SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Putování za čokoládou Zotter

23.8.2013

Zpět na výpis článků

Na základě výsledků mezinárodního testování patří čokoládovna Josefa Zottera mezi šest nejlepších výroben čokolády na světě. Čokoládovna je také řazena mezi nejvíce sociálně udržitelné rakouské firmy a její ručně plněné čokolády se staly kultem.

Čokoládovna Zotter, která leží ještě pořádný kus cesty jižně od Vídně, je proto známým putovním místem pro milovníky kvalitní čokolády.

Zotter je exkluzivní „bean to bar“ čokoládovna v bio a fair trade kvalitě. Josef Zotter si sám po světě vybírá ty nejkvalitnější kakaové boby, ve své kuchyni vymýšlí stále nové speciality a ve své firmě vyrábí přes 300 druhů skvěle chutnajících a nádherně vypadajících čokolád. Specialitou Zottera jsou ručně plněné čokolády neuvěřitelných příchutí, například ananas s celerem, káva s konopím, horský sýr s vlašskými ořechy a hrozny, tequila se solí a citronem anebo hokaidó s citronem.

Čokoládové divadlo

Pro milovníky Roalda Dahla a jeho bestselleru Charlie and the Chocolate Factory stačí uvést, že návštěva Zotter čokoládovny mnoho z pohádkového příběhu splňuje.

Čokoládou proti depresi. 

V průběhu prohlídky můžete ochutnat úplně vše. Začíná se kakaovými boby, které se liší chutí podle místa původu a způsobu pražení. Po cestě s výhledem na výrobu vám z fontán na lžíci potečou čokoládové polevy s postupně se zvyšujícím obsahem kakaa, každých pár metrů cesty budete zastaveni některou z ochutnávkových stanic nejrůznějších produktů od lízátek přes čokoládová mléka až po kousky plněné čokolády. U Zottera mohou mlsat i alergici, protože v nabídce najdete i čokolády z ovčího a sójového mléka, čokolády bez mléka, bez lepku i veganské varianty.

Prohlídka začíná promítnutím tří krátkých filmů v anglickém nebo německém jazyce. Následují individuální procházky firmou mezi ochutnávkovými místy, ze kterých pozorujete jednotlivé části výroby za sklem.

Po jedné až dvou hodinách vyjdete v obchodě s čokoládou. V tomto okamžiku už jste téměř jistě přeplnění čokoládou a rádi půjdete na prohlídku Zotter farmy.

Jedlá ZOO

Jedlá ZOO je energetický soběstačná biofarma pod čokoládovnou. Prohlídka proto pokračuje na čerstvém vzduchu se spoustou zvířat a dalších bláznivých Zotter nápadů.

Nine holes Golf: golf s devíti „jamkami“.

V jedlé ZOO chovají běžná domácí zvířata, ale i ohrožené druhy od lam přes včely až po bakterie, které pomáhají vzniku kvásku pro chléb.

Zotter razí odvážný a obdivuhodný výživový styl: stejně jako v případě čokolády jezte jen to nejkvalitnější a buďte schopni se dívat smrti do tváře. Když jíte maso, vnímejte, že pochází od zvířat. Mělo by být pouze od zvířat, kterým se dostalo slušných podmínek a zacházení.

Na farmě je jediná klec: klec pro konzumní teroristy.

Na trase jsou i úžasná odpočinková místa na pokraji lesíku, hřiště, vyvýšené zeleninové zahrady a hřbitov nápadů – místo, kde odpočívají čokolády, jejichž výroba už byla ukončena.

Restaurace biofarma „Essbar“ (jedlá)

Restaurace, ve které vaří z toho, co si okolo sami vypěstují. Suroviny jsou tedy bio, lokální, sezónní, vegetariánské anebo s masem ze zvířat, která se volně pohybují na vzduchu na farmě. Součástí restaurace je i vlastní mlýn na obilí, pekárna a výrobna těstovin.

Myšlenky, které Zotter předává

 • Receptem na úspěch jsou kvalita, různorodost a udržitelnost doplněné uměním a humorem

Skutečně si nemůžeme dovolit chovat zvířata venku, aby viděla slunce a mohla se hýbat?

 • Bio znamená nejlepší kvalitu a fair trade je logickým pokračováním bio produkce. Patří k sobě jako sourozenci.
 • Nejlepší kakaové boby v bio kvalitě jsou až dvakrát dražší, ale vyšší výkupní cena motivuje pěstitele k důrazu na kvalitu. Pro konvenční zemědělství a potravinářství je zásadní kvantita, jak skvěle popisuje Michael Pollan v knize Dilema všežravce, kterou jsem právě recenzovala.
 • Transparentnost je základem pro důvěru. Každý kakaový bob dokážeme zpětně vysledovat až k jeho pěstiteli a vše, co sami děláme, můžete vidět.

Lama pod solárními panely: jedlá ZOO je energeticky soběstačná.

 • Základem dobrého jídla je vědomí o jeho původu, zpracování a kvalitě.

Praktické tipy

Zotter čokolády nakupujeme už mnoho let, přestože je u nás můžeme najít jen v některých fair trade prodejnách a prodejnách zdravé výživy a ve velmi omezeném sortimentu. Samozřejmě je možné si čokolády objednat přes internet, ale návštěva u Zottera je podle mého názoru ze všeho nejlepší. My jsme ji letos darovali našemu nejmladšímu k narozeninám.

Čokoládové divadlo je mimo svátků a neděle stále otevřeno. Prohlídku je vhodné si online zarezervovat, vstup do ZOO je součástí vstupenky do čokoládového divadla. Úvodní filmy jsou v němčině nebo angličtině, ale pro prohlídku firmy dostanete audio průvodce i v českém jazyce.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Diskuze

9 komentářů: “Putování za čokoládou Zotter”

 1. Dagmar J. napsal:

  Tak tam bych si připadala jako ve snu.

 2. Čokolády značky Zotter jsou ve světě kvalitních čokolád legendou. Všechny suroviny pro výrobu pochází od certifikovaných Bio producentů a všechny výrobky nesou rovněž mezinárodní nezávislé logo Fairtrade. Právě pan Zotter představil světu vůbec poprvé v moderní historii ručně vyráběné čokolády . Na plněné čokolády Zotter se odvolávají i mnozí profesionálové jako na vzor pro ostatní čokoládovny. Jde o zcela exkluzivní a vysoce jakostní čokolády, které se dodávají i na britský královský trůn královně Alžbětě.

 3. Děkuji za doplnění o informace, které jsem sama doposud nevěděla, Margit

 4. vlastimil pernt napsal:

  Díky za pěkné stránky,byli jsme tam taky,moc se nám tam líbilo a určitě se tam vrátíme znovu podívat. Krásné prostředí . Typ pro Vás asi dvacet km odsud se nachází krásný celoroční Aqvapark ,městečko LOIPERSDORF. Vlasta P.

 5. Vlasto, děkuji, příště vyzkoušíme. Margit

 6. Renata N. napsal:

  Čokoládovnu Zotter jsem navštívila a musím říct, že lepší čokoládu jsem v životě nejedla. Prohlídka je naprosto úžasná, vše je zajímavé a sladké od začátku až do konce. Je teda pravda, že po návštěvě Zottera jsem na čokoládu nesáhla tak 3 měsíce, byla jsem přečokoládovaná dopředu. :-) Škoda je, že u nás na menším městě jsou Zotter čokolády dostupné pouze v jednom obchodě a to jen v cca ve 4 příchutích. Je to škoda, protože jsou výborné a firma má skvělou filosofii.

 7. Katerina Markova napsal:

  Skvely tip. Pridam i svuj. Letos jsme se rozhodli stravit dovolenou “doma” a vubec jsme nelitovali. Na jednom vylete jsme navstivili cokoladovnu Herufek v Cejci, vcetne exkurze a ochutnavky. Byla jsem nadsena, ziskala spoustu zajimavych a uzitecnych informaci a moc fandim mladym manzelum. Jejich zasady a nadseni jsou obdivuhodne. I jejich cokoladovna je “bean to bar”. Opravdu doporucuji.

 8. Dobrý den, děkuji za doplnění a jen přidávám, že čokoládovnu Herufek a vedle ní i Čejkdvický Sonnentor také znám a jen doporučuji, Margit

 9. Čokolády z o t t e r jsou opravdu prvotřídní, a to nejen od bobu po tabulku, ale od samotné vize pana Zottera a jeho rodiny. Ráda bych vám proto doporučila e-shop, kde naleznete nejširší sortiment z o t t e r v ČR: http://www.tvojecokolada.cz (https://www.tvojecokolada.cz/cokolady-zotter-schokolade/).
  Děkuji Margit za Vaše příspěvky a srozumitelně zpracované infromace. Sleduji ji Vás mnoho let a Vaše práce byly i jedny z nejcitovanějších při studiu sportu a výživy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem