký obsah sacharidů (32g). Je vhodný a nebo je lepší kupovat si klasický žitný chléb? Děkuji.

 28. Dobrý den, dlouhá trvanlivost je vždy podezřelá a vadí mi to droždí. Sama bych upřednostlinal čerstvý kváskový chléb. Margit

 29. Dana napsal:

  Dobrý den, mám doporučenu bezlepkovou dietu. Jedla jsem proto rýžové a pohankové chlebíčky. Ale jak vidím, není to správné. Též jsem si zakoupila směs na bezlepkový chléb, že si ho upeču doma, ale vídím, že to je též špatně. Jaké bezlepkové pečivo bych tedy vlastně mohla jíst?

 30. Dobrý den, ideálně zkusit pečivo z obilovin a škrobů nejíst, jde jej nahradit některými plackami z ořechových a luštěninových mouk, recepty pro inspiraci nabízí nízkosacharidové stravování, jako třeba zde: http://www.cukrpodkontrolou.cz/nizkosacharidova-strava
  Margit

 31. Vlaďka napsal:

  Dobrý den Margit, měla bych k Vám dotaz, zda nevíte, za jak dlouho (za kolik dní) se zvýší hladina glukosy v krvi u diabetiků po požití většího množství sladkého jídla a sladkých nápojů. Moc děkuji za odpověď a ať se Vám v novém roce daří.

 32. Dobrý den, hladina krevního cukru se po jídle zvyšuje v podstatě okamžitě po strávení – přechodu živin ze střeva do krve, Margit

 33. Standa napsal:

  Dobrý den,

  ohledně dotazu a odpovědi ohledně V zimě zeleninu spíše tepelně upravenou…

  Zajímal by mě v tomto směru prosím Váš názor, na pití zeleninových a ovocných šťáv z odšťavňovače právě v zimě…

 34. Dobrý den, pití šťáv nijak nedoporučuji – raději ovoce a zeleninu pojídám vcelku a v zimě jsou šťávy samozřejmě ze všeho nejméně vhodné. Margit

 35. Standa napsal:

  Dobrý den, mohu prosím znát důvod, proč pití šťáv nedoporučujete?..

 36. Dobrý den, protože za vhodnější považuji jíst celé ovoce a zeleninu, Margit

 37. Lucie napsal:

  Dobrý den,
  již dlouhou dobu se snažím přijít na to, jak by měla vypadat zdravá snídaně. Nakonec jsem skončila s  bio žitnými či ovesnými vločkami (asi jedna lžíce vařená ve vodě), zrající jogurt, předem namočená semínka chia a lněná (rozdrcená) a oslazeno čerstvým ovocem. Často s přáteli diskutujeme o zdravé výživě, ale vždy se zasekneme na jednom místě: VLOČKY. Tak Vás prosím, jaké je pravda o vločkách? Často se doporučují při nabírání svalové hmoty či potřebě ztloustnout. Mohou mi vločky více škodit nebo po nich ztloustnu? A je má snídaně v pořádku, pokud ne, jak má vypadat správná zdravá snídaně?
  Názory se obecně,hlavně na internetu, liší. Doufám, že u Vás konečně naleznu pravdu. Mockrát děkuji za Váš čas!

 38. Dobrý den, vaše snídaně je naprosto skvělá, vločky sice skutečně dodávají i dost tuků a tedy energie, ale to obojí také potřebujeme a v takto bezva podobě jen doporučuji. Sama často snídám podobně, Margit

 39. Lucie napsal:

  Mockrát děkuji za odpověď! Jen bych se chtěla doptat, zda u vloček nevadí, že se vyrábějí loupáním, tedy neobsahují slupky, ve kterých je většinou nejvíce cenných látek?
  Děkuji

 40. Dobrý den, i takto jsou vločky zdrojem mnoha živin, zrovna jejich slupky by byly spíš těžce stravitelné, Margit

 41. Miroslav napsal:

  Zdravím paní Margit a mám tento dotaz:mám knihu “Stravou proti zánětu” od MUDr.Davida
  Freje.Informace v knize jsou postavené na faktu,že jsou potraviny prozánětlivé a
  protizánětlivé.Nevím zda-li již knihu znáte a jest-li ano,zajímal by mě na ni Váš názor !
  Publikace navazuje na předchozí titul stejného autora:”Zánět-skrytý zabiják.”
  Děkuji a fandím Vaší činnosti !

 42. Michaela napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda tofu, jako sojový produkt, patří k těm špatným nebo zdravím prospěšným? Nedávno jsem viděla dokument What the health a ráda bych slyšela názor nějakého odborníka. Předpokládám, že jste tento dokument neviděla, ale pokud ano, zajímal by mne Váš názor. Mockrát děkuji za odpovědi a za skvělé články, kterých si moc vážím. Hezký den.

 43. Dobrý den, omlouvám se, ale knihu neznám, od Dr. Freje jsem zachytila pár vyjádření a nijak mě nazaujal, proto sleduji zejména zahraniční kolegy a studie, Margit

 44. Dobrý den, tofu není fermentovaný sojový produkt, ale ani není vysoce průmyslově zpracován, proto jej hodnotím tak na hraně. Občas jde, ale není žádný důvod doporučovat jíst. K soji se detailněji vyjadřuji zde: https://www.margit.cz/soja-prospiva-skodi/
  Margit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *