SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Weston Price: Nutrition and Physical Degeneration

13.1.2014

Zpět na výpis článků

imagesNutrition and Physical Degeneration je rozsáhlá studie, která prokazuje význam přirozené stravy a současně dokumentuje degeneraci a destrukci, které jsou způsobeny příjmem průmyslově upravovaných potravin. Kniha, která v mnohém boří tvrzení moderní medicíny o zdravé stravě. Mimo jiné doporučuje nejíst polotovary, mezi které řadí také některé standardní složky dnešní stravy, například pasterizované mléko a průmyslově upravované rostlinné oleje.

Dr. Price byl americký stomatolog, který se rozhodl hledat příčiny zubního kazu a fyzické degenerace pozorované u svých pacientů. Téměř deset let cestoval společně se svou ženou po světě a sledoval perfektní zdraví i zuby u jednotlivců z odlehlejších částí světa. Navštívil stovky měst ve čtrnácti zemích a vyšetřoval v těch nejodlehlejších oblastech světa. Na cestách zdokumentoval perfektní postavení zubů s minimem kazů, vysokou odolnost vůči tuberkulóze a celkově excelentní zdraví ve skupinách jednotlivců konzumujících své lokální potraviny.

Zjistil, že v oblastech a u jednotlivců, ke kterým se dostaly moderní potraviny jako bílá mouka, cukr, rafinované rostlinné oleje a jídla v konzervách, rychle docházelo ke zhoršení zdraví. Příjem průmyslově upravovaných potravin nejčastěji souvisel se zubními kazy, deformovanými čelistmi, artritidou a sníženou obranyschopností. Výsledky svého pozorování potvrzuje v knize stovkami dokumentárních fotek z celého světa.

Co jedli ti nejzdravější?

Price jako nejzdravější jednoznačně hodnotil původní obyvatele, kteří se živili původní stravou, která byla velmi často založena na mase včetně vnitřností a vývarů z kostí, na rybách nebo na čerstvém mléce, jako například ve Švýcarsku. Vegetariánství bylo v kmenech, které sledoval, neobvyklé. Autor dochází k závěru, že může doporučit spíše masitou stravu, dokonce varuje před možnými deficity při výživě bez živočišných potravin.

images

Jako ještě lepší shrnutí navrhuji doporučení přirozené stravy, ať už masité nebo vegetariánské, na základě chutí, potřeb a zvyklostí jednotlivce.

V případě, že se rozhodnete pro převažující masitou stravu, byste měli počítat s tím, že kvalita jakýchkoliv potravin byla dříve na zcela jiné úrovni, než je dnes. Rozdíly budou největší právě u živočišných potravin, které v sobě mohou hromadit nejvíce škodlivých látek. Mléko, které autor doporučuje, bylo samozřejmě jen nepasterizované a nehomogenizované.

Řešení podle Price?

 • Najdi a podporuj svého farmáře. Nakupuj od něj čerstvé mléko nebo maso přirozeně krmených zvířat.
 • Nekupuj vysoce průmyslově upravované potraviny. Nepodporuj Coke, Pepsi, Kraft, Monsanto a další dodavatele mrtvých potravin.
 • Požaduj po vládě svobodu ve výběru potravin, jako např. svobodný prodej syrového mléka.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Diskuze

10 komentářů: “Weston Price: Nutrition and Physical Degeneration”

 1. Tereza Marková napsal:

  Pěkné. Zdravý selský rozum říká totéž. Jen se obávám, jestli jsme toho ještě v naší přeindustrializované společnosti schopni. Jistě, najde se pár stovek nadšenců, kteří budou podporovat svého biofarmáře, ale jako projekt pro všechny mi to přijde jako hooodně obtížné zastavení nebo zpomalení „rozjetého vlaku chemicky upravovaných a pěstovaný potravin s použiím GMO“. Byť bych si to moc přála. Leč Monsanto a jemu podobní se cpou už i do Čech :(

 2. Pepa Musil napsal:

  Margit: hezký článek a upozornění na tuto studii. Děkuju za něj a i další na těchto stránkách.

  Terezo: Bohužel myšlení těch, kteří myslet nechtějí, se nedá změnit. Margit může svými semináři, přednáškami, radami a dalšími cestami přesvědčit řadu lidí k tomu, aby přemýšleli více o tom, co je jejich palivo, ale je to pořád jen pro lidi, kteří něco hledají. Kdo hledá, najde. Je však spousta lidí, kteří v životě nehledají vůbec nic a po práci se pořádně nažrat a vyložit před TV (většinou ty komerční) je jejich jedinou zálibou. A v komerční TV bude komerce. Dneska je běžná reklama i ve filmech (product placement). Prostě jsem chtěl říct, že přece snad ani není důvod měnit všechny, ale nasměrovat ty, které to, co jedí, zajímá, správným směrem.

 3. Dobrota napsal:

  Ve zdraví zubů hraje velkou roli vitamín K2. On brání kažení zubů. A dost navrací zdraví. Budete jako krev a mlíko, plní síly.

 4. dotaz na tuto knihu napsal:

  Děkuji za článek, chci se zeptat, jestli je už tato kniha přeložena do českého jazyka?
  Díky Thea

 5. Dobrý den Thea,
  ne, kniha ještě přeložena nebyla, ale na webu lze najít české stránky s překlady mnoha jejích částí: http://vyzivujicitradice.cz. Margit

 6. Klaudia napsal:

  Dobrý deň, chcela som sa opýtať, či ešte stále nie je preložená? :) Ďakujem

 7. Dobrý den, kniha by měla být k dostání zde: http://vyzivujicitradice.cz/kniha-vyzivujici-tradice/#&panel1-2, Margit

 8. Andrej napsal:

  Dobry den prosim vas je ta knizka aj v preklade?

 9. Dobrý den, překlady z knihy najdete zde: https://vyzivujicitradice.cz
  Margit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem