SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Jak přežít válku? Zasaďte strom!

1.9.2023

Zpět na výpis článků

Dva roky války s virem jako by plynule přešly do války s Ruskem. Máme za sebou   měsíce omezování pohybu, úsměvů a komunikace. Stresuje nás válka na Ukrajině. Nevíme, jak dlouho bude trvat, a mnozí jí máme i plné domovy: na obrazovkách vidíme zničená města, zraněné a mrtvé lidi. Na našich nádražích jsou  tisíce uprchlíků potřebujících naši podporu a pomoc. Mnoho domácností, které doteď sotva zvládaly situaci, se kvůli nárůstu cen téměř všeho posouvají na hranici chudoby a musejí denně řešit, co si ještě mohou dovolit a kde ještě mohou šetřit. Mnoho vyčerpaných z pandemie se přesouvá do zoufalství z nekončících krizí.

Jak ve zdraví přežít děsivý chronický stres, který sám o sobě poškozuje naši obranyschopnost a zvyšuje riziko nemocí? Někteří z nás se dobíjejí tím, že se aktivují: jezdí na hranice, organizují sbírky pomoci a přepravu uprchlíků, ubytovávají je u sebe. To všechno je potřeba, ale musíme si přiznat, že ne každý na to má sílu, prostředky nebo zdraví. Také pro ty, kteří zrovna teď sílu a schopnosti mají, to může být bez péče o jejich vlastní zdraví dlouhodobě neudržitelné.

Co je ještě důležitější než pomoc jiným?

Pomáhat ostatním všemi možnými způsoby je záslužné a obdivuhodné, ale úplně nejdůležitější ze všeho je starat se v první řadě o sebe a své nejbližší. Pro vlastní přežití je třeba udržet si zdraví, zajistit jídlo, péči o děti, chod domácnosti a vlastní obživu. I takové běžné starosti mohou být v chronickém stresu a přetížení náročné. Když jsme zahlcení vjemy, potřebami všech okolo a hroutícího se světa, ze všeho nejvíc nám prospěje odpojit se a pracovat na svém vlastním fungujícím světě. Začněte u sebe a své domácnosti. Protřiďte, co všechno máte. Zbavte se věcí, které nepotřebujete, lidí, kteří vám ubližují, médií, která vás stresují, a kilogramů navíc, které vás přetěžují a ohrožují.

Minimalizace, uzemnění a zklidnění

Minimalizujte své aktivity na ty nejdůležitější a nejprospěšnější. Soustřeďte se na drobnosti, které vám dělají radost a prospívají vašemu zdraví. Jezte méně, ale o to kvalitněji. Namísto vyčerpávajícího ničení se ve fitku zkuste být co nejvíc jen tak venku – v parku, na hřišti s dětmi nebo se psem v lese. Zamyslete se, co vás zklidňuje, dobíjí, dělá vám dobře. Uzemněte se! Tím myslím, abyste se zkusili propojit s půdou, přírodou, zvířaty. Pobyt v lese zklidňuje, snižuje krevní tlak a hladinu kortizolu, a tak i stres. Les dodává rostlinná antibiotika fytoncidy, které posilují i naši imunitu. Z půdy získáváme protizánětlivou bakterii Mycobacterium vacae. Slunce podporuje vlastní tvorbu vitamínu D. A to všechno je úplně zadarmo dostupné každému z nás! Možností, jak si užívat život a podporovat zdraví za každé situace, je dostatek. Zde několik praktických tipů, které sama ráda praktikuji:

 • Zajděte do nejbližšího parku a poseďte na lavičce.
 • O víkendu zajděte do lesa.
 • Sundejte v přírodě boty a jen tak se projděte naboso.
 • Jestli máte zahradu, zasaďte cokoliv jedlého nebo okrasného.
 • Pokud nemáte zahradu, osázejte si truhlík na balkoně nebo květináče v kuchyni.
 • Můžete zkusit pracovat na zahradě u svých přátel – nabídněte jim několik hodin svého času na společné zahradničení a piknik.
 • Podrbejte svého psa, případně zajděte podrbat nějakého psa či kočku k přátelům.
 • Posbírejte něco jedlého do kuchyně, může to být třeba medvědí česnek na pesto nebo bylinky na čaje a do salátů  (právě teď rostou podběly, fialky, sedmikrásky, petrklíče, kopřivy a popenec).
 • Při čekání na dopravu vystavujte tvář slunci a větru, při práci v kanceláři větrejte, jak jenom to jde.
 • Čtěte knihy, které vás uklidňují, podporují, inspirují, a nejlépe venku!
 • Práci u počítače či u stolu v uzavřené místnosti přerušujte několikaminutovými přestávkami pro sebe – připravte si bylinkový čaj nebo do karafy vodu s kousky ovoce, zalijte květiny, protáhněte se…

Proč mám v titulku doporučení zasadit strom? Protože i přesto, že se snažím pomáhat, jak nejlépe umím (pro mě to je ze všeho nejvíc prosazování lepšího jídla ve školách a nemocnicích), mi v této nejisté době ze všeho nejsmysluplnější přišlo, že jsme na zahradě zasadili dalších dvacet stromů. Prožili jsme bezva den, obohatili jsme prostředí, ve kterém žijeme, za pár let budeme mít meruňky. A při tom všem jsme si užívali slunce, čerstvý vzduch, vůně a mikrobiální pestrost přírody.

Ve skutečnosti samozřejmě nejde o strom, jde o to, co prospívá vám a to může být i něco ještě zcela jiného. Budu ráda, když napíšete co a jak vám pomáhá v těžkých chvílích a dobách.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Diskuze

6 komentářů: “Jak přežít válku? Zasaďte strom!”

 1. Marcela napsal:

  Jo, tak to se mi líbí, souhlasím a děkuji za článek. V podstatě toto i roky praktikuji. Přesto mne válka na Ukrajině zasáhla moc. Snažím se s tím vším znovu vyrovnat, chvíli mi to asi ještě potrvá. Hrůzy se děly a dějí i jinde a také v obrovské míře, vím, ale toto je nějak příliš blízko…
  Do lesů chodím ráda a hodně, někdy je to ale smutné procházení. U nás jsou teď místo lesů paseky, zdevastovaná zem, řvoucí harvestory. Ale to je zase jiná debata.

 2. Petra napsal:

  Mě zachránila jóga, nedám na ni dopustit. Po velkém stresu se tělo ozvalo, ale všechny zdravorní výsledky byly v pořádku. Když pan doktor řekl, že mi napíše antidepresiva, řekla jsem si že si zkusím pomoci sama a jinak.Jóga zafungovala skvěle, ale musela jsem mít trpělivost. K tomu angličtina, zahrada a kytky a chůze. Neovlivníme rozhodnutí mocných, jen svoje.Pomáhá mi pomáhat.

 3. Kateřina napsal:

  Děkuji za krásný článek:).

 4. Doplnkycviceni napsal:

  Toto je poprvé, co vidím váš web… Je to škoda!!! Už jsem pár článků přečetla a chci další :) Čtení mě baví a trefili jste se do mého vkusu. Děkuji a jsem s pozdravem :)

 5. Monika Karpíšková napsal:

  Přeji krásný den a moc děkuji za tento článek, úplně mi mluvíte z duše. Neznám nic lepšího na dobití „baterek“ než procházku se psem v přírodě.

 6. Monika napsal:

  Přeji krásný den a moc děkuji za tento článek, úplně mi mluvíte z duše. Neznám nic lepšího na dobití „baterek“ než procházku se psem v přírodě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem