SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Krása ženy

30.5.2016

Zpět na výpis článků

Krása je pomíjivá, její vnímání je vysoce individuální. A přesto se mnohé z nás honí za dosažením dokonalosti, kterou známe pouze ze stránek magazínů. Denně vídáme ve sdělovacích prostředcích krásná, ale pro mnohé z nás nereálná těla modelek. Média jsou plna dokonalých žen s make-upem, který je výsledkem hodinové práce profesionálky. Na obrazovkách poskakují ženy na podpatcích tak vysokých, že omezují normální chůzi a ohrožují zdraví chodidel. Nablýskané časopisy nám nabízejí zákroky pro zvětšení prsou a zmenšení břicha. Gynekologové a farmaceuti doporučují každodenní polykání pilulek hormonální antikoncepce pro zkrášlení pleti a zbavení se otravného a omezujícího ženského cyklu (nebo alespoň jeho dokonalou regulaci). Výsledná zpráva je jasná: jsme nedokonalé, ale řešení existují! Naše těla, pleť a vzhled opraví zaručené přípravky, zákroky a specialisté.

Kdo by neznejistěl?

Nespokojenost se vzhledem svého těla jakoby vládla světem a setkávám se s ní pravidelně i ve své poradně. Čím dál častěji vidím klienty, kteří svůj jídelníček detailně hlídají, a přesto jsou neustále nespokojeni se vzhledem svého těla, někteří dokonce bojují s nechtěnými kilogramy. Kde je problém? Možností je spousta. Diety dlouhodobě stav jen zhoršují, ale ani zdravá strava nevyřeší vše. Každý se potřebujeme také hýbat, dostatečně spát, užívat si života a mít se rád – a to včetně lásky ke svému tělu, které u většiny z nás není dokonalé. A přesto může být krásné. K takovým myšlenkám mě přivedlo nádherné dvouminutové video oslavující krásu a schopnosti holek. S nadšením jej předávám spolu s tímto zamyšlením na téma krása.

Nespokojenost je základem problému

S krásou je to podle mne podobné jako s ideální hmotností. Jak diety, tak i zkrášlovací kliniky budeme potřebovat do té doby, dokud se jednoduše nerozhodneme jinak. Dokud budeme mít ve svých hlavách naprogramováno, že jsme nedokonalé, že potřebujeme opravit, že bez nepřirozeného hladovění, řezání anebo různých přípravků se nemůžeme líbit.

Ženy, krásné jste všechny

Až v okamžiku, kdy se začneme mít rádi – jak své tělo, tak myšlení a chování, začněme o sebe prospěšně a pozitivně pečovat. Nebudeme se opravovat, ale skutečně zkrášlovat. Budeme dělat věci, abychom se cítily fajn, budeme se hýbat, jíst tak, jak nám to prospívá, nebudeme kouřit nebo marnit čas hloupostmi. A takhle skvěle opečované tělo samo o sobě najde správnou hmotnost a tvary. Absolutně bez nezdravých stresujících diet, bez nepřirozených zákroků anebo zázraků v kelímcích.

Namísto nespokojenosti se sebou samými potřebujeme posilovat vnímání krásy a dokonalosti těla, které máme. Pro všechny, kteří potřebují povzbudit, doporučuji bezva videoklip od Marcuse Revolty, který mě okamžitě nadchl. Zpráva je jasná: ženy, krásné jste všechny. Video je pohodové, milé a taky krásné.

Jak se naučit mít se rád?

Po letech hledání, jak se opravit, nemusí být snadné přepnout program na obdiv k sobě samé. Jak omezit následky komerčních útoků na náš vzhled? Jak si naprogramovat štěstí a spokojenost? Zde nabízím několik praktických doporučení, která lze snadno začlenit do našich všedních dnů. Společným bodem všech doporučení je trénink uvědomění vlastních rozhodnutí a aktivit. Módní přehlušení každého momentu zvuky ze sluchátek anebo snímky z obrazovky nám bere možnost vnímat reálný svět, ve kterém se právě pohybujeme. Vnímat vítr, slunce, zpěv ptáků, hluk blížícího se auta anebo třeba volání o pomoc, vůni z blízké pekárny. Vnímat krásné budovy, dobré lidi a místa, která míjíme. Vnímat sama sebe.

Nejsem proti kvalitní kosmetice, značkovému oblečení anebo barevným vlasům

Sama také používám kosmetiku, i když raději méně a pouze v bio kvalitě. Pro natáčení a focení jsem také dokonale nalíčená a mám ráda hezké oblečení. Ale stejně tak mám ráda své vlasy, a to úplně všechny, i ty šedivějící, nejraději jsem v tričku a džínách a mimo práci se nelíčím.

Svým zamyšlením nekritizuji ženy, které si návštěvy kosmetiček, vizážistek anebo kadeřnic užívají, ženy, které se rády více zdobí anebo malují. Chci jen podpořit ženy, které se bojí, že se bez takové speciální péče neobejdou, nemohou být krásné a milované. Ženy, krásné jsme všechny. A pro naši krásu není určující značka krému či barva vlasů, ale naše vlastní myšlení, chování a vyzařování.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Diskuze

7 komentářů: “Krása ženy”

 1. Martina napsal:

  Nezáleží jaké jsme stavěné. Záleží na vyzařování. Když se máme rády, tak jsme okolí sympatičtější.Vím, že mi stačí jaká jsem. Nemám problém se ráno podívat di zrcadla. Naopak po ránu si připadám nejlíp. Vyspinkaná dorůžova. A líčení? Fakt jen výživný krém. Rtěnka, stíny,rasenka jen minimálně. Viděla jsem známé ženy a bez nalíčení vypadaly o 10 let minimálně starší než jejich biologický věk. Tak když někde vám posouvají,že ta a ta zpěvačka je krásná, tak když byste se vedle sebe postavily nenalíčené, zjistíte,že vy jste krásnější.

 2. Lea napsal:

  Margit, vy jste nádherná žena…

 3. Laura napsal:

  Nádhera … Děkuji Margit!

 4. Zdenka napsal:

  Je to přesně tak, jak píšete. Valnou část života jsem byla krásná ženská a dost jsem na to sázela. Ale vlastně jsem byla jak kůň, který má klapky na očích a vidí toho jen žalostně málo.
  Hloupost je nepočítat s tím, že krása je pomíjivá. Zestárla jsem a teď vidím konečně i krásu kolem sebe.
  hezký článek, moc,
  zdravím Zdenka

 5. Věra Pospíšilová napsal:

  Vaše články jsou krásné, děkuji Margit!
  Moje první knížka asi před 16 lety byla : Jonášův průvodce zdravou kuchyní.
  Mám ráda zdravou kuchyni, tu jsem propagovala a vařila celý život a přesto mi před lety zemřela dcera na rakovinu prsu, asi rodinná anamnéza. Dala světu 4 děti.
  S pozdravem Věra Pospíšilová, Olomouc

 6. Jana napsal:

  Sleduji Vaše videa a líbí se mi i Vaše oblečení; zjevně máte své oblíbené barvy (myslím hlavně modrou, ale asi i bílou a černou). Zajímalo by mě, jak se stavíte k výběru jednotlivých kousků do své garderoby, jaké materiály upřednostňujete apod., nepochybuji, že i v této oblasti na to jdete šetrněji. Velmi bych uvítala článek i na toto téma čili oděvní konzumerismus × uvědomělý přístup k oblékání.

 7. Dobrý den, ano mám ráda modrou, smetanovou a černou a když to jde upřednostňuji biobavlnu, ale v oblékání mám i velké rezervy. V každém případě díky za tip na další téma, Margit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem