SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Jen pro ženy

26.12.2014

Zpět na výpis článků

Menstruace je tématem, které je stále tak trochu tabu, přestože se jedná o ten snad nejpřirozenější proces, který provází ženu v jejích plodných letech. Ženy jsou v průběhu krvácení omezovány, přitom existuje geniální řešení všech potíží, jež jsou s „našimi dny“ spojené.

Nedávno jsem přednášela pro zdravotníky. V rámci několika hodin povídání o výživě jsem se chvíli věnovala také zdraví žen včetně hygieny; tím jsem se dostala i k menstruačnímu kalíšku. Sama jej považuji za základní hygienickou pomůcku ženy, a proto jsem byla překvapena neznalostí zdravotníků a rozhodla se napsat tento mimo výživový blog. Píši o produktu, který žádným způsobem neprodávám, jen jej s obrovským nadšením doporučuji.

Menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek je dámská hygienická pomůcka určená pro mnohonásobné použití během menstruace. Kalíšek se zavádí dovnitř do pochvy, kde se do něj sbírá menstruační krev. Po zavedení těsně přilne ke stěně pochvy, čímž je zaručeno, že krev stéká pouze do kalíšku a nemůže prosakovat. V rozmezí každých čtyř až dvanácti hodin je třeba kalíšek vyjmout a vyprázdnit. Kalíšek pojme asi 30 ml tekutiny, a proto jej stačí vyprazdňovat méně často, než se vyměňují tampóny nebo vložky.

ladycup_sacky01

Kalíšek je spolehlivá náhrada za všechny vložky a tampóny. Je nejpohodlnějším řešením našich dnů, ideální pro všechny druhy sportů, pro cestování i noc. Je ekologický a zdravotně nezávadný.

Moje zdraví a pohodlí

Krev v kalíšku zůstává čerstvá, nesráží se, nedostává se do styku s bakteriemi, a proto se nerozkládá ani nezapáchá. Kalíšek je vhodný i pro ženy s vaginální mykózou, ekzémy nebo kožní alergií na tampony nebo latex. Silikon, ze kterého se zpravidla kalíšky vyrábí, je neutrální, udržuje přirozené zdravé vaginální prostředí a nevysušuje sliznici.

Při cestování není s kalíškem třeba řešit balíky hygienických pomůcek a jejich trapné nošení na toaletu na veřejnosti, už vůbec ne vyhazování těch použitých. Obojí může být velmi nesnadné třeba při cestování do chudších zemí s nižším standardem hygieny anebo při návštěvách u ekologických nadšenců, kteří vše recyklují, a tak zvládají život bez odpadkového koše (píši z vlastních zkušeností).

Šetrný k přírodě i našemu tělu

Kalíšek je vyroben z antialergenního lékařského silikonu, který nenarušuje zdravé vaginální prostředí a mikroflóru, neabsorbuje přirozenou vaginální vlhkost a neuvolňuje žádná vlákna nebo částice.

Na rozdíl od tamponů a vložek neobsahuje žádné chemikálie, absorpční látky, deodoranty ani bělidla.

Cena

Kalíšek je možné koupit od tří set korun, vydrží přes deset let a je tedy výhodnější než jednorázové hygienické potřeby už po několika měsících používání.Pohyb, sport (včetně plavání)

Jakýkoliv pohyb není používáním menstruačního kalíšku nikterak omezen. Hlavní výhodou je přitom možnost používat kalíšek i při plavání v bazénech a v moři.

Cestování, spánek

Bez omezení. Kalíšek může být v těle ženy i více hodin, jeho použití není spojeno s rizikem toxického šoku, který hrozí při delším použití tamponů.

Změna vnímání vlastního cyklu

Ne že bych si cyklus nepřála, ale dny spojené s krvácením pro mne nebyly ničím moc příjemným. Tampony i vložky omezují a jsou zpravidla nepříjemně cítit. Je třeba je pořád dokola nakupovat, převážet a použité vyhazovat. Jednoznačně největším přínosem kalíšku proto pro mě bylo vyřešení naprosto všech uvedených nepříjemností, které jsou spojeny s menstruací. Kalíšek po zavedení vůbec nevnímám, nijak mě neomezuje, nemusím řešit, kdy a kde budu shánět a odstraňovat vložky či tampony.

Díky kalíšku je život během „mých dnů“ zcela bez omezení. Kalíšek považuji za nejdůležitější hygienickou pomůcku ženy. Jediné, co mě štve, je, že jsem o něm nevěděla mnohem dříve! Ostatní hygienické pomůcky nyní zpětně vnímám jako mučící nástroje a nechápu, jak je ještě někdo může propagovat.

Nevýhody?

Osobně jsem po letech používání ještě žádnou nevýhodu neobjevila. V médiích se mi podařilo se najít jen minimum negativních ohlasů a mám pocit, že více než nevýhody kalíšku vyjadřují potřebu autorek textů nějak se vymezit, případně za každou cenu podat „vyvážený pohled“, cituji:

„Pozor ale: kalíšek není pro všechny. Některé ženy prostě nejsou kalíškový typ.

Používání kalíšku vyžaduje nácvik.

Kalíšek je typický pro alternativce, k moderní ženě se nehodí.“

svestka-guava-jahoda

Praktické tipy

 • Netrénujte použití kalíšku na počátku cyklu a ještě při celodenní práci mimo domov. Učit se vytahovat jej na veřejné toaletě vystresovaná mezi setkáním s klientem a šéfem není dobrý nápad.
 • Stopka kalíšku slouží pro snadnější manipulaci, ale pro většinu žen je po několikerém vyzkoušení zbytečná a lze ji zcela odstřihnout. Právě toto zakončení je jediná část kalíšku, která může tlačit.
 • V průběhu dne mimo domov není problém kalíšek pouze vytřít navlhčenými ubrousky. Důkladně jej vymýt stačí až doma.

Pro muže, kteří dočetli až sem: slibuji, že připravím příspěvek jen pro vás!

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Diskuze

52 komentářů: “Jen pro ženy”

 1. Jitka napsal:

  Je mozne pouzivat tuto pomucku i a antikoncepci NuvaRing?

 2. Madla Hnilicova napsal:

  Mám jej doma. Narazila jsem na něj při nákupu potřeb pro mimino a přišel mi absurdní. A pak jsem ve svém mateřství na něj narážela častěji a častěji. Když jsem svému dítěti pořídila moderní látkové pleny, tak jsem se hecla a zkusila aspoň krásné látkové slip vložky. Vůbec nebyly špatné. A pak se někde Margit zmínila, jak je spokojená s menstruačním kaliskem, tak jsem sebrala odvahu a jeden si na zkoušku pořídila. Měla jsem strach, že to bude příliš drahá zkouška. A pak byla v šoku, jak vynikající a hygienická věc to je. Nechápu, jak mohou být v oblibě tampony a toto považováno za alternativní. Všem ženám mohu jen doporučit.

 3. Lucie napsal:

  Dobrý den, sama jsem kalíšek používala a přišel mi jako naprosto skvělý vynález. Až do chvíle, kdy jsem z něho začala mít kvasinkové infekce :-( Nikdy před tím jsem kvasinky neměla a přestože jsem kalíšek desinfikovala podle doporučených postupů, tak mi prostě vyvolával kvasinky. Dokonce jsem to konzultovala i s majitelkami e-shopu, jestli nedělám něco špatně a zakoupila jsem si kalíšek druhý, nicméně nic nevyřešil, a tak jsem se musela po několika měsících vrátit zpět k tampónům. Kvasinky se od té doby neobjevily. Tedy kalíšek bohužel opravdu není pro každého, ač kvasinková infekce z něho není vůbec častá. Nicméně v angličtině jde vygooglit jisté množství diskuzí přesně na téma mého problému, tedy nejsem jediná. Rozhodně kalíšek ale nechci hanit a pokud uživatelka zrovna nemá smůlu jako já, kalíšek je opravdu bezvadný :-) Cílem mého příspěvku je jen upozornit uživatelky, které mají stejný problém jako já a nevědí si rady, protože například anglickým diskuzím na toto téma nerozumí.

 4. Lucie napsal:

  Dobrý den,

  děkuji za článek o menstruačním kalíšku, dlouho o něm uvažuji, ale jak už to bývá na trhu jich existuje velké množství, jak a podle čeho ho mám vybrat? Může být vhodný třeba i pro ženy, které mají převrácenou dělohu? Jaké značky jsou kvalitní? Skutečně se nemusí nějak „desinfikovat“? Díky. L.

 5. Dobrý den, jsem si téměř jistá, že ano, ale stejně doporučuji konzultovat ještě i přímo s některým z prodávajících kalíšků. M.

 6. Dobrý den, děkuji za toto upozornění a pro mně novou informaci. Margit

 7. Dobrý den L, sama doposud za asi 8 let používání používám stále první kalíšek, který jsem koupila, byl to Mooncup, ale jsem si téměř jistá, že většina ne-li všechny běžně nabízené budou obdobné kvality. Některé nabízejí rozlišené velikosti pro ženy před a po porodu. Jako desinfekce úplně stačí vyvaření ve vodě po ukončení cyklu. Myslím, že převrácená děloha není problémem, ale také ještě raději konzultujte i s prodejci. M.

 8. Věra napsal:

  Já s ním mám taky trochu problém. Aby mi opravdu dobře seděl a neprotékal, tak to vyžaduje docela velkou manipulaci při aplikaci. Kolikrát i na několikrát, než se podaří. Nedávno jsem si takto s velkou pravděpodobností zavlekla do močové trubice stafylokoka a měla jsem z toho pěkný zánět močového měchýře. Samozřejmě si myji ruce před i po aplikaci a dodržuji hygienu jako každý :) Mám ale pocit, že tou aplikací, kdy se bez přímého kontaktu neobejdete, si žena může zavést do těla nějaké svinstvo :(
  Kamarádka s ním skončila, protože se jí v těle vždycky nějak přetočil a dráždil jí v jednom místě a hodně to bolelo.
  Každopádně mu dám ještě šanci, protože je to výborný nápad ale je možné že není pro každého. Přece jen každé tělo je jiné a i když je z velmi přizpůsobivého materiálu, opravdu nemusí sedět každému.

 9. Simona napsal:

  Dobrý den,
  o kalíšku uvažuji, jen nevím jakou mám použít velikost.Obě děti mám císařským řezem.Děkuji za odpověď.Pěkný den S.

 10. Dobrý den, doporučuji poradit se přímo s prodejci kalíšku, který si vyberete. Některé firmy mají vlastní pravidla a velikosti a jejich zástuci Vám poradí nejlépe. M.

 11. Marcela napsal:

  Sama používám a jsem ráda, že můžu v pohodě i do sauny a bazénu. U tampónů mi vadilo částečné prosakování, radši jsem při menstruaci bazén a saunu vynechávala. Taky stačí vyprázdnit kalíšek ráno a večer doma při sprchování, což je super. Za nevýhodu považuju složitější zavádění než u tampónů (je třeba se dobře ujistit, že se opravdu rozvinul a přilnul ke stěnám pochvy). Někdy se ke konci cyklu cítím už taková lehce otlačená či odřená, ale výhody používání u mě přesto převažují.

 12. Martina napsal:

  Pro:Jitka,Dobrý den, nemyslím si, že byste měla čekat nějak problém, sama mám tuto kombinaci a jsem spokojená.Je pravda, že si stejně jako Marcela někdy připadám ke konci jakoby odřená, ale řekla bych, že to je prostě jen větší citlivost během našich dní :-)

 13. Dominika napsal:

  Ahoj, já používám RubyCup, výhodou podle mě je, že mají jen jednu velikost, takže nemusíte laborovat nad výběrem té správné. A je opravdu krásně vymyšlený. Vnitřní strana je hladká, kvůli vymývání a vnější je matná, asi kvůli snadnější manipulaci. Já jsem si na kalíšek zvykla rychle, ale věřím, že to pro některé může být z různých důvodů problém. Nicméně jsem ho s radostí doporučila svým kamarádkám a každý měsíc děkuju, že ho někdo vymyslel.

 14. Kamila napsal:

  Dobrý den, Margit, už jsem ho měla před rokem odkliknutý v eshopu, gynekoložka mě ale odradila, jako bych se ptala na něco hodně alternativního, neběžného a ještě upozornila, že z toho jedna pacientka měla těžký zánět dělohy. Bůhví, z čeho jej ale měla. Rozhodla jsem se udělat si vlastní zkušenost a objednávám :-) Takže děkuji za popud. Mohla byste se ještě, prosím, vyjádřit k tomu, jak důležité je, aby žena menstruovala? Některé antikoncepce či nitroděložní tělíska způsobují, že prý žena téměř nemenstruuje, což má prý obrovské výhody. Já ale vnímám menstruaci jako jeden z možných kanálů detoxikace ženy, něco co má být. Je pak těžké od primáře gynekologie poslouchat, že menstruace je zbytečná. Co si o tom myslíte Vy? Děkuji.

 15. Dobrý den, menstruaci také vnímám jako základní ženskou funkci a sama bych určitě nedovolila její zrušení či dokonce ani nahrazení svého přirozeného cyklu, cyklem řízeným užívanými hormony, a i proto jednoznačně odmítám hormonální antikoncepci. Margit

 16. Barča napsal:

  DObrý den, je mi 20, děti ještě nemám, ale kalíšek se mi hodně líbí, chtěla bych ho používat. Vždycky jsem používala tampony, ale poslední dobou mi připadalo, jako kdyby vše zůstávalo ve mě..a vložky jsou někdy opravdu nepraktické, hlavně při sportu nebo v létě..Můžu se zeptat, kde se tyto kalíšky dají koupit? Jde to i v kamenných obchodech nebo pouze po e-shopu?
  děkuji :)

 17. Dobrý den, kalíšky se nejsnadněji koupí na internetu, nabízí je u nás hned několik webů, stačí vyhledávat menstruační kalíšek. Občas jsou i v kameném obchodě, třeba s ekologickými potřebami pro děti a těhotné ženy, ale zde je třeba jednotlivě zjišťovat, kdo je nabízí. Margit

 18. Magda napsal:

  Za sebe ho také doporučuji, manipulace s kalíškem není o nic „nečistější“ než s tamponem nebo vložkou, je to jen o zvyku, ovšem, co mi předvedli v nemocnici (porodnici) na pohotovosti v roce 2010 za scénu, že „toto“ používám, tak to bych nikomu nepřála zažít, doufám,že už je zdravotnictví zase trochu dál….

 19. Edita napsal:

  Dobry den,
  o menstruacnim kalisku slysim uz ponekolikate,vzdy jen se samymi pozitivnimi ohlasy proto zvazuji jeho porizeni. Chtela bych se Vas ale zeptat,zda-li je pro me vhodny,kdyz mam problemy s pouzivanim tamponu (tampon vzdy zavedu podle navodu abych ho necitila,ale on vzdy po chvilce zacne protekat – ale po vytazeni je cely suchy,jen jeho spodni ctvrtina a snurka jsou nasakle), myslite ze by kalisek tento problem vyresil a nebo by se spise stalo to,co s tamponem – krev by tekla zahane „okolo“?dekuji za odpoved

 20. Dobrý den, musím přiznat, že nedokáži Vaše potíže s tampony vysvětlit, a i proto doporučuji dát kalíšku šanci. Držím pěsti ať to vyjde. M.

 21. Dobré ráno všem diskutujícím a Margit! Kalíšek jsem začala používat vloni na jaře ve svých 42 letech – sice jsem o něm slýchala, ale popravdě mě to neohromilo a představa (ropného) silikonu v pochvě mě taky „nebrala“. Navíc při prvním pokusu o aplikaci jsem se odřela a považovala to za naprosto nevkusný způsob prožití menstruace ;-).
  Po pár letech, kdy jsem pořád slyšela o tom, jak je úžasný, jsem si jej přece jen koupila – hlavně pro jeho ekologické důvody (spojené s dlouhodobou úsporou peněz). VŘELE doporučuji, když s kalíškem začínáte, si popovídat se ženou, která jej dlouhodobě používá – vyhnete se často nepříjemným úvodním problémům, například:
  – vybočení kalíšku „naštorc“ ;) (OPRAVDU je možné jej vyndat a OPRAVDU se to stane skoro každé. Důležité je nezačít panikařit, naopak se zklidnit a prstíčkem pomalu, něžně a láskyplně k sobě samé postupně kalíšek natáčet správným směrem)
  – velikost – jsem po dvou samovolných potratech a podle všech indicií by mi měly sedět velikosti M až L. V tom byl úvodní kámen úrazu!!! Jsem sice vysoká, ale mám štíhlé tělo a zřejmě i malé orgány. S velikostí L jsem vysloveně trpěla, M nebyla dobrá. Zvítězila S!!! Myslím, že řadu problémů právě může způsobovat nesprávný výběr velikosti (u mě to znamenalo koupi dvou kalíšků; přesto se investice dávno vrátila)
  – používám jej na našich jógových pobytech v Indii a jsem i v těchto oblastech velmi spokojená: stačí si umít ruce před a po a kalíšek vymýt, až se člověk ocitne v místě s dostupnou tekoucí teplou vodou
  – s kalíškem se i koupu v moři
  – VŘELE DOPORUČUJI si pod kalíšek pořídit LÁTKOVÉ slipové vložky. Kombinaci kalíšek + slipové látkové vložky používám už výhradně a zůstanu u ní, jak předpokládám, do přechodu ;-)
  – pokud kalíšek tlačí, zkuste prstíčkem zespodu zatlačit na jeho spodní část, aby se zpátky vynusul nahoru, kde má být. Tím se kalíšek i stopka ocitnou mimo zónu citlivou na přítomnost cizích objektů v pochvě
  Good luck and enjoy!
  PS Moje „srdeční“ značka je Moon Cup…

 22. Anna napsal:

  Já používám menstruační kalíšek asi rok a jsem s ním spokojená, vyžaduje dokonalé natrénování zavádění, aby krev neprotékala. Jediné co mi vadí je krátká stopka kalíšku, pokud se kalíšek během zavedení posune dále, je obtížné ho vytáhnout. Takže nechápu, že je možné ji i odstřihnout.

 23. Moc díky za všechna skvělá doporučení. Margit

 24. Jen doplňuji, že kalíšek určitě lze používat i zcela bez stopky, jen je asi potřeba mít trochu natrénované vnitřní svaly a dokázat si s nimi pomoci při vyndávání kalíšku, m.

 25. Díky za článek o kalíšku! Musím se ale zastat těch, které píší větu „Pozor ale: kalíšek není pro všechny. Některé ženy prostě nejsou kalíškový typ.“ Prodávám kalíšky od roku 2006. U některých žen je potíž, že si koupí první kalíšek, nesedí jim (prostě vybraly špatnou velikost) a už dál nehledají. Tam je problém jen v tom, že se nechaly odradit prvním neúspěchem. Některé ženy ale potřebují menstruovat volně a kalíšek je jim nepříjemný, i když jsem našly správnou velikost. Souvisí to možná často víc s psychikou, ale to je jedno. Také se to může měnit, i já mám teď po mnoha letech potřebu používat spíš látkové vložky a zkouším také menstruační houby (http://www.kalisek.cz/morska-houba.php).
  Každé ženě ale říkám, že za zkoušku to stojí! Já díky kalíšku zažívám nejen velké pohodlí během menstruace, ale také mi pomohl najít mnohem lepší vztah k vlastnímu tělu a ke všemu, co k ženskému tělu patří.

 26. Martina napsal:

  Dobry den, kalisek pouzivam asi pol roka. Stale este niesom 100% v zavedeni kalisku, tak ze obcas perfektne sedi a obcas totalne pretecie. Moj pracovna hypoteza, ktoru budem nadalej overovat je, urcite polohy su na zavedenie.vhodnejsie, nez ine. Takze to chce asi nejaky cas a cvik, kym sa zena s kaliskom zzije. Co mi pride okrem pohodlia skvele je to, ze pomocou kalisku sa z menstruacnej.krvi nesmierne.tesia nase kvetiny. Kto by bol povedal, ze tato tekutina je tak nesmierne zivotodarna? Takze sa vzdy tesim na dalsi cyklus, kedy viem, ze z toho budu nasi zelenaci profitovat…☺

 27. Nikča napsal:

  Za sebe musím říct, že kalíšek je úžasný vynález a nedám na něj dopustit. Používám již 6 let a prostřednictvím něj jsem se dostala i k pesaru jako nehormonální antikoncepci. Způsob jakým se zavádí pesar je dost podobný tomu jakým se zavádí kalíšek. Doporučuju hlavně ženám, které do sebe nechtějí „cpát“ hormony a mají chlapy, kterým „nevoní“ kondomy.

 28. Andrea napsal:

  Naprosto souhlasím s Margit. Štve mě jen to, že není na trhu moc dlouho a že jsem v mládí byla bez něj :-) Pěkný den všem

 29. Jana napsal:

  Margit, děkuji za článek! I mě přinesl kalíšek mnohem lepší vztah k mému tělu a menstruaci a jsem tak ráda za jeho propagaci. Přála bych to prožít každé ženě.

  Pro Lucii: Mám sama obrácenou dělohu a žádné z toho vycházející problémy nevidím. K otázce výběru: je to jako se vším, rozmyslete si, co je pro vás důležité. Já jsem si přečetla popisy kalíšků a prohlédla jejich obrázky, přečetla komentáře uživatelek. A zvolila jsem si takový, který měl být měkčí včetně stopky na konci, která není dutá a z mého pohledu tak ubyde trochu čištění. A k tomu jsem přidala estetické hledisko :-) Protože čirý kalíšek může používáním ztmavnout, ale např. u růžového to není poznat (zvítězil u mě Lunette).

  Držím palce, ať se vám dobře vybírá a ještě lépe používá.

 30. Dobrý den,
  děkuji za pěkný článek o kalíšcích. Patřím mezi ty, které už si bez něj neumí život ani představit. Nejen, že se během menstruace cítím v pohodě, ale díky němu jsem začala více vnímat své tělo a jeho potřeby…nejen co se menstruace týče, ale celkově. :-)

  Kalíšky mě natolik zaujaly, že jsem se začala věnovat i ženám kolem sebe a jsem šťastná za každou ženu, které se s kalíškem něco v životě změní. (http://mujkalisek.cz/)

  Pokud máte nějaké otázky k používání, výběru značky, velikosti…ráda vám poradím. :-) Hodně informací najdete také na mém BLOGU. (http://mujkalisek.cz/blog)

  Držím všem, kdo se odhodlají palce! Nikola

 31. Martina P. napsal:

  Určitě doporučuji. Opravdu přináší pocit naproste svobody behem svých dnů, možnost dělat vše bez omezení – žádné složité výměny, hledání košů, zápach apod. Připadá mi, že se nakonec začínám na menzes těšit… Už vím, že má dcera ho bude taktéž používat, rozhodně bych jí nenechala trápit se s „počůranou“ šnůrkou u tamponů nebo zapáchajícími vložkami! Jen by to chtělo větší osvětu, ale té se asi nedočkáme kvůli silné lobby výrobců hygienických materiálů. Mějte se, Martina

 32. Dobrý den,

  mě kalíšek tolik nadchnul, že jsem s partnerem založila firmu, kde kalíšek prodáváme a šíříme o něm osvětu. Každý den odpovídám na mnoho dotazů ať již uživatelek kalíšku nebo těch, které o něm uvažují. Ráda tady s Vámi budu část sdílet.

  Prvně k dotazům, které zde zazněly:
  ————————————————-
  – Kalíšek je možné používat s antikoncepčním kroužkem Nuvaring

  – Některé ženy nesnesou tampóny (obvykle provázeno bolestí v podbřišku), většin z nich při správně zvolené velikosti mohou kalíšek používat, menší část z těchto žen má stejné potíže i s kalíškem (psychosomatický problém)

  – Kalíšek se nemůže v pochvě přetočit či „ztratit“. Pokud se kalíšek nakloní do velkého úhlu je to z důvodu chybného zavedení. Je důležité na začátku se dobře s kalíškem naučit zacházet a tím se předejde možným komplikacím. Jakmile se s kalíškem seznámíte, je manipulace s ním snadná, rychlá a je mnohem jistější ochranou než vložka či tampón.

  – Gynekologů se zatím nelze ptát na dotaz, zda kalíšek doporučují, respektive nelze dát na jejich radu. Většina gynekologů o kalíšku nikdy neslyšela nebo o něm nemají prakticky žádné informace. Většina gynekologů jsou muži, kteří kalíšek nevyzkoušeli a nemohou poznat skutečné výhody kalíšku. Postupně se to však mění a jsou gynekologové, kteří kalíšek podporují. Gynekologa se můžete zeptat na to, zda máte pochvu spíše užší či širší a dle toho vybrat velikost.

  – Kvasinky – v r. 2015 jsme udělali rozsáhlou anketu, v které odpovědělo přes 1000 žen, které kalíšek používají a mnoho uvedlo, že se jim kvasinky a záněty zmírnily, často i po několika měsících úplně zmizely. Případy, kdy došlo k zhoršení, jsou výjimky v poměru 100:1.
  Z našich zkušeností vyplývá, že pokud dojde k nějakému zhoršení, je to obvykle známkou dlouhodobého zdravotního problému, který nebyl řešen a kalíšek na něj upozorní. Je třeba danou věc najít a vyléčit.
  ——————————-

  Menstruační kalíšek není ani nic nového, ani nic alternativního. Menstruační kalíšek, přesně jak píše paní Margit je zdravotní hygienická pomůcka pro každou menstruující ženu.

  Vložky a tampóny jsou vyrobeny ze savých materiálů, které nejsou určeny ke styku s pokožkou natož k vložení do těla. Kalíšek je z lékařského silikonu, který se používá již 60 let v lékařství a to vč. implantací do těla. Kalíšek si sama doma vyvařením sterilizujete a máte tak 100 % jistotu čistoty. Kalíšek je měkký, poddajný, přizpůsobí se tvaru pochvy a tak opravdu není vůbec cítit. Tato kombinace přináší pocit čistoty, pohodlí.
  Neváhejte ani na moment a kalíšek vyzkoušejte.

  Podívejte se na naše stránky http://www.lunacup.eu, kde najdete mnoho informací ověřených jak osobními zkušenostmi, tak zvláště zkušenostmi tisíců žen, které nám daly zpětnou odezvu z jejich zkušeností s kalíškem.

  Na těchto stránkách naleznete:
  – Jak správně vybrat velikost menstruačního kalíšku
  – Jak si vybrat menstruační kalíšek, podle čeho vybírat, jaké jsou rozdíly mezi kalíšky
  – Video skládání kalíšku
  – Zkušenosti mnoha žen
  – FAQ – odpovědi na většinu dotazů, které se ženy ptají.

  Zvláště upozorňuji na možnost se pomocí on-line chatu mě osobně optat na dotazy ohledně kalíšku či jeho používání. Ráda Vám poradím a vše vysvětlím. Mám dlouholeté zkušenosti a nemusíte se stydět. :)

  S podporou a přáním, ať každá žena zažije pocit čistoty a pohody, kterou dává menstruační kalíšek

  Kateřina Kučírková a O l d ř i c h D v o ř á k
  spolumajitelé – kalíšek LUNACUP
  http://www.lunacup.eu

 33. Kateřino, moc děkuji za skvělé doplnění informací a sdílení vašich zkušeností. Margit

 34. market napsal:

  Dobrý den, jak často se má provádět sterilizace kalíšku? Děkuji

 35. Dobrý den, zpravidla se doporučuje vždy po dokončení menstruace, ale sama pouze oplachuji horkou vodou. Margit

 36. Magda napsal:

  Dobrý den, měla bych dotaz – zaujal mne váš článek ohledně menstruačního kalíšku a ráda bych využila vaší otevřené mysli k alternativním metodám. A proto mám na Vás dotaz: před dvěma lety, po mém druhém porodu, mi doktor poté, co se o mě po nasazení antikoncepčních pilulek pokoušel „poporodní blues“, deprese (či co vůbec to bylo?!), že jediným řešením je hormonální tělísko Mirena. Bohužel jsem slepě důvěřovala lékaři (teď jej podezřívám pouze z jeho finanční motivace), že je to to nejlepší. Bohužel po dvou letech mám za sebou několik zánětů dělohy a přisuzuji to tělísku (ač lékař tuto příčinu vidí jako poslední). Proto bych chtěla tělísko vyjmout, ale máme dvě děti a momentálně se na dalšího potomka necítím, bez „antikoncepce“ bych si netroufla být. Lépe řečeno bez ochrany – mohla byste mi poradit nějaké nehormonální metody ochrany proti otěhotnění? Vyjma kondomů, které nám úplně nevyhovují… Děkuji moc za vaši odpověď.

 37. Dobrý den, sama už asi 15 let používám minipočítač Naturcomp, který představuji ve videu: http://www.margit.cz/antikoncepce-minipocitac/
  a aktuálně zkouším monitor plodnosti: http://raiing.cz/10-ifertracker-6957324200033.html,
  který se nepropaguje přímo jako antikoncepce, ale je ceově příznivý a cyklus hezky zobrazuje. Detailnější hodnocení tohoto produktu právě připravuji a publikuji během pár dnů. Margit

 38. Andrea napsal:

  Dobrý den,
  po letech váhání jsem si kalíšek pořídila. Vyměňuji si ho především doma. Ovšem teď mě čeka cesta bzse na dovolenou a nevím, jak to zvládnu. V návodu jsem četla, že je dobré kalíšk před zavedením navlhčit vodou, což dělám. ovšem na veřejných záchodcích někde na benzině, kde stojí frontu celý autobus to zřejmě nebude možné. Píšete o vlhčených ubrouscích. Jaké byste doporučila? A navlhčí kalíšek dostatečně?
  Děkuji za tipy.

 39. Dobrý den, vše je jen otázkou zvyku, sama kalíšek beru na dovolenou i vyměňuji kdekoliv, lze vyměnit i bez vlhčení anebo skutečně použít nějaké neparfemované vlhké ubrousky anebo mít v kabelce lahvičku s vodou. Margit

 40. Jana napsal:

  Užívám již 2 roky na doporučení kamarádky. Jsem velmi spokojená, jsem milovnice tříděného odpadu :-) a tohle mi přišlo jako vhodný krok dál.

 41. Lucie napsal:

  Dobrý den, několik let ho také používám. Kamarádka chtěla také začít, ale nejprve se zeptala na názor gynekolozky. Ta byla striktne proti. Důvody byly problémy jako je endometrioza, neplodnost, možnost mimodelozno těhotenství aj. Já sama mimodelozni prodelala minuly rok a tak me to samozřejmě trochu vystrasilo.
  Na internetu nic objektivního není. Máte o tom prosím nějaké informace Vy?

  Máte o

 42. Dobrý den, tvrzení paní gynekoložky vůbec nechápu. Požádejte jí o zdroje jejích neobvyklých informací. Já jednoznačně nesouhlasím. Margit

 43. alnk napsal:

  dobrý den, děkujeme za článek * menstruační kalíšek také velmi doporučuju. s radostí jsem si ho pořídila před dvěma lety. velikost mi seděla hned a po několika použitích jsem se s ním sžila a v kombinaci se slipovou vložkou ho používám. také jsem ráda, že jsem se o něm dozvěděla a mrzí mě, že jsem o něm nevěděla dřív *) s tím jen a jen souhlasím. ale raději ho vždy oplachuju a vymývám vodou, cítím se tak líp, než když bych ho jen ubrouskem vytřela.

 44. Hanča napsal:

  Dobrý den, děkuji za článek o kalíšku. Sama jsem se k němu dostala až před 4 lety. Manžel je lékař a moc se na pořízení kalíšku zprvopočátku netvářil ale pak si pročetl spoustu článků a odborných webů a už tolik neprotestoval. Pro mě je to neocenitelná věc, z tamponu jsem měla podráždění a pocit „sucha“, vložky mě zase obtěžují a mám s nimi pocit že nejsem „čistá“ ačkoliv jsem je měnila často a samozřejmě se vždy pečlivě omyla. Kalíšek je pohodlný, o menstruaci skoro nevím, kvasinkové infekce nechodí tak často jako předtím a celkově je to pohodlnější. Co se týče některých žen, které z něj měli nějaký zánět, tak si myslím, že stejný zánět by chytily i po použití tamponu. Zažila jsem lidi, kteří tvrdili, jak je to nechutné si tam něco zavádět, že z toho může být infekce a přitom oni sami používají tampony a to mi přijde ještě rizikovější. Já tedy mohu jen doporučit, za zkoušku to rozhodně stojí a já bych neměnila ;)

 45. Katja napsal:

  Dobry den, jsem uz tretim rokem na vozicku. V druhem tehotenstvi me vypukla vzacna nemoc, avm, ze ktere mi krvacelo opakovane do michy. Funkcni mi zustala jen leva ruka, do te doby jsem samozrejme byla pravacka… Po dvou, na stesti zcela zdravych deti, mam menstruaci hrozne silnou, no a na vozicku, je to opravdu hrozne obtizne. Jeste bez citlivosti… myslite si, ze bych kalisek zvladla take? Uz dokonce premyslim o antikoncepci, ale nechci do sebe cpat jeste vic prasku. Poradite mi prosim?

 46. Dorý den, moc se omlouvám, ale toto je otaz, který neumím zodpovědně řešit. Zkuste se prosím přímo poradit s prodejci a poradci kalíšků. Margit

 47. Ivana napsal:

  Dobrý den, přidávám se do řady spokojených uživatelek. Oceňuji ho zejména na druhou půlku menstruace, kdy už tok krve není tak silný a vytahovat ze sebe polosuchý tampon považuji za mimořádně nepříjemné. S kalíškem se dá koupat, nevím jak ostatním ženám, ale mě tampón vždy pomalu nasáká zvenku od šňůrky. Při koupání v rybníce pomalu aby člověk pokaždé, když vyleze z vody, měnil tampon. Za odpoledne vypotřebujete krabičku.

  Používám snad snad už deset let. Mám zn. Mooncup, asi před čtyřmi roky jsem si koupila nějakou „neznačkovou“ napodobeninu (nojo, slevové portály) a tento druhý byl prakticky nepoužitelný – byl tak měkký, že se v pochvě prakticky nikdy nerozvinul a protékal. Ano, šlo to narovnat, ale tyhle prostocviky by mě naprosto odradily.

  S kalíškem jsem absolvovala řadu expedic a čundrů i do zemí se špatnou hygienou. Vše jde řešit antibakteriálním krémem na ruce a  lahví s čistou vodou. Tu si beru i například v zaměstnání na toaletu, kde nemáme umyvadla a není problém se tak obstarat i během dne.

  Paní Margit, děkuji za osvětu a Vaši veřejnou podporu kalíšku.

 48. Jitka napsal:

  Dobrý den

  kalíšek jsem si už také pořídíla a mám ho teprve 4 hodiny a už se cítím skvěle..už jen tím že necítím jak ze mne krev teče…mám velmi silnou menstruaci….ale ten pocit že mám své dny a já se nemusím trápit velkými vložkami a můžu jen tak i bez kalhotek se projít doma je prostě pecka..tím myslim třeba ze sprchy na wc…v mých prvních dnech nemohu fungovat ani na nejsilnější tampon…když si ho zavedu…jdu z wc do koupelny a v koupelně mohu opět měnit…Už jsem se dopracovala tak hluboko..že jsem si koupila nejsilnější inkontinenční vložky…pro pohodlí nic moc…ale zajistí alespoň větší komfort než všechny nejsilnější vložky …a to i přes to že jsem si vzdy brala tři…ano první dny mé menstruace jsou vždy utrpení a přemýšlení zda vůbec dojedu z bodu A do bodu B aniž bych se nebála že neproteču….to je problém ..ale byla jsem doma tak to šlo…nyní ale mám zaměstnání a už to potřebuji řešit….a proto jsem si řekla že kalíšek též vyzkouším…ale musím říct že s nedůvěrou….říkala jsem si jak je to velké a že to bude nepříjemné…fajn že se ženy a dívky nestydí natáčet videa na youtube…a je i mnoho článků na toto téma…. a za to moc děkuji…Gynekololg mojí menstruaci chce řešit pouze hormonálně a to se mi nechce…zkoušela jsem bylinky dlouhodobě a nic….take jsem se dočetla ascorutin a zapít rozpustným c….nyní ke kalíšku zkusím…jinak jsem se rozhodla pro dražší verzi kalíšku FemmyCycle cup L…jsem spokojena…s prvním zavedením ..no povedlo se mi to až na potřetí ale povedlo…ve vaně…zatím si to ani jinde nedokážu představit ale to jistě praxi se změní…vyhovuje mi tedy umýt se ..osušit..namažu se kokosovým stopro olejem a poté kalíšek zavedu…a opravdu..necítím ho…a jasně je to divné že nic z vás neteče a nic necítíte..tak si občas pro klid sáhnu a cítím kališek že je na správném místě a neutekl nikam…Opravdu jen lituji že jsem to nezkusila dříve….ale každý se ke všemu musíme dojít vlastní cestou -)

 49. Monika napsal:

  Dobrý deň,viete prosím odporučiť značku?a ako spominate ,že vypráznovať po4-12hodinách….je to bezbečné zavádzať ho/používať opäť po umytí po niekoľko dní menštruácie-predsa len je to plast,tak či to nevadí sliznici,že nedýcha…..netreba to kombinovať?ďakujem

 50. Dobrý den, ano během menstruace stačí vždy opláchnout pod čistou vodou, Margit

 51. Daisy napsal:

  Dobry den,chtela bych se zeptat. Nekolik let (asi 7 s prestavkami na tehotenstvi a kojeni 3 deti) jsem pouzivala kalisek. Vzdy jsem byla moc spokojena a nedala bych na nej dopustit. Ale v posledni dobe jsem si vsimla,ze uz dvakrat,i vickrat ke konci menstruace,kdy pouzivam pouze kalisek,se mi spusti zanet mocovych cest. Dlouho mi trvalo,nez jsem si to dala do souvislosti. Kdyz jsem trochu googlila,nasla jsem,ze muze stlacovat moc. trubici a tim branit v uplnemu vyprazdneni mocoveho mechyre. Setkala jste uz s takovou zkusenosti? Mam tri deti,takze pouzivam kalisek celkem velky znacky Yuki. Mate nejakou radu? Je mi nesmirne lito,ze jeho pouzivani mozna budu muset opustit,je to tak pohodlne.

 52. Dobrý den, sama takovouto zkušenost nemám ani mi ji ještě nikdo neříkal, ale vysvětlení dává smysl a určitě stojí za to zkusit kalíšek na nějakou dobu nahradit. Z přirozených možností mě jako nejblíže kalíšku napadá menstruační houba, ale chápu, že ne každému musí sedět a taky nemohu s jistotou psát, že také nemůže vést k podobné potíži.

  https://www.maluna.cz/menstruacni-houby/?gclid=Cj0KCQjwwY-LBhD6ARIsACvT72PfBiK8oxBOOlyhXmfJg63I8BaiH_lFDji6P07fVs9wEWACi4iULlkaAjy6EALw_wcB
  Margit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem