SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Darujte zdraví, vzdělávání a podporu

11.8.2022

Zpět na výpis článků

Co vše jde spojovat se svátky? Tuny cukroví, kilometry naběhané po nákupech a desítky hodin otrockého uklízení? Ano, možné to je, ale určitě to není potřebné ani to není zdraví prospěšné. Svátky byly původně časem pohody, odpočinku, setkávání se s rodinou i s přáteli. Doporučuji soustředit se na takovéto prospěšné hodnoty.

Vše jde i s rozumem

Samozřejmě nechci nikomu zakazovat sladkosti ani dárky. Chci jen poradit, jak to jde i bez uštvání se, zadlužení se a ztloustnutí. Jaké jsou mé tipy?

Vybírejte dárky na podporu zdraví

To mohou být nejrůznější sportovní pomůcky — od skákací gumy až po minitrampolínu. Já třeba vloni na Vánoce dostala trickboard a s nadšením na něm trénuji skoro každý den.

Naším letošním sportovním objevem je systém TRX, který mohou používat dospělí i větší děti. Můžete ho zavěsit doma nebo na zahradě či vozit s sebou na cestách.

Cvičení (nejen) s TRX mohou podpořit i monitorovací zařízení a aplikace, jako jsou nejrůznější chytré hodinky nebo prsteny. Trendem se stává kontinuální monitor glykémie, který je samozřejmě nejvhodnější pro diabetiky. Více o něm vysvětlujeme v podcastu s Ludvíkem Králem a zde vyjímečně sdílím i infografiku k podcastu. Takovéto shrnutí připravuji z každého podcastu a všechny je najdete jako bonusovou nabídku na: https://www.pickey.cz/margit

Podpořte dárkem zdraví i vzdělávání

Vhodným vánočním dárkem mohou být knihy, kurzy a školení. Samozřejmě ráda doporučím své bestsellerové knihy a moje školení Jídlověda, kde právě platí nabídka, že si každý účastník s sebou může vzít jednoho hosta.

Zdraví prospěšných knih je samozřejmě mnoho, jak ostatně vidíte i zde, kde ležím mezi Wim Hofem a cirkadiánním kódem.


Pokud byste hledali ke čtení něco opravdu pohodového, doporučím vám tentokrát „Achtsam morden“, sérii knih pro milovníky němčiny, která nás s manželem oba nadchla. Tituly jsou kombinací detektivky, komedie a lekcí mindfulness, najdete v nich také aktuální témata — od elektroaut a koloběžek až po politickou korektnost. Všechno s nadsázkou, humorem a v německém jazyce.

A kdybyste chtěli darovat znalosti, je tu i možnost vybírat z desítek výukových kurzů, třeba od Seduo.cz. Moje výživové kurzy jsou tam samozřejmě také.

Pečte cukroví bez cukrů

I vaše tradiční a oblíbené cukroví, které doma pečete už po léta, může být o něco zdravější, když mu trochu vylepšíte recepturu. Uberte na cukrech, případně tradiční cukr nahraďte alkoholickými cukry s podstatně nižším glykemickým indexem. Namísto margarínu pečte s máslem. Běžně používanou obyčejnou pšeničnou mouku (alespoň z části) nahraďte třeba moukou špaldovou nebo žitnou (ta se hodí třeba do perníčků). Namísto obalování cukroví dalším cukrem, doporučuji jednoduše cukroví cukrem nezdobit a v případě, že je potřeba cukru, aby se těsto nelepilo, jako třeba při přípravě včelích úlků, doporučuji vyzkoušet formičku vysypávat jemně mletou rýžovou moukou. Tato mouka zajistí nelepivost i dodá pocukrovaný vzhled.

Můžete také vyzkoušet úplně nové recepty, například na nízkosacharidové sladkosti. Používá se v nich zpravidla mouka z ořechů, cukroví má mnohem nižší glykemický index a je přirozeně bezlepkové. Pro inspiraci doporučím kuchařky Sladce nsladce LowCarb od Ivy Holečkové, nebo weby cukrfree.cz a Paleosnadno.cz.

Darujte kozu, kuře nebo školní tabuli

Dobročinný dárek je vhodným způsobem, jak potěšit obdarovaného a udělat něco pro druhé. Nezisková organizace Člověk v tísni nabízí darovací certifikáty a je jen na vás, jestli se rozhodnete podpořit ohrožené skupiny v Česku, na Ukrajině nebo v Africe. Můžete si také najít nějaký spolek nebo útulek v blízkosti svého bydliště, kde vaši pomoc ocení.

 

Přeplněný talíř? Radši domácí bufet

Jsem velkou zastánkyní bufetového servírování jídla, které bych nejraději v nějaké podobě viděla i ve školách a nemocnicích. Proč? Protože v okamžiku, kdy si můžeme vybírat a spolurozhodovat o tom, co sníme, přebíráme zodpovědnost, posloucháme svoje tělo a učíme se. Když si vybíráme jen to, na co máme chuť a náladu, jsme spokojenější a nevyhazujeme tolik jídla.

Prakticky doporučuji servírovat jednotlivé složky jídla v miskách, ze kterých si každý podle svého hladu, chutí a potřeb sám sestaví svůj talíř. Pořád vaříte jedno jídlo pro všechny a jíte společně, ale při tom respektujete individuální potřeby a chutě každého. Podobně to platí pro všechny návštěvy:  namísto obložení stolu jídlem, u kterého pak jenom sedíme a bez přestávky jíme, připravte bufet na stole třeba v kuchyni, kam je potřeba si pro jídlo zajít. Kdo chce opravdu jíst, rád si tam dojde a alespoň se trochu rozhýbe.

Doplňte jídlo pohybem

Více jídla, sladkostí, alkoholu, posedávání a ponocování o svátcích potřebujeme vybalancovat pohybem, pohodou a ideálně i odlehčenými dny. Jak jen to jde, vstaňte od stolu, protáhněte se, domluvte s přáteli setkání venku, zaběhněte s dětmi do parku nebo na zahradu, společně zkoušejte sportovní dárky. Dny s obloženými stoly a talíři proložte lehčími jídly (například polévkou). Dopřát si můžete také zdraví prospěšné postelí se.

A to nejdůležitější doporučení zní: užívejte si sváteční čas se svými blízkými, ale najděte si také čas pro sebe. Zkuste zahodit stres a soustřeďte se na zdraví a pohodu. Je jen na vás, čemu letos o Vánocích věnujete pozornost. Vaše Margit

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Diskuze

3 komentáře: “Darujte zdraví, vzdělávání a podporu”

 1. Macková Janette napsal:

  Margitko, mám Vás moc ráda. Nemám facebook (proto píšu sem i mimo téma :)))), sleduji Vaše stránky denně.
  Pořád si listuji Ve Vašich knížkách.
  Děkuji za všechno, co pro nás děláte, za Vaše otevřené srdce a mysl.
  Přeji Vám a Vašim blízkým krásné Vánoce.

  Žanet

 2. Žanet, já děkuji za důvěru a  milá slova, Margit

 3. Lucie napsal:

  Milá Margit, dlouhodobě Vás sleduji a mám obě knihy. Postupně se nám v rodině daří zavádět drobné změny v jídelníčku a díky Vašemu tipu se mi dokonce podařilo zavést v rámci rodinných oslav procházku na vytrávení a nejen sedět celé odpoledne u jídla. Celá rodina už s tím počítá jako součást oslav:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem