SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Musíme všichni omezovat sacharidy?

26.1.2019

Zpět na výpis článků

Obávám se, že většina z nás ano. To ale neznamená, že musíme přestat jíst ovesné kaše anebo těstoviny a jídelníček postavit na mase s máslem. Ani to neznamená, že všem doporučuji přísnou nízkosacharidovou stravu, protože by byla univerzálně nejlepší. I když je dnes tak populární, že by se to tak snadno mohlo jevit.

Omezování sacharidů je aktuálně nejpropagovanější výživové doporučení, také o něm často mluvím. Co skutečně doporučuji? Skoro všem z nás prospěje, když omezíme sladkosti a jiné nezdravosti. Koblihy, sušenky, chipsy ani slazené zálivky ze supermarketu nikdo z nás nepotřebuje. Omezení obvykle doslazovaných produktů a limonád nám může jenom prospět.

Komu doporučuji přísnou nízkosacharidovou dietu?

Přísnější omezení sacharidů, následkem kterého tělo běží na ketolátkách z tuků, znamená také zásadní omezení až vyloučení zdrojů složených sacharidů, tedy i některých skutečných potravin, které běžně doporučuji. Konkrétně jsou to obiloviny, luštěniny, částečně ovoce a škrobová zelenina.

Popsaná strava se dá označit za omezující a pro mnohé z nás může být natolik nepřirozená, že ji zvládneme dodržovat pouze krátkodobě. Přitom takovýto restriktivní způsob stravy není pro většinu z nás nezbytný ani vhodný. Proto přísnější terapeutickou stravu doporučuji zkoušet jen při závažných zdravotních potížích, zejména u nemocí, které moderní medicína neumí léčit, ale u kterých jen pomocí farmakoterapie zpomaluje progresi.

Největší omyl nízkosacharidové stravy

Nízkosacharidová strava, ale neznamená jen vyhýbat se cukrům. Zásadním pravidlem této výživy je příjem skutečných potravin a jídel z nich. Nejrůznější nízkosacharidové nebo keto produkty, od koktejlů přes sušenky až po práškové směsi, nemají se skutečným jídlem vůbec nic společného. Použila bych je jenom jako odstrašující příklady, co se jíst nemá.

Umělá sladidla, dochucovadla a hotovky jsou nesmysl i v případě nízkosacharidové stravy. Jestliže na nich stavíte dietu, skoro jistě dopadnete jako s každou jinou nepřirozenou dietou, kterou jste už drželi. Bez rizika jojo efektu zhubne pouze vaše peněženka. Vy teď něco shodíte, do roka o něco víc přiberete a zdravě vařit a jíst se nenaučíte.

Největší omyl obézních na nízkosacharidové stravě

Z příspěvků na sítích, fotek a komentářů je jasné, že mnoho lidí zkouší nízkosacharidovou stravu jako dietu za účelem zhubnutí. U mnoha lidí to určitě bude fungovat. V takovém případě však není možné se ani neomezeně ládovat tuky, přestože to mnozí propagátoři nízkosacharidové vysocetukové stravy sami mohou. Při zásadním omezení sacharidů začne organismus spalovat přednostně tuky (přesněji ketolátky z nich vzniklé), ale nejdříve ty, které jíme. Když jich jíme hodně, nemusí se dostat na ty, které už máme uložené na těle a které nás trápí.

V redukční fázi proto zásadně omezte sacharidy, stavte jídla na zelenině, tucích a bílkovinách v běžných porcích, a hlavně si odpusťte speciality některých lowcarbistů, jako jsou třeba káva s máslem anebo škvarky bez limitů. A to až do dosažení zdravé hmotnosti. Pak už byste měli zvládnout přirozeně vnímat skutečně potřebné množství jídla. Neměli byste mít problém jíst pohodově, aniž byste museli omezovat skutečné potraviny.

Pro detailní vysvětlení, proč a jak funguje nízkosacharidová vysocetuková strava, doporučuji web odborníků Globopolu Cukr pod kontrolou. Nabízím ukázku otázky a odpovědi, které na něm najdete:

JAKÉ POTRAVINY PATŘÍ DO NÍZKOSACHARIDOVÉHO JÍDELNÍČKU?

Při nízkosacharidové stravě je důležité používat kvalitní základní potraviny a vyřadit průmyslově zpracované výrobky, které obsahují přidané cukry, škroby, mouku, nekvalitní upravené tuky a další přidané látky.

Do jídelníčku patří zejména: 1. Nesladká zelenina: syrová i tepelně upravená (vařená ve vodě nebo v páře, restovaná, pečená). Zelenina může být součástí každého jídla a nahradit tak tradiční sacharidovou přílohu. Zeleninu lze dochutit kvalitním olejem, nesladkým octem nebo citrónovou šťávou, vařenou zeleninu máslem, výpekem z masa atd.

Mezi zeleninu, která je bez omezení, patří: cuketa, čekanka, česnek, čínské zelí, fenykl, kysané zelí, listové saláty, mangold, okurka, patison, pažitka, pórek, rebarbora, špenát, zelená cibulka, zelené fazolky, zelený chřest.  Relativně málo sacharidů má také cibule, plodová zelenina (rajčata, papriky, lilek), brokolice, kapusta, květák, zelí, kedlubna, řapíkatý celer, ředkev a ředkvičky, bílý chřest a topinambury.

  1. Houby: žampiony, hlíva ústřičná i další houby, protože neobsahují významnější množství sacharidů.
  2. Ořechy a semínka jsou zdrojem kvalitních tuků a bílkovin, vlákniny, vitaminů a minerálních látek a rozhodně patří do diabetické stravy. Obsahují však také sacharidy (nejvíce kešu), a proto by spotřeba neměla přesáhnout 100 g ořechů denně.  Tuky obsažené v ořeších se pražením znehodnocují, a proto jsou vhodnější nepražené a nesolené plody, ale velmi šetrné domácí opražení či opečení nasucho zlepší jejich stravitelnost. Namočení ořechů přes noc navíc zlepší chuť ořechů a starším lidem usnadní jejich kousání.
  3. Kvalitní tuky: Je však třeba vybírat jen kvalitní tuky jako je máslo, přepuštěné máslo (ghí), smetana, slanina, sádlo, za studena lisované oleje (olivový, avokádový), domácí majonéza (bez cukru), kvalitní kokosový tuk, semínka, ořechy, ořechová másla, avokádo, kokos, olivy.  Je třeba se vyhnout průmyslově upraveným tukům a olejům (margaríny, běžné stolní rostlinné oleje, ztužené a částečně ztužené tuky).  Tuk je nosičem chuti a zasytí, takže díky jeho dostatečnému příjmu nebudete mít při nízkosacharidové stravě hlad. Tuky jsou také zdrojem důležitých vitaminů (D, E, K, A) a esenciálních mastných kyselin.  Vhodný způsob, jak zajistit ve stravě dostatečný příjem tuků, je jejich přidání k zelenině nebo na závěr přípravy jídla (máslo do polévky, ke zjemnění výpeku z masa atd.).
  4. Maso a vnitřnosti: maso červené i bílé, včetně tučného (bůček), drůbeží i s kůží, játra a podle libosti i další vnitřnosti. Problematický je řízek kvůli sacharidům v mouce a strouhance (jeden řízek obsahuje 15–20 g sacharidů).  Maso je bohatým zdrojem bílkovin, proto by jedna porce denně měla stačit. Uzeniny nepřehánějte (hodně soli, zdraví škodlivé dusitany) a vybírejte pouze kvalitní (šunka od kosti, kvalitní slanina atd.). Párky, kabanos, nekvalitní klobásy, paštiky, salámy a ostatní průmyslové zpracované masné výrobky do nízkosacharidové stravy nepatří – jsou často z nekvalitních surovin a obsahují cukr i škrob.
  5. Ryby: jakékoliv, ale přednost mají tučné druhy ryb jako je losos, makrela či úhoř. Při nedostatku čerstvých ryb lze využít i rybí konzervy, ale pouze s rybami ve vlastní šťávě nebo v olivovém oleji, bez dalších problematických přísad.
  6. Vejce lze jíst denně, není třeba bát se cholesterolu. Vejce na sto způsobů jsou vděčným, snadným a rychle připraveným jídlem.
  7. Sýry: čerstvé i zrající, ale přednost mají ty tučné. U roztíratelných sýrů je třeba se vyhnout taveným sýrům (obsahují problematické tavící soli) a výrobkům zahuštěným škrobem (některé druhy žervé, pomazánkové máslo). Tvrdé sýry jsou podobně jako maso bohatým zdrojem bílkovin, a proto je třeba jíst je v přiměřeném množství.
  8. Kysané mléčné výrobky (jogurt, tvaroh, zakysaná smetana, kefír, podmáslí, acidofilní mléko atd.) kupujte vždy pouze neochucené. Dochutit je lze ořechy, semínky, případně trochou ovoce. Je třeba se vyhnout nízkotučným mléčným výrobkům, protože mají více sacharidů (bývají zahuštěné škrobem) a jsou výživově méně hodnotné. Konzumaci samotného mléka není vhodné přehánět (2 dcl obsahují cca 10 g mléčného cukru).  Někteří diabetici mívají po mléku a mléčných výrobcích k snídani vyšší hodnoty glykémie, než by odpovídalo obsahu sacharidů a stejné dávce v jinou denní dobu. V těchto případech je nutné mléko a mléčné výrobky ze snídaně vynechat.
  9. Nízkosacharidové „pečivo“. Běžné pečivo do nízkocharidové stravy nepatří, ale je možné si upéct chleba či placky bez mouky – několik receptů nabízíme v našem v receptáři.
  10. Polévky. Jsou vděčným jídlem a lze je snadno připravit bez zbytečných sacharidů. Vhodné jsou krémové, zeleninové i tradiční vývary s masem a zeleninou (bez nudlí a jiné zavářky), jen nesmí být doslazené a zahuštěné moukou či jíškou. Polévku lze zahustit rozmixováním části zeleniny a dochutit přidáním kousku másla.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Diskuze

102 komentářů: “Musíme všichni omezovat sacharidy?”

  1. veronika napsal:

    Dobry den, Margit. Jaky mate nazor na nizkosacharidove stravovani (rekneme kolem 100g sacharidu za den) pri sportovnim rezimu? Mam dojem, ze pro lidi, kteri chteji podat vykon (napr. v behu na lyzich atd) a pohybuji se ve vysokych tep.frekvencich toto nemuze byt vhodne. Nehlede na pomalou regeneraci. Dekuji za ujasneni.

  2. Dobrý den, dnes už jsou i sportovci, kteří fungují na nízkosacharidové stravě, ale je pravdou, že jsou stále spíš výjimkou. Pro vytrvalostní výkony je strava postavená na tucích možná, pro výbušné sporty je skoro jistě vhodnější spalování cukrů. Ve vašem případě bych nejvíce dala na osobní zkušenost, kam až snižování sacharidů ve stravě nepovede k ohrožení výkonu, Margit

  3. Jana Stefankova napsal:

    Je veľmi nevhodné dať si pred cvičením niečo pre lepší tréning. Keď sa stravujem nizkosacharidovo nedokážem cvičiť. Točí sa mi hlava. Cvičím 2krat za týždeň. Inak jem stále skutočné jedlo. Ďakujem

  4. Dobrý den, sama nemám problem cvičit i po ránu na lačno, ale každý jsem nastaven jinak, poslouchejte své tělo a potřeby, Margit

  5. Tea napsal:

    Dobrý den,
    díky Vašim stránkám, jsme se s manželem začali stravovat jinak a během jednoho měsíce, manžel má o šest kilo méně a já o dvě kila – bez hladovění a ztráty energie.
    Děkuji Vám za nás oba :)

  6. Já děkuji za tuto milou zprávu a přeji ať se jen daří, Margit

  7. Hana napsal:

    Dobrý večer,
    chtěla bych vás požádat o názor na vhodnost zařazení jednodenních půstů nebo tzv. IF pro osoby s autoimunitním onemocněním štítné žlázy, hypofunkcí. Stejně tak na vhodnost stravování pro tyto osoby při hranici keto cca 20g sacharidů.
    Moc děkuji.

  8. Dobrý den, obecně přerušovaný půst podle Dr. Funga doporučuji, ale individuálně je třeba vyzkoušet, jak vám bude prospívat a totéž i s ketostravou. Zásadní je spokojenost a prospívání, jinak to dlouhodobě nevydržíte, Margit

  9. Vilma napsal:

    dobrý deň, v článku nepíšete nič o ovocí. je vhodné ho pri nízkosacharidovej strave konzumovať? ktoré druhy a aké množstvo? ďakujem za Vašu odpoveď

  10. Dobrý den, ovoce je v této stravě spíš dezertem a nejlepší z něj bobulovité ovoce, Margit

  11. Hana napsal:

    Dobry den, od ledne se snazim zhubnout dle keto diety, jediny muj prohresek je dat si kavu s kouskem masla a kokos. oleje. Ted ctu ve vasem clanku, ze je to spatne, rada bych vedela proc. Tuky se prece muzou. Skodi to v kombinaci s kavou nebo vadi i samotna kava pri diete? Muze byt kava dusledek toho, ze se mi zastavila vaha?
    Dekuji za odpoved.

  12. Dobrý den, protože když potřebujete zhubnout, tak je třeba hlídat i množství tuků v jídelníčku a to až dosažení potřebné hmotnosti, káva problém není, problém mohou být ty tuky, Margit

  13. JC napsal:

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat na váš názor na stravu celiatiku. Po diagnostice a změně jídelnicku mám o 7 kg za 5 měsíců více. Neustále mám chuť na sladké. Snažím se jíst kvalitní maso se zeleninou, k snídani kaše s ovocem a ořechy či kvalitní vejce, k svacine ovoce. Ale večer mám nával hladu a chutě na sladké, což jsem dříve neměla. Děkuji

  14. Dobrý den, při celiakii je možná nejvhodnější zkusit zásadně omezovat sacharidy, určitě nejíst žádné speciální bezlepkové směsi (to jsou právě většinou jen sacharidy), jídelníček postavit na dostatku zeleniny, bílkovin a tuků, tak abyste byla dostatečně zasycená. Margit

  15. Zdenek napsal:

    Dobrý den a díky za další pěkný článek.
    Můj dotaz se týká luštěnin v LC stravě. Je vhodné zařazovat tempeh, natto a nepřislazované arašídové pasty (třeba ty, které nabízí DM)? Přece jen maso nechci jíst pořád. :-)

  16. Dobrý den, můžete cokoliv z uvedeného, podle vašeho nastavení, potřeb a chutí, LC nemá jednoznačně danou definici množství sacharidů. Margit

  17. Zuzana napsal:

    Dobrý den,
    je správně udržovat sacharidy, třeba, do 80-100g/denně. Syrovou zeleninu přes zimu téměř nejím. Ale mám velmi ráda kořenovou jako přílohu. Děkuji. Z.

  18. Dobrý den, na takto obecný dotaz mohu jen odpovědět, že je to možné, Margit

  19. Kateřina Blažejová napsal:

    Dobry den, potrebuji zhubnout. Musim pocitat denni prijem zivin? Kolik ceho cca denne? Vazim 120 kg, vyska 171.

  20. Dobrý den, ne nemusíte ani to nedoporučuji, projděte prosím více mých textů a videí, kde opaovaně vysvětluji, Margit

  21. Luboš napsal:

    Zdravím Margit!
    Aniž bych se nějak trápil dietami, zhubnul jsem od května 2018 do září 2018 o 24 kg. Přičítám to radosti z odchodu do penze. Žádné extra vítězství, byl jsem strašně tlustý. Nyní se to snížilo o další 3 kg na 102 kg/180 cm. Musel jsem poslední měsíce hodně cvičit, hubnutím mi mizely svaly více než sádlo.Tím se hubnutí zastavilo. Vařím si sám, léta převažuje zelenina a luštěniny, tofu, kuskus, mastím sádlem, málo sladkého ovoce a masa. Rád bych to dostal ještě o 7 kg dolů, ale nevím jak, když potřebuji stále cvičit kvůli ochablým svalům kolem páteře a nervům nohou. Máte nějakou šikovnou radu?
    Děkuji a jsem s pozdravem
    Luboš

  22. Alžběta napsal:

    Dobrý den, děkuji za zajímavý článek.
    Smažené jídla nebo nezdravé sacharidy prakticky vůbec nejím (sladkosti, slané pochoutky, limonády). Jím pravidelně, svačím, cvičím 4-5 týdně (joga, HIIT, tanec). Přesto se tuk pořád drží
    a nechce pryč.
    Přísné keto mě neláka, jelikož vím, že to není z delšího hlediska udržovatelné a nechci mít ten pocit, že si něco zakazuji. Může tím pádem pro mě být ideální snažit se omezit sacharidy? Má denní doba příjmu sacharidu vliv na hubnutí? Dejme tomu je lepší snídat ovesnou kaši s ovocem, k obědu minimální porci třeba rýže a na večer vynechat sacharidy úplně? Jak tedy postupovat s jidlem před a po cvičení?
    Budu moc vděčná za jakoukoli radu nebo odkaz, kde bych se mohla insipirovat.
    Předem mockrát děkuji. Alžběta

  23. Jana napsal:

    Potřebuji zhubnout, omezila jsem sacharidy a váha stále stojí, už je to měsíc co jsem začala, výsledek je -2 kg a teď opět váha stojí, přitom hodně sportuji.
    1) Může za to, že si do zeleninových krémových polévek dávám 1 celou smetanu?
    2) Nebo je i špatně, že mám 2x denně kávu vždy naředěnou s 1 dcl mlékem?
    3) Nebo na tom stojí pitný režim? Piji jen tak 1 litr.
    Děkuji za odpovědi.

  24. Dobrý den Luboši, nejlépe s trpělivostí pokračovat v lepší stravě a pohybu – možná k němu si domluvit trenéra nebo konzultaci u fyzioterapeuta, při takovémto režimu je jen otázkou času, kdy se redukce opět rozběhne, Margit

  25. Dobrý den Alžběto, obecná doporučení jsou na webu, pro individuální poradenství si skutečně potřebuji s klientem sednout a detailně znát výchozí stav, jinak bych pouze hádala a to nechci, Margit

  26. Dobrý den, takto v rámci webového dotazu mohu jen odhadovat a napadá mě třeba se zamyslet jetsli není třeba řešit stres anebo spánek, jak vysvětluji na svých školeních, Margit

  27. Eva napsal:

    Dobrý den paní Slimáková,
    odpovědi na otázky od Jany by mě také zajímaly. Hlavně jak je to s tou kávou a mlékem? Děkuji Eva

  28. Jitka napsal:

    Dobrý den, jsem amatérský sportovec- závodím.. v běžném týdnu držím sacharidy ve variantě cukrfree, ve dnech náročnějších tréninků a závodů zvyšuji sacharidy ve formě ovoce ořechů, ořechových smetanovych ovesnych apod. kaší, ořechových masel atd. Co se týká energie pri závodu(potrebuji vybusnost)- ještě to není ono, ale věřím že si tělo zvykne. Nicméně by mě zajímalo jestli to není problém- několik dní v týdnu držet sacharidy níž a jiné dny výš.. Začne tělo od dalšího dne zase spalovat opět přednostně ketolátky? Dekuji

  29. Dobrý den Evo, káva s mlékem je naprosto v pohodě, jak detailněji a opakovaně vysvětluji na školeních, v knize i svých videích, Margit

  30. Dobrý den, zcela upřimně spalování ketolátek je vysoce individuální a nemohu zodpovědně tvrdit, co a kdy u vás probíhá. Na druhou stranu nevidím to ani jako zásadní určovat. Důležité je, že se cítíte dobře, strava vám chutná a prospívá, Margit

  31. Vera napsal:

    Milá Margit, chtěla bych se zeptat zda takové stravování doporučujetei pro nemocné ucelární kolitidou (popr Cronovou chorobou)? A zda k této stravě máte i další doporučení pro zlepšení stavu střev. Dekuji Vera

  32. Dobrý den Věro, jedná se o autoimunitní nemoci, při kterých je zásadním projevem zánět ve střevech. Doporučení protizánětlivé stravy u mě na webu najdete, Margit

  33. ohaj napsal:

    Dobrý den Margit,děkuji za článek. Jak je to s jojo efektem po dosažení vhodně hmotnosti? Samozřejmě chápu, že je potřeba i nadále se stravovat zdravě.

  34. Dobrý den, ideální stav je naučit se jíst skutečné potraviny a jídla z nich a podosažení potřebné hmotnosti zpravidla není třeba vůbec nic dál hlídat (tedy mimo toho pokračování jídelníčku postaveném na skutečných potravinách), jíte, kdy máte hlad a do sytosti, nepřejídáte se, Margit

  35. Magdaléna napsal:

    Co je špatného na kávě s máslem? Já to miluji.

  36. Dobrý den, já nepíši, že káva s máslem obecně je špatná, vysvětluji pouze, že není potřebná ani vhodná u jednotlivců, kteří potřebují redukovat hmotnost, kdy při LC stravě je vedle zásadního omezení cukrů také aspoň trochu hlídat i tuky, Margit

  37. Jana napsal:

    Dobrý vecer, můžu při ketodiete vyrobky z konjaku?

  38. Dobrý den, konjak obsahuje převážně vlákninu, a proto by mohl být součástí ketodiety, ale je třeba individuálně vyzkoušet (stejně jako cokoliv dalšího u této stravy) a podle vlivu, rozhodnout o jeho zařazení do jídelníčku, Margit

  39. Marcela napsal:

    Dobrý den, jak je to s hypothyerózou. Užívám Letrox a někde jsem se dočetla, že nízkosacharidová dieta snižuje přeměnu T4 na T3 a zvyšuje se hladina kortizolu což vede k nedostatku serotoninu a únavě nadledvin. Je to tak? Potřebuji zbubnout cca 5 kg.

  40. Dobrý den,nízkosacharidová strava je přesto zkoušena a u mnoha prospívá i při onemocněních štítné žlázy. Za sebe bych doporučila mírnější formu, kdy přestanete zvcea doslazovat a zdroje přirozených sacharidů jako třeba je pečivo budete jen omezovat, Margit

  41. Gabi napsal:

    Dobrý deň, je možné zlúčiť nízkosacharidovu stravu s pečeňovou /žlčníkovou diétou, ktorá je postavená práve na obmedzení tukov (paradoxne hlavne staré odporúčania hovoria o zvýšení príjmu sacharidov, s čím sa osobne nestotoznujem.)
    Ide o zápal, steatozu, autoimunitne ochorenie pečene s genetickym základom.
    Ďakujem.

  42. Dobrý den, omlouvám se, ale takto závažný stav není možné řešit v rámci dotazu na webu, je třeba probrat přímo s vašim lékařem a ideálně nutričním terapeutem, který vás zná, Margit

  43. Ivana Karvašová napsal:

    Dobrý deň, mám otázku na bylinné sirupy ako liečivá .Čo by bola najlepšia voľba namiesto cukru? Cukor, trtinový cukor a fruktóza nie. Asi ani xylitol. Tak jablčný koncentrát? Nerobiť bylinné sirupy vôbec? Ďakujem za odpoveď.To mi príde škoda.

  44. Dobrý den, bylinné sirupy jak lék problém nevidím, a jde používat i třtinový cukr, med nebo jablečnou šťávu. Pro každodenní přípravu běžných nápojů, je ale nedoporučuji, Margit

  45. Monika napsal:

    Dobrý deň, sledujem tieto odporúčania na obmedzenie sacharidov – obilnín a priznám sa, že pre mnohých ľudí znamenajú doslova chaos v stravovaní. Som dietetik čínskej medicíny a okrem makro a mikroživín, ktoré sleduje západná dietetika, mi v TCM vnímame aj energiu potravín, kde tuky ako také vnímamé ako nadmerné vlhko vnášané do organizmu, čo pre ľudí napr. s obezitou – čo je tiež tzv. syndróm vlhka – nie je konzumácia nadmerného množstva tukov práve to pravé – orechové, práve naopak – vlhko sa im ešte viac umocňuje. Celkovo je dietetika TCM postavená v základe na obilninách, ktoré spolu so zeleninou sú najviac zastúpené, a pokiaľ si pamätám – sledujem Vaše články a Vašu profesionálnu cestu už roky, Vy sama ste to roky takto odporúčala – a zrazu táto zmena. Dietetika TCM odporúča obilniny v ich čistej – neupravenej forme, najmä vo forme ranných obilných varených kaší z celého zrna, alebo vločkovej formy.
    Aj pán MUDr.Bukovksý z Ambulancie klinickej výživy píše na danú tému článok: http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=1083&Itemid=30,
    ktorý vyznieva skôr v neprospech tuku.
    Nuž uvidíme kam to zasa za tie roky povedie, ale nie som presvedčená, že by sa mali obilniny v strave takto radikálne obmedziť. Možno sa to zasa obráti v ich prospech, ako to veľakrát býva. Pracujem s dietetikou čínskej medicíny 18 rokov a s obilninami fungujeme aj v rámci liečbnej dietetiky pri úprave hmotnosti a riešení mnohých zdravotných problémov veľmi efektívne. Spolu s inými potravinami spolu vytvárajú plnohodnotné výživné jedlá. V kombinácii so zeleninou, strukovinami, alebo iného zdroja bielkovín a malého množstva tukov funguje toto stravovanie celé stáročia – a tá obrovská vzorka populácie, na ktorej je tento spôsob stravovania overený, je pre mňa rozhodujúce.

  46. Dobrý den,
    děkuji za vaše doplnění. Faktem je, že po celou dobu své praxe doporučuji jíst skutečné potraviny a jídla z nich, roky kritizuji nesprávnost výživové pyramidy – tedy stravy postavené na obilovinách jako jediné správné stravy pro všechny, tedy určitě jsem nikdy jednoznačně doporučovala všem jíst jako základ obiloviny.
    Faktem také je, že mnozí s nadváhou neprospívají na obilné (sacharidové) stravě pro její nepříznivý hormonální vliv a omezení sacharidů mnohým zásadně prospívá.
    A s vašim odkazem na Dr. Bukovského – s jeho doporučeními nesouhlasím, vedle samozřejmě některých běžných pravidel zdravé stravy, tvrdí i mnoho výživových nesmyslů, detailně jeho pochybení už douhodobě u vás dokumentuje třeba MUDr. Piják,
    Margit

  47. Veronika napsal:

    Dobrý den, děkuji moc za článek a zajímá mne, jaká je souvislost se změnou poměru sacharidů ve stravě a psychikou člověka? Je možné, když se člověk na nízkosacharidové stravě najednou vrátí k obilovinám, luštěninám a ovoci, že u něj mohou propuknout silné úzkostné stavy? Mám vlastní zkušenost a zatím mě nenapadá, čím jiným by to mohlo být, než poměrem sacharidů. Nebo že by změna složení střevního mikrobiomu? Moc by mě zajímalo, jestli jsem jediná, nebo jestli už nějakou podobnou zkušenost máte, a jestli je to opravdu možné.. Děkuji za odpověď :-)

  48. Dobrý den, strava určitě ovlivňuje mikrobiom a ten zase může ovlivňovat tvorbu mozkové chemie, tedy i náladu a chování. Ale poznatky jsou zcela v počátcích, jednoznačné studie nemáme a zkušenosti jednotlivců jsou i velmi rozdílné. Obecně LC strava spíše omezuje psychické potíže, Margit

  49. Kateřina napsal:

    Dobrý den, jaký máte názor na keto stravování bez konzumace masa, tedy u vegetariánů?

  50. Tereza napsal:

    Dobrý den, reaguji na komentář Veroniky z 29. 3. Mám obdobnou zkušenost. Byla jsem v přísném nízkosacharidovém režimu (zdravotní důvody – zkouška na doporučení terapeuta TČM) – i bez mléčných výrobků, luštěnin, lilkovité zeleniny, cítila jsem se poměrně dobře, ale strašně moc jsem zhubla, navíc jsem po čase úplně přestala mít zájem o maso, takže jsem se stravovala víceméně zeleninou, avokádem a ořechy. Začala jsem tedy pomalu zařazovat zpět kvalitní sacharidy a začaly mi šílené úzkosti se kterými se potýkám už rok. Zkusila jsem se vrátit zpět k LC stravě, ale už to nezabralo, i po vrácení sacharidů dále hubnu … Četla jsem, že pokud opravdu tělo přepne na využívání energie z tuků (tedy dieta dříve využívána k léčbě epilepsie), opravdu to hodně ovlivní psychický stav a nemělo by se k této stravě přistupovat bez lékařského dohledu … Nevím. Za mě je myšlenka nízkosacharidového stravování celkem správná, ale jednak dost náročná co se týče společenského života (stačí už jen jinak se stravující rodina), cestování, tak i toho, že člověk opravdu nemůže takto začít jíst bez nějakých dalších znalostí výživy – podle mého názoru. Nemyslím si, že zdravá strava je založená na masu s máslem, vajíčky, sýrem a ořechy na jednom talíři, byť je jeho zbytek doplněný zeleninou. Za mě je to určitě terapeutická dieta a podle toho by se k ní mělo přistupovat. Neříkám, že se k ní nikdy nevrátím, ale zatím mám pocit, že mě pěkně rozhodila, i když určité ozdravné efekty opravdu měla.
    Přeji Vám zdraví a ať se daří!

  51. Lenka napsal:

    Dobrý den, Margit,
    Myslíte, že by LC strava mohla pomoct při otěhotnění s polycystickými vaječníky?
    Nadváhu nemám (165cm, 57kg). Podle článků jsem vysadila alkohol, kávu, rafinované cukry… A zařadila k běhu a pole dancer taky hormonální jógu. Ráda bych vyzkoušela všechny přirozené metody, než přistoupím k hormonálnímu nebo chirurgickému řešení problému. Tak mě napadlo, jestli by LC strava nepomohla.

    Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

  52. Dobrý den, při polycystických vaječnících je základní výživové omezení cukr, a proto v tomto případě mohu vyzkoušení jen doporučit, Margit

  53. Silvia H napsal:

    Dobry den,
    po roku prirodzeneho (ziadne junk food a sladidla) LC stravovania (sacharidy len zo zeleniny a obmedzene z bobuloveho ovocia) som bola na preventivnej prehliadke prekvapena hladinou cukru (odber nalacno) na hornej hranici 5,49. To som necakala. Cely zivot som mala cukor pod 5 bez LC.
    Metabolizmus tukou super – tryglyceridy pod 0,45.
    Moze to byt vekom? Je rok kratka doba na prejavenie pozitivnych ucinkov LC stravovania?

  54. Dopbrý den, přiznávám, že nevím, kde může být problém a napadá mě jen doporučit glykémii intenzivněji sledovat, Margit

  55. Monika napsal:

    Dobrý deň. Mama má inzulínovú rezistenciu, čiže mala by obmedziť sacharidy. Berie aj Metfogammu(1/2tbl).Zároveň ale má oslabenú funkciu obličiek, čiže má odporučenú nízkobielkovinovú diétu(kreatinín cca 160-170,Albumín 143).Meria 153cm a váži aktuálne 46kg,71 rokov. Potrebovala by pribrať, len vôbec neviem či dať prednosť nízkobielkovinovej diéte a teda vzhľadom v nízkej váhe sledovať len množstvo bielkovín(pod 40g denne) alebo naopak obmedzovať sacharidy. Viete prosím poradiť?

  56. Sylvia G. napsal:

    Dobrý deň. Pred dvoma rokmi som schudla 15 kg ,držala som dietu (pestrá strava) užívala som prírodné výživové doplnky k tomu .Po roku a pol som pribrala všetko naspäť.Môže to byť tým že som prestala užívať tie doplnky stravy? Mám problémy so žalúdkom , dávam si pozor na jedlo , nejem chleba občas zjem celozrnné pečivo, nejem prílohy. Snažím sa obmedziť sladké. Aj tak priberám. Viete m poradiť ako mám postupovať v stravovaní?

  57. Dobrý den, omlouvám se, ale takto komplikovaný zdravotní stav musí maminka přímo řešit s lékaři, Margit

  58. Dobrý den, moje obecná doporučení najdete v desítkách textů a videí zde na webu, pro individuální poradenství je třeba se objednat do poradny – nabídka ve službách, Margit

  59. Lenka K. napsal:

    Dobrý den Margit,

    jsem dvojnásobná maminka(cca rok), která chce jen odstranit přebytečný tuk z oblasti bříška.. mám staženou aplikaci kalorické tabulky,ale nikoli kvůli počítání kalorií,ale kvůli přehlednému ukazateli složení přijaté stravy… bohužel mi vypočítala vyšší příjem hodnoty cukrů než u ostatních nutrientů a já se chci pustit do nizkosacharidové stravy.Nevim jakou si mám nastavit optimálni výši hodnot jednotlivých nutrientů (výška 158cm, váha 63kg). Nemám zatím ten správný cit a odhad, proto je mi milejší když opravdu vidím zda se mi daří držet se na správné cestě.. Děkuji za odpověď.

  60. bára ungerová napsal:

    naklíčené luštěniny jsou při LCHF zapovězené? nemění naklíčení jejich složení? děkuji moc

  61. Dobrý den, LCHF není jednoznačný pevně daný režim, omezovat sacharidy jde i s luštěninami v jídelníčku a ano, naklíčením se množství život mění, základní změnou je snížení lektinů, Margit

  62. Dobrý den, omlouvám se, ale moje doporučení jsou bez hlídání hodnot, z takovýmito aplikacemi nemám žádné zkušenosti a doporučení k nízkosacharidové stravě i jak zvládnut nadváhu vysvětluji v textech a videích, Margit

  63. Martina napsal:

    Dobrý den Margit,
    jaký máte názor na dietu scd? Mně už to přijde moc radikální pro tělo. Navíc si ani nejsem jistá vhodností v těhotenství a při kojení. Mám ve svém okolí člověka, co to drží a mám o něj obavu. Děkuji
    Martina

  64. Rudolf napsal:

    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat na nápoje. Od dětství mám problém, že čistá voda mi žízeň nezažene. Čaj a kávu piji tak do 16h., pak bych již nespal. Ochucuji si vodu limetkou nebo citronem, ale je to pořád stejné a v důsledku toho pomalu omezuji příjem tekutin. Zatím jsem našel různé recepty na přípravu pokrmů, ale nikde nic nebylo o nápojích.
    Děkuji předem za odpověď.

  65. Tereza napsal:

    Dobrý den, Margit, ráda bych znala váš názor na účinky hub, případně jestli napíšete článek o houbách. Houby milujeme a slyšela jsem, že výrazně posilují imunitu. Jenže při nákupu vhodné formy hub jsem narazila na dva směry, jaký typ formy hub pro léčbu konzumovat. Jeden směr říká, že velmi vhodná forma je prášek ze sušených hub a další směr říká, že jen etanolový extrakt z houby vykazuje vysoké procento léčivých látek. Druhý směr zatracuje první, protože prý
    sušená houba obsahuje chitin, přes který naše tělo nezpracuje prospěšné léčivé látky a tak je konzumace sušené houby pro léčbu nedostatečná. Vyzdvihují tedy extrakci hub, viz: https://www.superionherbs.cz/biologicka-dostupnost-doplnku-stravy-z-lecivych-hub/ Děkuji.

  66. Dobrý den, omlouvám se, ale musím přiznat, že si nejsem jistá, doporučuji zkusit zeptat se potravinářské technology, Margit

  67. Dobrý den Martino, sed je terapeutická dieta, vhodná vyzkoužet při potížích a vždy vyhodnocovat jestli funguje a má smysl pokračovat, v těhotenství a kojení je třeb amaximální opatrnosti, základem by mělo být stanovení diagnostiky, jaký problém je a pak jej cíleně řešit, Margit

  68. Dobrý den, myslím, že se jedná jen o zvyk, ale napadá mě doporučit namísto tekutin navyšovat příjem vody v jídle – více zeleniny, polévek, kaší…. Margit

  69. Aneta napsal:

    Vážená Margit, ráda bych se zeptala na Váš názor.

    Nepotýkám se s nadváhou (55 kg na 163 cm, rekreační sportovec), nicméně pociťuji nedostatek energie v běžném životě (sedavé zam.) a hormonální nerovnováhu (věk 30). Moje strava je pravidelná, bez junk foodu, nicméně spíše ve prospěch polysacharidů (rýže, brambory, těstoviny, pečivo… maso častěji než 1-2x týdně přirozeně nevyžaduji).

    Řeším nyní aplikaci 1) ajurvédských principů (nedoporučuje se např. kombinace obilovin a masa v rámci 1 jídla, konzumace mléčných výrobků či konzumace konkrétních druhů zeleniny/luštěnin přímo pro daného člověka) či 2) nízkosacharidové stravy/keto/paleo a 3) nových poznatků o rostlinných bílkovinách – škodlivosti tzv. lektinů (např. z luštěnin, téměř ze všech obilovin (nejen pšenice/lepku), rajčat, lilků, dýní apod. – viz kniha Skryté nebezpečí zdravých potravin).

    Průnikem těchto doporučení mi prakticky nezbývá jíst nic víc než vejce, maso a některou zeleninu. Jaký je Váš názor na to, jaký směr je vhodný v rámci dlouhodobého (ženského) zdraví a energie? Považujete např. zmíněné principy ajurvédy či poznatky o lektinech jako nerelevantní?
    Případně bych pro konkrétní doporučení využila osobní konzultace.
    Děkuji za Váš názor a dostupné informace, které sdílíte. Ať se Vám daří.

  70. Dobrý den, moje obecná doporučení zdravé výživy jsou v desítkách textů a videí na tomto webu, nemá smysl je zde přepisovat. Cokoliv individuálního je třeba řešit individuálně, musím s klientem mluvit, znát jeho zdravotní stav, chutě, možnosti….. Margit

  71. Anna napsal:

    Dobrý den Margit,
    s manželem se už delší dobu snažíme o miminko. Je strava založena na nízkosacharidové formě vhodná i pro ženy před těhotenstvím? Mohu volbou stravy dopomoci tomu otěhotnět přirozenou cestou? Pokud ano, jaké potraviny jsou nejvhodnější?
    Děkuji za Váš názor a odpověď.

  72. Dobrý den, umírněná nízkosacharidová strava je zdravá výživa a jde jen doporučit i při plánování dítěte a v těhotenství, zde doporučení k prevenci a terapii těhotenské cukrovky od lékařky: https://www.tehotenskacukrovka.cz/jidelnicek/
    Margit

  73. Simona napsal:

    Dobrý deň,

    je nízkosacharidová strava vhodná pri liečbe akné? Všimla som si, že veľké množstvo cukru v strave mojej pleti nerobí dobre rovnako tak aj bežné mliečne výrobky v supermarketoch. Avšak, mám na mliečne výrobky neodolateľnú chuť a tak som vyskúšala mliečne výrobky – nepasterizované mlieko, maslo a doma robené jogurty. Tieto mi nevadia. Niekedy ma ale prekvapí obrovská chuť na sladké, hlavne na čokoládu. Mala by som sladké na nejaký čas obmedziť alebo úplne vyradiť zo stravy?

    Ďakujem za odpoveď.

  74. Dobrý den, ano, zásadní omezení cukrů určitě stojí za vyzkoušení, Margit

  75. Sylva Wernerová napsal:

    Zdravím vás, Margit a chci se zeptat, jaký názor máte na SCD dietu (její princip je vyloučení všech cukrů a sacharidů kromě cukrů jednoduchých (med, ovoce).Je to naprosto jiné, než jsme zvyklí se stravovat, ale přiznám se, že nad touto dietou musím stále přemýšlet. Děkuji za váš názor, protože vás považuji za super odborníka, mám vás ráda za to, co pro lidi děláte.

  76. Dobrý den, jedná se o jednu z nově propagovaných alternativních diet, o její funkčnosti nemáme v podstatě žádné kvalitní rozsáhlé nezávislé studie, jsem spíše skeptická, i když připouštím individuálně možnou prospěšnost po omezenou dobu, Margit

  77. Strava na celodenní cyklovýlet napsal:

    Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, čím se stravovat před a při celodením výletu ( cca15 hod. 300km) na kole. Dost se uvádí jíst už den předem hodně sacharidovou stravu (vločky, těstoviny apod.) a tak se předzásobit energií. Doporučujete tedy spíše než sacharidy, tuky a bílkoviny? Za hodinu jízdy spálím přibližně 800kcal a tolik jidla, abych tuto vydanou energii doplnil ani nejsem schopný na té cestě do sebe dostat. Jak by měl tedy vypadat jídelníček den před a co jíst podle Vás při cestě?.Děkuji za radu.? Milan

  78. Milane, omlouvám se, ale vzorové jídelníčky neexistují, možné je jet i při sportu na běžné sacharidové stravě i na nízkosachtridové, musíte sám zkoušet, co vám vyhovuje nebo prospívá anebo přímo konzultovat s výživám, Margit

  79. hubnutí napsal:

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když při výšce 156cm a váze 57kg chci zhubnout 7kg je pro mě vhodná nízkosacharidová strava, a nebo postačí (pro mě příjemnější) držet se vašich zásad (zdravý talíř) a dalších doporučení na vašem webu?Děkuji Magda

  80. Dobrý den Magdo, obojí je možné, neznám více o vašich predispozicích ani aktuální stravě a zvyklostech, proto nemohu přesněji. zkuste, co je vám bližší – lze to i kombinovat, Margit

  81. Tuky + sacharidy napsal:

    Dobrý den, předem se omlouvám, jestli už někde podobný dotaz byl, nečetla jsem vše. Zajímalo by mě v souvislosti s ukládáním tuků v těle, jeslti jsem to dobře pochopila, že není vhodná kombinace např. pohanka, mák, jablka a máslo nebo brokolice, rýže, olej? Děkuji za odpověď. Lucie

  82. Dobrý den Lucie, kombinace, které uvádíte jsou ze skutečných potravin a tedy zcela v pořádku. Nepřirozeně vysoké množství tuků a cukrů je zpravidla ve vysoce průmyslově zpracovaných produktech, Margit

  83. Znovuzaradenie sacharidov po LCHF napsal:

    Dobrý deň Margit, pred začatím LCHF som mohla jesť všetko, potom som sa stala Cukrfree a LCHF a teraz po schudnutí moje telo neprijíma kvalitné sacharidy ako predtým. Prejavuje sa to občasným prehnatím. Bude to ešte trvať dlho kým si moje telo zase navykne? Či to môže byť spôsobené psychickou stránkou spojenou s postojom k sacharidom? Za odpoveď ďakujem.

  84. Znovuzaradenie kvalitných sacharidov po LCHF napsal:

    Dobrý deň Margit, pred LCHF som mohla jesť všetko. Po polroku na Cukrfree a LCFH som úspešne zredukovala hmotnosť, ale po znovuzaradení kvalitných sacharidov ich moje telo znovu tak neprijíma. Prejavuje sa to občasným prehnatím. Bude trvať ešte nejaký čas, kým si moje telo znovu zvykne na sacharidy? Alebo je to aj bývalým psychickým postojom ku sacharidom(že ich treba vyradiť)? Za odpoveď ďakujem.

  85. Dobrý den, enzymy se vytváří podle toho co jíme a je možné, že vaše tělo omezilo schopnost trávit sacharidy a návrat vyžaduje delší čas, Margit

  86. Nízkokalorické stravování a tučná jídla. napsal:

    Dobrý den , jen se chci ujistit , že jsem správně pochopil princip nízkosacharidového stravování.. ideální je mít maximálně asi 50 gr sacharidů za den ? – počítaje i ty v zelenině,, mám 122 kg a rád bych to dostal na asi 96kg. Je mi 72 let. Mám před cukrovku nebo jak se to přesně jmenuje. (Jinak jsme ok. )Tedy na hraně. Zatím za asi měsíc jsem shodil 4,5 kg v tomto způsobu. A teď o co mi jde. Jestli to je správně nemohu si dávat tučné příliš. Jen tolik ,aby to zvládlo tělo spálit těmi keto dělníčky :-). Je asi na mě a zkoušení co mi tělo zpracuje a co ne. Chodím asi 2 x denně na procházky a za den to je asi 3,5 km. Kupuji kvanta zeleniny. Místo příloh jím rajčata , papriky ,jarní cibulku , ledový salát … snad mi odpovíte.

  87. Dobrý den, ano děláte to správně a pokračujte, Margit

  88. Prosím vás jak to je tedy v té sacharidové dietě -stravě? napsal:

    Prosím vás moc paní doktorko Slimáková , já jsem se díval na vaše videa a přes to nemám jasno. Vím ,že sacharidy mají být v co nejmenším množství v sacharidovém stravování a hranice kolem 70 – 80 gr by měla být asi střední ..jenomže já jím hodně zeleniny a tak mám i 50% sacharidů jen z ní… tedy jako dnes mám podle tabulky asi 73gr ,ale z toho je asi 45gr zelenina jako paprika , ledový salát jarní cibulka či rajče co jsem jedl .. musím tedy omezit i tu zeleninu pokud se chci například dostat pod 50% sacharidů denně? Nebo je to jedno pokud je to ze zeleniny? Omlouvám se ,že zase otravuji. Jirka.

  89. Dobrý den Jirko, sacharidy se zeleniny a to i ve vyšším množství jsou pro většinu z nás bezva a není třeba omezovat. Přísná nízkosacharidová strava i s omezováním sacharidů ze zeleniny je nezbytná jen v rámci léčky jako třeba u cukrovky, Margit

  90. Karolína napsal:

    Vážená paní doktorko,
    zajímá mne jak dlouho by měla trvat ta redukční doba. Chci si nějak srovnat jídelníček a začala bych redukcí váhy a tedy s omezením sacharidů. Ale ráda bych je tam zase vložila pro udržitelnost (v rozumné míře a kvalitní). Nabrala jsem 10 kg, a ráda bych to shodila. Při mé výšce (178, 71kg) jsem pořád v normě, ale moje kolena trochu trpí a necítím se dobře.

  91. Dobrý den, změnu stravy je třeba držet dokud nedosáhnete potřebné hmotnosti, což může být i velmi rozdílné. Prospěšnější než držení krátkodobé diety je pro mě nalezení dlouhodobě prospěšné stravy, kde požadovaná hmotnost je automatická, Margit

  92. Karolína napsal:

    Děkuji za odpověď. Ano, to bych ráda, ale taky bych ráda měla nějaký rychlejší začátek, což chápu, že není asi ok. Už jsem v minulosti jedla vyváženě, pestře, vím co mám jíst, ale mám výkyvy.

  93. beata Balazova napsal:

    Dobrý den
    som 170 cm vysoká, 64 kg, vek 63 pravidelne sportujem a napriek tomu mi zistili zvýšené hladiny cukru v krvi / 8/, zatazový test az 18
    Viete mi poradit, ci sa to da zlepšiť stravou ?
    Mám jest aj maso ?alebo len rastlinná strava?

  94. Iveta napsal:

    Dobrý den,
    ze zdravotních důvodů jsem na zkoušku zkusila vyřadit ze stravy obiloviny a pseudoobiloviny. Z hlediska zažívání se stav zlepšil, ale nastoupily velké bolesti hlavy. Pátrala jsem, co za tím může být a zjistila jsem, že nejsem schopná přijmout ve zbytku stravy, kterou jím, dostatečné množství sacharidů, když vynechám obiloviny. Mohu se zeptat, co je vhodné zařadit do jídelníčku, když se obiloviny úplně vynechají? Podotýkám, že nepotřebuji zhubnout, jen vyzkoušet, zda mi opravdu obiloviny i pseudoobiloviny nezpůsobují ty zažívací problémy. Všude narážím na nízkosacharidové diety. Ta mě ale nezajímá z důvodu, že nepotřebuji zhubnout. Jen nikde se nepíše o tom, jak nahradit vhodně sacharidy získávané z obilovin, z potravin jiných, aby příjem sacharidů byl v normě. Jím ovoce, zeleninu, luštěniny, maso (nejím mléčné výrobky z důvodu intolerance), ale v porcích, které jsem schopna za den pozřít mám sacharidů málo. Moc Vám děkuji za radu.

  95. Dobrý den, není žádná nezbytná hladina sacharidů v jídelníčku, protože nejsou esenciální. Množství tedy ještě jen podle vašich potřeb – jak se cítíte, co vám prospívá, můžete experimentovat a nejlepším zdrojem sacharidů jsou zelenina a luštěniny, popřípadě ovoce, Margit

  96. Dobrý den, snížení vysoké glykémie (prevenci a terapii DM2) detailně vysvětlujeme na tomto edukačním webu: https://www.cukrpodkontrolou.cz U vás jako zásadní , ale nyní vidím zjistit proč máte takto neobvykle vysoké glykémie, Margit

  97. Klara napsal:

    Doporučuji všem tuto střízlivou a poučenou recenzi Glucose revolution. https://optimisingnutrition.com/glucose-revolution-review/
    Osobně jsem zkoušela její doporučení a měla v té době kontinuální glukoměr a musím říci, že jejich účinek je velmi individuální, v mém případě velmi minimální. Např. doporučení „obalovat sacharidy“ vede často k dlouhé zvýšené křivce, sice s menší glukózovou špičkou, ale dlouze zvýšeným krevním cukrem, který se jen pomalu vrací do normálu.

  98. Dobrý den, děkuji za doplnění k blogu, recenze je skutečně dobrá a stojí také za přečtení, Margit

  99. Andrea napsal:

    Krásný den. Pokud mohu, tak i já se podělím o svou zkušenost se stravou s nižším podílem sacharidů a vyšším podílem tuků, na kterou jsem přešla výhradně však na doporučení, kvůli své údajné genetice.(typ jablko – riziko ukládání tuku na těle). Jím výhradně skutečné potraviny a absolutně v mém jídelníčku nejsou žádné průmyslové potraviny, přidaný cukr apod. Vše jím lokální, farmářské a nejlépe v BIO kvalitě již pár let ( 10 let). Jsem hodně aktivní mladá žena, která se denně hýbe spíše aerobní formou (neposiluji), ale hodně denně nachodím a ráda tancuji a cca hodinku si dávám eliptic. Výborně mi vyhovovala strava s poměrem cca 100g bílkovin a sacharidy kolem 280g/den a tuky kolem mezi 70-80g/den. Chci jen říct, že jsem jedla ale formou přerušovaného půstu 18/6-19/5 a 3 velká jídla denně. Sacharidy výhradně jen z čerstvého ovoce (ks /den) a celozrnné obiloviny výhradně + farmářské čerstvé plnotučné mléčné výrobky. Jinak žádné sacharidy ale z průmyslu a cukrů jako cukrovinek apod. Na takovém rozložení mi vše fungovalo. Pak mi bylo doporučeno právě sacharidy stáhnout pod 200g – max. 200g/den a naopak tuky mít kolem 85-90g/den, s čím se mi ale přirozeně zvětšilo i okno na haldovění a já jsem tak jedla v režimu 20/4 -22/2 a 3 jídla stále, ale byla objemově menší, protože ta jídla s poměrem tuků byla objemově menší bez těch sacharidů, tudíž jsem neměla potřebu tolik času na jídlo. V tu chvíli mi šla váha dolů rapidně a rozhodil se mi ale i hormonální cyklus a ztratila jsem MS. – Podotýkám však ale, že jsem nepotřebovala absolutně hubnout, ba naopak na výše uvedeném příjmu jsem si udržovala svou hmotnost a měla energii a i správný cyklus.a navíc se mi naopak začala glykemie vyplavovat přes den (v okně půstu) a i když jsem jedla ještě i těch oněch třeba 180g/sacharidů, tak jsem dokonce i při tomto měla i nález v moči na ketony. Bohužel tedy mě tato změna dovedla k rozvratu a musela jsem opět změnit poměr a sacharidy pomalu přidavat minimalně na 230g/den, abych postupně začala opět přibírat a dál nehubla, ale musela jsem se dostat opět alespon na 250g/den abych znova dostala MS. Zajímalo by mě tedy, co si o tom myslíte? Jak jsem psala výše, ten poměr tuky/sacharidy mi bylo doporučeno vyměnit, ačkoliv pan odborník věděl, že jsem se na tom původním dostala do hormonální rovnováhy, akorát pak viděl na přístroji Bodystat a na objemu, že mi má jít tendence více tuku do trupu, a proto mi poradil, abych začala jíst právě s nižším podílem sacharidů a abych dál netvořila tuk v trupu, ačkoliv jsem ale absolutně neměla nadváhu, nebot jsem hodně štíhlá, jenom jsem holt typ „jablko“. Děkuji moc a snad nevadí, že jsem se takto podělila o svůj příběh Hezký den – Andrea 29 let

  100. Lubomir Losonsky napsal:

    Dobry den
    Na netflixe som sledoval dokument o dvojcatach a vplyv stravy na ich organizmus.
    Objavila sa tam vyrazna zmienka, ze sacharidy su velmi dolezite na ochranu povrchu čriev pred poskodenim stien čreva inak dolezitou črevnou mikrobioflorou.
    Je mozne, ze vylucenie sacharidov (teda aj cukrov) moze mat za nasledok poskodenie čriev ?
    Dakujem

  101. Dobrý den, nízkosacharidová strava obvykle znamená vyšší množství zeleniny a tak i dostatek vlákniny. A prezentace na Netflixu má zásadní pochybení, jak jsem nedávno sdílela: Propagátoři veganství s nadšením zaplavují sítě odkazem na studii (film o této studii), který měl srovnávat dvojčata, jedno na veganské stravě a jedno všežravé. A to veganské mělo samozřejmě prospívat lépe! až na to, že to až tak moc není pravda. Zde odkaz na video s detailním vysvětlením, co se v dokumentu podařilo a co ne a k tomu ještě shrnutí ve 3 bodech od profesionála:
    Nick Norwitz, PhD UniofOxford, MD student Harvard. Metabolic health enthusiast: „3 bodové hodnocení dokumentu Vegan Twin Netflix
    Moje 3 hlavní výtky:
    (1) Samotný seriál NEBYL o Stanfordské studii dvojčat. Některé výsledky byly prezentovány jen v malém zlomku posledního (4.) dílu! Pokud bylo duchem dokumentu prezentovat vědu, měl být o vědě, ne o prodeji…
    (2) Seriál byl propagací prodeje pro falešné potraviny. Účastníci se sami zapojili do intervence, která kladla důraz na skutečné jídlo (dobře!). Účastníci byli instruováni, aby si „vybírali minimálně zpracované potraviny“. A přesto dokument dělá reklamu na Beyond a Impossible Meat (Beyond Beef byl sponzorem), falešný tekutý veganský sýr (většinou sacharidy) a falešná vejce.
    V dodatku si dokonce můžete všimnout, že účastníci po celou dobu studie jedli NULA veganských vajec. Účastníci studie, kolem níž se měl tento seriál točit, tedy NEJEDLI propagované potraviny.
    (3) Selektivita / nesoulad údajů. Ve videu uvádím několik příkladů. Zde je jeden z nich… Dokument se zaměřuje pouze na změny hmotnosti, nikoliv na složení těla; dokumentární seriál však obsahuje výsledky DEXA od 4 z 21 účastníků…
    A přestože se je snaží prezentovat v pozitivním světle pro „veganskou“ stravu (možná ne veganskou, protože by mohla obsahovat med… omlouvám se včelám!), přesto ukázali, že… vegani sice o trochu více shodili, ale ztráceli především svaly, zatímco všežravci méně shodili, ale shazovali tuky.
    Charlie a Michael
    Vegan = ztratil svaly + ztratil méně tuku = (zhubl více)
    Všežravec = nabral svaly + ztratil více tuku = (zhubl méně)
    John a Jevon
    Vegan = získal méně svalů (2,3 kg)
    Všežravec = přibral více svalů (7,1 kg)“ https://www.youtube.com/watch?v=0rUk3iw_RfU

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem