SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Autoimunitní protokol

30.10.2019

Zpět na výpis článků

Zdravý imunitní systém hlídá naši bezpečnost. Rozpozná nepřítele a podle potřeby ho likviduje. Pokud ale imunitní systém není v pořádku, napadá z nepochopitelných důvodů buňky a tkáně vlastního těla a ohrožuje zdraví. Přesně k tomu dochází při autoimunitních onemocněních.

Moderní medicína umí autoimunitní onemocnění diagnostikovat a pomocí léků potlačovat jejich projevy. Typicky se podávají léky, které tlumí imunitní systém, nebo léky proti zánětu, který bývá v místě napadení běžně přítomen. Další možností je biologická léčba. Vyléčit autoimunitní nemoci ale neumíme.

Relativně novým terapeutickým přístupem, který se šíří zejména na sociálních sítích, je přísný dietní režim, který má omezit zánět v těle a napomoci tak v terapii autoimunitních nemocí. Dietoterapie autoimunitních nemocí se označuje jako autoimunitní protokol. V online světě a zahraničních knihách najdete detailní popisy, jak by měla strava vypadat. Zde nabízím shrnutí nejčastějších doporučení a můj postoj k této léčbě.

Vhodné, nevhodné a zakázané potraviny

Autoimunitní onemocnění je celoživotní zdravotní problém. A určitě má smysl věnovat alespoň několik měsíců zkoušení i přísnějšího stravovacího režimu, který by mohl pomoci jeho řešení. Autoimunitní protokol je zjednodušeně řečeno přísná eliminační dieta, po které následuje postupné zavádění jednotlivých potravin do jídelníčku. Průběžně sledujete, jak na vás jednotlivé potraviny působí, jestli vám spíše prospívají nebo přitěžují. Podle toho si sestavujete vlastní stravovací režim.

Jídelníček je při autoimunitním protokolu založený na mase se zeleninou, je proto ze známých výživových směrů nejblíže paleo stravě. Vylučuje zpracované potravinářské produkty a potraviny zvyšující riziko vzniku zánětu. Konkrétních seznamů vhodných, nevhodných a zakázaných potravin najdete více, ale zpravidla se doporučuje jíst zeleninu (mimo lilkovité), maso a ryby. Zpravidla jsou povoleny sladké brambory a do jisté míry i ovoce, z tuků se doporučuje avokádový, olivový a kokosový olej. Povolené jsou fermentované a nedochucené mléčné produkty, fermentovaná zelenina, bylinky, masové a kostní vývary, omezeně med.

Mezi zakázané potraviny patří všechny obiloviny a pseudoobiloviny, cukr a sladidla mimo medu, nefermentované mléčné produkty, vejce, luštěniny, oleje mimo výše dovolených, máslo, lilkovitá zelenina, aditiva, káva a alkohol.

Tato nejpřísnější strava se má dodržovat asi 4 až 6 týdnů. Pak je čas přidávat postupně ty nejlepší potraviny ze skupiny zakázaných. Mezi prvními je dobré zkusit vejce, ghía máslo. Testovat zdravotní prospěšnost cukru nemá smysl, ten můžeme vynechat napořád.

Příklady receptů

Vhodné recepty doporučuji vyhledávat na internetu, víc jich najdete při vyhledávání v anglickém jazyce. Vybrala jsem několik příkladů pro inspiraci, detailní popisy postupů najdete v odkazech pod každým receptem.

Kuře v salátu

Potřebujeme mleté kuřecí maso, avokádový olej, houby, česnek, zázvor, citronovou šťávu, lístky ledového salátu, jarní cibulku a koriandr.

Upečené kuřecí maso dochutíme zeleninou a kořením a plníme jím listy salátu, jíme za tepla i za studena.

Zdroj: HealingAutoimmune

Pečené sladké brambory s guacamole, slaninou a kokosovým krémem

Potřebujeme hovězí maso, oregano, sůl, granulovaný česnek, prášek z cibule, mletý zázvor. K uvařeným kouskům masa přidáme vodu s kořením a zahříváme do vypaření vody. Po vychlazení masa dochutíme avokádovou slaninou.

Pro guacamole potřebujeme 2 avokáda, lístky koriandru, šťávu z limetky, na kostičky nakrájenou červenou cibuli, rozdrcený stroužek česneku, sůl a k ozdobení 4 plátky slaniny.

Vychladlé maso na talíři zdobíme guacamole a proužky lehce opražené slaniny.

K přípravě kokosového krému potřebujeme půl šálku kokosového krému, půl šálku teplé vody, šťávu z citronu, půl lžičku medu a sůl k ochucení. Vše rozmixujeme a necháme vychladnout.

Zdroj: AutoimmuneWellness

Pečená jablka s levandulí a medem

Tento recept jsem nedávno sdílela na Margit.TV. Na rozdíl od mé původní verze se pro autoimunitní protokol doporučuje místo másla použít kokosový tuk. Dezert připravíte tak, že jablka rozkrájíte na poloviny a bez jadřince je poskládáte na plech s pečícím papírem. Přidáte trochu kokosového tuku a můžete dochutit třeba skořicí nebo levandulí. Přibližně po 20 minutách pečení máte teplý dezert, který můžete podávat i jako hlavní jídlo.

Zdroj: AsquirrelinTheKitchen

Květáková rýže

Růžičky květáku rozdrtíme ve větším mixeru na zrníčka velikosti rýže. Pokud elektrický sekáček nemáte, můžete květák nastrouhat na hrubém struhadle nebo nasekat nožem. Zrníčka květáku tepelně upravíme, aby změkla a ztratila typickou vůni. Podusíme na pánvi pod poklicí. Nepodléváme, pouze osolíme a dusíme na nízkou teplotu za občasného míchání 10-15 minut. Pak poklici odkryjeme a ještě necháme pár minut vyvařit přebytečnou tekutinu.

Květákovou rýži podáváme stejně jako klasickou, hodí se jako skvělá příloha k různým masovým směsím či omáčkám. Lze ji ochutit podle potřeby různým kořením (například kari či kurkuma) nebo bylinkami (petrželka, estragon, koriandr, oregano aj.). Uvařenou květákovou rýži můžete uchovávat v lednici zakrytou 2 až 3 dny, v mrazáku vydrží i několik měsíců.

Zdroj: PaleoSnadno

Ovocná terine

Jednoduchý dezert, který jde připravit na mnoho způsobů. Do silikonové formy dáme ovoce (můžeme použít formu na muffiny i formu na řezy). Nejvíce se hodí bobulovité, ale chutnat skvěle budou třeba i meruňky. V kastrolku si připravíme zálivku na ovoce – na hrnek ovoce použijeme asi hrnek vody. Vodu dochutíme citronovou šťávou, meduňkou, mátou anebo i pomerančovou kůrou (podle potřeby jde přidat i trochu medu). Povrch vody posypeme želatinou a po nabobtnání začneme vodu zahřívat, dokud nebude želatina úplně rozpuštěna. Pak směs nalijeme na ovoce. Po několika hodinách tuhnutí v lednici je dezert hotový.

Zdroj: ThePaleoMom

Moje doporučení

Při zkoušení autoimunitního protokolu vždy doporučuji:

  1. Časové omezení
  2. Objektivní vyhodnocení
  3. Individuální nastavení

Přísné omezení stravy na krátkou dobu dává u závažných celoživotních zdravotních potíží smysl. Nehrozí vznik zásadních výživových deficitů a tělo si odpočine. Vaše střeva se budou regenerovat a začnou lépe fungovat. Nemá ale smysl stravu omezovat dlouhodobě. Přísnější diety přinášejí riziko omezeného přísunu živin a také stresu. Proto je třeba po několika týdnech dietu vyhodnotit a podle stavu obohacovat o další potraviny.

Problémem u těchto diet může být subjektivní hodnocení, protože úspěch může přinést i placebo efekt. Proto považuji za ideální, když stav vyhodnocujete s vaším lékařem a funkčnost dietoterapie je potvrzována i nezávislým pohledem a objektivními parametry.

Doporučeními, co přesně při autoimunitních onemocněních jíst a nejíst,se hemží internetane vždy se shodují. To nemusí znamenat, že některá z nich jsou mylná. Spíš je to způsobeno rozdílnými potřebami každého z nás. Proto vždy doporučuji v průběhu terapie detailně sledovat své vlastní tělo. Pozorujte, jak reagujete na dietu, jak se cítíte. Podle toho si postupně nastavujte svůj vlastní autoimunitní protokol.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Diskuze

104 komentářů: “Autoimunitní protokol”

  1. Jana L. napsal:

    Dobrý den Margit,
    ráda bych se zeptala, zda máte nějaké doporučení ohledně autoimunitní zánětu štítné zlazy. Byl mi zjištěn na zaklade rozboru krve, mam vysoke protilatky, nicméně stitna zlaza mi zatím funguje spravne…ale pomalu ji moje telo nici. Obavam se, ze zmenou stravy a pozorováním reakce nic nezjistim, jelikoz nepociťuji zadne priznaky. Dekuji

  2. Monika napsal:

    Dobrý den, milá Margit,

    prosím, proč se obecně více doporučuje konzumovat batáty narozdíl od lokálních brambor? A doporučujete raději konzumovat jídlo připravené na másle nebo ghí? V čem je ghí zdravotně lepší, když se teď všude doporučuje, nebo se jedná pouze o trend?

    Děkuji za pěkně sepsaný článek.
    Přeji mnoho úspěchů v životě!
    Monika

  3. Martina N, napsal:

    Dobrý den paní Margit.

    Vzhledem k mému onemocnění štítné žlázy přemýšlím o eliminační dietě. Ráda bych však věděla, zda se může zavést i během kojení.

    Děkuji a přeji příjemné dny,

  4. Dobrý den, jestliže je podezření na zdravotní potíže vyplývající se stravy maminky, má smysl eliminašní dietu zkusit, ale spíš jen v podobě vyloučení podezřelé potraviny – alergenu, než zde popsané velmi přísného autoimunitního protokolu. Vždy je však nejlépe individuálně stav vyhpdnotit – důležitý jsou věk kojence, potíže a zdravotní stav maminky, Margit

  5. Dobrý den Moniko, přepuštěním másla se z něj odstraňují zbytkové bílkoviny, které se při tepelné úpravě mohou připalovat a i za studena mohou vést k alergii u alergiků na bílkovinu kravského mléka. Batáty obsahují především prospěšnou vlákninu inulin a také třeba vyšší obsah karotenoidů, kdyby se měla posuzovat lokálnost tak jsou naše brambory samozřejmě výhodnější, Margit

  6. Dobrý den, za mě při takovétmto celoživotním onemocnění stojí za to pár měsíců omezující stravu zkoušet, Margit

  7. martina SLUNEČKOVÁ napsal:

    Dobrý den, je mi 48 let,při preventivní kontrole jsem zmínila bolest ramen, krevní testy mi ukázaly Reumafaktor 98. Reumatologii mi zdělili,že se stím nedá nic dělat a že musím počkat
    až nemoc vypukne a objeví se větší bolest nebo deformace kloubů. Dále následuje jen tišení bolesti. Jsem vystrašená a nechce se mi jen tak čekat . Podstoupila jsem očistu Glauberovou solí,Ráda bych vyzkoušela vámi doporučenou stravu. Prosím vás o váš názor, nechce se mi jen tak čekat na bolest .V rodině onemocnění není. Děkuji a přeji krásný den Martina

  8. Pavla napsal:

    Na vlastní kůži jsem vyzkoušela. 6 týdnů nejpřísnější fáze a pak postupně zařazování potravin, ale to je běh na dlouhou trať. Vydržela jsem celkem 4 měsíce. Když si člověk o této dietě přečte, dostane šok z toho, co by vlastně měl jíst. Po vzpamatování se z prvotního šoku a nalezení vhodných jídel, kde pro mě bylo klíčové najít, co jíst na snídaně, jsem si na tenhle typ stravy velmi rychle zvykla. Samozřejmě – chyběly mi příležitostné sladkosti jako čokoláda, nebo člověk čelí nástrahám na oslavách a společenských událostech, ale jinak je to vcelku zvládnutelné. Chce to ale dost plánování, protože v nejstriktnější fázi se člověk prakticky nenají mimo domov nebo doma připravené krabičky.

  9. Simona napsal:

    Dobrý den,
    v září jsem byla na operaci resekci střev a následně mi diagnostokovali Chronovu chorobu. Pořád zkouším co mám jíst, ale nejlépe mi bývá když kombinují maso, pečivo, rýži, banány. Nejhorší je, že velmi rychle ztrácím váhu a mívám pocity na omdlení z nedostatku energie, tak piju slazene čaje, abych mohla aspoň nějak fungovat, i když vím, že to není vůbec zdravé. Zelenina mi dobře nedělá a u mléčných výrobků to je ještě horší. Nemáte nějakou radu, jak aspoň trochu zlepšit mojí životosprávu?

  10. Irena napsal:

    Katastroficky mi zní fakt, že bych měla po desítkách let začít jíst maso a ještě v takové míře, navíc vyřadit veškeré, tedy i celozrnné obiloviny. Masový a kostní vývar je velmi škodlivý pro ledviny, které při metabolickém syndromu neumí zpracovat kyselinu močovou. Nějak nejsem schopna přijmout fakt, že by takováto dieta mohla jakkoli přispět k lepšímu zdraví. Možná omezí zánět v těle, ale za jakou cenu? Jinak k lilkovitým plodinám patří samozřejmě i brambory, i když jsou „místní“. Paní Margit děkuji za informace a celou její činnost.

  11. Dobrý den Martino, chápu vás, ale strach ničemu nepomůže, nastudujte více ke stravě a zkuste to, Margit

  12. Dobrý den, omlouvám se, ale takto bych jen hádala, je třeba samostatně více zkoušet anebo řešit v rámci individuální konzultace, Margit

  13. Dobrý den, chápu vaše pocity a nevím, jestli řešíte nějaký problém, jestliže ne a vyhovuje vám více rostlinná strava, není důvod přecházet na autoimunitní protokol. S tvrzením o škodlivosti vývarů nesouhlasím, Margit

  14. Petra napsal:

    Dobrý den Margit,
    ráda bych se Vás zeptala, zda je dobré si AIP přizpůsobit zjištěným potravinovým intolerancím (IgG protilátky na přibližně 300 potravin) nebo se na test intolerancí moc nespoléhat a raději dodržovat AIP? Vyšla mi například silná intolerance na kokosový ořech, ale například na para ořechy žádnou intoleranci nemám. Děkuji za Váš názor a zdravím, Petra

  15. Dobrý den Petro, testy potravinových intolerancí jsou za mě velmi pochybné a neřešila bych je – k tématu právě připravuji i detailnější odkaz, Margit

  16. Kamila napsal:

    Dobrý den, paní Margit, chtěla bych se Vás zeptat na testování alergie na potraviny pomocí biorezonance,zda s touto metodou nemáte nějaké zkušenosti, bylo mi to doporučeno, tak bych ráda znala Váš názor. Děkuji Kamila

  17. Petra napsal:

    Mám autoimunní chronický zánět štítné žlázy a napadlo mě přesně to samé, co pisatelku Janu L. přede mnou. Beru hormony štítné žlázy a chodím každého půl roku na kontroly. Nevím ale vůbec, jak aplikovat eliminační dietu a zároveň objektivně vyhodnotit, zda mi prospívá a pomáhá nebo ne. Brát dál hormony a nechat si stanovit výši protilátek? Nejsem si jistá, jestli ta výše protilátek není proměnlivá v čase i sama o sobě, s dietou či bez ní.

  18. Mirka napsal:

    Dobrý den, v pětačtyřiceti mi zjistili rozjetou roztroušenou sklerozu. Bohužel progresivní formu. Začala jsem minulý týden s keto dietou, nejsem na sebe nějak přísná, třeba rajčata jím, ale vynechávám cukry a sacharidy ve formě mouky, brambor, těstovin.

    Zdá se mi. že je mi líp, navíc se potřebuji zbavit přebytečných kil, takže to vypadá nadějně na dvě mouchy jednou ranou. Jen bych ráda znala Váš názor na keto diety nebo spíš keto stravování, osobně slovo dieta nesnáším. Ráda bych našla pro sebe způsob stravování, které mě vyčistí a nebude podporovat další zánětlivé procesy v těle …

    Děkuji Mirka

  19. Dobrý den Mirko, keto strava je nejpřísnější forma nízkosachraidové stravy a určitě stojí v takovýchto případech za to ji jako terapeutickou stravu zkusit, Margit

  20. Dobrý den Kamilo, tato metoda mě nepřesvědčila. Obecně potravinové alergie doporučuji testovat u lékaře a testy tzv. potravinových intolerancí za mě nejsou nijak podložené, že byly prospěšné, Margit

  21. Dobrý den, neměňte vše současně, pokračujte v nastavené terapii a při ní testujte výživu, Margit

  22. Iveta napsal:

    Dobrý den paní Margit. Prosím, doporučujete AIP i na sarkoidozu plic? Nemusim brát žádné léky, ale přemýšlím jak posílit imunitu teď v době viroz, kdy jsem nachylná na rýmy, kašle a trvá mi pomalu než se toho zbavím. Do toho mám obavy ze zápalu plic, který jsem před rokem měla 2x. Děkuji a ať se Vám daří… Iveta

  23. Dobrý den Iveto, je to přesně jak uvedeno v textu, nemohu slíbit žádnou jistotu úspěchu, ale při celoživotním onemocnění to za mě vždy má smysl vyzkoušet, Margit

  24. Gabriela napsal:

    Dobrý den, děkuji za zajímavý článek. Chci se zeptat, jestli máte nějaká obecné rady ohledně stravování při Crohnově chorobě. Lékař na gastru žádné rady ohledně stravy nemá, prý jen zkoušet a zkoušet. Žádné potíže v souvislosti se stravou nemám a nikdy jsme neměla, nemoc diagnostikovali na základě laboratorních testů a magnetickou rezonancí (vřídky ve střevě). Velice děkuji za odpověď, Gabriela

  25. Hana napsal:

    Dobrý den. Mám onemocnění štítné žlázy-nefunkční a přidalo se mi vitiligo, dotaz, zda i tato dieta může přispět k navrácení pigmentace. Děkuji Hanah

  26. Dobrý den Hanah, omlouvám se, ale nevím o případěch, že by se to takto povedlo, na druhou stranu má za mě smysl těch pár měsíců to zkusit, držím pěsti, Margit

  27. Dobrý den Gabrielo, zcela jistě moc doporučuji zde popsanou dietu vyzkoušet. Strava je vaše zodpovědnost, úkolem lékaře je hlíádat klinický stav a upozornit, kdyby se něco zhoršovalo, držím pěsti, Margit

  28. Iveta napsal:

    Dobrý den paní Margit, v 50 mi byla zjištěna celiakie, všichni píšou jak hubnou a já jenom přibírám. Nezdá se mi, že bych jedla nějak víc než předtím. Po vysazení lepku je mi líp, ale ta váha.

  29. Dobrý den, obecně mě napadá jestli nejíte bezlepkové produkty, které nemusí být nic prospěšného, zkuste zcela vynechat obiloviny včetně těch bezlepkových, Margit

  30. Ivana napsal:

    Dobrý den, pár informací k batátům – podle historických informací byly batáty v Evropě o 100 let dříve než běžné brambory. V záhradě lze pěstovat sladké brambory (na webu je spousta postupu jak na to), takže to nemusí být exotická plodina.

  31. Dobrý den, děkuji za toto doplnění, i pro mě je to nová informace, Margit

  32. JIA, Bechtěrev napsal:

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je tato dieta vhodná i pro dítě. Dcera (11let) trpí od 6ti let revmatickou artritidou (JIA), otékají jí kolena a má pozitivní HLA27, stejně jako otec. Jistá omezení ve stravě jsme zavedli už před pár lety (dle TČM), jen si nejsem jista výsledky – nevím jak by to vypadalo kdyby stravovací omezení nebylo. Otoky se objevují méně častěji, ale manžel ze zády bojuje stále. Cítím, že by jsme měli dělat něco jinak, kromě konzervativní léčby, zkusila bych zavést Vaše doporučení, jen si nedovedu představit, co bych měla dávat dceři i manželovi na snídani. Poradíte mi? Přes den jako hlavní jídlo, příp.večeři by jsme to asi zvládli. Děkuji za odpověď. Andrea

  33. Autoim. GB tyreotoxikosa napsal:

    Škoda, ze jsem se o tom nedozvedela dříve, má touha po dítěti mě vehnala pod kudlu a stitnou žlázu mi už odoperovali. Dodnes jsem se nesrovnala s celoživotním polykanim léků, které mě čeká a nejsem přesvědčena o tom, že to mělo skutečnou souvislost s nemožností otěhotnění. Myslite, ze je to možné? Měla jsem diagnostikováno GB tyreotoxikosu. Děkuji!

  34. Dobrý den Andreo, časově omezený autoimunitní protokol jde vyzkoušet i u dítěte, i když samozřejmě nejlépe ve spolupráci s ošdtřujícím lékařem a výživářem, Margit

  35. Dobrý den, nyní už jde jen spekulovat a s tím nic nezískáme, v každém případě je suplementace chybejících hormonů nezbytná terapie a když dobže nastavená tak i bez nežádoucích účínků, Margit

  36. Revmatoidní artritida napsal:

    Dobrý den, paní Slimáková,
    pravidelně sleduji Vaše příspěvky a k Vánocům jsem dostala Vaši knihu, z které jsem naprosto nadšená a přinesla mi několik dalších změn a poznatků do života a za to Vám moc děkuji! Již dlouhodoběji se snažím jíst zdravě a hlavně omezovat cukr. Mám však od 8 let revmatoidní artritidu (aktuálně je mi 20), u které se snažím dlouhodobě vysadit léky, ale projevy se mi vždy vrátí. Rozhodla jsem se proto, že vyzkouším tuto dietu a chtěla bych se Vás zeptat, zda dietu mohu začít pouze s nastudováním zásad a receptů na internetu nebo zda k tomu doporučujete i nějakou knihu. Dále bych se chtěla zeptat, zda je nutné při této stravě omezovat ovoce a případně které. Moc Vám děkuji a přeji pěkný den! Kateřina

  37. Dobrý den Kateřino, vše základní najdete na internetu – třeba i v odkazech z mých textů a ovoce je třeba omezovat v prvních fázích, později na základě výsledků vlastního testování, Margit

  38. AIP napsal:

    Dobrý den,
    Zaujal mě autoim. Protokol, je možno se s nastavením diety, konzultaci ohledně nastavení jídelníčku obrátit a objednat přímo k vám, děkuji Vám

  39. Dobrý den, ano, možné to je, prosím zavolejte a společně najdeme vhodný termín, Margit

  40. Kozí, ovčí mléko napsal:

    Dobrý den,
    v rámci AIP je vyloučena konzumace mléčných výrobků. Týká se to i výrobků z kozího a ovčího mléka (sýr, jogurt) ?
    Děkuji.

  41. Dobrý den, v nejpřísnější fázi ano, Margit

  42. rakovina slinivky napsal:

    Dobrý den paní Margit,
    mám 75 let a diagnostikované 2 neuroendokrinní tumory na slinivce. Jsem na paliativní léčbě.
    Byla jsem se ptát v  nemocnici u  nutriční sestry – co mohu jíst a bylo mně řečeno, že mohu jíst vše.
    Ráda bych našla způsob stravování, který by byl pro mne vhodný. Můžete mně poradit?
    Děkuji a přeji krásné dny.

  43. Andy napsal:

    Dobrý den.Mám tři roky diag.onemocnění Wegenerovu granulomatozu.Máte nějaké zkušenosti v této oblasti onemocnění? Dekuju.

  44. Dobrý den, u nádorových onemocnění je zásadní zajistit výživnou kvalitní stravu s ohledem na stav daného nemocného, tedy jeho schopnost trávit a nutriční potřeby. Proto je třeba řešit s odborníkem, který vás zná – léčí, zkuste prosím najít další nutriční terapeutku, Margit

  45. Dobrý den, omlouvám se, takovouto specifickou zkušenost nemám, ale popsaný autoimunitní protokol ani není specifický rozdílný pro jednotlivá autoimunitní onemocnění, principy jsou stejné a individuálnost je jen třeba si sám nastavovat v závislosti na vlastním zkoušení, Margit

  46. Dieta při kojení napsal:

    Dobrý den, myslíte si, že je možné tuto dietu nasadit i při kojení? Dlouhodobě trpím na ekzém, zcela určitě je příčina někde v těle. Eliminovala jsem základní alergeny, ale vždy jen jeden, bez výsledku. Do větší eliminační diety se bojím pustit z důvodu kojení. Ráda bych znala váš názor, za který předem moc děkuji. EvaZ.

  47. Autoimunitni protokol napsal:

    Pěkný den, doporučila by jste autoimunitni protokol při ulcerozni kolitide při aktivním zánětu? Bezezbytkova dieta mi totiž přijde za 1. Ne úplně funkční – a za 2. Nutričně pro tělo úplně prázdná a spíše zatěžujícî. Moc děkuji za názor

  48. Dobrý den, v akutní fázi nemoci je bezezbytková strava zpravidla to nejlepší a až v klidové fázi se přechází na zdravou stravu. V případě, že byste chtěla vyzkoušet jinak je nezbytné řešit přímo s vašim lékařem, který zná váš stav a může postup sledovat, Margit

  49. Autoimunitni protokol napsal:

    Dobrý den paní Margit, chtěla bych se zeptat co jíst při autoimunitni protokolu, když jsem vegetarián. Jaké jsou možnosti jídla. S hrůzou jsem zjistila, že když velice často jím pohádkovou kaši s ořechy a hrozinkami, dělám zásadní chybu a to samé pohanku
    se zeleninou , každý den k obědu. Střídán jen druhý zeleniny. Ořechy jím také i samotné často. A ještě mě prosím zajímá Váš názor na vitamín K2- trans MK7 ( menachinon), který je z fermentovaných vařených sojových bobů jím ho spolu s vít.D3. Je mě 56 let. Děkuji za odpověď. Elena

  50. Dobrý den Eleno, kombinaci veganství se zásadním omezením sacharidů vysvětluji zde: https://www.margit.cz/jak-na-veganskou-ketogenni-stravu/ a K2 z fermentovaných sójových bobů je v pořádku, Margit

  51. Dobrý den Evo, v době kojení bych postupovala opatrněji, zkoušela jen jít tímto směrem a plnou verzi rozběhla až po kojení, Margit

  52. Onemocnění pojivove tkáně napsal:

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, zda máte zkušenost s pacienty s onemocněním pojivove tkáně jako lupus, sjorderuv syndrom nebo systémová sklerodermie, kterým autoimunni protokol pomohl. Děkuji za odpověď.

  53. pohanka napsal:

    Dobrý den,
    Můžete mi prosím poradit, jestli je při této dietě vhodná pohanka? Nikde jsem tuto informaci nenašel. Předem Vám děkuji.

  54. Dobrý den, pohanka je pseudoobilovina a do přísné testovací fáze tedy nepatří, Margit

  55. Dobrý den, AP je poměrně nová možnost a vím o případech (jednotlivcích) se zlepšením napříč Autoimunitním onemocněním, ale ani tak ještě nemohu dávat žádná takovéto obecné vyjádření ke konkrétním nemocem, mMrgit

  56. Pavla napsal:

    Dobrý den, dlouhodobě se potýkam s problémy s trávením. Jídlo pro mě začíná být strašákem, protože má střeva reagují ve většině případů nadýmáním, pocitem plnosti, někdy i křečemi. Hledala jsem pomoc na internetu, jelikož u klasické medicíny jsem neuspěla. Omezila jsem cukry, nezdravé tuky a v poslední době zkouším rostlinnou stravu podle fb skupiny Jíme jinak, která preferuje obiloviny, luštěniny, zeleninu, ovoce a různé veganské náhražky masa. Uvažuji o testech potravinové intolerance v naději, že mi poskytnou odpověď a ukážou směr. Doporučuje je celostní medicína a na internetu jsem četla, že mnohým ustoupily zdravotní potíže, když věděli, kterým potravinám se vyhnout. Subjektivně mám pocit, že mi bývá těžko třeba i po kokosu. Může být AIP cesta? Děkuji.

  57. Natalie napsal:

    Dobrý den pani doktorko. Mám Hashimotovu tyreoiditidu, nedaří se mi zhubnout, probírám. Děsí mě to. Prosím, co mohu udělat pro to, abych to změnila?

  58. Dobrý den, vyzkoušet autoimunitní protokol, přesně jak vysvětluji v textu a najdete i v dalších odkazech, Margit

  59. Marek napsal:

    Dobrý den paní doktorko, rozumím tomu správně, že kari koření v rámci autoimunitního protokolu mohu?

    Díky, Marek

  60. SARKA V. napsal:

    Dobry den, dceri 10 let byla diagnostikovana Juvenilni idiopaticka artritida – take AO. Bylo nam jinou vyziv. specialistkou doporuceno – vyradit striktne lepek, striktne mlecne vyrobky a pridany cukr na 2 mesice a pak postupne pridavat. Dost se tim zuzuje pestrost stravy. Mam obavy, aby ji neco nechybelo – je i tak dost hubena. Cukr je jasny, ten nepotrebujeme, ale co fermentov. mlecne vyrobky? Tady uvadite, ze fermentovane mlecne vyrobky by mely byt ok. Co se tyce lepku – ten jsme uz davno omezili, ale nevyloucili – trochu pro nas problem. Alergie nema zadne. Prosim o radu. Dekuji.

  61. Dobrý den Marku, neexistuje jediný správný AP, to co předávám je výběr z toho nejčastěji doporučovaného a vždy je třeba individuálně nastavovat. V první přísné fázi bych kořením šetřila, po pár týdnech jej určitě zkoušet můžete. Pozor na čerstvost – starší koření může mít plísně, Margit

  62. Vlasta napsal:

    Dobrý den. Mám otázku: Pomáhá Autoimunitní protokol (tedy strava) ia na zlepšení stavu Lupénky (psoriáza) ? Osobně mám zkušenost, že maso (kromě ryb) nedobře trávím a tím se (pochopitelně) zhoršuje stav lupénky.

  63. Dobrý den, nevím o studiích, které by už sledovaly jednotlivá autoimunitní onemocnění a vliv stravy. Vše je o potřebě individuálně zkoušet a nastavovat, samozřejmě nedává smysl jíst něco, co vám jednoznačně škodí, ale je možné hledat cesty jak by to šlo, napadá mě třeba v podobě vývarů, Margit

  64. Dobrý den, neexistuje jeden správný autoimunitní protokol, je to o individuálním zkoušení a i kdyby dcera vyloučila – omezila i mléčné produkty pár týdnů by problém být neměl, dlouhodobě by to takto omezující vhodné nebylo, Margit

  65. Dobrý den, doporučuji potíže konzultovat s vašim lékařem, vyloučit nemoc, deficity a z výživy bych raději šla cestou autoimunitního protokolu, i když asi není třeba až takto přísně, zásadní bude omezení prozánětlivých cukrů a obilovin, Margit

  66. Lucie napsal:

    Dobry den je možné tuto dietu držet při ekzemech mate nějaké zpětné vazby od lidi ze jim to třeba pomohlo.Jinak cukr a pečivo vysazeni už rok a půl a je to čím dal větší katastrofa co se ekzemu týká
    Dekuji

  67. Dobrý den, nemám žádné výsledky studií, autoimunitní protokol je relativně nový postup a jsou zkušenosti jednotlivců. Vaše negativní zkušenost po vysazení cukru a pečiva je překvapivá, možná třeba hledat příčiny i mimo výživy, Margit

  68. Kateřina napsal:

    Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda dokáže tato dieta pomoci i při autoimunitní nemoci antifosfolipidový syndrom. Někde jsem se totiž dočetla, že imunosupresiva se při této nemoci nepodávají. Děkuji.

  69. Dobrý de, přiznávám že nevím, nemáme žádné kvalitní studie sledující vliv stravy u jednotlivých AO, jsou jen nadějné individuální příběhy a potřeba zkoušet, margit

  70. Rous napsal:

    Dobrý den paní Margit,je AIP vhodná pro řešení histaminové intolerance ,aj.intoleranci?s vyloučením fermentovanych věcí? Děkuji za odpověď.

  71. Dobrý den, ano při histaminové intoleranci se v rámci diety zkouší i naprosté vyloučení fermentovaných potravin, Margit

  72. Rous napsal:

    Děkuji za odpověď.Jeste se zeptam,zda je možné dodržovat už v eliminacni fázi?

  73. Rous napsal:

    Děkuji ,jeste bych ráda věděla ,zda se AIP může držet již v eliminacni dietě?

  74. Tereza napsal:

    Dobrý den, dieta mi hodně připomíná Whole 30 a GAPS. Jaký je mezi nimi, prosím, rozdíl? Děkuji.

  75. Dobrý den, ano je blízká těmto možnostem, za mě něco mezi Paleo a LCHF, rozdíly jsou spíše v drobnostech, mezi Whole 30 třeba v tom, že zde nejde o žádný jednoznačně daný režim na pár týdnů, že se strava staví na doporučených potravinách, ale jídelníček už individuálně na vlastních zkušenostech, Margit

  76. Lela napsal:

    Dobrý den,
    není zde zmíněná rýže, je vhodná či nikoliv? Děkuji

  77. Dobrý den, rýže patří mezi obiloviny, proto vhodná není, minimálně v prvních fázích. Můžete vyzkoušet tzv. květákovou rýži, Margit

  78. Ivana Brtnová napsal:

    Dobrý den, je možné pří AIP používat jako náhražku kávy výrobek Caro z čekankového kořene a čekankový sirup? Děkuji.

  79. Dobrý den, čekankovou kávu ano, ale ze sladidel pouze omezeně med, Margit

  80. Iveta napsal:

    Dobrý den,
    děkuji za krásný přínosný článek. Začala jsem se nedávno stravovat způsobem SCD, který mi přijde hodně podobný jako autoimunitní protokol. Chtěla bych se Vás zeptat na Váš názor na trvalé vysazení obilovin. Dost často se setkávám na internetu s názorem, že není potřeba se vracet ke konzumaci nevhodných (pro účely této diety) potravin po úpravě zdravotního stavu. Mě to ale přeci jen vrtá hlavou, zda nedojde s odstupem času k určité disbalanci živin v těle, když se trvale vyřadí z jídelníčku potraviny jako např. pohanka, ovesné vločky, žitná celozrnná mouka, případně špaldová, kroupy ječné, jáhly atd. Zda trvalé stravování tímto způsobem je opravdu vhodné a nepřinese v budoucnu žádné vážnější problémy.
    Moc Vám děkuji předem za Váš názor.
    Krásné dny.

  81. Dobrý den, obiloviny jde poměrně bez potíží i dlouhodobě z jídelníčku vyřadit, neobsahují žádnou speciální živinu, kterou bychom nemohli získávat z jiných běžných potravin, Margit

  82. Renáta napsal:

    Dobry den pani Margit, drzim AIP protokol 3 tyden (snizena fce št.zl.-na podklade AI, revmatoidni artritidu, exem, chronickou zadni rymu-2 roky a z ORl me lekar poslal na alergologii…za nej vse je o.k., vytery nic, kortikoidy nepomohly)…jsem objednana na imunologii a alrgologii v jednom, ale az na pulku kvetna, tedy na dobu kdy predpokladam, zeby AIP mohlo vyrazne pomoci. Co zjisti lekar na testech na potravinovou alergii??? Najde neco? Vim, ze mi nedela dobre lepek, mlecne potraviny asi kešu orechy. Myslim to tak, jestli neco najde, kdyz tyto potraviny delsi dobu moje telo uz nebude mit „v sobe“, zda nakonec nereknou nic vam neni.‍. Dekuji za odpoved

  83. Dobrý den, alergie nezmizí dietou, takže pokud je skutečně máte, testy je prokáží, Margit

  84. Jaroslava napsal:

    Dobrý den, mám autoimunitní onemocnění lichen, štítnou žlázu a jizvící alopecii. Vše po porodech dvou dětí. Chtěla bych začít z AIP. Oříšky jsou nevhodné? Nebo se v malém množství můžou? Máte nějaké zkušenosti s uzdravením těchto nemocí pomocí stravy? Děkuji Jarka

  85. Dobrý den Jarko, u autoimunitních nemocí se nemluví o uzdravení, cílem a možné je prodlužování klidových fází, kdy nejsou potíže. Ořechy a semínka jsou v první fázi protokolu vyloučeny, Margit

  86. Jaroslava Medunová napsal:

    Paní Slimáková, není u autoimunitního protokolu problém, pokud bych jej dodržovala, když mám hypothyreozu, že je z velké části založena na brukvovité zelenině, která by, jak se často uvádí, mohla mít na štítnou žlázu špatný vliv. Dále mě zajímá, jestli je při této dietě problémem i čekankový sirup (je plný inulinu), samozřejmě bez sukralozy, a také, jestli náhodou nevíte, jestli jsou lektiny i v červené čočce – četla jsem, že jsou ve slupce luštěnin a červená čočka už, pokud to správně chápu, slupku nemá. Navíc snad lektiny zanikají tepelnou úpravou…Také jsem nikde u povolených potravin neviděla např. švestky, špendlíky apod., jsou povoleny? Moc děkuji za odpověď. Medunová

  87. Dobrý den, ano brukvovitá zelenina v tomto případě není ideální, ale i při hypotyreoze se obecně AP zkoumá, jen je třeba si jej upravovat. Čekankový sirup by neměl být problém a hlavně není při AP nijak doporučován, k slazení jen omezeně med. Červená čočka je loupaná, Margit

  88. Petra napsal:

    Dobrý den, pokud jsou vyřazené i ořechy, platí to i pro mléka, která z nich vyrábím?
    Děkuji za odpověď.
    Petra

  89. Dobrý den Petro, ano, platí, Margit

  90. lenka napsal:

    Dobrý den, vzhledem k opětovnému zhoršení autoimunitniho onemocnění jizvící alopecie mi byla dlouhodobě nastavena léčba Plaquenilem. Je i v tomto případě možné vysazením lepku nebo upravou jídelníčku pomocí AIP dosáhnout nějakých výsledků, když do těla posílám tyto léky, které mají spoustu negativních účinků?Děkuji velice za odpověď.

  91. Dobrý den, zlepšení stravy může jen pomoci, jen míra zlepšení je hodně individuální a není možné bez vyzkoušení předem odhadovat, jak přesně to bude u vás. Držím pěsti ať zvládnete, Margit

  92. Dobrý den Margit, myslíte že by mi AIP pomohl na víceméně chronické gyn. potíže – záněty, výtoky? Děkuji Inka

  93. Dobrý den Inko, přiznávám, že nevím, ale vlastně téměř při všech chronických potížích stojí za to na pár týdnů / měsíců vyzkoušet i přísnější změnu stravy. Proto doporučuji, Margit

  94. Adina napsal:

    Dobrý den, paní Margit, nevím, zda je ještě diskuse otevřená, ale zkusit mohu. Mám 2 roky diagnostikovaný zánět štítnice (Hashimoto), ihned jsem zkusila omezení ve stravě i toxinů v prostředí, jen ale na krátkou dobu, jelikož od té doby jsem buď těhotná nebo kojím. Aktuálně kojím 2 leté batole a 9 týdenní miminko. Další už neplánujeme, proto chci dát dohromady svůj zdravotní stav pomocí AIP. Je to v tomto období vhodné? Např.omezení mléčných výrobků u tandemového kojení…uvolňování příp.toxinů z těla do mateřského mléka apod.
    Napadá mě místo eliminační diety zkusit nechat otestovat alergeny a až to vyřadit. Prozatím jsem vyřadila cukr, lepek a mléčné výrobky. Směr svého počínání jsem hledala ve Vašich knihách.
    Množství rozporuplných informací na intenetu mě stresuje, proto jsem se rozhodla považovat Vás za svůj jediný zdroj. Děkuji předem za odpověď. S pozdravem, Adina

  95. Maja Zahradníková napsal:

    Dobrý deň
    Mňa by zaujímalo, akú diétu by ste doporučila (z GAPS, API, LC,…) pri pretrvávajúcich problémoch (ekzém -odkedy si pamätám, teraz mám 40r, opakujúce sa opuchy v krku -ťažkosti s prehĺtaním, začalo to r.2018 a momentálne som v stave, že zhruba každé dva týždne s tým mám problém, nestihnem sa z toho dostať a už to začne znovu.) Lieky na alergie nezaberajú, u praktického dr. som tiež nepochodila – z kvapky krve mi infekciu ani raz nezistili a rady kloktanie a pod. pomôžu len na chvíľu. Ďakujem vopred za odpoveď.

  96. Dobrý den, omlouvám se, al takto bych jen hádala. S klienty detailně probírám jejich dlouhodobý zdravotní stav, co jedí, co už zkoušeli, jak žijí, jaké jsou jejich možnosti a stravu nastavujeme individuálně, Margit

  97. Maja Zahradníková napsal:

    Jasné, chápem.

  98. Lucie napsal:

    Dobrý den,
    byla mi zjištěna možná histaminova intolerance (hodnota 32, projevuje se oteklou nosni sliznice, vodnatou rýmou a kopřivkou). Kojím rocni dite. Doporučujete také zkusit tuto dietu? Zkoušela jsem vynechat lepek a cukr cca na 2 měsíce, zlepšení nepřineslo. Děkuji.

  99. Dobrý den, jen na základě takovéhoto dotazu nemohu předávat doporučení. Obecně je při kojení být třeba opatrnější s dietnímu změnami a současně určitě vhodné histaminovou intoleranci stravou řešit, Margit

  100. Otakar Fiala napsal:

    Dobrý den,
    byla mi na alergologii v testech zjištěna hraniční hodnota jednoho z ukazatelů na systémovou sklerodermii. Důvodem testu byly kožní svědivé ekzémy a puchýřky asi 1.5 roku trvající a nikdo nezjistil proč. Do té doby jsem o kožních problémech nevěděl. Ale protože další projevy SS nejsou a svědivost trochu polevila, žádná další léčba neni. ( Totiž tlumím kožní projevy kortikoidy a jinými ). Přesto se snažím něco vymyslet ( co kdyby) a mám rozpor : Šlo by tu a autoimunitní onemocněn jasně u mě vyvolané šíleným dlouhodobým stresem , takže 1. otázka : Když stres pominul , je možné zlepšení stavu třeba i bez diet ? A za 2. v dietě založené na mase a zelenině ev.ovoci se jasně podporuje imunita – neměla by se spíš tlumit ? Za 3. všeobecně se při autoim. onem. dávají léky na tlumení imunity. Je tedy vhodné imunitu posilovat doplňky stravy , nebo to nechat jen na dietě? Totiž jde mi kontrétně o OVOSAN , který mi v minulosti Velmi pomohl s jiným problémem ( polypozní střeva) . Zatím mi ho nezakazují jak MUDr. z reumatolog. tak pan doktor u fi Ovosan. Ovšem tady bych chtěl mít jistotu, abych si ( za dost velké peníze) ještě neublížil.
    Omlouvám se za sáhodlouhý popis a těším se na odpověď. Ota

  101. Dobrý den, musím se omluvit, ale nemohu si dovolit dělat individuální poradenství přes zprávy. Obecná doporučení najdete v textech a pro individuální poradenství je třeba objednat individuální konzultaci, děkuji za pochopení, Margit

  102. Otakar Fiala napsal:

    Ano , chápu. Přesto ještě obecný dotaz : Má se imunita při autoimunitním onemocnění dietou podporovat či naopak potlačovat ? Otakar

  103. Cílem autoimunitního protokolu je potlačit / omezit zánět, který v rámci nemoci probíhá. Margit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem