SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Zázraky pro zdraví

15.2.2022

Zpět na výpis článků

Na základě propagace některých potravin, suplementů a kosmetiky je snadné nabýt dojmu, že nám tyto produkty mohou zajistit zdraví, štíhlost i štěstí.

Příklady zázraků:

 • čokoláda, která může při pravidelné konzumaci zvýšit IQ o 10 %
 • sušenka, která zlepšuje zručnost a koordinaci pohybů
 • cukr, který pomáhá zhubnout
 • limonáda, která pomůže zatočit s nadváhou
 • čokoláda, která má pozitivní vliv na imunitní systém
 • sirup, který slibuje hmotnost pod kontrolou
 • jogurt, který může zvýšit aktivitu imunitních buněk až o 25 %
 • fruktózový sirup, který dodává sladkou chuť zdravěji a bez kompromisů
 • olejíček, který přináší zdraví a krásu v jedné kapce
 • suplement, který aktivně rozpouští tuk během spánku

Příklady jsou vymyšlené a podobnost se skutečnými tvrzeními je samozřejmě čistě náhodná.

Mnohé z propagovaných produktů na trhu samozřejmě obsahují i některé zajímavé mikroživiny, extrakty nebo vitamíny, u nichž mohou být prokázány prospěšné efekty. To však automaticky neznamená, že obsah složky se solidně nezávisle prokázanou efektivitou jednoznačně zaručuje prospěšnost každého produktu, který ji obsahuje. Otázkou je, jaká je v produktu koncentrace účinné látky, jaké bylo zpracování, které rozhoduje o vstřebatelnosti, dále jaký je obsah potenciálně neprospěšných látek, jako jsou třeba cukry, umělá sladidla, konvenční barviva nebo konzervanty. Ze všeho nejdůležitější je však zdravotní stav a skutečné potřeby konkrétního zákazníka. Do debaty také je, jak etická je reklama, která vydává produkty za zázrak, který sám o sobě může zajistit krásu, štíhlost a zdraví.

Co všechno výrobci a prodejci mají

Firmy, které prodávají potravinové zázraky, mají i armády právníků, nebo se s jimi alespoň ohánějí. Mají také dostatek básníků, kteří vymýšlejí líbivá hesla a tvrzení na hraně, a dostatek lidí, kteří dodávají přesvědčivé osobní příběhy – samozřejmě často bez přiznání, že jsou za to honorováni. Jako příklad uvedu popis zázračného produktu, který jsem u nás zachytila asi před šesti lety:

Čistí trávicí trakt a detoxikuje organismus, podporuje střevní peristaltiku a působí proti zácpě, pomáhá při hubnutí, pomáhá proti celulitidě, účinně neutralizuje metabolické překyselení organizmu, zvyšuje hladinu hemoglobinu, snižuje krevní tlak i hladinu cholesterolu a cukru v krvi, zásobuje důležitými látkami játra a ledviny, urychluje léčbu rýmy a nemoci dýchacího ústrojí, urychluje hojivé procesy, blahodárně působí na nervový systém, působí proti chronické únavě, potlačuje problémy spojené s menopauzou.“

Jak firmy zastrašují?

V arzenálu výrobců je osobní napadání, zpochybňování vašich znalostí, lhaní o tom, co děláte, shazování a obviňování. Jako třeba:

Rád bych udělal tečku za paní Margit Slimákovou, paní Margit dělá do hubnutí a výživy a je jasné, že když prodává výrobky jiných MLM firem, tak že člověk snadno neodolá lákadlu, pomluvit náš ‚konkurenční’ produkt.

Příklady, co a proč kritizuji

 • Jakékoliv produkty a suplementy, které mají přinést zázračné efekty (jako třeba vyšší IQ), nebo nesmysly typu sušenek, které zlepšují koordinaci pohybů.
 • Tvrzení a zavádějící výroky, že produkt či suplement udrží štíhlost nebo pomáhá zhubnout, aniž by bylo jednoznačně uvedeno, že je k tomu potřeba zásadně omezit nezdravosti a vstát z gauče, tedy jíst skutečné jídlo a hýbat se, žít zdravě.
 • Prodejce a influencery, kteří zaplavují sítě svými fantastickými zkušenostmi s produktem a zatajují, že produkt prodávají.
 • Propagaci „superpotraviny“, která je zpracována do tablet a která má být najednou násobně zdravější než běžné potraviny.

Konkrétní příklady:

Tvrzení: Naše tableta je bohatým zdrojem bílkovin a obsahuje aminokyselinu tryptofan.

Fakta: Aminokyselinu tryptofan běžně obsahují všechny potraviny, které obsahují bílkoviny, například maso, mléko, obilniny, luštěniny, ořechy.

Tvrzení: Náš doplněk obsahuje více vápníku než mléko, více bílkovin než maso a více železa než špenát.

Fakta: Všechny uvedené potraviny jsou dokonce i v bio kvalitě mnohem levnější než tento doplněk, na rozdíl od typické třígramové denní porce doplňku jsou běžně konzumovatelné i ve stogramových porcích.

Tvrzení: Náš doplněk obsahuje 17x více vitaminu C než pomeranč a více beta-karotenoidů než mrkev.

Fakta: 100 g doplňku skutečně obsahuje více kyseliny askorbové než pomeranč, ale 100 g doplňku v podstatě není možné sníst, zatímco jeden pomeranč běžně konzumujeme. Jedna denní dávka doplňku (3 g) obsahuje 2,5 mg beta-karotenoidů, což je množství, které najdeme ve 44 g mrkve, jež je celoročně běžně dostupná, levná a dokonce vhodná k vlastnímu vypěstování na zahrádce.

Proč nemusím vyzkoušet všechno?

 • Protože nemusím skákat z okna, abych mohla říct, že to není dobrý nápad.
 • Protože nejsem nezávislá laboratoř, jsem pouze nezávislá specialistka.
 • Protože se nevyjadřuji k chuti, ale ke složení a předpokládaným či deklarovaným účinkům produktu, a to na základě složení, které si můžu přečíst na obalu.

Jak si můžu dovolit kritizovat jiné?

Mám čisté svědomí. V mých knihách, na webech ani na mých slajdech není ani jediná reklama. Žádné produkty ani suplementy neprodávám a samozřejmě jsem ani nikdy neprodávala. Neplánuji cokoliv prodávat MLM prodejem. Nepropaguji nic na objednávku. Naopak nabízím volně dostupné edukační weby, kde jsou dnes už stovky textů a videí, nově i podcasty. Jestliže něco občas doporučuji, je to jen proto, že jsem produkt vyzkoušela a nadchl mě nebo že jsem na základě svých profesních znalostí nadšená z jeho složení. Také to tak v daných případech vysvětluji. Na rovinu říkám, že není v mých možnostech všechno nezávisle testovat, a doporučuji proto jen na základě vlastních znalostí a  zkušenosti.

Chcete pravdu?

Zázraky se dějí v pohádkách. V reálném životě můžeme za zázrak považovat naše těla. Jsou fakt neuvěřitelně dokonalá a vybalancují i mnohé z našich hříchů, třeba protančené noci, přejedení se na párty nebo nárazovou konzumaci alkoholu. Cévy začnou regenerovat v okamžiku, jakmile přestaneme i s mnohaletým kouřením. Náš vysoký krevní tlak, nadměrná hmotnost, vyšší hladina cholesterolu nebo glukózy, faktory zánětu a hladina stresového kortizolu se mohou zlepšovat v průběhu několika týdnů zdravého života.

Jenomže všechno má své meze. Pro udržení zdraví je naprosto nezbytné, abychom se aktivně zapojili. Základem našeho zdraví, pohody, přirozené krásy a dlouhověkosti je to, co jíme, co děláme a jak myslíme. Bez ohledu na jakýkoliv zázrak zabalený do sebekrásnějších slov a papírů.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Diskuze

3 komentáře: “Zázraky pro zdraví”

 1. Lea napsal:

  Naprosto se vším souhlasím. A mohla byste se prosím pokusit změnit stravovací způsob v největším molochu nemocnic AGEL? Naše těla i duše by to moc potřebovaly a jistě mnohokrát ocenil. Děkuji a přeji mnoho sil v další propagaci zdravého stravování.

 2. Dobrý den, rádi a je to jen na nich. Když se ozvou, pomůžeme, Margit

 3. Petra napsal:

  Velmi pěkně, srozumitelně sepsaný článek, jednoznačně vysvětleno i laické veřejnosti, co pomáhá a co naopak tahá zbytečně peníze spořebitelům „z kapsy“, které by mohli upotřebit v rámci svého zdraví a fyzické kondice rozhodně lepším a smysluplnějším způsobem.
  Díky za Vaš články, podcasty, názory a vysvětlení! Jsem ráda, že jste a nebojíte se své ověřené a podložené názory zveřejnit a stát si za tím! Jen tak dál…, máte naši plnou podporu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem