SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Moje zdraví prospěšná sváteční doporučení

10.12.2019

Zpět na výpis článků

Neběhejme po supermarketech, ale zaběhněme si do parku. Nadělme si pozornost místo desítek drobných hloupostí. Namísto vyčerpávajícího pečení, ze kterého nám po svátcích zbudou už jen nechtěné přírůstky na těle, si vyzkoušejme podávat jako dezert třeba jen zapečená jablka.

Co konkrétně doporučuji?

Samozřejmě nechci rušit svátky. Můžeme si je ale zkusit užít jako čas pohody, přátel a odpočinku. Ne každého skutečně naplňuje motat se pořád kolem trouby a sporáku (i když nepopírám, že pro někoho můžou desítky druhů dokonalých sladkostí znamenat skutečnou vášeň). Co takhle zkusit zapomenout na cukroví a třeba si jen upéct jablka, připravit jen pár zdravějších drobností nebo si dát něco sladkého jenom v restauraci, kam zajdeme mezi svátky.

Tradice jsou krásné, ale není naší povinností je dodržovat. Mají smysl, když si je užíváme, ne když je odškrtáváme jako povinnosti. S manželem a dětmi jsme nejedny Vánoce strávili na cestách a tato zkušenost mi obrovsky pomohla brát všechno s nadhledem. Pro ty, kteří jako já nepotřebují jen pečlivě plnit, co se má, mám pár tipů, jak si také vánoce užít.

Nápady pro vybalancování svátečního přejídání

  • Nechoďte do obchodů, na návštěvy ani na party vyhladovělí nebo vystresovaní. Hlad i stres jsou jasné podněty k bezmyšlenkovitému jezení nezdravostí.
  • V místě, kde jsou desítky sladkostí k snědku, se vědomě rozhodněte pro jeden nebo dva druhy. Radši si od každého dopřejte i dva kousky, než abyste ochutnávali všech dvacet druhů. Čím více druhů se nabízí a zkouší, tím více toho celkově sní
  • Vydatnější jídla prokládejte lehce stravitelnými polévkami, případně prokládejte sváteční jídlo přerušovaným půstem (vynechte následující snídani nebo večeři).
  • Jídlo a relaxaci střídejte s pohybem a pobytem venku. Mezi večírky a návštěvami naplánujte setkání venku, procházky s přáteli anebo zážitková setkání s kolegy venku. Vyzkoušejte po všechny sváteční dny dodržovat doporučený počet kroků.

Nápady pro smysluplné dárky

Moje knižní doporučení

Média nám přednostně prezentují co nejděsivější zprávy i z nejvzdálenějších destinací. Tyto tragédie se bez analýzy postavené na znalostech zdají být jasnou zprávou o blížícím se konci světa. Zatímco o vyvraždění tisíců indiánů v Americe anebo milionech mrtvých v průběhu Maovy čínské zemědělské reformy (jeho skoků vpřed) v dané době skoro nikdo nevěděl, dnes se skoro okamžitě dozvídáme skoro o každém převráceném autobuse, o hladovějícím ledním medvědovi na Aljašce nebo hnědém pobíhajícím medvědovi ve Zlíně, o spadlém mostě v Praze, o povodních v Americe a o suchu na Sahaře. Aby toho nebylo málo, aktuální tragédie jsou podporovány předpověďmi katastrof budoucích. Vody ubývá, teroristů přibývá, pralesy se kácí a krávy narušují ozónovou vrstvu země.

Ačkoli se určitě jedná o závažné problémy, pořád je náš svět ve velmi dobré kondici. Tím, že se soustředíme na katastrofy, nemáme čas na smysluplné chování, které by nám pomohlo zvládat skutečná rizika. Téma zkresleného vidění světa na základě zkresleného zpravodajství a nedostatku analytického myšlení skvěle vysvětluje kniha Factfulness.

Autor Hans Rosling je lékař, statistik a popularizátor vědy. V knize, podobně jako ve svých vystoupeních po světě, pokládá publiku jednoduché otázky o globálních trendech: třeba jaké procento světové populace žije v chudobě, proč se světová populace zvyšuje nebo kolik děvčat končí školy. Opakovaně zjišťuje, že i ti nejvzdělanější z nás v těchto faktech chybují více než šimpanzi. Nechybujeme protože se o svět nezajímáme, ale protože máme kvůli zkreslenému zpravodajství a tvrzení mnoha aktvistů a expertů, prosazujíích svá témata, zkreslená data o světě. Factfullness je úžasná kniha, která dává svět do realistické perspektivy. Není zbytečně pozitivní, ale umožní vám lepší pocit o společnosti a světě jako celku.

Kniha je samozřejmě skvělá v originále, ale díky nakladatelství Melvil se nabízí i v překladu pod názvem Faktomluva. Je popisována jako antidepresivum na děsy tohoto světa. Takový lék mohu jen doporučit.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Diskuze

Jeden komentář: “Moje zdraví prospěšná sváteční doporučení”

  1. dobrý tip napsal:

    děkuji za tip, objednal jsem si.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem