Sója – prospívá, nebo škodí?

26. 2. 2014 Články štítky: , 290 komentářů

Sója patřila po dlouhou dobu k tzv. módním potravinám. Doporučovalo se ji konzumovat na všemožné potíže od ochrany srdce až po snížení návalů v přechodu. Díky kampani o zdravotní prospěšnosti sóji se např. v Americe prodej sójových potravin mezi lety 1992 až 2006 zvýšil z 300 milionů na téměř 4 miliardy dolarů!

Sója se roky umisťovala do zdravých jídelníčků a dodnes je zcela běžně obsažena v mnoha produktech, které koupíte v prodejnách zdravé výživy, a většině polotovarů v supermarketech. Může něco zázračně zdravého ohrožovat zdraví? Před další kostkou tofu nebo hrnkem sójového mléka vám doporučuji něco si přečíst o rizicích nadšenosti ze sóji.

Hlavní problémy sóji

 • Goitrogeny, které potlačují funkci štítné žlázy. Zdravá štítná žláza reguluje metabolismus a její poškození může vést k nadváze, únavnosti a nepravidelné menstruaci.
 • Fytáty, které omezují využití živin, jako jsou minerální látky vápník, hořčík, železo anebo zinek, ze stravy.
 • Antinutriční látky, jež omezují trávení bílkovin. Obsah antinutrientů je považován za příčinu spojení konzumace sóji s malnutricí.
 • Fytoestrogeny, jež funkcí napodobují skutečné pohlavní hormony estrogeny, které někdy i blokují. Zvýšená hladina estrogenů může podporovat vznik rakoviny prsu, předčasný nástup puberty anebo neplodnost.
 • Vysoce průmyslová úprava. Dnes nejčastěji konzumovanou podobou sóji jsou polotovary, které obsahují tzv. izolovaný sójový protein, který s přirozenou potravinou nemá nic společného.  Pro snížení obsahu antinutričních látek jsou sójové boby čištěny v hliníkových tancích v kyselé lázni a zbytky hliníku zůstávají v potravině.
 • Genetická modifikace a Roundup. V Americe je už přes 90 % sóji geneticky modifikováno, hlavní přidanou vlastností je její odolnost vůči herbicidu Roundup (Roundup ready sójové boby). Tento celosvětově nejpoužívanější herbicid přitom může vést k systémové toxicitě a být jedním z významně rizikových faktorů vývoje mnoha chronických onemocnění. GM sója obsahuje také geny z bakterií, které produkují alergizující bílkoviny. Posledně jmenované se po její konzumaci dokáží zabudovat do DNA našich střevních bakterií a fungovat v nich.

Proč je sója na západě tak populární?

Zlom v popularitě sóji nastal po zahájení státní podpory jejího pěstování v Americe na žádost potravinářských firem, které ze sóji plánovaly vyrábět levný rostlinný olej. Při výrobě oleje ale zůstával odpad – drť, kterou bylo třeba nějak využít. A tak vznikl izolovaný sójový protein, který se stal součástí většiny polotovarů. K ještě většímu nadšení ze sóji vedlo schválení zdravotního tvrzení americké FDA v roce 1999, že strava s nízkým obsahem nasycených tuků a cholesterolu a 25 g sójových bílkovin denně může snižovat riziko nemocí srdce. Sója, která se původně nacházela jen v prodejnách zdravé výživy, je dnes ze 75 % nabízena v supermarketech.

Zdravá sója

Sója nebude naším nepřítelem, pokud ji budeme konzumovat ve zdraví prospěšné, a sice fermentované podobě. Fermentace je proces, při kterém se rozloží pro zdraví nevýhodné (tzv. antinutriční) látky a fytáty. Fermentovaná sója je bohatým zdrojem bílkovin, probiotik a v našich dietách vzácného vitamínu K2. Vitamín K2 je základem správného využití vápníku v těle a pevných kostí. Nově se zjišťuje jeho role ve zpomalení projevů stárnutí a podpoře imunity. Vitamín K2 je silným antioxidantem.Fermentovaná sója je běžnou součástí jídelníčků mnoha asijských zemí. Problémem je, že zbytek světa zpravidla nejí sóju ve fermentované podobě. Ve vyspělých zemích, kde se sója stala módní potravinou, bývá nejčastěji konzumována buď v podobě izolovaných sójových proteinů, které se přidávají do polotovarů od párků až po müsli tyčinky, nebo v nefermentované podobě. Dalším významným problémem (zatím zejména v Americe) je genetická modifikace sóji. Nízká cena sóji způsobila, že se těší velké oblibě potravinářského průmyslu. Například v Japonsku se sója konzumuje v množství asi dvou polévkových lžic (přibližně 8 g) fermentované sóji denně. U nás může jen jeden sójový hamburger obsahovat 9 g sóji (nefermentované), k tomu obvykle přibývají další gramy z běžných polotovarů. Závěr je jasný: obvykle jíme více sóji než Asiaté, na rozdíl od nich v té nejhorší nezdravé podobě.

Fermentované sójové výrobky

 • Kvalitní sójové omáčky, mezi které bohužel nemůžeme řadit většinu těch, které jsou běžně dostupné v supermarketech. Namísto fermentace bývají vyrobeny chemickou hydrolýzou.
 • Tempeh – fermentovaný sójový „sýr“ osobité chuti, kterou třeba milovat. Pro mne ten nejlepší sójový produkt.
 • Miso, skvělá slaně chutnající pasta k ochucení polévek a pomazánek.
 • Natto – pro většinu lidí mimo asijský kontinent příliš silně vonící a chutnající fermentovaný sýr, který je však nejlepším zdrojem K2.

Proč je sója ve všem?

 • Mnoho zákazníků ji stále považuje za zdravou potravinu, a proto ji vyžaduje.
 • Sójový protein je levný a trvanlivý polotovar. Je proto velmi oblíbenou surovinou potravinářského průmyslu.

Sójový lecitin

Sójový lecitin je výborný a velmi levný emulgátor, který se pro uvedené vlastnosti běžně používá v potravinářství. V EU musí být potraviny s obsahem GM složek nad 0,9 % značeny, nejsem si však jistá, jestli by minimální množství aditiva podléhalo tomuto značení. Na druhé straně považuji za mnohem větší riziko pro zdraví člověka, že zvířata, jejichž maso jíme, bývají běžně krmena GM sójou. Ze zdravotního hlediska není prokázána jeho škodlivost.

Jak vysvětlit tisíce studií, které mluví ve prospěch sóji, a tisíce protichůdných?

Důvodem rozporu ve výsledcích studií, které se zabývají zdravotní prospěšností sóji, zpravidla je, že nerozlišují mezi konzumací fermentované sóji v Asii a vysoce průmyslově upravované a často GM sóji v západních zemích. Studie, které sledují příjem fermentované sóji v Asii a u uvědomělých konzumentů na západě, právem nacházejí mnohá zdravotní pozitiva. Studie, které sledují běžnou konzumaci sóji ve vyspělých zemích, potom snadno nacházejí zdravotní rizika. U těchto studií je obrovskou otázkou, jestli je problémem sója, nebo jen její průmyslová úprava a případně i genetická manipulace se všemi jejími průvodními jevy.

Co se sójou?

 • Jezte pouze fermentované produkty ze sóji, která není geneticky modifikována.
 • Nekupujte polotovary, které jsou doplňovány o sóju. Nepoužívejte k vaření sójové maso a mléko.
 • Pokud sójou nahrazujete konzumaci masa a mléka, hledejte jiné rostlinné zdroje kvalitních bílkovin, jako jsou např. ořechy a ořechová másla a mléka.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Zdravé zprávy emailem

290 komentářů: “Sója – prospívá, nebo škodí?”

 1. Andrea napsal:

  Takže tofu není fermentované? Vyměnit tedy tofu za tempeh? Tempeh se vyrábí pouze fermentací, netuším, jestli je to na obale napsané.

 2. Petra napsal:

  A mohu se zeptat, co si myslíte o tofu?

 3. Dana k. napsal:

  Dobrý den,
  děkuji za osvětlení této problematiky. Jen nevím, zda je dobré jíst Tofu nebo také ne. Díky za odpověď.

 4. pavlina napsal:

  Hezky a jasne napsany clanek. Souhlasim s konzumaci fermentovanych sojovych potravin jako natto, tamari, tempeh, ale pridala bych I tofu, I kdyz neni fermentovane. Jaky mate na konzumaci tofu nazor? Samozrejme v primerenem mnozstvi treba 1-2x tydne. Dekuji a tesim se na dalsi Vase clanky.

 5. Dobrý den, souhlasím s Vámi. Tofu sice není fermentované, ale ani není vysoce průmyslově upravované. Takže omezená konzumace bude v pořádku. M.

 6. Tofu se nejběžněji vyrábí vysrážením sojového mléka, takže fermentované není. Tempeh je vždy fermentovaný a mohu jen doporučit. M.

 7. Veronika napsal:

  Dobrý den, Margit, děkuji za skvělý článek o sóje.
  Mohu Vás poprosit o komentář k uzenému tempehu? U nás doma rozhodně oblíbenější než ostatní varianty. A také k sojovým jogurtům a jogutovým nápojům např. Sojáde nebo Provamel? A zanzamela jste masivní reklamu, která je od tohoto měsíce v TV na Alpro Soja nápoj, který však není v bio kvalitě, narozdíl od výše jmenovaných značek?
  Děkuji Veronika

 8. Josef napsal:

  A co třeba bio sojové jogurty a deserty Provamel ? To je pro mě veliká pochoutka a cítím se po tom i velmi dobře

 9. Dobrý den Veroniko,
  uzený tempeh je v pořádku i když bych doporučovala vyzkoušet i neochucený. Doma jej nejraději nakrájíme na nudličky, které zlehka osmažíme a ke konci smažení přidáme sojovou omáčku. Takto jsou úžasné namísto vepřového ke knedlu zelu i třeba jako náhrada slaniny na halušky.
  Sojové jogurty a nápoje nejsou z fermentované soji a k pravidelné konzumaci nedoporučuji, i když u bio produktů je vždy pravděpodobnější šetrnější úprava a nižší obsah škodlivých látek. Reklamu na Alpro sojové mléko jsem nezachytila – předpokládám, že proběhla v TV, kterou nemáme. Margit

 10. Určitě se jedná o kvalitnější produkty než běžně dostupné a jako zpestření jídelníčku pro zdravé jednotlivce budou v pořádku, ale k pravidelné konzumaci a zejména u dětí je nedoporučuji. M.

 11. Jana napsal:

  Co sojové mléko ? Dcera je vegetariánka a teď přechází na veganskou stravu. Existuje druh, který lze doporučit? Čím tedy nahrazovat kravské mlkéko? Děkuji

 12. Sojové mléko k pravidelné konzumaci nedoporučuji. Vegani potřebují pravidelně zařazovat rostlinné zdroje potravin s vyšším obsahem bílkovin a vápníku, jako např. ořechy a luštěniny – u soji jen ty fermentované. M.

 13. Ondra napsal:

  Dobrý den, také chválím článek a chtěl bych se zeptat, jak je to s domácím sojovým mlékem, které děláme z bio-sóji? Děkuji

 14. Zdeňka napsal:

  Myslím, že ta spotřeba v Japonsku je 8-10 g sojových bílkovin denně (ne fermentované sóji) – aspoň tak jsem to teď dohledala ve studiích. To vy odpovídalo asi 50 – 70 g tofu nebo trochu méně tempehu). A u starších Japonců (kteří možná konzumují tradičnější stravu) může být spotřeba až dvojnásobná. Také mám informace, že i v Japonsku se běžně konzumuje tofu, které fermentované není.

 15. Zdeňka napsal:

  Ještě možná k tomu sojovému jogurtu… přemýšlím… při výrobě sójového mléka by mělo být zajištěno zničení hlavních antinutričních látek (tedy inhibitorů trypsinu). Ale pak – nemůže mít fermentace sojového mléka bakteriemi mléčného kvašení podobný žádoucí účinek jako když se fermentuje tempeh z celých sojových bobu? Použitá kultura je jiní, jistě. Ale jestliže bakterie mléčného kvašení snižují fytáty třeba v kváskovém pečivu, tak proč ne v sojovém mléce při výrobě na jogurt? Je to jen úvaha….

 16. Hana napsal:

  můžu se zeptat jakou značku sojové omáčky kupujete (doporučujete)? děkuji.

 17. Petra napsal:

  Ahoj Margit,
  mám dotaz jestli ty hlavní negativní účinky, které popisuješ -goitrogeny, antinutriční látky, fytáty a fytoestrogeny se pomocí fermentace změní na neškodné. Děkuji

 18. Kupuji různé značky z prodejen zdravé výživy v bio kvalitě, např. zrovna nyní mám doma od Alnatury a od Sunfoodu.

 19. Máte pravdu, že zdroje se liší v přesném odhadu množství konzumované soji v asijských zemích a také, že i v Japonsku a Číně se tofu konzumuje. Téměř s jistotou se tam však nekonzumuje soja v podobě desítek ingrediencí ve stovkách polotovarů a už vůbec ne běžne GM soja.

 20. Veronika napsal:

  Pro Janu – jako náhrada za kravské jsou různá rostlinná mléka, např. mandlové, makové apod. Stačí si zadat rostlinná mléka a vyběhne spoustu odkazů i s domácí výrobou…

 21. Zajímavá úvaha, kterou nedokáži potvrdit ani vyvrátit. Největší problém při zjišťování zda soja škodí či prospívá je obtížnost sledovat dlouhodobou konzumaci jen určitých sojových produktů.

 22. Ahoj Petro, ano z velké části dochází k jejich přeměně. M.

 23. Stella napsal:

  Ahoj, přidávám se velkými díky za další přínosný článek. Zajímalo by mě, jaký je váš názor na konzumaci sóji uvařené běžným způsobem jako ostatní luštěniny – v salátech apod.
  Děkuji.

 24. Dobrý den, takováto soja není fermentovaná, a proto nedoporučuji. Konzumace u nás běžných luštěnin je mnohem prospěšnější. Margit

 25. jitka Veselá napsal:

  dobrý den, chtěla bych se zeptat — co Zajíc —- konzumujeme ho s nadšením v kávě, abychom se vyhnuli kravskému mléku ….??? děkuji

 26. Dobrý den, zajíc je sušené mléko, tj. nefermentovaná a vysoce průmyslově upreavovaná soja. M.

 27. Lucie napsal:

  Dobrý večer, proč je tedy Zajíc (pokud je tak nevhodný) k dostání v obchodech se zdravou výživou? Myslím,že ho mám právě z takové prodejny. A ještě otázka, dá se třeba podle hodnot na obalu vysledovat vhodnost sojovo-rýžového mléka? Koupila jsem ho v Německu v supermarketu a je o malinko levnější, než v německé zdravé výživě (tu jsem objevila až po nákupu v supermarketu). A jen povzdech nakonec…na eliminační dietě (důvodem je kojení syna, který má alerii a intorleranci) bez vajec a mléka,ořechů a dalších věcí (čokoláda, kakao, jižní ovoce atd.) už v supermarketu opravdu nemám co koupit, aby se to „dalo jíst“. A ještě možná kratičká otázka k Tempehu. V makrobiotické restauraci i Countrylife restauraci mi myslím moc chutnal. Doma mi ale děsně páchl a nechutnal vůbec. Je možné, že je to špatnou úpravou (vařila jsem ho doma prvně). Dá se inspirovat, jak se zbavit té silné vůně a chuti – pro začátečníka.

 28. Dobrý den, prodejny zdravé výživy nejsou u nás jednotně řízeny, a proto se budete muset zeptat přímo v té, která jej nabízí. Obecně problém vidím v neexistenci dlohodobě fungující kvalitní výuky zdravé výživy v ČR a tedy i velmi nejednotném vzdělání jednotlivých majitelů zdravých výživ. Ze základních rostlinných mlék doporučuji všechna mimo sojového anebo se sojovou příměsí.
  Nejlevněji vychází domácí příprava rostlinných mlék, při které máte jistý původ a obsah surovin. Tempeh je třeba ochutit, myslím, že už výše jsem doporučovala nakrájení na nudličky, krátké rychlé osmahnutí a dochucení sojovou omáčkou. M.

 29. Irena napsal:

  Dobrý den,jak to tak sleduji,tak už nám zbývá jen se chodit pást k babičce na louku,u babičky je všechno zdravé..:-),…:-)

 30. Petra napsal:

  Dobry den, mam dotaz, jake mleko mam pouzivat u miminka, az prestanu kojit? Dekuji moc.

 31. Lenka Kubínová napsal:

  Dobrý den, předně moc děkuju za tento článek a otevření očí !!! Myslíte, že roční konzumace Zajíce do kávy – cca 2 polévkové lžíce denně může zapříčinit metabolickou poruchu a předčasné klimakterium ?
  Děkuji za odpověd. Lenka

 32. Tomáš napsal:

  Zajímavý článek, ale stále si myslím ,že je lepší dát si tofu 1-2x týdně než se nacpat uzeninama nebo bůčkem:) Všeho moc škodí, ani tempeh není samospásný a naučit se ho mít rád když mi vůbec nechutná mi přijde trošku absurdní. Chutná to jako vyuzená musli tyčinka:) Člověk by měl poslouchat svoje tělo a né hned překopat celý svůj jídelníček kvůli pár oborným článkům. Žít zdravě je fajn,ale to potom můžem pítj en vodu a dýchat vzduch vzhledem ke kvalitě potravin v ČR.:)

 33. Michal napsal:

  A ještě doplním, že není sójová omáčka jako sójová omáčka… Informace jsou třeba zde: http://www.velkaepocha.sk/2012102820225/Sojova-omacka-kralovna-asijske-kuchyne.html

 34. Dobrý den, dětskou výživu popisuji v: http://www.margit.cz/vyziva-deti/

 35. Dobrý den Lenko, přiznávám, že zde jde jen odhadovat. Možné to je, ale podle mne spíše málo pravděpodobné anebo se na problému podílely ještě další rizikové faktory. Margit

 36. Karolina napsal:

  Krásný den, všem, děkuju za skvělý článek a informace. Zrovna jsem se zabývala tím, že chci vyměnit „mléko do kávy“ (doteď jsem používala kvalitní živočišná mléka) nějakým jiným. Chtěla jsem zkusit sojové mléko a po tomto článku se rozmýšlím. Doporučíte mi nějaké? Jakým způsobem nahradit živočišné mléko v kávě nějakým jiným a jakou značku byste případně doporučili? Moc děkuju.

 37. Dobrý den, nedoporučuji žádné sojové mléko, ale ostatní rostlinná mléka jsou v pořádku. Jako nejvhodnější doporučuji madlové. M.

 38. Lenka napsal:

  Dobrý den Margit, skvělý článek, moc děkuji. Zrovna jsem několik posledních dní řešila „dilema“ SÓJA. Nikdy jsem k ní neměla blízko, ale chtěla jsem si zjistit podrobnější informace, hlavně o fermentovaných výrobcích… A pak „přišel“ Váš článek:-)) Perfektní!:-) Chtěla bych se ale zeptat, jak je to s glutamátem v sóji. Paní prof. Strunecká píše ve své poslední Době jedové, že sója je velmi bohatým zdrojem glutamátu, což je problém… Jak je to u fermentovaných výrobků ze sóji?Velmi si dávám pozor na přítomnost glutamanu v potravinách, čtu složení, kupuji jen jednoduché potraviny… Děkuji.

 39. Kateřina napsal:

  Dobrý den,
  a jak prosím poznám, jestli jde o sóju fermentovanou či ne. Je to napsáno na obale? Zrovna včera jsem kupovala tofu a schválně se dívala, ale bylo tam akorát, že je geneticky nemodifikované… A když si doma dělám sójové mléko, řádně sóju vařím, i přesto je to škodlivé? Děkuji

 40. Dobrý den,
  přiznávám, že mi přijde nevhodné srovnávat přídavek glutamátu sodného (MSG) a přirozený obsah glutamátů v některých potravinách. Potraviny s přidávaným MSG jednoznačně nedoporučuji, zatímco u jeho přirozeného obsahu nevidím problém. M.

 41. Dobrý den,
  ze sojových výrobků se fermentací vyrábí pouze tempeh, kvalitní sojové omáčky a miso pasty. Domácí sojové mléko také není fermentované a nedoporučuji. M.

 42. rejpalka napsal:

  Zlá sója :-D A v komentářích zase ta pohádka o tom, že vegani si potřebují hlídat příjem bílkovin a vápníku víc, než konvenčně se stravující populace. :-)

 43. Váš komentář nechápu. V článku jsou rizika i pozitiva soji a vegani si i podle oficiálních vegetariánských organizací a autorů skutečně musí hlídat příjem bílkovin a vápníku. Tím netvrdím, že vápníku anebo celkově i dalších živin má běžně se stravující populace zajištěný dostatek. M.

 44. Dana napsal:

  Rostlinná mléka lze jednoduše si připravit doma – mandlové, oříškové….výjde to levněji a zdravěji.

 45. Dobrý den, opět díky za skvělý článek. O sóje na svých seminářích informuji v tomto duchu už dávno, nyní jsem ráda, že mohu odkázat na důvěryhodný zdroj. Neuvažujete o vydání knihy s nejstěžejnějšími články? Velmi by to pomohlo… kromě čtenářů i nám, co se mezi veřejnost snažíme šířit informace o co nejnormálnější výživě. Přeji krásné dny, hodně trpělivosti a síly! :-) Daniela

 46. Hortenzie napsal:

  Dobrý den! Z tých poznatkov som doslova smutná,ako sa vždy po čase doporučenie čo je zdrave a nezdravé mení. Aby sme boli neustále v strehu ! Ja osobne tak asi 3 roky pravidelne pijem ráno kávu so sojovým mliekom (len ALPRO – na krabici je známkla „kontroliert ohne Gentechnik“) viac menej len pozitivne informacie na kartone. Mam o tom všetkom pochybovať a mam sa obávať, že som si tým uškodila vo viere, že robím dobre. Kupujem to mlieko v nemecku, zvykla som si nanho a chutí mi. I keď v poslednom čase som to ešete obmedzila, že ho pijem len tak každy druhý resp.tretí den. Na striedanie pretože som sa už o pochybnostiach už pred časom o tom dozvedela. Ale po tých všetkých informáciach človek už nevie presne čomu má veriť?!?!

 47. Dobrý den Danielo, děkuji za napsání a podnět ke knize. Nyní ji ještě nemám v plánu, ale asi je to jen otázka času, kdy vyřeším většinu problémů na webu a budu moci sestavovat knihu. Také přeji hezké dny! Margit

 48. Anežka Buchtová napsal:

  Paní doktorko, děkuji za článek, ale mám s ním zásadní problém, a to nedostatek zdrojů. Chápu, že nejde o akademický text, ale informace, které prezentujete, přeci musí být nějak ověřitelné, abych je mohla brát seriózně a neřídila se jen selským rozumem, který s nimi souhlasí.

 49. Dobrý den, čerpám z desítek zdrojů a jen pro urychlení přípravy textu články, které přímo neřadím mezi studie nespojuji s odkazy. Informace, které uvádím jsou však dobře vyhledatelné na internetu. Doporučuji např. na stránce:
  https://www.google.cz/?gfe_rd=cr&ei=52cUU6X_I6WK8Qf50oH4Cw#q=soy+health+risks M.

 50. Skacelova Helena napsal:

  Takk se ptám ta soja je opravdu špatná ke konzumaci?Mám bezlepkovou dietu a jsem na sojových výrobcích …Jak tedy poznám tu špatnou soju?Mám v tom zmatek…Děkuji za odpoved …A poprosím o nějakou náhradu ….místo soji

 51. Dobrý den, k pravidelné konzumaci není vhodná nefermentovaná soja. Fermentovanou můžete a jako náhradu doporučuji čočku a fazole, oříšky a semínka. M.

 52. Dobrý den, soja od této firmy bude kvalitnější než běžné výrobky, ale stále asi těžce stravitelná. V případě minimálního použití do kávy asi nic nehrozí. Nejdůležitější je nejíst vysoce průmyslově upravované izoláty ze soji, kterými se plní mnohé polotovary. M.

 53. Karel Pazdera napsal:

  Dobrý den, jako zastánce zdravé výživy jsem zklamán. Je mi 40. Na sóje jsem prakticky vyrostl v době studií na vysoké škole v 90.letech. Od bonavity sójové kostky, plátky, drť. Vyšperkoval jsem to k dokonalosti a k nerozeznání od chuti masa. Jen uspěch jsem měl i devčata na koleji zval na sojové karbenátky a povedlo se:-) dnes už to teda nejím tak často, ale měsičně několikrát si udělám ze soji jídlo ať už od výrobku z Bonavity či tofu. Plno lidí jsem to naučil jíst a připravovat a teď toto? Zas na druhou stránku bůhví co se zas bude psát za pár let. Neustále se mění názory či výzkumy na něco. Pěkný den a děkuji.

 54. Magda napsal:

  Jak se díváte na tvrzení, že fytoestrogeny mohou pomoci se snižováním hladiny vlastního estrogenu (snižovat jeho tvorbu), který skutečně může působit agresivně a zapříčinit některé druhy rakovin. Mohou být fytoestrogeny v tomto směru prospěšné? Popřípadě jaké zdroje informací na toto téma mi můžete doporučit. Děkuji.

 55. Dobrý den, ano přesně takto se původně obhajovala konzumace soji např. pro mírnění přechodových potíží a některé zdroje ji stále doporučují. Čím dál více odborníků však vidí běžnější rizika než prospěch. A jako nejjistější mi i proto přijde ji doporučovat pouze v bezpečných podobách, tj. fermentovaných produktech. M.

 56. Františka Zlínská napsal:

  Zdravím paní Slimáková,
  už jsem toho u Vás četla na soju dost, mám ještě schovaný pytlík soje z Pro-bio- je bio, vyhodit či nevyhodit ? Když je bio- není to záruka, že není GM ? Uvažuji dál, není farmentovaná, ale zase není průmyslově zpracovaná, tak je to na vahách, které se vyvažují ?
  Děkuji a jen tak dál. F.Zlínská

 57. Dobrý den paní Zlínská,
  bio potraviny skutečně nemohou být geneticky modifikované a domácí příprava zajistí, že nebude vysoce průmyslově upravovaná. Úplně nejlepší by z ní bylo udělat tempeh s pomocí starteru, který nabízí např.: http://www.eshop.ekokoza.cz/Vyroba-tofu-a-tempehu/Tempeh-starter-10g.html

  Sama jsem tempeh několikrát dělala v Číně, příprava je náročná na udržení teploty, ale výsledek byl skvělý. Jeden balík bio soji však nebude problém ani zkomzumovat v jiné podobě. Margit

 58. Dobrý den, když to tak tady čtu, tak extra rychlý recept, který jsem si oblíbila, žitné těstoviny s tempehem a sojovou smetanou je vlastně nezdravý …. Tempeh je uzený a smetana sojová. Takže ideálně recept přetvořit tak, že použiji tempeh natural, na konci ocáknu přírodní sojovkou a jako smetanu použiju třeba rýžovou? Aby bylo jasné, o čem mluvím, tak ten „nezdravý“ recept je tady: http://www.varilamysicka.cz/zdrave-recepty/zitne-testoviny-s-tempehem Jinak díky za tento článek i všechny jiné!!

 59. Dobrý den, tento recept je v pořádku a když nahradíte sojovou smetanu smetanou ovesnou anebo z kravského mléka, bude ještě lepší. Uzení u tempehu je totiž krátké a šetrné ve srovnání s uzením u masa. M.

 60. Františka napsal:

  Děkuji paní Slimáková za důležité informace a odpověď. Jako zastánce zdravé výživy k nezaplacení. Napadají mě ještě další dotazy a tak rozšiřuji diskuzi.
  Pan Oto Raiss dělá a učí v jeho pekárně na kváskový chléb- tempech a ten nemusí být ze soji.
  Pak s oblibou kupuji Bio-tofu bílou ze SunFood-Dobruška. Otázka na jeho výrobu by měla spíše směřovat na výrobce, ale obecně, můžete tento sojový sýr doporučit ?
  Dále bych se chtěla ještě zmínit o Lecitinu- přírodním doplňku. Je skvělý na játra, však jak jsem se dívala, ve 100g je 72,3 sojového lecitinu. Lecitin je CaliVity doplňuji americké firmy. Je ho tam více než 0,9%, však ani zmínka o GMO. Věřit či nevěřit ? Jak také zmiňujete, sojový lecitin je takřka ve všem a nás to vede k laxnosti a apatii.
  Díky paní Margit, že nás z té otupělosti vytrháváte.
  Mějte se pěkně. :)) F. Zlínská

 61. Františka napsal:

  Ještě jednu poznámku mám,paní Slimáková, z makrobiotických kuchařek vím, že se nejdřím bílá tofa musí na 10 min. povařit, je pro nás tímto zdravější ? Nenapadá mě jiný důved, proč se musí vařit ?
  Děkuji za odpověď. F.rantiška

 62. Stepanka napsal:

  Dobrý den, odstraní se „zlé“ látky v soji klíčením? Koupila jsem si sojové boby a ráda bych je nechala naklíčit, ale poté, co jsem přečetla váš článek, na ně už nemám chuť :-) Děkuji za zajímavé informace!!

 63. Dobrý den paní Zlínská, tempeh, který není ze soji neznám, ale obecně tempeh jen doporučuji. Jak jsem psala, tofu se zpravidla nedělá fermentací, na druhou stranu je jeho výroba poměrně jednoduchá – nejedná se o žádný vysoce průmyslově upravovaný produkt, a proto jej vidím jako hraniční. V EU musí být obsah GM složky v potravinách označen, a proto bych výrobku věřila. Problém může být pouze u výrobků koupených přímo v USA, kde se GM potraviny neoznačují. Margit

 64. Toto doporučení nedokáži vysvětlit, ale nemyslím, že by cokoliv z uvedených rizik řešilo. M.

 65. Dobrý den, ano, naklíčením se zvyšuje stravitelnost soji (žástečně likvidují nevýhodné látky), a omezenou konzumaci klíčků lze doporučit. M.

 66. Ivanka napsal:

  Ráda bych se zeptala na Váš názor ohledně prospěšnosti sojové mouky, hlavně do pečení, uvádí se, že jedna až dvě lžíce nahradí vejce… A pak bych se vás chtěla zeptat na trvanlivost marinovaného tempehu,může se zkazit a jak to poznám??Mám v lednici neotevřené balení cca 14dní po záruce,je bezpečné ho ještě konzumovat?Slyšela jsem názor,že se nekazí,ale zraje,jako např. plísňové sýry. Děkuji Iva

 67. Anna napsal:

  Dobrý den,
  před několika jsem zjistila, že nesnesu kravské mléko a také mi moc nechutná maso a proto se snažím hledat jiné alternativy. Často si vybírám kozí a ovčí výrobky, ale jím i sójové výrobky (mléka, jogurty, tofu, tempeh, nicméně nejím nikdy „sojové maso“ apod.) a třeba rýžové, ovesná nebo ořechová mléka.

  Je mi 27 až do 25 let jsem měla dost nepravidelnou menstruaci. HA jsem brala cca 2 roky (ne v kuse) někdy mezi 20 a 24 rokem. Od 25 jsem začala menstruovat pravidelně a nyní mám poslední 4 měsíce zase menstruaci nepravidelnou ( nejdříve zpoždění 3 týdny, pak dokonce 10 týdnů).

  Hledala jsem příčiny toho proč teď mám tyto problémy a zjistila jsem, že poslední 4 měsíce téměř nejím sojové výrobky, právě protože ze všech stran slyším, že nejsou vhodné. Do toho 25 roku jsem je soju taky moc nejedla a pak, tedy v době, kdy jsem měla cyklus pravidelně, jsem soju jedla téměř denně. Teď po dlouhém zpoždění mi menstruace začala po té co jsem během 3 dnů vypila litr sojového mléka. Nezdá se mi, že by to byla náhoda…

  Zajímalo by mě, jestli jste se s něčím takovým setkala.

  Děkuji.

 68. Dobrý den Ivo, je pravda, že sojová mouka může nahradit vejce, ale k pravidelné konzumaci ji z výše uváděných důvodů nedoporučuji. Přiznávám, že si nejsme jistá jak poznat zkažený marinovaný tempeh, doporučuji řídit se datumem spotřeby anebo kontaktovat s dotazem konkrétního výrobce. U čerstvého tempehu to poznáte snadno podle zápachu i změny struktury.

 69. Dobrý den, je možné, že soja měnila hormonální situaci, jak popisujete. Základní otázkou by pro mě bylo zjištění proč jste měla nepravidelnou menstruaci a potom kauzální řešení příčiny. M.

 70. Táňa napsal:

  Souhlasím s negativním vlivem soji na štítnou žlázu (u lidí s její poruchou) a že je lepší a stravitelnější tepmeh než sojové mléko, nicméně co říkáte na studie, které vyvrací vliv fytoestrogenů?
  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19524224
  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20378106

  Ještě si dovolím doplnit, že v USA je soja geneticky modifikovaná, nicméně na našem trhu není.

 71. Dobrý den, ano, máte pravdu, že GM soja doposud v EU běžně není. Obě studie jsou zajímavé a uklidňující, ale pro jednoznačné vyvrácení výše popisovaných rizik uváděných jinými studiemi anebo odborníky podle mne nedostačující. M.

 72. Jana V. napsal:

  Dobrý den, zajímal by mě váš názor na výrobek ,,sójový granulovaný LECITIN natural´´ , tento výrobek jsem zakoupila v lékárně jako doplněk stravy při vysokém cholesterolu. V  návodu se uvádí, že je získáván extrakcí ze sójových bobů.J.

 73. Dobrý den, omlouvám se, ale výrobek osobně neznám, ale obecně pro něj platí informace napsaná v odstavci o lecitinu. M

 74. Tereza napsal:

  Takže sojanézu a tofunézu byste jako náhradu majonézy nedoporučovala? Napadá Vás nějaká její vhodná / zdravá varianta (kromě jogurtu, který má i jinou chuť)? Popřípadě při pasterizaci vajec, domácí přípravě a občasné konzumaci majonézu nezavrhovat?

 75. Občasná konzumace pro zpestření nebude problém a kvalitní majonézu – domácí není žádný problém konzumovat. M.

 76. Olga napsal:

  Dobrý den paní Slimáková, reaguji na jednu Vaši odpověď ze dne 3.3., kde píšete, že můžeme k tempehu přimíchat smetanu z kravského mléka. Už nevím, jestli čerpám z nějakého ověřeného zdroje nebo jen z vlastní intuice, ale nemíchám v jednom jídle luštěniny – mléčné výrobky, luštěniny – vejce, mléčné výrobky – maso, luštěniny – maso, maso – vejce. Odděluji tyto jednotlivé zdroje bílkovin od sebe. Měla jsem zato, že trávicí enzymy pro jednotlivé druhy bílkovin je třeba od sebe oddělovat, aby došlo k dokonalejšímu strávení příslušné bílkoviny a tím i k jejímu lepšímu využití. Domnívala jsem se, že zdraví prospěšné „míchání bílkovin“ a vzájemné doplňování chybějících aminokyselin můžeme zajistit třeba kombinací luštěnin a obilovin (hrách a kroupy, čočka a rýže, jáhly a fazole a tak dále, kombinací je poměrně dostatek) a přidáním nějakých semínek či ořechů. S živočišnými bílkovinami zacházím poněkud opatrněji a nejlépe je vůbec nekombinuji s rostlinnými ani živočišné mezi sebou, podávám je jen se zeleninou, či ovocem, případně obilovinami. Zajímalo by mě, jestli vlastně nedělám něco zcela zbytečně, zda je to pouze má fantazie či zda-li je na tom něco pravdy? Děkuji předem za odpověď. Olga

 77. Dobrý den Olgo, své odpovědi jsem prošla a nenašla doporučení míchat tempeh s kravským mlékem, takže nevím odkud čerpáte. Zcela obecně není pro zajištění kompletních bílkovin třeba míchat rostlinné a živočišné zdroje, stačí rostlinné kombinace, které sama popisujete. Na druhé straně pro zdravé, normálně trávící jedince není ani žádný problém míchat rostlinné a živočišné zdroje bílkovin v jednom jídle. např. i brambory s tvarohem jsou takováto kombinace. Margit

 78. Olga napsal:

  Dobry den pani Slimáková, dekuji za rychlou odpověď. Možná jsem se nevyjádřila úplně přesně. Brambory s tvarohem jsou samozřejmě v pořádku. Jen jsem myslela jak se nám tráví taková míchanice jako je třeba vajíčka – maso – mléko pohromadě, či luštěniny a maso pohromadě či luštěniny a kravské mléko pohromadě. Ptám se tak i proto, že máme malého prvňáčka, který poprvé navštěvuje školní jídelnu a poprvé okouší něco z nezdravé kuchyně a problémy na sebe nenechaly dlouho čekat. Zcela běžná kombinace je tam čočka s vejcem, čočka s uzeninou, smažený sýr se šunkou, maso v sýrovém těstíčku a tak podobně. Takže k celkově nezdravě přesoleným a přesmaženým jídlům přibyly jestě tyto vražedné kombinace. Nebo nejsou tak vražedné? Jak se lidskému organizmu tráví v jednom jídle maso-vejce-mléko-luštěniny?

  Také jsem překopirovala to, kde jsem zavadila o míchání tempehu se smetanou z kravského mléka. Ale je úplně možné, že jsem to nepochopila správně.
  Děkuji, pěkný den přeji.
  Olga

  Kamila – Vařila myšička napsal:
  3. 3. 2014 (20:52)

  Dobrý den, když to tak tady čtu, tak extra rychlý recept, který jsem si oblíbila, žitné těstoviny s tempehem a sojovou smetanou je vlastně nezdravý …. Tempeh je uzený a smetana sojová. Takže ideálně recept přetvořit tak, že použiji tempeh natural, na konci ocáknu přírodní sojovkou a jako smetanu použiju třeba rýžovou? Aby bylo jasné, o čem mluvím, tak ten „nezdravý“ recept je tady: http://www.varilamysicka.cz/zdrave-recepty/zitne-testoviny-s-tempehem Jinak díky za tento článek i všechny jiné!!

  Margit Slimáková napsal:
  3. 3. 2014 (21:54)

  Dobrý den, tento recept je v pořádku a když nahradíte sojovou smetanu smetanou ovesnou anebo z kravského mléka, bude ještě lepší. Uzení u tempehu je totiž krátké a šetrné ve srovnání s uzením u masa. M.

 79. Dobrý den, kombinace jako např. čočka s párkem určitě nejsou ideální a i přesto, že bych je nedoporučovala si je nedovolím označovat jako vražedné. V odpovědi pouze navrhuji náhradu sojové smetany a jako možnost je tam i smetana ovesná. Je jen Na Vás, co si vyberete. M.

 80. Františka napsal:

  Dobrý den paní Margit,
  ještě mám na Vás doplňující otázky. Já, jako žena v přechodu, by mě měla udělat soja dobře, dodává mi hormon estrogen, který se mi nedostává. Je to tak ? Asi řeknete střídmě, ale jak často ji jíst ? Pak je dobrý na srdce, to říkají výzkumy, protože má Q10 ?
  Děkuji za odpověď. Františka Z.

 81. Dobrý den Františko, ano soja může být zdravá a zejména ženám v přechodu prospívat, ale opět, jen to bude soja ve fermentované podobě. Kvalitní fermentované produkty můžete i denně. Margit

 82. Hanka napsal:

  Dobrý den Margit,
  ráda bych se zeptala – na kupovaném tempehu je ve složení napsáno, že obsahuje zdravou plíseň – čím vzniká a je vhodná i pro malé děti? Obecně se plísně (myslím ani ty zdravé) příliš nedoporučují, ale v tomto se nevyznám…
  Děkuji!

 83. Dobrý den, jedná se o ušlechtilou plíseň Rhizopus oligosporus.Tempeh je vhodný i pro malé děti, otázkou je jestli jim bude chutnat. Margit

 84. Darina napsal:

  Dobrý den, ráda bych se zeptala jak je to s konzumací sójových bobů – pochopila jsem správně, že tedy vhodné ke konzumaci nejsou? I přesto, že je kupuji ve zdravé výživě? Děkuji S pozdravem Darina

 85. Dobrý den Darino, ano, sojové boby k běžné konzumaci také nedoporučuji. Margit

 86. Františka napsal:

  Pani Margit, potěšující zprávu, tofa- natur Sunfood – Dobruška- se nedělá v hliníkových nádobách a samozřejmě ani ne z  GMO.
  Jinak ještě jednou děkuji, že sledujete výzkumy a informujete veřejnost. Také jsem jedna z těch, kdy soja patřila k mým hl. luštěninám. Zdraví Františka

 87. Dobrý den Františko, děkuji za toto doplnění. Sunfood je podle mne nejlepší výrobce makrobiotockých specialit u nás a doporučuji jej. Margit

 88. Adéla napsal:

  Souhlasím s paní Margit. Konzumace nevhodně zpracovaných sójových výrobků v nadměrném množství může lidem škodit. Už dlouho vím například o tom, že vyšší množství sóji, tedy sojových estrogenů, způsobuje při zkrmování zvířaty neplodnost samců.
  Jen nevím, má-li proces fermentace nějaký vliv taky na obsah sójových estrogenů? Existují o tom nějaké výzkumy? Díky za moc zajímavý článek.

 89. Dobrý den, fermentace snižuje vliv antinutričních látek v soji, ale neovlivňuje obsah fytoestrogenů. Margit

 90. Petr napsal:

  Dobrý den,
  článek mě trošku rozčílil, zvláštně pak ultimátní závěr začínající slovem „Nepoužívejte…“. Věcí jednou je skutečnost, že určité látky v sóje mají na lidský organismus negativní vliv(1), věcí druhou, klíčovou, je pak poměr napáchaných škod vzhledem k užitému množství daných produktů (2). Zatímco v bodě 1 je tento článek užitečný a nemám k němu výhrady, v bodě 2 jej považuji za velmi nezodpovědný, jelikož u čtenářů rozpoutává vlnu neopodstatněného strachu a paniky z vlastních stravovacích návyků – které ve většině případů pravděpodobně žádný problém nepředstavují.

  Články, které se odvolávají na přehledové studie (tedy takové, které shrnují vše dostupné, co o soje bylo vyzkoumáno), docházejí k závěru, že nemáme důvod se domnívat, že přiměřená konzumace sojových výrobků (i tech nefermentovaných) představuje zvýšené zdravotní riziko.

  Souhlasím, že je důležité upozornit například vegany na to, že soja by neměla být základem našeho jídelníčku, zároveň je však nutno dodat, že závěry současných studií se týkají rizik spojených s enormní konzumací sojových produktů a nedávají nám důvod k tomu, abychom se museli bát například jedné misky musli s bio-sojovým mlékem denně (zde se naopak lze těšit např. z velmi komplexního sojového proteinu, který v jiných rostlinných mlécích nenajdeme).

  Pokud se ve vyhledavači zaměříme na články zdůrazňující rizika, logicky se tak nedostanete k článkům, které nacházejí pozitiva a bohužel ani k těm, které se snaží reflektovat oboje. Tímto způsobem vyhledávání zjistíte, že relativně nebezpečné jsou i například (zde doporučované) fazole či čočka, kvůli vysokému obsahu lektinů. Samozřejmě, že fazole ani čočka při přiměřeném užívání nebezpečné nejsou a věřím, že se sojou je to stejné. Rozdíl je v tom, že soja dnes zažívá boom, proto se o ní teď tolik píše. Kdyby se dnes vše dělalo z čočky tak jako ze soji, pravděpodobně zde budeme číst dnes podobný článek o tom, proč je čočka nebezpečná.

  Dle mého názoru zodpovědně napsané články, které vyváženě balancují rizika a přínosy soji naleznete například zde:

  http://drhyman.com/blog/2010/08/06/how-soy-can-kill-you-and-save-your-life/#close

  http://www.doctoroz.com/videos/soy-good-bad-and-best?page=4

 91. Dobrý den,
  moc děkuji za komentář s mnoha výbornými doplněními. V podstatě s Vámi souhlasím. Ten zásadní rozdíl mezi čočkou anebo fazolemi a sojou je v tom, že jedině soja se vedle běžné konzumace masově používá ve stovkách, možná tisících polotovarů a běžný konzument ji takto snadno může běžně konzumovat aniž o tom ví a mnohonásobně více než ostatní luštěniny. Bez tohoto neplánovaného příjmu soji v polotovarech by pravděpodobně sklenka sojového mléka denně skutečně nebyla problémem. Margit

 92. Dominika napsal:

  Dobrý den, mám trošku podobný dotaz jako je výše. Nikde jsem ale nenašla odpověď. Od kdy je možné ochucovat jídlo miso pastou? Velmi jsem si oblíbila světlé miso do ruzných smetanových omáček. Máme 13m miminko, a jidelnicek jsem upravila tak, abych mu uz nemusela varit zvlast. K tomu navic pro nej vzdy odebiram pred pridáním kořeni a soli. Myslíte, že ochucení miso pastou je pro něj také nevhodné. Světlá miso pasta je navic fermentovana pouze asi týden.
  Jestě bych se chtěla zeptat ohledň těžkych kovů. Někde jsem se dočetls, že konzumace právě fermentované soji má pozitivni vliv na odbouráváni těžkých kovů z organizmu. Jejich kumulace by měla mít za následek výrazné zvýšeni pravděpodobnosti alzhaimerovy nemoci. Lze tomuto věřit? Lze tak pravidelnou konzumaci misa doporučit v 60 letech jako prevenci (tatinkova maminka 85 ted zacina bojovat). V japonsku, kde se bezne dozivaji vysokeho veku se tato nemoc pry temer nevyskytuje.

 93. Dobrý den, kvaliní miso pasty se v např. v Japonsku běžně konzumují i v dětském věku a nevím o určení spodní hranice od kdy by miso mělo být dovoleno. Informace o zdravotní prospěšnosti fermentované soji jsou většinou z informačních webů bez odkazů na kvalitní studie, přesto mohu podávání miso pasty jen doporučit. M.

 94. Dominika napsal:

  Prave jsem myslela jestli jste tuto informaci ohledne vylucovani tezkych kovu nekde nezaznamenala. Dekuji kazdopadne za odpoved a za vas web. Kupuji pro jistotu ve zdrave vyzive v bio kvalite.

 95. Barbora Lomová napsal:

  Dobrý den, z tohoto článku jsem poměrně rozrušená. Trpím intolerancí laktózy a jediná možnost, jak nahradit mléčné výrobky, jsou právě výrobky ze soji. Mluvila jsem s několika nutričními poradci, s lékaři i s mnoha lidmi, kteří jí trpí též a všichni mi potvrdili, že tyto výrobky jsou zdraví prospěšné a měli by se s nimi stravovat i „normální“ lidé. Váš článek mi přijde velmi zavádějící, stejně jako odpověď paní, která se ptala na sójový nápoj Zajíc. Vzhledem k tomu, že ho piji také (nahrazuji jím mléko i při vaření), jsem se podívala na složení a sójová složka tvoří pouhých 30%. Takže opravdu nechápu Vaši odpověď, že by se měla vzdát dvou lžic do kávy denně? Víte vůbec, kolik lidí trpí alergií na mléko a intolerancí lakózy? Další věcí je, že doporučujete kravské mléko/kravskou smetanu. Naopak u kravských výrobků bývá největší problém. Po 50. roce života se schopnost strávit kravské výrobky snižuje na nějakých 30%, protože tělo přestane vyrábět enzym laktázu, který laktózu dokáže štěpit a lidé mají zažívací problémy (nadýmání, zácpa, průjmy apod)! Takže podle vás by lidé s alergií na mléko či intolerancí na laktózy měli jíst co? Nahradit mléčné výrobky luštěninami? Tento váš článek je velmi nevěrohodný a nechápu, z jakých podkladů vycházíte, nehledě na vše „rady“ v diskuzi. B.

 96. Dobrý den, vycházím téměř výhradně ze zahraničních zdrojů, kterých je více než dostatek a obecně více a aktuálnějších než jen české texty a doporučení. Článek je souhrnný a neuvádím jako studii, proto nejsou přímo prokliky na jednotlivé zdroje. Pro zjednodušení Vašeho vyhledávání rovnou předávám odkaz na zdroj s pár desítkami textů o soji uložených na webu MUDr. Mercoly:
  https://www.google.com/search?sitesearch=mercola.com&q=soy
  S nezbytností konzumovat soju při laktózové intoleranci anebo aletgii na bílkovinu kravského mléka nesouhlasím. Margit

 97. Jiří Dokulil napsal:

  Ještě jste nezmínila jednu věc, která je podle mě taky dost důležitá – rozdílnou toleranci různých populací v důsledku dlouhodobé adaptace na určité potraviny.
  Četl jsem o tom, že výchoasijské populace – číňani, japonci, korejci atp. jsou schopny trávit sóju a metabolizovat její složky výrazně lépe, než zbytek světa.
  Jinými slovy, asiatům sója v rozumném množství vůbec neškodí, ale nám indoevropanům jen zanáší organismus, protože ji jíme nanejvýš několik generací a naše tělo na ni není zvyklé a neumí si s ní poradit.
  V opačném gardu to platí pro trávení mléčných produktů – indoevropská populace má geny pro trávení mléka už od neolitu asi 7000 let, asiatům ovšem zcela chybí a z toho důvodu jim mléčné výrobky škodí podstatně víc než nám evropanům nebo třeba indům.
  Takže to co je přirozená a zdravá strava ve východní asii, rozhodně nefunguje stejně pro nás evropany.

 98. Děkuji za výborné doplnění textu o další argument, určitě s Vámi souhlasím. Margit

 99. Petr napsal:

  Dobrý den paní Slimáková,

  tempeh jím téměř každý den namísto masa, v tempehu je však plíseň i když jakási ušlechtilá, přesto bych se Vás chtěl zeptat, zda při každodenní konzumaci nemůže plíseň nějak „zaplísňovat“ organismus. Jsem velmi štíhlý, je mi 40let a nedaří se mi vůbec přibrat, tak mám strach, aby mi to nějak neuškodilo.
  Děkuji, Petr H.

 100. Dobrý den Petře,
  nesetkala jsem se s žádným upozorněním na riziko časté kozumace tempehu. Potíže s hmotností doporučuji řešit analýzou kompletního jídelníčku. Tématem zvýšení hmotnosti se zabývám v blogu: http://www.margit.cz/jak-zvysit-hmotnost/
  Margit

 101. Dominika napsal:

  Dobrý den, jak ještě poznám kvalitní sojovou omáčku? Co třeba kikkoman z běžně prodávaných?
  Předem děkuji.

 102. Dobrý den, sama tyto speciality kupuji v prodejnách zdravé výživy v bio kvalitě, ale i uvedená kikkoman je kvalitní. M.

 103. Daniel Burkuš napsal:

  Dobrý den, vážení!

  Doposud jsem přečetl značné množství výzkumů a článků zabývajích se tímto tématem z obou pohledů. Řekl bych, že tento článek je zatím nejkomplexnější, co jsem četl a je v souladu s většinou mně známých výzkumů – http://www.veganhealth.org/articles/soy_wth/

  Pokud byste nalezli nějakou nepravdu či rozpor, budu velmi rád, když se to dozvím.

  S pozdravem
  Daniel Burkuš

 104. Kamila napsal:

  Dobrý den, děkuji za moc zajímavý článek. Mám prokázánu intoleranci bílkoviny kravského mléka a s tím zřejmě související atopický ekzém. Souhlasím s tím, že sójové mléko není vhodnou náhražkou. Chci se tedy zeptat, jestli v tomto případě doporučujete raději např. ovčí nebo kozí mléko a výrobky z nich. Nebo může být podobná intolerance i na tyto druhy mléka?
  Děkuji za odpověď. S pozdravem.

 105. Dobrý den Danieli, moc děkuji za napsání, takovéto schválení informací potěší. Margit

 106. Dobrý den, mnoho alergiků na kravské mléko (intolerance je na cukr – laktózu) reaguje citlivě i na mléko kozí a ovčí. Proto jediné, co lze doporučeit je vyzkoušení. Ideálně nejdříve pár týdnů eliminační dietu bez jakéhokoliv mléka a poté zkoušet pár týdnů přidat kozí a pár týdnů ovčí. Více o eliminační dietě najdete v první pomoci: http://www.margit.cz/pomoc/alergie/ Margit

 107. Markéta napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, do jaké míry je vhodné konzumovat fermentované sójové výrobky při snížené funkci štítné žlázy? A je vhodné jíst tempeh v těhotenství, když obsahuje plíseň? A také bych se chtěla zeptat, zda černá plíseň na přírodním tempehu je také ušlechtilá a neškodná?

 108. Dobrý den, při snížné fumkci štítné žlázy doporučuji omezovat veškeré sojové výrobky. Tempeh v těhotenství není problém a černá plíseň na něm by měla být ušlechtilá, ale tuto informaci sama nedokáži zaručit a řídila bych se proto i datumem trvanlivosti a vůní výrobku. M.

 109. Pedro napsal:

  Dobrý den,

  prosím – chápu tedy dobře že ani naklíčené Mungo není vhodné ?

  Děkuji, Pedro

 110. Dobrý den Pedro, ano, k pravidelníé konzumaci nedoporučuji ani naklíčené mungo. Margit

 111. Pedro napsal:

  Děkuji za odpověď, když jsem včera psal ten dotaz tak jsem myslel že je mungo sojová „fazolka“. Ale teď koukám že je luštěna … ?
  Co tedy je Mungo a pokud je luštěnina, proč není vhodné k pravidelné konzumaci ?
  Děkuji, Pedro

 112. Mungo je luštěnina a platí pro ni, vše napsané o soji. m.

 113. Pedro napsal:

  Dobrý den,
  Margit děkuji Vám za odpovědi. Ale ještě bych prosil o odpověď jestli jsou vůbec nějaké luštěniny vhodné k nakličování, co třeba Adzuki ?
  Přitom naklíčený Mungo pojídá hodně lidí, to by se možná mělo nějak víc rozšířit že nedělají uplně dobře a proč…

  Děkuji, Pedro

 114. Dobrý den Pedro, luštěniny mimo sóji doporučuji, a to i v jejich naklíčené podobě. Soju obecně k pravidelné konzumaci ne, pro důvody uváděné v textu, jako je třeba horší stravitelnost. Margit

 115. Pedro napsal:

  Margit, děkuji že s trpělivostí odpovídáte na moje otázky. Nemůžu ale říct, že bych to nějak chápal :-)
  Proč ne soja chápu, to píšete v článku.
  Píšete ale že nedoporučujete ani Mungo, že o něm platí to co o Sóje.
  Mungo ale není soja, je to jen luštěnina stejně jako soja, čočka, fazole …
  Přitom ale ty jiné luštěniny v naklíčené podobě doporučujete tak proč ne Mungo.
  Omlouvám se, že se kolem toho furt motám ale buď je tu nějakej šum, nebo mě něco uniká.

 116. Lenka napsal:

  Dobrý den, paní doktorko.
  Děkuji za přínosný článek. Mám intoleranci na kvasnice. V některých textech jsem se dočetla, že musím vynechat i sóju. Je tato informace pravdivá?
  Děkuji Lenka P.

 117. Dobrý den Lenko, omlouvám se, ale této souvislosti nerozumím, a proto se doporučuji ptát rovnou u zdroje, který ji uvádí. Margit

 118. Mungo se uvádí jako soji nejbližší luštěnina, a proto se zpravidla doporučení k omezení soji vztahuje i na ni, i když musím přiznat, že o stravitelnosti a zdravotního působení mungo bobů není takový dostatek studií, jako je o sóji. M.

 119. Jana napsal:

  Dobrý den, jsem v šoku v tvrzení o soje, mam dceru, má intoleranci krav. mléka. Od roka ji dávám mléko sojové, střídám s rýžovým a ovesným, ale převážně sojové, budou ji tři roky a je zdravá, minimálně nemocná. Kupuji ho v bio kvalitě, hlavně cena je přijatelná. Čím mám tedy nahradit sojové mléko, aby měla dostatek bílkoviny a vápníku? Má ráda oříšky, ale s vápníkem si nějak nevím rady. lékařka se mi snaží namluvit, že ať ti i přes zdravotní problémy nabízím sýr, protože jinak nebude mit vápník, bílkovinu….Fěkuji za radu.

 120. Dobrý den, bílkoviny obvykle nejsou v naší stravě žádný problém, ale i ty a vápník najdete zejména v ořechových a semínkových nápojích – „mlécích“. Doporučuji si je připravovat i doma, takto vyjdou podstatně levněji. Inspiraci pro přípravu najdete na webu. Dalším slušným zdrojem vápníku je zelená listová zelenina. M.

 121. Jirka napsal:

  Dobrý den, dochází při osmazeni tempehu na pánvi k zničení probiotik a vitamínu K2? Děkuji Jirka

 122. Dobrý den, Jirko, vitamín K2 je termostabilní, takže zůstává, a u probiotik pravděpodobně dochází k částečnému snížení. Margit

 123. Jano napsal:

  Dobrý deň, prepáčte ale nevedel som, do ktorej z tém mám napísať svoju otázku, tak prispievam sem. Kúpil som si „bio“ kŕmnu zmes pre úžitkové nosnice, a v zložení som sa dočítal: Táto kŕmna zmes obsahuje sójový lúpaný extrahovaný šrot z geneticky modifikovaných sójových bôbov. Hneď ma napadlo, že asi to nebude bio, keď to obsahuje geneticky modifikovanú zložku. Nechcem používať GMO, môžem to dávať nosniciam ako krmivo? Stránka výrobcu je http://www.bonamix.sk. Ďakujem za odpoveď, Jano

 124. Dobrý den Jano, přiznávám, že nechápu, jak je možné, aby bio krmivo obsahovalo GM složky. Mohu jenom doporučit požádat výrobce o vysvětlení. Margit

 125. Jano napsal:

  Dobrý deň, skontaktoval som sa teda s výrobcom, ktorý mi v telefonickom rozhovore uviedol nasledovné: všetci výrobcovia krmív pre hospodárske zvieratá kupujú GMO suroviny (kukuricu, pšenicu, sóju), ktoré potom pridávajú do všetkých produktov. Ako teda píšete vo svojom článku, všetky zvieratá, ktorých mäso jeme, sú kŕmené týmito GMO surovinami. Keď som si pozeral kŕmne zmesi ostatných výrobcov, čo mám doma (českých, belgických), okrem GMO sóje pridávajú aj GMO kukuricu aj pšenicu. Bolo to také nepríjemné zistenie. Ďalej mi povedal, že tiež bol vo firme Monsanto (najväčší svetový výrobca GMO surovín), kde mu všetko ukázali a vysvetlili. Preto nemá problém s konzumáciou GMO produktov. Jediné, čo mu vadí, je vplyv na životné prostredie, pretože pestovanie GMO produktov si vyžaduje použitie obrovského množstva priemyselných hnojív, ktoré však podľa neho o pár desiatok rokov premenia našu úrodnú pôdu na piesok a púšť, kde sa už nebude dať nič dopestovať. Napriek všetkému želám pekný deň, Jano

 126. Dobrý den Jano, moc díky za spoustu informací. Sama nově přidávám vyjádření papeže Františka, který vedle ekologických problémů správně zmiňuje i závislost na pár velkých producentech:

  „I přestože nemáme důkazy o škodlivosti GMO pro člověka a v některých oblastech bylo jejich pěstování ekonomicky prospěšné, jsou s jejich pěstování spojeny závažné problémy, které nelze bagatelizovat. V mnoha oblastech po zahájení pěstování GMO došlo k zabrání úrodné půdy pár vlastníky, postupnému mizení drobných zemědělců, kteří jsou ztrátou půdy vytlačování z přímého pěstování potravin.
  Rozšiřování GM plodin likviduje komplexní síť ekosystému, omezuje biodiverzitu plodin a ovlivňuje současnost i budoucnost regionálních ekonomik. Při zajištění potravin dochází k prohlubování závislosti na pár producentech. Pěstování GMO je komplexní téma, které vyžaduje sledovat z mnoha aspektů, včetně zajištění několika řad nezávislých a interdisciplinárních studií jeho dopadů. 

  Jsme nemocní ze znečistění životního prostředí, jehož částí jsou i hnojiva, insekticidy, fungicidy, herbicidy, toxické pesticidy obecně. Jejich výrobci vytvářejí začarovaný kruh závislosti ve kterých lidské intervence řešící problém, ve skutečnosti problém zhoršují.“
  Papež František http://bit.ly/PopeNoGMO

 127. Leona napsal:

  Dobrý den,
  nepročetla jsem celou diskusi, ale zaujal mne článek. Je mi 33, už rok a půl (od porodu) trpím návaly horka a nočním pocením. Moje gynekoložka mi doporučila přípravky s estrogeny získané ze soji – např. phyto-soya, které užívají ženy v menopauze. Teď je už měsíc poctivě užívám, ale nedostavila se mi menstruace a těhotenský test je negativní. Může se účinek těchto hormonů projevit právě vynecháním menstruace? Jak je to s vlivem na případné těhotenství nebo snahu o otěhotnění? Lékařka mi tvrdí, že mi to může k plánovanému těhoteství jen pomoci.
  Předem děkuji za informaci.

 128. Dobrý den,
  nemyslím si, že by užívání fytoestrogenů mělo zabránit ovulaci, ale zcela to nemohu ani vyloučit. Doporučuji stav konzultovat s vaší lékařkou i lékařem zabývajícím se tradiční čínskou medicínou pro stanovení příčiny vašich návalů – neobvyklých v tomto věku. A poté doporučuji kauzální řešení namísto pouhé suplementace.
  Margit

 129. Iveta napsal:

  Dobrý den,
  Před nedávnem jsem začala jist zdravou stravu protože mám vysoký cholesterol.Snažím se Vynechávat lepek jako jsou rohliky,chleba,vše z bílé mouky ale je obsažena skoro všude,kyselinotvorné potraviny, ,cukry,vejce,maso a mléčné výrobky.Cítím se ted skvěle,mám plno energie což se dříve říct nedalo.a také jsem trochu zhubla.
  myslela jsem si jak nejím zdravě a pak jsem na internetu začala studovat různé články.např.jsem zjistila,že vyrobky ze zdravé výživy obsahuji palmovy olej,musela jsem hledat ty co ho neobsahují,pak hledat ty co neobsahují lepek,ale je to složité protože i tam je napsano že můžou lepek obsahovat takže je to pořád hledání,které zdaleka neskončilo protože jsem si užívala sojového mleka, u kterého jsem nedávno zjistila že není košer,tak jsem chtěla přejít na rýžové mleko ale to prý taky ne,dočetla jsem se toiž,že obsahují lecitin,fosforečnan draselny,oxid křemičitý a ečka což není pry vubec zdrave.Hledala jsem a i ovesné,pohankové,všechny ho mají(myslím tím ty sušené),když si koupim tekuté,nevím jaké je to s jejich složením,ale v lednici mohou být tři dni a to nespotřebuji.Takže snad jediné je mleko kokosove ktere je prý nejzdarvější ale mít ve všem kokosovou chut to se mi moc nechce,takže nevím jaké mleko používat,a navíc i v pohankovych sušenkách co jsem si myslela jak to neni ok jsem našla sojovou mouku,a skoro ve všem je sušený kuk.sirup uváděn také jako glukozo frukt.sirup,myslela jsem co to není za zdravou věc a prý je to dost špatné takže už nevím co ze zdravé stravy jíst,dělam si zeleninová jídla tepelně upravovaná a obilniny ale už asi pujdu na pastvu protože nelze vybrat opravdu zdravou potravinu,ve všem je něco nacpáno, a prý kukuřici nejíst v žádné podobě že je právě gen.upravovaná všechna a to jsem místo chleba začala jist takove ty křupaky chleby bez lepku a cukru ze zdravé výživy a v tom je take kukuřičná mouka.Tak nevím jak to teda vše je..Iveta 46 dekuji

 130. Dobrý den, mnohé z toho, co píšete není správné, například kukuřice je genetick ymodifikovaná zejména v USA. V EU musí bát potraviny s GM složkami v obsahu nad 0,9 procenta označovné. Z kukuřice je zde běžně jen fyziklálně modifikovaný škrob a tato úprava nemá s genetickou modifikací nic společného. Jakýmkoliv aditivům v rostlinných mlécích se vyhnete při jejich přípravě doma, což vyjde i podstatně levněji. Palmovému tuku i lepku se jde jednoduše vyhnout, tím že budete převážně nakupovat základní potraviny namísto polotovarů. Zdravá výživa je podle mne naprosto jednoduchá a mnohá praktiká doporučení popisuji na svém webu. Držím pěsti ať se daří. Margit

 131. Marek napsal:

  Doslechl jsem se od své poradkyné na výživu, že prý tofu fermentované je, prý je v kontaktu z lidma, co tofu vyrábí, nechce se mi ale tomu moc věřit.
  Chci se zeptat, když si dám 2x do týdne tofu (cca 2 x 200g) a používám ještě protejňák, kde je taky soja, hrášek,rýže – bohužel poměr neudávají, jen, že v jedné dávce je cca 37 g bílkovin. Hrozí nějaké riziko při dlouhodobém užívání (testosteron u muže – prsa?, když mi narostou nevadí, tím líp, žádné jako chlap nemám a chtěl bych mít pořádné chlapské kozy! :-), nebo mám raději přestat soju úplně konzumovat, krom toho protejňáku, je jeden s nejlepší chutí, poměrem aminokiselin a také cenou.

 132. Dobrý den, tofu se podle mne vyrábí srážením a ne fermentací, al ei tak ještě patří k těm slušnějším sójovým produkům. Na základě uvedeného však nemohu posuzovat celkové množství bílkovin a případná rizika. Margit

 133. Pavel napsal:

  …pozdravujem…všetko je to len „blábol“ a klam??? Myslím kopu tých rečí čo je zdravé a čo nie??? Však to už nevie a nemôže vedieť nikto na Zemeguli, a to je pre ľudstvo ako celok hanba. Najnovšie strčil všetkých veganov, vegetariánov a iných „ánov“ na patričné miesto Dr.
  Perlmuter, vo svoje knihe „Pšeničný mozog“, kde na základe dlhoročných výskumov a praxe zistil, že nazdravšie je žiť na „tukovom metabolizme“, to jest takmer bez sacharidov a telo poháňať hlavne tukmi, k Perlmuterovi sa pripájajú mnohí ďalší „modernisti“ v oblasti výživy. Takže prosím zabudnite na zeleninu, ovocie, zdravé bielkoviny, trend budúcnosti sú zdravé tuky!!!
  …z tohoto uhla pohľadu riešiť nejaké podružnosti okolo sóje a súčsnej takzvanej „racionálnej výživy“ je trošku smiešne…nebojte sa, o pár rokov sa to opäť otočí……

  pozn:tofu, asi nefermentované, vraj najviac konzunujú na Okinawe, aj muži a vraj sú aj dlhovekí???, pravda je vo hviezdach….

 134. Pavel napsal:

  ..hmmm, bez reakcie???, bez diskusie???, ste zmazali môj príspevok???,

  Odborníci na výživu sú zábavní ľudia…ale, ešte si dovolím pár postrehov z knižky“David Perlmutter, Grain Brain“….

  ..tak podľa tohto odborníka, je práve vysoký chlesterol predpokladom dlhého a šťastného života, ale, musí byť správne metabolizovaný!!!…..ako to má vyzerať v praxi, si neviem predstaviť….no a práve nízky! cholesterol je príčinou depresií, nesprávneho fungovanie nervového systému atď…tento pán v USA lieči svojich pacientov práve svojou tukovou dietou, a veľmi úspešne! Zbavuje ich záhadných nervových porúch, mení na vitálnych ľudí…. Podľa neho práve sacharidy, aj zdravé, a aj obilniny sú príčinou demencie, Alzhemera a depresií, a všeobecne totálnej degenerácie mozgu….:o)))
  ..Toto bude zrejme hlavný výživový trend do budúcnosti,svedčí o tom aj to, že napríklad z internetových stránok slovenského odborníka na výživu MuDR Vlada Zlatoša, miznú zdravé raňajkové cereálie s ovocím, a nahrádzajú ich (zatiaľ dosť neurčito) zdravé tuky a pod…..:o))), aj on osobne vraj prechádza na tento moderný systém….ibaže akosi ťažko zistiť, čo tieto zdravé tuky sú, asi kokosový a rybací olej???..Takže nás čaká nový trend v zdravej výžive, asi celosvetovo, no nie je to zábavné??? Takže si myslím, že riešiť sóju, či nebodaj nejaké trápne cereálie, ovocie, zeleninu už nie je „in“….

 135. Dobrý den, všechny komentáře jsou publikovány po schválení, protože neslušně se vyjadřující, napadající anebo mimo nemá smysl publikovat. Online nejsem non stop, takže to může trvat i nějakou hodinu či dokonce den a to zejména pčes víkend, jak to mu je zrovna nyní. K mnoho z toho, co píšete se sama v různých textech vyjadřuji. Margit

 136. Petunie napsal:

  Dobrý den, v první řadě musím zareagovat na reakci Pavla. Mě naopak překvapilo, jak rychle reagujete a to včetně víkendů. Odpovědi jsem dostala většinou ihned, až jsem byla překvapená. Takže za mě Vám tímto moc děkuji za všechny odpovědi.
  Můj další dotaz je spíše k výrobě domácího tempehu. Lépe řečeno ke skladování… V lednici prý vydrží až 5 dní, což je pro mě dost málo. Jeden tempeh týdně zvládám, ale když už se s tím budu dělat, tak bych ho ráda udělala víc než jeden kousek, ale za 5 dní to zkrátka spořádat nezvládnu. Myslíte, že by se dal uchovat třeba v mrazáku?
  Děkuji předem za odpověď,
  Petra

 137. Dobrý den Petro,
  jsem si téměř jistá, že v lednici tempeh vydrží i o nějaký den déle – sama jsem jej dříve také vyráběla a bez potíží jsme snědli. Mrazit jsem nezkoušela, proto jen předpokládám, že by mohlo jít. Margit

 138. Hana napsal:

  Dobrý den, jsem vegan, tofu (pr. Bazalkove nebo lahudkove od alfa bio považuji za lahůdku a konzumují témeř denně. Stejně sólovou smetanu – dušenou do kávy. Mám se toho raději vzdát? Děkuji, Hana

 139. Hana napsal:

  P.S. Zapomněla jsem na důležitou informaci- snažím se otehotnet

 140. Dobrý den Hanko, tofu, určitě můžete i když každdenní konzumaci bych nedoporučovala a v případě, že řešítě otěhotnění bych dokonce byla i pro vyzkoušení vyloučení nefermentované soji z jídelníčku. Margit

 141. Jozef Rybár napsal:

  Striedmosť a to platí aj pri konzumácii tofu,by mala byť preferovaná.Tofu mám veľmi rád,no najprv ho opláchnem a varím asi 5 minút.Pokrájam a potriem s rozlisovaným cesnekom ,shoyu omáčka,troška soli.Vychladnuté chutí.Variácie sú ale rôzne.Ohľadom klíčenia,písal niekto,že mungo je na klíčenie nevhodné.Práve že mungo je vhodné a je to lahôdka,chutí ako mladý hrášok.V chladničke vydrží aj týždeň.Klíčiť sa nesmie fazuľa,soja.A na koniec,čo sa geneticky modifikovaných obilovín či strukovín týka.Myslíte si že pšenica,z ktorej sa pečie chlieb,rožky,alebo múka z nej robená,nie je modifikovaná.Kto vám to zaručí.

 142. Dobrý den, pšenice ani ostatní obiloviny u nás určitě ještě nejsou GM, ale přesto s Vašim rozumným přístupem souhlasím. Margit

 143. Michaela napsal:

  Dobrý den Margit,
  velice si vážím Vaší edukační činnosti (mám nahrána všechna dostupná videa), moc Vám fandím, a přeji pevné nervy a mnoho úspěchů (nejen) na poli zdravého stravovámí.

  Jen jsem se chtěla zeptat na Váš názor ohledně plísňových kultur v tempehu NATURAL a možného nebezpečí vzniku kandidózy ve střevech, při případné nedostatečné tepelné úpravě.
  Já nakrájím tempeh na nudličky asi 6-8mm široké, pak nechám přes noc v marinádě a další den osmažím s cibulkou na keramické pánvi asi 4-5 minut.
  Ptám se proto, jelikož mám plísňové onemocnění střev a konečníku, no a trochu mi vrtá hlavou, zdali tam není příčinná souvislost.
  Děkuji a přeji sluníčkový den, Michaela

 144. Dobrý den Michaelo, přiznávám, že s jistotou takovýto problém nemohu vyjádřit, ale považuji jej za málo pravděpodobný. Margit

 145. Lucie napsal:

  Dobrý den, může konzumace fermentované sóji pozitivně ovlivnit anovulační cyklus? Četla jsem, že sója má podobné účinky jako medikamenty využívané k léčbě anovulace. Dosud jsem výrobky ze sóji nekonzumovala, jakou byste doporučovala denní dávku pro „začátečníka“? Děkuji za odpověď. Lucie

 146. Dobrý den Lucie, pravděpodobně ano, ale nevím o exaktních studiích, které by toto potvrzovaly a to i včetně doporučeného dávkování. Proto mohu jen doporučit zkoušení. Margit

 147. Jimi napsal:

  Dobry den,
  poprosim o informaciu, ci doplnok vyzivy – sojovy lecithin 1200 mg je vhodny uzivat alebo nie
  Dakujem
  jimi

 148. Dobrý den Jimi,
  takto obecně mohu jen napsat, že sojový lecitin není prokázán jako škodlivý, ale doporučení k užívání musí vycházet z konkrétní situace – zdravotního stavu, jídeníčku, indikaci… Poraďte se prosím s vašim lékařem. Margit

 149. Eva Bendova napsal:

  Dobry den,moc prosim o informaci o sojovych kostkach, co se prodavaji v obchode. Ja tomu nerozumim, co je fermentovane a co ne – jsou v poradku nebo take radeji nejist. Snazila jsem se najit odpoved v diskusi ale nedari se mi to. Moc dekuji za odpoved Eva

 150. Dobrý den Evo, tyto kostky určitě nejsou fermentované a nedoporučuji je. Zkuste namísto nich třeba seitan anebo tempeh. Margit

 151. Eva Bendova napsal:

  Moc Vam dekuji, už jsem vyhodila z kuchyně všechny špatné potraviny. Mohu se jeste, prosim, zeptat na olivy, jak jsou na tom zdravem taliri – mysli se tim ty olivy, co se prodavaji bezne v obchodech v nalevu nebo tyto nemaji uz zadnou vyzivovou hodnotu? A nepřibírá se po nich moc? Předem moc dekuji za odpověď. Eva

 152. Dobrý den Evo, olivy jde řadit mezi tuky a v běžných množstvích je jejich konzumace v pořádku Margit

 153. Marcela napsal:

  Dobrý den, paní Slimáková,
  velmi si vážím Vašeho blogu jako kvalitní úhel pohledu a názor.
  Našla jsem v pomazánkách, které jím, sójovou bílkovinu. Nakolik je tento výtažek nevhodný? Pokud by byl ze sóji, která není GM, je to lepší nebo na tom nezáleží?
  Vhodnost/nevhodnost tofu je opravud zajímavá. Vždycky se držím pravidla „všeho s mírou“ a rozmanitá strava je také o tom, střídat více věcí, takže když se vloudí něco, co není OK, alespoň se to naředí…

 154. Dobrý den,
  sojová bílkovina je zpravidla vysoce průmýslový produkt a nijak nedoporučuji, a to ani bez GM, na druhé straně v pomazánce se asi bude jednat o pár gramů a občasná konzumace neohrožuje. Margit

 155. eva napsal:

  Dobry den,
  diskutovali jste tady sojovy napoj Zajic, ja ho take miluju do kavy a jeste jsem si myslela, co nedelam pro sve zdravi :( Je vhodne ho tedy nahradit napriklad ryzovym nebo pohankovym napojem zajic? Neni to taky skodlive, jde taky o vysoce prumyslove upraveny skodlivy produkt? Dekuji moc

 156. Dobrý den, žádné z těchto sušených mlék nedoporučuji, zkuste si doma připravovat čerstvá rostlinná mléka. Margit

 157. Dáša napsal:

  Dobrý den, až po zakoupení a po přečtení Vaších komentářu k sóji—- Lecitaminu-cholesterol pod kontrolou—-zjišťuji že jsem koupila GMO sójový lecitin,rostlinné steroly atd. které jsou tady popsané jako nevhodné pro jeho zpracování.Můžete mě obeznámit kde se dá sehnat lecitin v tkz. FERMENTOVANÉ podobě?neboli úpravě?který není genetickky zpracován?
  Konkrétně se mě jedná o lecitin na cholesterol který bych mohla užívat v přírodní formě.
  Děkuji Dáša

 158. Dobrý den Dášo, omlouvám se, ale lecitin nenakupuji ani nedoporučuji a tak tyto doplňky nesleduji. Margit

 159. Dáša napsal:

  Dobrý den,
  vracím se k výše uvedenému dotazu,a opět až po podrobnějším čtení etikety na lecitaminu kde je napsáno nedoporučujeme diabetikům pro cukr který je tam v jedné dávce 4,20mg což je dost.Postavené na hlavu je to že většina lidí, nosiči cholesterolů má náběh na cukr ne-li se už na něj léčí.Můj případ,cholesterol /léky neužívám/ i když jsem je užívala cca4 roky bez efektu, na vyšší dávku 40mg jsem nepřistoupila/ a náběh na cukr.Nyní jsem již dva roky bez statinů a bez kontrolního odběru který byl vždy cca7.Dieta nepomáhá,údajně to mám dědičné ale u nás nikdo cholesterol nemá ,dokonce ani maminka která má 87let.
  Co s tím p.Margit? Děkuji Dáša

 160. Dobrý den Dášo, omlouvám se, ale s tímto dotazem na lecitin se musíte obrátit na výrobce a o diagnoze genetické hypercholesterolémie může rozhodnout jen lékař, který vás sleduje, zde také nemohu polemizovat s jeho rozhodnutím. Margit

 161. maria napsal:

  Margit, vas clanek obsahuje dulezite informace o soji, ale je bohuzel prevzat ze stranky
  http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/12/04/soy-dangers-summarized.aspx. Dr. Mercola, autor, doporucuje jako ‚terrific source‘ (uzasny zdroj) stranky http://www.westonaprice.org, ktere ve velkem propaguji maslo, vajicka, jatra a mleko.

 162. Dobrý den, práci a web Dr. Mercoly, stejně jako i práci Dr. Westona Price a web jeho nadace samozřejmě dobře znám. Článek vznikl jako výsledek několikaměsíční rešerže pro přípravu přednášky o soji a je postaven na desítkách zdrojů, zcela jistě ne jako překlad jednoho textu – v případě, že jen takto překládám je vždy jasně na webu i s odkazem uvedeno. M.

 163. Petr napsal:

  Dobrý den,
  v nové knize od MUDr.Josefa Jonáše „Tvoje strava je Tvůj osud“ jsem se dočetl, že sojové boby přirozeně patří k produktům s nejvyšší hladinou glutamátu sodného a jejich hydrolyzací se uvolní glutamát a odloučí sójové proteiny, hladina glutamátu je pak výrazně vyšší…O škodlivosti glutamátu jistě není třeba se zmiňovat.
  Chtěl bych se Vás tedy zeptat, co si o tom myslíte a zda se toto týká i např. zdravého sojového produktu Tempeh. Přiznám se, že nevím přesně, co je hydrolyzace sóji. A také zda máte podobný názor na to, že sojové boby přirozeně patří k produktům s nejvyšší hladinou glutamátu, i když asi jen v přírodní, méně škodlivé formě.
  Děkuji Petr

 164. Dobrý den Petře, kyselina glutamová se přirozeně vyskytuje v mnoha potravinách a třeba podle této tabulky jí více než soja obsahují řasy a parmazán: https://en.wikipedia.org/wiki/Glutamate_flavoring
  Hydrolýza je rozklad ke kterému dochází například při přípravě izolovaných bílkovin ze soji. Margit

 165. 3m napsal:

  Dobrý den,
  v diskuzi (27.2. 2014 s uživatelem Josef) mě zaujalo tvrzení, že jogurty Provamel a Sajade nejsou fermentované. Nevím, kde jste na to přišli, ale já naopak jsem přesvědčená o tom, že tyto jogurty fermentované jsou. Složení jogurtu Sojade: sojové boby, voda, ŽIVÉ KULTURY BIFIDUS A LACTOBACILUS. Sama jsem doma sojový (fermentovaný) jogurt vyráběla a princip výroby je obdobný jako u jogurtu kravského. Věřím tomu, že ne všechny sojové produkty jsou v pohodě, ale sojové jogurty od těchto dvou značek dělají mě i mému okolí velice dobře. Také se dají na internetu nalézt studie, že množství antinutričních látek v sojových jogurtech (těch „správných“ jogurtech typu Sojade nebo Provamel) výrazně poklesl.

 166. 3m napsal:

  Úprava předchozího příspěvku: „Také se dají na internetu nalézt studie, že množství antinutričních látek v sojových jogurtech (těch „správných“ jogurtech typu Sojade nebo Provamel) výrazně poklesl“ Tím jsem chtěla říct, že množství antinutričních látek je v sojovém jogurtu výrazně nižší, než v sojovém mléku, ze kterého byl jogurt vyroben.

 167. Dobrý den, děkuji za upozornění a omlouvám se za svoji chybu. Před pát lety byly sojové jogurty pouze sojové mléko se škrobem, tento posun u pár značek jsem nezaznamenala. Margit

 168. Lenka napsal:

  Dobrý den,

  mám dotaz, nechtěli jsme našemu malému synovi dávat kravské mléko, protože se snažíme přejít na vegetariánství a v budoucnu možná i na veganství…. Hledali jsme proto alternativu ke klasickému kravskému mléku ze supermarketu ( které se už ani nedá považovat za mléko), a také k sunaru, což je vlastně sušené kravské mléko a je cenově poměrně drahé, tak jsme mysleli, že sójové mléko (např. nápoj Zajíc) bude skvělá alternativa…u sóji jsem si vždy četla hromadu pozitivních účinku a výživné složení…. po přečtení článku jsem v šoku… Chci se tedy zeptat, jestli je i Zajíc škodlivý, a jestli je tato sója také geneticky upravovaná? Myslíte, že bude lepší dávat malým dětem kravské mléko? Párkrát jsem dělala i mandlové, ale syn zbožňuje mléko, a je to náročné na přípravu a drahé a navíc jemu ořechové mléka nechutnají a odmítal je…. tak teď nevím…. Jak se vlastně pozná GMO sója? Jsou tofu s řasou, sojové nápoje Zajíc a jiné výrobky ze zdravé výživy GMO? U Zajíce se uvádí ve složení i kukuřice…to nevím jestli je pozitivum nebo ne…

  Děkuji

 169. Dobrý den, sušené sojové mléko zajíc skutečně nedopioručuji a to i přesto, že ani není gnetick ymodifikované. GM potraviny v EU musí být označené. Doporučuji kvalitní kravské mléko od farmáře anebo domácí ořechová mléka, příprava je podl emne otázkou pár minut, jak ukazuji ve videu: http://www.margit.cz/jak-si-pripravit-domaci-rostlinne-mleko/
  Margit

 170. Lenka napsal:

  ..a můžu se zeptat, jestli může sójové mléko nějak ovlivňovat hormony dítěte – chlapců? (nahoře píšete spíše o dívkách- rakovina prsu…. )

 171. ano, může, m.

 172. Soňa napsal:

  Dobry den, je prosim podle vas v poradku uzivani lecitinu (napr.tohoto http://www.vitalita.cz/sojovy-lecitin) v situaci, kdy se snazim svou 73 letou mamu zbavit leku na snizeni cholesterolu (nemela ho vysoky ani pred nasazenim keku, ale ma vyssi tlak a jeji lekar strasi, ze kdyz vysadime lek na cholesterol, bude tlak jeste vyssi). Snazim se tedy jeste pred vysazenim lekj najit jak stravu, tak prirodni pripravky, ktere cholesterol snizuji a casto se v teto souvislosti uvadi lecitin. Dekuji.

 173. Matúš Javor napsal:

  Dobrý den, paní Slimáková, rád bych se Vás zeptal, zdali je vhodná (bezpečná) konzumace samotných sójových bobů tepelně upravených, například vařením, které koupím v běžném obchodě jako je například Kaufland? Děkuji za odpověď.

 174. Dobrý den, ne, vařené sojové boby určitě nedoporučuji. Margit

 175. Dobrý den, lecitin sama nijak nedoporučuji, mnohem zásadnější jsou úpravy stravy, jak je popsáno v textu. Na drudé straně užívání tohoto doplňku ani nenese žádná speciální rizika. Margit

 176. Jakub napsal:

  Dobrý den zajímalo by mě proč zavrhujete Fytoestrogeny rostliného původu které jsou obsažené v soji (jsou tisíce studijí které naopak tvrdí že tyto rostlinné Fytoestrogeny hladinu hormonů vyrovnávají a jejich konzumace se doporučuje například v těhotenství. ) a říkáte že zvišují riziko rakoviny prsu a pak na druhou stranu nemáte problém s živočišnou bílkovinou která je prokazatelně karcinogenní ( maso a mléčné produkty jsou plné hormonů a je jedno jestli jsou z bio chovů). Kdyby byla pravda to co říkáte tak jsou nemocnice plné lidí co jí soju (somozřejmě ne geneticky modifikovanou)ale je to přesně naopak . Nemocnice jsou plné lidí co jí živočišné produkty které mi lidi nemáme vůbec jíst (jsou karcinogenní , způsobují obezitu , infarkty a mrtvice ). Řekněmě že je teda nefermentovaná soja špatná ale jak je potom možné že živočišné zdroje bílkovin jsou podle vás v pořádku ?

 177. Dobrý den, s Vašimi tvrzeními jako třeba, že maso z bio chovů je plné hormonů nesouhlasím a ani netvrdím, že konvenční maso anebo mléko jsou jenom v pořádku. Ke každé potravině se vyjadřuji mnohem komplexněji, stejně jako i k sóji. Moje vyjádžení a doporučení zakládám na studiích, zkušenostech a praxi. m.

 178. Eva napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na sojovou mouku. Předpokládám, že se asi nemele z fermentované soji, takže ji asi nedoporučujete používat.
  Děkuji za odpověď.

 179. Dobrý den, ano, sójovou mouku nedoporučuji. Margit

 180. Marcel Bahník napsal:

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat..Na internetu čtu mnoho různorodých informací o tom, jestli nápoje a rostliná mléka Zajíc jsou a nebo nejsou zdravý prospěšné a nebo nikoliv…Názory se docela rozcházejí, jedna skupina tvrdí že je zdarvý a druhá že nikoliv…Kde je tedy pravda?? díky za odpověd..

 181. Dobrý den, odpověď je i v textu – nefermentované sójové produkty jako je i mléko Zajíc nedoporučuji. Margit

 182. Hana napsal:

  Dobrý den! Ráda bych se zeptala, zda je pravdou, že sojové produkty (i ty fermentované) nejsou vhodné pro chlapce v období růstu a dospívání? Nevím, zda tím důvodem má být obsah fytoestrogenů…. Můj 11letý syn si dost oblíbil jídla, která vařím z tofu a tempehu, obecně dost opouštíme maso, tak abych mu více neuškodila, než prospěla…Děkuji za odpověď.

 183. Dobrý den, ano nefermentovaná sója skutečně není nijak vhodá a jsou odborníci, kteří upozorňují na rizikovost pro dospívající děti. Tempeh je v pohodě, ale tofu a sojové maso bych nepodávala. Margit

 184. Šárka napsal:

  Dobrý den,
  koupila jsem si poprvé v životě miso pastu, můžete mi někdo říct, jak dlouho vydrží po otevření v lednici? Děkuji, Šárka

 185. Dobrý den, když budete vždy nabírat čistou lžící, vydrží i pár měsíců. Margit

 186. jana jancova napsal:

  Dobry den,
  chcela by som vediet vas nazor na produkty spolocnosti Herbalife, hlavne koktejl ktory je prezentovany ako vyvažene jedlo a je zlozeny hlavne zo sojoveho proteínového izolatu 34%, sojoveho lecitinu a sojoveho oleja, taktiez z mliečnej bilkoviny, a ovsenej vlakniny. atd Je to dobrá náhrada napríklad za ranajky? dakujem za nazor. Jana

 187. Dobrý den Jano, nevidím žádný důvod doporučovat produkty Herbalife ani nemám klienty s pozitivními referencemi na ně. Margit

 188. Eva Nagy napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na pražené sojové boby.. Občas si dávám trošku místo oříšků. Kupují Bio soj.boby a ty si sama upražím. Myslíte, že to může škodit? Děkuji za odpověď.

 189. Dobrý den, v takto omezeném množství je vše zcela v pohodě. Margit

 190. Market napsal:

  Dobry den, je mi 31let a z hormonalniho profilu mi byl zjisten nedostatek estrogenu,mam hodnotu <50 a nedostatkem trpim aniz bych tusila proc asi 3roky.Mam nepravidelne dlouhe cyklu, posledni MS prisla po vyvolavacce az po dlouhych 76dnech . Jsem z toho nestastna a chci namisto syntet.hormonu zkusit prirodne doplnit fytoestrogeny. Mimojine jsem si koupila soj.mleko Alpro…takze dalsi chyba? Co doporucujete a jak mohu zjistit pricinu mych potizi? A nasledne resit? Stitnou zlazu mam pry v poradku…zvazuji endokrinologii ale mohou tam vubec zjistit vice?

 191. Dobrý den, doporučuji problém konzultovat s lékařem zabývajícím se tradiční čínskou medicínou, zásadní je zjistit příčinu potíží a tu cíleně řešit. Zde najdete více informací: http://www.patentnimedicina.cz/cz/ze-supliku-tcm Margit

 192. Josef napsal:

  „GM sója obsahuje také geny z bakterií, které produkují alergizující bílkoviny. Posledně jmenované se po její konzumaci dokáží zabudovat do DNA našich střevních bakterií a fungovat v nich.“

  Že podporujete GM paniku, no budiž, v Evropě máme dobu temna, tyhle názory časem vymizí. Ovšem s přenosem DNA jste zavítala na tenký led, to myslíte vážně, že něco sníme a geny z toho se zabudují do bakterií ve střevě? Uvědomte si, že s jídlem přijímáme miliardy různých částí DNA (a to nikoliv vždy přátelských, v potravě třeba máme mnoho druhů plísní), kdyby všechno bakterie do sebe zabudovávaly, tak by nám ve střevě za den proběhla evoluce jako jinde za tisíc let a naše hovínko by způsobilo mikrobiální katastrofu :-) Bakterie lecos s DNA umí, ale jedná se o složité a pomalé procesy.

 193. HELMUT KLIMA napsal:

  Zdravím-mám dnu,takže musím hlídat obsah purinů v potravinách.ALE : měl-li bych dodat tělu asi 140-150 g bílkovin denně a kvůli dně bych „neměl“ (nebo málo)jíst maso,luštěniny,vločky,pak mi zbývá hlavně soja (5O% proteinů),protože dát dohromady 150 g
  bílkovin z mléčných výrobků a žitného chleba je fakt problém.A to ještě navíc by 100 g bílkovin mělo být rostlinných…(A i vločky na tom nejsou s těmi puriny bůhvíjak dobře)Nevím,
  jestli se dá tempeh objednat v e-shopu,ale v prodejně jsem ho neobjevil.
  Takže když to shrnu-sundat kila se špatnými koleny a dnou je na sebevraždu…(ale zase při mém věku-1939-zase asi nemohu moc chtít)

 194. Lucie napsal:

  Dobrý den Margit, děkuji za vysvětlení problematiky fermentovaná/nefermentovaná soja. Maso konzumuji tak 1-2 týdně, z důvodů problémů s trávením, tak i etických. Konzumuji proto hodně luštěnin, ale myslím si, že nemám dostatečný přísun bílkovin a něco mému jídelníčku chybí. Aby byl můj „Zdravý talíř“ vyvážený, chtěla bych do něj zapojit jak robi tak i seitan. Měla bych si při konzumaci těchto výrobků dávat na něco pozor? například množství, původ, apod.
  Hezký den, Lucie

 195. Dobrý den Lucie, v případě, že nemáte potíže s trávením lepku, je seitan bezproblémový a mohu doporučit i k pravidelné konzumaci, i když ještě více pro bílkoviny doporučuji vejce a jestli jíte i ryby. Margit

 196. Martina Števulová napsal:

  Je pravda, že europania nemaju enzým na trávenie soje, lebo nie sme na nu geneticky navyknutí?

 197. Dobrý den, o chybění enzymu nevím, ale samozřejmě, že sója není v Evropět tradiční potravinou, Margit

 198. Jiří napsal:

  Lidi, lidi, když čtu některé komentáře co tu píšete, nestačím se divit, jak jste snadno manipulovatelní a máte problém s logickým myšlením. Někdo vám řekne, že je soja zdravá a tak ji kupujete po kilech a jíte po hromadách, pak vám někdo řekne, že některé výrobky ze soji nejsou vhodné a vy se bojíte dát si do kafe trochu sojového mléka, jako by vás to mělo zabít. Uvažujte logicky, jezte hlavně fermentované sojové výrobky a když občas sníte i trochu nefermentované soji, tak se vám taky nic špatného nestane.

 199. Radek napsal:

  “ Pro snížení obsahu antinutričních látek jsou sójové boby čištěny v hliníkových tancích v kyselé lázni a zbytky hliníku zůstávají v potravině. “ To znamená, že je to špatné nebo naopak dobré? A chtěl bych se zeptat.. Je i tento produkt http://www.countrylife.cz/napoj-sojovy-s-kalciem-1-l-bio-provamel#popis špatný, nebo je to v pořádku? :)

 200. Bára napsal:

  Dobrý den, chtěla bych reagovat na tuto vaši informaci:
  „Fytoestrogeny, jež funkcí napodobují skutečné pohlavní hormony estrogeny, které někdy i blokují. Zvýšená hladina estrogenů může podporovat vznik rakoviny prsu, předčasný nástup puberty anebo neplodnost.“ Tedy hrozba není fytoestrogen, ale estrogen.
  Vysvětlení: V těle jsou 2 místa, která vážou estrogen. Strana alfa a beta. Buňky beta jsou v mozku, kostech,cévách atd. a buňky alfa jsou v ženských orgánech, jako jsou prsa atd. A fytoestrogeny se vážou s beta buňkami….to znamená že zabraňují estrogenům se vázat na tuto stranu. Jinými slovy chrání vaše kosti, cévy stejně tak, jako mozek. A dále se snaží proniknou i na stranu alfa, kde právě zabraňují vzniku rakoviny, ale protože se nejedná o estrogen nepůsobí jako ženský hormon. Je mu pouze podobný, né stejný.
  Tedy: Fytoestrogeny opravdu BLOKUJÍ estrogeny( které můžou podporovat vznik rakoviny),což je ale pro nás dobře. Fytoestrogeny nezpůsobují rakovinu!!!! Navíc fytoestrogeny patří do skupiny fytochemikálii, ve které jsou látky jako: Bioflavonoidy,Monoterpény,Izoflavony-patří mezi fytoestrogeny, Lignany-patří mezi fytoestrogeny, Lycopen, Sulfidy,Lycopen, Limonen, Inhibitory proteáz, Saponiny, Kyselina ellagová, Polyfenoly, Sulforafan, Izothiokyanáty. A tyto látky pomáhají v prevenci rakoviny. Jsou nejvíce obsaženy v těchto potravinách: Růžičková kapusta, brokolice, červené hrozny, řeřicha, citrusové ovoce, česnek, pórek, cibule, sójove boby, luštěniny, hrozny, ovoce, obiloviny
  A nakonec nejpočetnějším rasou na světě je rasa mongoloidní .- východní a JV
  obyvatelé Asie, američtí Indiáni…..A kdo nejvíce jí sóju?(samozřejmě tu „zdravou“, tedy fermentovanou) přece asiati….to znamená že tvrzení, že sója způsobuje neplodnost je totální kravina.“Ha sója má estrogen, pokud ji budete konzumovat z vás chlapů to udělá ženy.“ Určitě asiaté nejsou příliš feminizovaní, protože docela dobře reprodukují. Přesto ale média tohle dále prosazují. Myslím, že od asiatů co se týče stravování se máme opravdu dost co učit. Vždyť se i dožívají nejdelšího věku….Takže nevěřte všemu co se píše nebo říká v médiích….Čtěte a zjišťujte si informace.
  Jinak se mi článek líbí, ale psát fytoestrogeny jako jeden z největších problémů sóji…je totální blbost. Ba naopak.

  A štítná žláza? řekla bych že důležitější je řešit důvod vzniku….zelenina, ovoce, ořechy,luštěniny, semínka, klíčky nemůžou škodit…nemusí nic tělu dát,při špatné kuchyňské úpravě, ale že by škodily??? Doktoři jsou pod vlivem farmaceutických společností, takže na ty bych si dala ten největší pozor a rozhodně bych nepřestala jíst sóju jen proto, že to někdo někde napsal. Sami musíte vědět, jak na vás tato potravina působí. Lidé by se měli zaměřit spíše na opravdové důvody jejich zdravotních problémů. Žijeme v uspěchané době, kde nám škodí vzduch, který dýcháme,… voda, kterou pijeme,… potraviny, které kupujeme,… práce, ve které pracujeme atd….

  Dále jsem v komentářích četla, že sojové mléko je špatné….popravdě, mandlové, rýžové, makové je určitě lepší, ale kravské je daleko, daleko nebezpečnější pro lidské tělo a způsobuje více zdravotních problémů než si myslíme……Lidi fakt čtěte, čtěte a čtěte a uvažujte jak psal Jiří…všeho moc škodí…to je pravda…potřebujeme vyváženou stravu.

 201. hliník je podezříván z neurotoxicity, m.

 202. Ivan napsal:

  Dobrý den,
  píše se o fermentovaných výrobcích ,ale na východě Slovenska jsem je neviděl ani dalekohledem :-). Prý jsou jen v Japan. Asi mám smůlu s tempehem, chtěl jsem ho už vícekráte, ale posílat z japonska, na to nemám prostředky, jedině, že by mi nějaký majetný miliardář půjčil letadlo …. můžete mi poradit jak jej získat. Díky.
  Ivan

 203. Dobrý den Ivane, v Česku jde v prodejnách zdravé výživy běžně koupit tempeh, sojové omáčky i miso pasta, občas i natto. Zkuste se prosím také více poptat, nechce se mi věřit, že by na Slovensku nabídka nebyla. Margit

  teď jsme třeba našla tyto odkazy: http://www.bioland.sk/tofu-a-tempeh/tempeh-udeny-bio-190g-sunfood/
  http://www.pekarensana.sk/tempeh-a-natto.html
  http://eshop.ekokoza.cz/sk/tempeh-starter.html

 204. Andrea napsal:

  Mě zajímá miso, je mezi nimi (ječmenné,rýžové světlé a tmavé,sojové) nějaký chuťový rozdíl? Ráda bych nějaké nasládlé, které by se hodilo do dresingu

 205. Dobrý den, ano, třeba rýžové a světlejší obecně jsou jemnější chuti. Margit

 206. Eva Dvořáková napsal:

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, nikde na internetu jsem nemohla najít, jestli graham má něco společného se sójou nebo je to mouka ze sóji? Vždycky jsem si myslela, že grahamové rohlíky jsou sojové rohlíky.

 207. Dobrý den, ne, grahamová mouka je jen hrubá mouka s vlákninou. Magit

 208. Denisa Kucharova napsal:

  Dobry den, je konzumacia sojovych vlociek ( Bio Sojaflocken – od ALNATURA) nebezpecna?), urobim lepsie ked budem jest ryzove, prosove alebo ovsene vlocky?
  Dakujem za odpoved.

 209. Dobrý den, neřekla bych, že nebezpečná, ale ani nevídím důvod ji doporučovat. Ano, všechny ostatní vločky jsou méně riskantní. Margit

 210. Denisa Kucharova napsal:

  Dakujem za rychlu odpoved :-)

 211. Dobrý den, děkuji za odkazy na studie, ale vyhrazuji se vůči osobnímu napadání a upozorňuji, že autory takovýchto opakovaných komentářů vylučuji z diskuze na mých stránkách. Zde jen pár ze souhrnných zpráv potvrzujících informace, které předávám:

  http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/12/04/soy-dangers-summarized.aspx
  https://authoritynutrition.com/is-soy-bad-for-you-or-good/
  https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/2014/02/12/straight-talk-about-soy/

 212. Kristýna napsal:

  Dobrý den, ráda bych věděla, co si myslíte o pomazánkách z tofu, jako.např. patifu, nebo dalších rostlinných pomazánkách. Děkuji

 213. Dobrý den, tofu nijak nedoporučuji, dokáži si představit mnohem výživově prospěšnější pomazánky, jako třeba tvarohové anebo vajíčkové. Jeho význam dokáži pochopit pouze provegany. Margit

 214. Bára Franová napsal:

  Dobrý den, Margit, děkuji za moc přínosný článek. Beru pravidelně po cvičení sojový proteinový isolát, ale Váš článek mě vyděsil. Měla bych ho tedy přestat užívat? Máte případně doporučení za jaký jiný vhodný protein jako doplněk ke cvičení ho vyměnit? Moc vám děkuji,Bára

 215. Dobrý den Báro,
  ta trocha proteinu v doplňku asi neohrožuje, ale i tak jsem pro kvalitnější sportovní suplementaci. Na našem trhu ji nabízí třeba Lifefood, kde jsou proteiny jaké z konopí, rýže, hrášku, slunečnicových semínek….
  Margit

 216. Ivan napsal:

  zdravím Vás,
  reaguji ještě jednou na Váš seznam odkazů na uzený tempeh,
  (zde je Vaše odpověď)

  „““Dobrý den Ivane, v Česku jde v prodejnách zdravé výživy běžně koupit tempeh, sojové omáčky i miso pasta, občas i natto. Zkuste se prosím také více poptat, nechce se mi věřit, že by na Slovensku nabídka nebyla. Margit

  teď jsme třeba našla tyto odkazy: http://www.bioland.sk/tofu-a-tempeh/tempeh-udeny-bio-190g-sunfood/
  http://www.pekarensana.sk/tempeh-a-natto.html
  http://eshop.ekokoza.cz/sk/tempeh-starter.html¨„“““

  Ti první mi to z Pezinku nedodají, druhý odkaz je na výrobu v pekárně
  a třetí je jen jakýsi startet, na ne uzený, takže zase nic, zjistil jsem, že u nás v té „západní civilizaci“ je to prakticky na každém rohu, a dá se to normálně objednat, ale tady na výchdě to je jiné jako v Brně, bohužel, zde to bude podobné možná za 100-200 let. Ono se to dělá v Dobrušce, a tam bude asi „pso“ zakopané. Heureka ani strejda gůgl mi velmi nepomohli, a na Moravě už nemám nikoho, kdo by to poslal zmražené první třídou a kvůli zdraví ani nemohu si proto dojet, takže asi tak k problému uzený tempeh 190g sunfood. Zřejmně mi nezbude než utřít ústa, chtěl jsem to napsat podle přísloví, ale nechci být neslušný:-)
  Hezký den a díky za předcházející snahu. Ivan
  (jinak heureka.sk dala jeden odkaz a i ten je nefunční:-( )

 217. Mína napsal:

  Dobrý den,
  jaký máte prosím názor na výrobky Sarapis Soja a PM Estromenox, jak je v nich soja uváděná ? Ksou to výrobky k úlevě pri menopauze. Děkuji.

 218. Dobrý den, omlouvám se, ale přípravky neznám ani nikoho se zkušenostmi s nimi. Margit

 219. Michaela napsal:

  Dobrý den, chci vás poprosit o radu a názor na sojový lecitin. To že soja nemá mnohdy úplně blahý vliv na menstruační cyklus se nejspíš tak nějak ví, ale jak je to s tobolkami či granulemi sojového lecitinu? Brala jsem pravidelně sojový lecitin od firmy Naturline (dvě tobolky 2x denně a po nějaké době pravidelného užívání se mi přestala dostavovat menstruace, po vysazení se cyklus opět vrátil do normálu. myslíte, že je to možné? Má tedy užívání sojového lecitinu stejná rizika, jako když se člověk pravidelně a ve větším množství krmí přímo samotnou sójou? Předem moc děkuji za případnou reakci či radu.

 220. Dobrý den, možné to je, ale jednoznačná data nemám ani nevím o práci, která by takto sledovala. Margit

 221. Irma napsal:

  K sojovému mléku – nějak jsem nepochopila, proč nahrazovat kravské mléko některým z rostlinných. Chápu to v případě nesnášelivosti nebo alergie, ale u zdravého člověka bez potíží…. proč by mělo být kravské mléko v rozumném množství špatně? A jaké množství je podle vás rozumné? Děkuji za vysvětlení.

 222. Dobrý den, nejčastější důvody jsou zdravotní anebo etické. Kravské mléko není esenciální potravinou, a proto není třeba ani vůbec konzumovat.Margit

 223. Irma napsal:

  Chápu, mléko není nutné konzumovat. Ale možné to je, nebo od nějakého množství škodí všem (i těm, co ho tráví bez problémů)?

 224. Dobrý den, takto obecně hranice není. Margit

 225. Helča napsal:

  Dobrý den,
  Chci se zeptat, zda je konzumace lecitinu bezpečná i pro ženy mezi 20-30 lety nebo zda se může stejně jako u konzumace nefermentovane verze soji objevit neplodnost či podobné riziko ovlivňující budoucí rodinný život? Děkuji.

 226. Dobrý den, pravděpodobně ano, i když sama nevidím důvod lecitin suplementovat, m.

 227. Šárka napsal:

  Dobrý den, ráda bych se zeptala na klíčky ze soji, děkuji.

 228. Dobrý den, je to nefermentovaná sója, a proto platí vše výše uvedené, Margit

 229. Markéta Honnerová napsal:

  Pokud vím, tak v Asijských zemích jako je Japonsko, Čína a Thajsko se v mnohem větší míře konzumuje tofu než tempeh. Nicméně doporučuji všem zde přítomným tyto řádně ozdrojovane články vyvracející mýty o sóje. Je tam spousta odkazů na vědecké studie. Opravdu si myslím, že onen současný boom antisojové hysterie je zcela zbytečný a přehnaný.
  http://inourishgently.com/soy-and-cancer-truth/
  http://inourishgently.com/6-soy-myths-debunked/

 230. Brigit napsal:

  Dobrý den paní Slimáková,
  chtěla jsem se zeptat na častou konzumaci Sójových čokoládových dezertů (firmy Alpro). Zvykla jsem si na ně jako na chutnou každodenní snídani, namísto jogurtu, který zahleňuje. Také často konzumuji Sójové čokoládové mléko firmy Alpro. Po těchto produktech se cítím lépe než po klasickém kakau a jogurtu, ale zajímal by mne jejich potencionálně škodlivý vliv na zdraví? (hliník+další škodliviny, o kterých jste psala..). Děkuji Vám za odpověď, a děkuji také za Váš blog a perfektní příspěvky! Brigit

 231. Dobrý den Brigit, přiznávám, že ndokáži definovat jak hodně je pravidelná konzumace individuálně škodlivá. Vše zásadní je vyjádřeno v textu. Margit

 232. Jara napsal:

  Dobrý den, článek je poměrně citlivě napsaný, ale nebyl bych striktní v odmítání „sójového masa“ a „mléka“. Není k tomu důvod. Problém nezpůsobuje konzumace těchto výrobků, ale jednostranná strava. Správně doporučujete fermentovanou sóju – tyto potraviny by se měly upřednostnit, ale pokud někdo nemá problémy se zažíváním, tak mu neuškodí ani sójový guláš a ani pánové se nemusí bát že jim po občasné konzumaci sójového mléka začnou růst prsa.
  Co se týče tofu v kombinaci se zeleninou, rýží, dodá tělu potřebné proteiny, i když je trošku tučnější.
  Sójové výrobky jsou určitě fajn, díky obsahu kvalitních proteinů, pokud se ale stanou základem každodenní kuchyně, je to chyba. Problém není v sóji, ale v kuchaři.

 233. Aleš napsal:

  Zdravím,
  Pokud bych tedy jedl nefermentovanou soju pravidelně v čem by byl problém?

 234. Pavlína napsal:

  Dobrý den, děkuji za zajímavý a velmi informativní článek. Zeptám se, zda máte zkušenosti s tím, že sója může velmi nadýmat. Mám na mysli tofu a přemýšlím, jestli dát šanci ještě tempehu, který chválíte, nebo mně bude taky působit stejné problémy. Děkuji

 235. Dobrý den, tempeh je podle mě určitě lépe stravitelný než tofu a sama jej mám chuťově ze sójových produktů nejraději. Margit

 236. Soňa napsal:

  Dobrý den, tofu mi chutná a občas ho zařazuji, tak třeba 1x za 14 dní. Je to v pořádku? Sojové mléko ani sojové „maso“ nejím. Jediné, co jsem si oblíbila jako velmi doplňkovou „dobrotu“ tj tak já nevím 4x do roka..je „puding“ od Alpro. Jinak konzumuji soju asi jako zbytek populace nechtěně v pečivu, produktech, i když se jí snažím spíše vyhýbat. Je to tak ok? Občas sníst to tofu? Dnes jsem ale měla ve vegetariánském Bistru Seitan a moc mi to chutnalo, dočetla jsem se ale, že je to de facto pšenice, není to problém, pokud se dnes snažíme lepek v jídle omezovat? Jinak mi připomínalo robi, které také miluji, ale vím, že jste ho někde také spíš nedoporučovala. Jím ale i libové maso, vejce, luštěniny, takže se stravuji pestře, „náhražky“ si dám jen občas, sama doma připravuji jen někdy to tofu, jinak spíš vejce, luštěniny, sýry, obilniny…denně snídám kaše. Děkuji!

 237. Jana napsal:

  Dobry den, rada by som sa este vratila k teme sojovej omacky. Stale pre mna zostava nejasne ako rozoznam kvalitnu od nekvalitnej? Ako viem,ze bola vyrobena fermentaciou? Zijem v zahranici,odporucania na konkretne znacky mi teda nepomozu,ale chcela by som to vediet rozlustit pri citani etikety. Je sojova omacka vhodna aj v tehotenstve?Vopred dakujem!

 238. Rizika konzumace nefermentované sóji jsou popsány v textu, Margit

 239. Dobrý den, kvalitní je zpravidla v bio a nabízejí ji prodejny zdravé výživy, není značky Vitana apod., neobsahuje aditiva. V přiměřením množství je kvalitní sójová omáčka vhodná i pro těhotné. Margit

 240. Vlasta napsal:

  Dobrý den, právě jste mě šokovala. Pro nedostatek bílkovin ve stravě, téměř rok konzumuje moje dcera výrobek MANA, což má být podle výrobců super zdravé jídlo. Z vašeho článku je zřejmé, že tomu tak není. Děkuji.

 241. Tomáš napsal:

  Dobrý den. Je zdravější sojový nápoj, nebo Coca cola? Je zdravější sojové maso, nebo hamburger z MC Donald’s? Myslím, že je lepší, když lidé budou věřit tomu, že je sója zdravá a budou ji konzumovat, než když budou jist jiné prasečiny. Tak co tady řešíme..

 242. Judita napsal:

  Dobrý den Margit,
  Mockrát děkuji za Vaše úžasné stránky, jsem z nich opravdu nadšená :)
  Chtěla bych se zeptat :
  Jsem v 10tt a díky Vašemu článku o sóji jsem zjistila, že sója, jak jsem ji zvyklá konzumovat, není vůbec vhodná :( Začala jsem nahrazovat jogurty sojovými, protože jsem se dočetla, že mléčné výrobky zahleňují organismus. Konzumujeme je doma skoro každý den (s doma vyrobenou granolu). Teď mám obavy, jestli to nějak nemůže ublížit miminku? Určitě zase začnu jíst bílé bio jogurty, jen doufám, že jsem nic špatného konzumací sóji nezpůsobila..
  Někdy se ve všech těch pro a proti ohledně zdravé stravy nemůžu vyznat..
  Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den!

 243. Dobrý den, velmi pravděpodobně nedošlo k žádnému ublížení, ale přesto bude mnohem prospěšnější jíst plnotučné zakyssané mléčné výrobky. A děkuji za milou zpětnou vazbu, Margit

 244. Markéta Svobodová napsal:

  Dobrý den Margit,
  jsem těhotná a byla jsme zvyklá po cvičení pít sojový protein (100 % sojový bio protein). Cvičení jsme omezila, ale chodím na spinning a nejsme si jistá, jestli je vhodný sojový protein pít během těhotenství?
  Budu moc vděčná, pokud mi poradíte.
  Díky.
  Markéta

 245. Dobrý den Markéto, takovýto protein nedoporučuji ani mimo těhotenství, určitě jde o nefermentovný produkt a nevidím důvod pro jeho konzumaci – tedy proč nenavýšt příjem bílkovin z potravin, Maegit

 246. Kateřina napsal:

  Dobrý den. konzumuji sojové boby syrové, dva dny namáčím na ubrousku, nenaklíčí, ale jsou výborné, otázkou je zda jsou zachovány všechny cenné látky. Děkuji za radu.

 247. Dobrý den, podle mne je hlavně stále zachováno i dost antinutričních látek a takto soju nedoporučuji, Margit

 248. Lenka napsal:

  Dobrý den,

  můžu se zeptat, máme dvě malé dět, jsme vegetariáni a trochu inklinujeme k veganství nebo chceme alespoň nahradit některé živočišné produkty zdravějšími, k věci- nechci již dětem podávat kravské mléko, co si myslíte o makovém nebo rýžovém mléku pro 2 leté dítě? Je to vhodné? U makového mléka mě zaujalo hlavně velké množství vápníku… A co třeba sójové mléko, které si vyrobím rozmixováním sójových bio plodů sama? A máte nějaké tipy jak nahradit probitotické jogurty neživočišnými produkty, sójové jsem po tomto článku bohužel musela zavrhnout.. Děkuji.

  L.

 249. Dobrý den L, téma jsem už řešila, proto stručně: kvalitní ořechová a semínková mléka jsou slušným zdrojem živin, i když ne všech jako má kravské mléko. Rýžové mléko je výživově velmi omezené a nené příliš důvod jej konzumovat. Sójové mléko jeko produkt z nefermentovaé sóji neoporučuji. Jako zdroj probiotik mohu doporučit fermentované nápoje WUGi a fermentovanou zeleninu. Margit

 250. Táňa napsal:

  Dobrý den Margit,
  mám zvýšený cholesterol (celkový 7) a užívám potravinový doplněk lecitin. V poslední době jsem hodně zhubla (dnes mám 51 kg, výška 168). Může být užívání tohoto potravinového doplňku příčinou ztráty váhy?
  Předem děkuji za odpověď.

 251. Dobrý den, ne, lectin nezajišťuje reduce hmotnosti, Margit

 252. Katka napsal:

  Dobry den,

  Před rokem mi zjistili alergii na soju, následně na lepek. Teď nemůžu už ani luštěniny. Soju nacházím ve všem co se prodává. Co nemam uvarene z domova nemůžu se většinou nikde ani najíst. Teda pokud to není jen salát. Nemůžu ani většinu bezlepkových věci- obsahují sojovou mouku. Myslíte si, ze by se to mohlo někdy zlepšit? Ze bych se mohla dočkat toho, ze si dam nějaký produkt kde nejsou ani stopy sóji? Má nějaký vliv na maso to, ze jsou zvířata krmeni sojou? Pro mě je soja největší zlo. Moc dekuji za odpověď.

 253. MajaR napsal:

  Prosim Vas, co sa tyka fytoestrogenov…tie sa herbalistami odporucaju na balance hormonov prave kvoli tomu, ze sa dokazu naviazat na receptory namiesto napr. skodlivych xenoestrogenov, ktore sa tym padom mozu vylucit z tela. Je to novsi trend alebo ina skola myslenia? Dakujem!

 254. Dobrý den, jedná se o jiný pohled, dlouhodobě zde jsou názory, že fytoestrogeny v podobě suplementů pomáhají při určitých stavech a názory, že jejich prospěšnost je omezená, že mohou spíše škodit, Margit

 255. Karel napsal:

  A kde koupím nebo jak udělat fermentované sójové mléko?

 256. Sójové mléko není fermentovaný produkt, Margit

 257. Šárka napsal:

  Dobrý den, mám doma geneticky nemodifikovaný čistý lecitin – prášek na koktejly apod., ještě ssa 100g, takže po přečtení vašeho článku – raději vyhodit a neužívat? Co byste udělala Vy osobně? Děkuji za názor.

 258. Dobrý den, klidně jej doužívejte, jen pak už bych nic takovéhoto nekupovala a lecitin doporučuji nejlépe z vajíček, Margit

 259. soja napsal:

  Dobrý den, já jako vegetarián se o toto téma zajímám, děkuji za článek. Je velmi zajímavý a nemám důvod nevěřit informacím. Bohužel i přesto se soji nevzdám a bezne tak 3krát tydne mam bud sojove maso, tofu uz asi 10 let (pořád si to omlouvám tím, že maso taky muze zpusobovat spoustu neduhu, zelenina strikana buhvi cim, ecka vsude kam se podivám, tak trochu průmyslově zprac.soji nemuze byt takove zlo). Chodím na pravidlenou kontrolu títné žlázya ptala jsem se konkrétně endokrinologa (byl kdysi i primářem) na soju a vliv na stitnou zlazu, mavl nad tim rukou a rekl ze je to prehnane co se píše, že se o to i on zajimal, a prý bych ji musela tydne snist na kila aby to melo vliv :-) prý daleko horsi vliv ma kupodivu květák apod. a jeste nejake druhy zelenin, coz je taky skoda, neb i ten ja miluji :) takže ted vaham – tento clanek je jiste odborny, muj lekar je vsak odbornik take :-( já mam nekdy trosku problem s temito informacemi typu je to nezdrave nejez to – otcovi behem 35 let co ma problemy s cholesterolem uz snad 5 krát zmenili rady – jednou to bylo aby omezoval na maximum vejce, o 5 let pozdeji najednou ze vejce pomahaji snizovta cholesterol a tak to slo dokola, takže uz na rady nedba a nedivim se.

 260. Dobrý den, souhlasím, že zdravotní vliv zůstává kontroverzním tématem, za mě i kdyby nefermentovaná sóha neměla vůbec žádná rizika je to stále luštěnina, které není lokální a mnohé výrobky z ní jsou vysoce průmyslově upravenými produkty, Margit

 261. Ivana napsal:

  Dobrý den, ráda bych znala Váš názor na sojové dezerty Alpro – dcera pro intoleranci laktózy dostává tyto… Děkuji. Ivana

 262. Dobrý den, jedná se o průmyslově upravený produkt, nefermentovanou sóju a také přidaný cukr, Margit

 263. soja a štítka napsal:

  Dobrý den Margit, máte nějaké informace o tom, zda vyloučení sojových výrobků z jídelníčku může vést ke zlepšení funkce štítné žlázy. Soju v nějaké podobě jsem jedla denně (tofu, tempeh, jogurty,…). Děkuji Petra

 264. Dobrý den Petro, nevím o rigidní studii, která by tento vliv sledovala, ale sa mě to za pokus určitě stojí, Margit

 265. Natto každý den napsal:

  Dobry den. Moc ráda bych se zeptala na Váš osobní názor k jedné věci. Jsem přes rok vegan, tedy jím opravdu pouze čistě rostlinnou stravu. Každý den střídám nejrůznější přílohy a luštěniny. Tedy nestane se, abych měla každý den stejnou přílohu, ale opravdu střídám. Jeden den mám rýži, druhý den bulgur, kuskus, pohanka, oves, jáhly apod. To samé s luštěninami. Jeden den mám fazole- střídám různé druhy, druhý den mám třeba cizrnu. Kromě toho každý den jím kysané potraviny jako například kysané bílé či červené zelí, červenou řepu apod. Jediná věc je však náhrada bílkovin. Jím totiž celý rok pouze jako ten hlavní zdroj soju. Avšak nejím žádné průmyslové výrobky ze soji jako nápoje, sojove \“maso\“, jogurty atd.. ani tofu vesměs. Soju jím pouze ve formě fermentované a to NATTO. Jsem jeden z mála lidí, který tento výrobek opravdu miluje. Vy zde uvadite, když už soju, tak právě tempeh či natto. Já tedy jím právě jen natto, ale jím ho opravdu už celý ten rok DENNĚ. Denně jím 150g Natta. Můj dotaz zní. Myslíte, že je to špatně a i přestože se jedná o tu jednu z nejzdravějších forem soji tak každý den je to špatné a třeba bych to měla alespoň střídám s tím tempehem? Děkuji za váš názor. Andrea

 266. Dobrý den Andreo, omlouvám se za nejasnou formulaci, natto samozřejmě patří do skupiny s tempehem a tedy je to správně, Margit

 267. Nikola Verćei napsal:

  Dobrý den, Margit!

  Děkuji za vynikající článek o soji všeobecně. Narazila jsem nedávno na zajímavý jogurt ze soji od značky Sojade, který je 100% rostlinný, vyrobený z bio sójových bobů pěstovaných na jihozápadě Francie.

  Složení je: Sójový nápoj* 99% (přírodní pramenitá voda, sójové boby* 89,2%), živé kultury Bifidus a Lactobacillus acidophilus. *produkt kontrolovaného ekologického zemědělství.
  Vše bez cukru.

  Mohu se, prosím, zeptat na Váš názor, zdali je tento produkt podle Vás v pořádku pro zařazení do jídelníčku?
  Děkuji za Váš čas a za Váš názor.

 268. Dobrý den, složení je určitě v pořádku, za mě jediný nedostatek produktu je, že sójové boby nejsou fermentované, Margit

 269. Fytoestrogeny napsal:

  Mám dotaz na Fytoestrogeny. Jak často je ještě „bezpečná“ konzumace potravin, obsahujících fytoestrogeny, zde tedy sojové výrobky.
  A jak je to s fermentovanými soj.výrobky? Tam ty fytoest.nejsou? Z textu ani diskuze to moc nevyplývá nebo jsem přehlédla. Díky za objasnění.
  Otázka se týká mě, tedy ženy v plodném věku a 7letého kluka. Jíme vegetariánsky, tofu, tempeh aj.výrobky ano, ale ne denně, soj. mléko výjimečně, boby ne, miso a Shoyu soj.omáčku do vaření často.
  Z jiné diskuze na tuto otázku mi paní sktriktně nedoporučila soj.výrobky vůbec, neboť moje matka zemřela na rakovinu prsu. Genet.testy byly negativní.
  A jak často je konzumace v pořádku pro syna? Miluje to. Děkuji předem.

 270. Dobrý den, omlouvám se, ale více jak je už v textu vám nemohu tvrdit, neexistují exaktní testované bezpečné množství, ve stravě nejde vytahovat jen jednu potravinu z jídelníčku. Fytoestrogeny jsou i ve fermentovaných produktech, a proto asi ve vašem případě nebude ideální jíst sójové produkty denně, Margit

 271. Fytoestrogeny napsal:

  Dobře, budu si prostě více hlídat česnost během týdne..
  Ještě si dovolím k Alpru, soj.jogurtu právě ho mám v ruce(dark Chocolate), složení: soj. složka (pit.voda, loupané soj.boby 6,4%),cukr,kakao 3%, modifikovaný škrob,čokoláda 1%,fosforečnan váp.,aroma,zahušťovadlo karagenan,moř.sůl,vit.b2,d2… nevypadá, že by tam bylo jakékoliv ferm.činidlo, ale jen boby a škrob.
  Taky tu mám Alpro Soya vanilka::pit.voda,loupané soj.boby (7,8%),cukr,uhličitan váp.,aroma,moř.sůl,regulátor,stabilizátor,vitamíny…
  Někdo v diskuzi tvrdil, že mají kultury, tyto 2 výrobky tedy ne. Takže asi opatrně s nimi..

 272. Aneta Akermanova napsal:

  Dobry den Margit, jak je na tom prosim Edamame? Moje 2 leta dcera je má moc ráda ale po přečteni článku mě zamrazilo. Mame je tak 1x tydne.

  Moc dekuji za odpoved.

 273. Dobrý den, edemane jednou týdně problém skoro jistě nebude, jen zůstaňte asi takto a nepodávejte častěji, Margit

 274. Pavel napsal:

  Dobrý den, odstranili mi žlučový kámen ze žlučovodu, pátral jsem po prevenci, jak se vyhnout recidivě, kterou mě strašili. Našel jsem na INT. několik web. stránek, kde doporučuji pro tento případ konzumaci sojového lecitinu. Můžete mi sdělit váš názor na věc. je mi 68 let. Děkuji

 275. Dobrý den, sama o takovéto indikaci nevím, ale na druhé straně ani v užívání suplementace lecitanem, nevidím problém. Za vyzkoušení to stojí, Margit

 276. Luďka Přikrylová napsal:

  Dobrý den,

  na koho se můžeme v ČR obrátit, pokud hledám geneticky neupravenou sóju?

  A mohla byste se vyjádřit k pšenici?

  S pozdravem

 277. Dobrý den, v Česku se GM sója (ani pšenice) k lidské konzumaci vůbec neprodává a obecně cokoliv s GM složkou nad 0.9% musí být v EU jasně označené, Margit

 278. Barbora napsal:

  Dobrý den Margit, děkuji za komplexní článek k sóji. Zajímalo by mě víc informací k naklíčené sóji, než je zde v diskuzi uvedeno. Vrtá mi hlavou, proč není vhodná naklíčená sója, když ostatní luštěniny jsou v naklíčené formě přínosnější než jen máčené + vařené – vyšší obsah živin a enzymů a přeměna nežádoucích látek. Jasně že naklíčená není fermentovaná, ale naklíčení by mělo změnit taky ty nežádoucí látky tak, jako u ostatních luštěnin, nebo ne? Máte nějaké zdroje, které se tématem naklíčených luštěnin a hlavně naklíčenou sójou zabývají? Děkuji předem.

 279. Dobrý den, naklíčení samozřejmě také částečně snižuje obsah antinutričních látek, ale pořád zůstává, že fermentace je u sóji nejprospěšnější a že sóji ale na rozdíl od fazolí dovozová potravina, Margit

 280. Marta Rum napsal:

  Mám 70 rokov
  Pred 4-5 rokmi som začala bez zjavnej príčiny chudnúť, až tč 47 – 49 kg/ 169 cm , časté hnačky, únava …….
  Všetky vyšetrenia v poriadku, gastro, endokrinológ……..cT
  Až teraz mi pri alergologickom teste z krvi zistili vysoké hodnoty alergie na Sóju
  Nikdy som nepiužívala priamo sójové produkty a výrobky – nechutia mi
  Poraďte čo jesť
  Čoho sa vyvarovať
  Ďakujem

 281. Dobrý den, stačí, když nebudete kupovat skutečné tedy základní a minimálně zpracované produkty, které sodu neobsahují. V jídelníčku jí není třeba nijak speciálně nahrazovat, není důvod proč by měla chybět, Margit

 282. Eva Kilingerová napsal:

  Dobrý den, paní Margit, doma máme rádi Tempeh a dávám ho i svým dětem. 8 let a 2 roky. Je pro ně vhodný? Soju, která není fermentovaná, nedavam. Děkuji

 283. Dobrý den, ano, tempeh je vhodný i pro takto malé děti, Margit

 284. Hanka napsal:

  Mila Margit,
  děkuji za článek i Vaše skvěle recepty (bananove muffiny bez mouky a cukru pecu často a lepší recept jsem nenašla).

  Otázka k tomuto článku:
  Podle Vašeho článku by tedy prvni kefír mel být v pořádku a ten druhy ne? Nemůžou mit ani probioticke kultury pozitivní vliv na stravitelnost sóji?

  https://www.countrylife.cz/sojade-kefir-natural-250-ml-bio

  https://www.prozdraviaradost.cz/sojade-bifidus-jogurt-natural-bio-125-g

  Moc Vám děkuji!

 285. Dobrý den, ano, probiotické kultury určitě také produktu prospějí a oba, které posíláte určitě patří k těm lepším dojivým produktům, Margit

 286. Radka Adamcová napsal:

  Dobrý den,
  dnes jsem objevila vaše stránky a korespondenci – otázky a odpovědi, Dosti jsem se vyděsila, neboť co se týče sóji, jsem byla ubezpečena, že je to to nejlepší čím mohu nahradit mléko a mléčné výrobky, které přispívají k mým značným zažívacím problémům. Podle lékařů jsem celiatik, takže s vyloučením mléčných výrobků mám dosti omezený jídelníček. Sojou již leta nahrazuji vše, kde se jinde používá mléko. (omáčky, do těsta, do kávy atp.). Kupuji tatrapack v Dm drogerii, neboť tam je nejlevnější. a pak také sušené sojové mléko „Zajíc“. Poradte prosím, co tedy mohu bezpečně místo sóji používat jako náhradu mléka a mléčných výrobků. Na obalech není o fermentaci ani zmínky, jen že Zajíc obsahuje 30% sojového oleje, který prý přispívá k demenci.
  Děkuji.

 287. Dobrý den, můžete přeci používat fermentované sójové produkty a namísto mlék kvalitní (nejlépe doma připravované) ořechové rostlinné nápoje.
  Margit

 288. Kristina napsal:

  Dobrý den,
  Prosím o radu, zda nevíte, jak je to s nadýmáním sojové mouky, sojového lecitinu a sojové bílkoviny? Mám 2měsíční miminko s ABKM, které kojím, a s nadměrnou plynatostí. Proto se snažím vyvarovat všemu, co by mu mohlo způsobit bolest. Skoro ve všem bez mléka je ale nějaká taková složka ze soji. Bohužel jsem na internetu nikde nedohledala, která konkrétní čast ze soji nadýmá. Týká se to i těchto? Dohledala jsem pouze sojové mléko, že nadýmá, a to mohu potvrdit-to miminko bolelo hodně.
  Děkuji za odpověď.

 289. Dobrý den, určitě bych doporučila stravovat se po dobu kojení přísně bez mléka i bez produktů z nefermentované sóji, stačí kupovat skutečné jídlo – tedy nezpracované, které nic přidaného nemá, a z něj si vařit. Margit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *