SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

sušené ovoce

Hesla od:

rozinkyInformace o sušeném ovoci jsou velmi rozporuplné. Někteří říkají, že je to výživná a zdravá svačinka, zatímco jiní tvrdí, že to není o nic lepší než sladkosti. Jak sušené ovoce ovlivňuje zdraví?

Sušené ovoce je ovoce, v němž byl různými metodami sušení snížen obsah vody na 15–20 %. Suší se přirozeně na slunci, v pecích na chleba, na velkých sítech v dřevem vytápěných sušárnách nebo pomocí horkého vzduchu v sušičkách. Ovoce se během tohoto procesu smršťuje a výsledkem je malé sušené ovoce s koncentrovanějším množstvím všech prvků, cukru, energie a především sladké chuti. Nejběžnějším sušeným ovocem jsou rozinky, oblíbené jsou jablka, datle, švestky, hrušky a meruňky. K dalším druhům sušeného ovoce, někdy ve formě kandovaného ovoce (obaleného cukrem), patří mango, ananas, brusinky a banány. Na trhu se objevuje také další exotické sušené ovoce, jako jsou třeba goldenberries a sušené plody kustovnice čínské – gojiberries. Sušené ovoce má mnohem delší trvanlivost než čerstvé ovoce a může být šikovnou svačinkou, zejména na dlouhých cestách, kde nemáme k dispozici chlazení.

Dobrý zdroj stopových prvků, vlákniny a antioxidantů

Jeden kus sušeného ovoce obsahuje přibližně stejné množství živin jako čerstvé ovoce, ale v mnohem menším balení. Obsahuje až 3,5násobek vlákniny, vitamínů a minerálních látek oproti čerstvému ovoci. Jedna porce sušeného ovoce tak může poskytnout velké procento denní doporučené dávky mnoha vitaminů a minerálních látek, jako například kyseliny listové. Výjimkou je ale vitamín C, jehož obsah je sušením výrazně snížen. Sušené ovoce obvykle obsahuje velké množství vlákniny a je skvělým zdrojem antioxidantů, hlavně polyfenolů. Polyfenolové antioxidanty pomáhají zlepšit průtok krve, přispívají k lepšímu trávení, snižují poškození způsobené volnými radikály a riziko mnoha chorob. Studie prokazují, že lidé, kteří jedí sušené ovoce, mají tendenci vážit méně a přijímat více živin, ve srovnání s jedinci, kteří sušené ovoce nekonzumují. V sušeném ovoci je zachována většina živin čerstvých plodů, díky sníženému obsahu vody jsou ale koncentrovanější.

Shrnutí: Sušené ovoce je bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály. Obsahuje také velké množství zdraví prospěšných polyfenolových antioxidantů. Konzumace sušeného ovoce zvyšuje příjem živin a snižuje riziko obezity.

Rozinky mohou snížit riziko některých chorob

Rozinky obsahují vlákninu, draslík a různé rostlinné sloučeniny podporující zdraví. Mají nízký až střední glykemický index a nízkým index inzulinu. To znamená, že rozinky by neměly způsobit zvýšení hodnoty hladiny cukru v krvi nebo inzulinu po jídle.

Studie ukazují, že konzumace rozinek přináší:

Všechny tyto faktory by měly přispět ke snížení rizika vzniku diabetu 2. typu a srdečních chorob. Příznivé léčivé účinky mají také goldenberries neboli sušené plody peruánského physalisu, někdy u nás označované jako exotické rozinky. Mají vysoký obsah vitamínu C, díky němuž stačí 50 g těchto sušených plodů k zajištění jeho denní spotřeby. Dále obsahují některé vitamíny skupiny B, vitamín P (rutin), beta-karoten, fosfor a železo. Mají nízký glykemický index, posilují imunitu a cévy, zpomalují stárnutí buněk. Podobně jako brusinky podporují močení.

Shrnutí: Rozinky mají vysoký obsah vlákniny, draslíku a dalších rostlinných látek. Konzumace rozinek může zlepšit hladinu cukru v krvi, pomáhá ke snížení krevního tlaku a hladiny cholesterolu v krvi stejně jako snížení zánětu. Goldenberries jsou zajímavým sušeným ovocem s významnými léčivými účinky.

Sušené švestky jsou přírodním projímadlem

Sušené švestky jsou vysoce výživné, bohaté na vlákninu, draslík, beta-karoten a vitamín K. Jsou známé pro své přírodní projímavé účinky, které jsou dány vysokým obsahem vlákniny a alkoholického cukru s názvem sorbitol, který se přirozeně vyskytuje v některém ovoci. Bylo prokázáno, že konzumace švestek napomáhá zlepšit frekvenci vyprazdňování a výslednou konzistenci. Sušené švestky jsou při úlevě od zácpy ještě účinnější než psyllium, což je další projímavý prostředek. Švestky jako velký zdroj antioxidantů snižují hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a pomáhají předcházet onemocnění srdce a rakoviny. Jsou také bohaté na bor, který může pomoci v boji proti osteoporóze. Švestky jsou velmi syté a nezpůsobují rychlé zvednutí hladiny cukru v krvi.

Shrnutí: Sušené švestky mají přirozený projímavý účinek, protože obsahují vlákninu a sorbitol. Obsahují i mnoha antioxidantů a mohou pomoci bojovat proti oxidačnímu poškození v těle.

Datle jsou zdrojem energie

Datle jsou neuvěřitelně sladké. Jsou výborným zdrojem vlákniny, draslíku, železa a několika rostlinných látek. Jsou jedním z nejbohatších zdrojů antioxidantů, což přispívá ke snížení počtu volných radikálů v těle. Datle mají nízký glykemický index, což znamená, že jejich konzumace by neměla způsobit velké výkyvy hladiny cukru v krvi. Pro zajímavost datle také ukázaly slibné výsledky ve studiích na zvířatech při výzkumu léku na neplodnosti, ale data nejsou ověřena na lidské studii.

Shrnutí: Datle jsou bohaté na antioxidanty, draslík, železo a vlákninu. Konzumace datlí pomáhá snížit oxidační poškození a udržet stabilní hladinu cukru v krvi.

Sušené ovoce obsahuje velké množství přírodního cukru a kalorií

Ovoce obsahuje významné množství přírodních cukrů. Vzhledem k tomu, že ze sušeného ovoce byla odstraněna voda, cukr a kalorie se koncentrují do mnohem menšího balení.

Z tohoto důvodu obsahuje sušené ovoce vysoký podíl kalorií a cukru včetně glukózy a fruktózy. Obsah přírodního cukru ve vybraných druzích sušeného ovoce:

  • rozinky – 59 %
  • sušené datle – 64 až 66 %
  • sušené švestky – 38 %
  • sušené meruňky – 53 %
  • sušené fíky – 48 %

Asi 22–51 % z tohoto obsahu cukru tvoří fruktóza. Konzumace velkého množství fruktózy může mít negativní účinky na zdraví. To zahrnuje zvýšené riziko přibývání na váze, diabetu 2. typu a srdečních onemocnění . Vzhledem k tomu, že sušené ovoce je ideálním zdroje energie a uspokojuje chuť na sladké, je snadné sníst ho velké množství najednou, což může mít za následek nadměrné příjem cukru a kalorií.

Shrnutí: Sušené ovoce má poměrně vysoký obsah kalorií a cukru. Běžné sušené plody obsahují 38–66 % cukru, a jejich nadměrná konzumace může přispět k přibývání na váze a různým zdravotním problémům.

Vyhněte se sušenému ovoci s přidaným cukrem (kandované ovoce)

Aby bylo sušené ovoce ještě sladší a přitažlivější, namáčí se několik dní před sušením v cukernatém nebo sirupovém roztoku. Sušené ovoce s vysokým podílem přidaného cukru se označuje jako kandované ovoce. Bylo opakovaně prokázáno, že přidaný cukr má škodlivé účinky na zdraví, čímž se zvyšuje riziko obezity, srdečních chorob a dokonce i rakoviny.

Abyste se vyhnuli konzumaci sušeného ovoce s přidaným cukrem, čtěte pozorně informace o přísadách a nutričních hodnotách uvedené na obalu.

Shrnutí: Některé ovoce je před sušením potaženo cukrem nebo sirupem. Při nákupu sušeného ovoce si vždy přečtěte informace na etiketě a vyhněte se výrobkům, které obsahují přidaný cukr.

Sušené ovoce může také obsahovat siřičitany, houby a toxiny

merunky siricNěkteří výrobci přidávají do sušeného ovoce konzervační látky zvané siřičitany. Oxid siřičitý (E 220) se používá také jako látka, která vylepšuje vzhled sušených plodů, protože zabraňuje jejich oxidaci a tak i ztrátě barvy. To platí zejména pro zářivě barevné ovoce, jako jsou rozinky a meruňky. Proto mají bio sušené meruňky hnědou barvu, zatímco ty sířené jsou oranžové. Někteří jedinci mohou být citliví na siřičitany a může u nich dojít k žaludečním křečím, kožním vyrážkám a astmatickým záchvatům po jejich požití. Pokud se sušené ovoce nesprávně skladuje a je s ním chybně manipulováno, může být rovněž znečištěno houbami, mykotoxinyjinými toxickými látkami.

Shrnutí: Siřičitany se přidávají do sušeného ovoce, aby se zachovala jeho barva, což může způsobit nežádoucí účinky u citlivých jedinců. Sušené ovoce, které je nesprávně skladováno a manipulováno, může být také kontaminováno houbami a toxiny.

Doporučení

Stejně jako mnoho jiných potravin má sušené ovoce své dobré i špatné stránky. Díky sušenému ovoci můžete zvýšit příjem vlákniny i živin a svému tělu dodat velké množství antioxidantů. Na druhou stranu vám může vysoký obsah cukru a kalorií způsobit problémy v případě, že konzumujete nadbytečné množství sušeného ovoce. Z tohoto důvodu by se sušené ovoce mělo jíst v malém množství, nejlépe společně s dalšími výživnými potravinami. Je to také potravina s vysokým obsahem sacharidů, a proto není sušené ovoce vhodné pro nízkosacharidovou dietu. Jíst sušené ovoce ve večerních hodinách také není zrovna ideální, ale je to určitě mnohem zdravější a výživnější varianta než chipsy nebo jiné nezdravé potraviny.

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem