SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Moje nejlepší doporučení: pohoda, příroda a pohyb

15.11.2021

Zpět na výpis článků

Skvělé jídlo propaguji už desítky let. A je fakt, že skutečné jídlo je zásadní prostředek prevence i léčby mnoha onemocnění, která dnes považujeme za běžná. Jak ho ještě podpořit? V textu vysvětluji moje nejdůležitější nevýživová doporučení a tipy pro inspiraci, jak všechno zvládat, a to i za pomoci mých nejlepších objevů tohoto roku.

Pohoda

Pohoda neznamená jen válet se za pecí. Je to každá chvilka, kterou vyrovnáváme náš příliš uspěchaný život, běh mezi prací, úklidem a běžícím pásem ve fitku. Možností jsou tisíce a je důležité najít ty, které vám osobně vyhovují. Pak už stačí si je pravidelně dopřávat. Pro mě je odpočinkem každý pobyt venku, čas s rodinou a procházka s naší fenkou Lilly. Ti, kdo mě sledujete, už víte, že výjimečné místo v mém životě mají knihy. Přidávám vysvětlení jejich významu a vlivu na zdraví z mého právě vycházejícího Osobního receptáře pro zdraví a pohodu:

Knížky

Knihy pro zdraví: Ve dne méně stresu, v noci více spánku. I půlhodinka čtení snižuje krevní tlak, srdeční tep a neklid, podobně jako to zvládne například lekce jógy. Třicet minut denně je časově nenáročné a čtením vedle klidu zajistíme i trénink mozku a nové informace, tedy vše, co nám může jen prospět. Zklidnění během dne všem určitě prospěje a úplně nejlepší je, když si večerním čtením pomůžeme k lepšímu spánku. Protože zklidnění před ulehnutím je to nejdůležitější, co potřebujeme pro to, abychom dobře usnuli a kvalitně spali. Má to jednu podmínku: před spaním je vhodnější číst skutečné papírové knihy, protože obrazovky a displeje mohou spánek naopak narušovat.

Kniha jako pomůcka proti problémům: Každý z nás řeší spousty potíží každodenního života. Někdy se cítíme nepochopení, izolovaní či osamocení. Čtení nám může pomoci uniknout ze světa problémů, podporuje naši představivost, přináší hrdiny, s nimiž se můžeme identifikovat nebo se jimi inspirovat. Knihy tak mohou prospět i při řešení nepohody, úzkosti a mírných depresí. Odborně zaměřené publikace nás navíc mohou naučit účinné strategie, jak náročné situace lépe zvládat. I proto poskytuje Národní zdravotní služba Velké Británie program knih na předpis, kde zdravotníci pro určité stavy svých pacientů doporučují číst odborné motivační knihy (tzv. self-help books – knihy osobního rozvoje). V mojí knize najdete seznam mých nejoblíbenějších knih, které jsem si časem nasbírala, a zde doporučení tří knih tohoto roku:

  • Osobní receptář pro zdraví a pohodu

Jak zvládat chutě na sladkosti, nechuť k pohybu, stres v práci a povinnosti doma, prevenci nemocí a léčbu stravou, kariéru, kritiky i stárnutí? Toto je název a podtitul mojí právě vydané knihy. A o čem je? Samozřejmě opět o zdraví! Předávám v ní inspiraci, jak co nejlépe jíst a žít, jak si užívat život a zůstat v pohodě. Tentokrát více prakticky, v podobě otázek a odpovědí, s novými kapitolami i tématy a několika recepty.

  • Rytmus roku s Hankou Zemanovou

Hanka píše: „V knize vám ukážu, jak prožíváme rytmus roku u nás doma. Přeju si, abychom ty zdánlivě nejobyčejnější věci z přírody společně chránili jako vzácné poklady. Kopřivy, pampelišky, bršlice, lesní borůvky, šípky, trnky a léčivé byliny, denní světlo a v noci úplná tma, v létě ohňostroj krásy, světla a hojnosti, v zimě ticho, tma a nebarevná krajina. To vše vyživuje a léčí naše tělo i duši. Jsou to ty nejobyčejnější věci, které jsou v ohrožení. Stejně jako živá úrodná půda, čistá voda, brouci a včely. Proto jsem o nich napsala knihu Rytmus roku.“ Hančinu knihu jsem četla ještě před vydáním a vedle bezva doporučení oceňuji i krásné fotky z darů naší přírody.

  • Posilování stresem – Cesta k odolnosti od Pavla Koláře

Tělesná zátěž, zima střídaná horkem, nedostatek jídla a tekutin, bakterie, viry, nedostatek spánku či bolest zasahovaly do našich životů od nepaměti. V dnešní době vnímáme stres především jako významnou příčinu vzniku řady tělesných a duševních onemocnění, a chápeme jej jako nebezpečný. Pavel Kolář, celosvětově uznávaný fyzioterapeut a odborník na celostní medicínu, ve své knize mimo jiné rozebírá opačnou úlohu stresových vlivů, a to zejména z hlediska zvýšení odolnosti našeho organismu. Naše tělo a duše v sobě skrývá obrovský potenciál udělat nás nejen silně odolnými, ale také šťastnými. Knihu jsem poslouchala, a proto doporučuji také v audio podobě.

Káva s houbami

Káva budí vášně. Někdo si ji užívá jako dezert, jiní ji do sebe lijí jako drogu a někdo ji nepije vůbec. Káva je horké téma i v případě, že si ji dáváte chlazenou, a její význam a vliv se zásadně vyvíjí v čase podle toho, jak se objevují kvalitnější studie a nová data. Desítky let byla káva spojována se zdravotními riziky, ale po nejnovějších rozsáhlých studiích je skoro všechno naopak. Zdá se, že pití kávy mnoha lidem velmi prospívá, a já kávu miluji. Není to pro mě droga, kterou se potřebuji probudit nebo udržet při životě. Káva je pro mě požitek, který si skoro denně dopřávám, Je to chvilka zklidnění, rituál domácího mletí a přípravy nebo zážitek z návštěvy bezva kavárny. Domů kupujme skoro jen kávy s bio a fairtrade značkou, kávové boby si čerstvě meleme a připravujeme espresso nebo filtr. O zdravotní prospěšnosti a rizicích kávy detailně i s odkazy na studie píši v tomto blogu.

Ještě upřesňuji, že kávu si doma běžně vylepšujeme přídavkem funkčních hub. O těch detailně píši ve svém Osobním receptáři pro zdraví a pohodu. Ke všemu tam vysvětlenému dodávám, že jsem právě zachytila studii, ve které se jedna z těchto hub testovala jako antivirotikum. Parazitická dřevokazná houba čaga, biologickým názvem rezavec šikmý, je díky protizánětlivým účinkům oblíbená v lidovém léčitelství, zejména na Sibiři. Nově se o ní uvažuje jako o potenciálním antivirotiku proti covidu-19. Studie o tom vyšla v časopise Food Science and Nutrition.

Svíčky, aromaoleje, masážní žínka

Dotyky, vůně, šero a plápolající světlo svíček – to vše jsou požitky, které milujeme snad úplně každý. Můžeme si je zařídit i bez velkých nákladů sami doma, a tak není důvod si je nedopřávat. Moc doporučuji zkusit si koupel s aromaoleji, promasírování nebo chvilku relaxace při svíčkách dávat do svého kalendáře a odškrtávat si je mezi svými úkoly, dokud se nestanou běžnou součástí našich dnů. Zde přidávám pár tipů na produkty, které jde v domácí péči o tělo vyzkoušet:

  • Bio silice pro zimní pohodu .V balení najdete třeba Bio silici Citronová tráva, která čistí vzduch a ulevuje při nachlazení. Má i zklidňující účinky, zejména při nervozitě a stresu. Bio silice Borovicová pryskyřice zase podporuje dýchací cesty a hodí se proti stresu i špatné náladě.
  • Svíčky ze včelího vosku, které za mě jednoznačně úplně nejlépe voní! Od Plevy mám už vyzkoušené i nějaké krémy, ale klidně si je kupte u svého nejbližšího včelaře.
  • Žínka z přírodní lufy, která obsahuje přírodní minerály a svojí strukturou se skvěle hodí i jako peeling. Výhodou je, že za pár měsíců ji můžete vyhodit na kompost, kde se rozloží.
  • Přírodní tuhá mýdla od Havlíkovy apotheky na bázi silné koncentrace organických olejů a extraktů. Tipy na mýdla sem přidávám proto, že jsou požitkem ve sprše a hodí se také jako milé praktické dárky. Drobnost, která se bude hodit úplně každému. Nebo přírodní tuhá mýdla bez škodlivé chemie a palmového oleje v e-shopu pro každodenní hrdiny (tím je myšleno pro ty, kteří se snaží chránit přírodu).

Příroda

Příroda nám zajišťuje nejčistější vzduch, vitamín D ze slunce a pro zdraví potřebné pestré mikrobní prostředí. Pobyt v přírodě rovnou také může zajistit i doporučovanou pohodu a pohyb. Pro pobyt v přírodě nepotřebujete vůbec nic vlastnit ani dělat. V přírodě stačí jen být. Nově se příroda předepisuje dokonce i na recept, je to snad ta nejpříjemnější a nejlevnější léčba. Co vše díky přírodě získáte?

Podle některých studií dokonce jen půlhodina běhu denně může u někoho působit stejně jako užívání antidepresiv. Podle japonské terapie nazývané „lesní koupel“ snižuje pobyt v lese i bez jakýchkoli fyzických výkonů hladinu stresových hormonů a krevní tlak, uklidňuje, prospívá srdci, cévám i psychice. A lékaři ve Skotsku od roku 2018 dokonce předepisují pobyt venku na recept. Tuto terapii doporučují pacientům pro léčbu chronických nemocí, z konkrétních aktivit na receptu můžete najít třeba aktivity v přírodě jako pozorování ptáků nebo procházky po pláži.

Co pobyt venku dělá s tělem? Mnohé studie dávají pobyt v přírodě do souvislosti s četnými pozitivními vlivy na zdraví. Jednotlivé odborné práce dokládají snížení krevního tlaku, potlačení úzkostí a agresivity, navození pocitu štěstí, omezení bolestivosti, podporu obranyschopnosti nebo zlepšení nálady. Povzbudivý je také závěr nedávné studie, že mnohé zdravotní efekty pobytu venku jsou sice již zdokumentovány, ale je pravděpodobné, že o mnoha dalších ještě ani nevíme.

Pohyb

Už ve své Velmi osobní knize o zdraví jsem napsala: „Kdyby šlo pohyb nacpat do pilulky, máme bestsellerový lék!“ Ano, pohyb určitě léčí, ale do pilulek jej nacpat nejde. Proto nám nezbývá než přemýšlet o tom, jaký si vybrat a jak ho přidat do svého života. Běžně doporučuji zkoušet všechno, co vás zaujme, a postupně si vybudovat svůj správný pohybový mix. Třeba pro mě je už roky tím nejlepším pohybem a vlastně i pohodou procházka s Lilly, největší vášní jsou pro mě in-line brusle a baví mě i protahovat se. Poslední roky se učím jezdit na snowboardu, snažím se aspoň občas o intervalový trénink a letos jsem objevila trickboard, který mě také nadchnul.

Většina z nás má ve sportu dost prostoru na zlepšení a zvýšení zátěže, ale pozor. Hromadí se mi i klienti, kterým více než další adrenalinová aktivita může prospět pohoda a klid. Těm z nás, kteří běží už od budíčku do kanceláře a z ní rovnou na běžící pás, moc doporučuji zvážit, jestli více než další přetěžování těla neprospěje zklidnit se, třeba i jen procházkou v lese nebo posezením na lavičce v parku. Příliš často se setkávám s mladými ambiciozními hyperaktivními sportovci, kteří pár let všechno zvládají na 150 %, než padnou a plácají se v potížích. Zde jsou příklady mých objevů pro pohodu a balanc.

Balanční deska

V průběhu podzimu jsem se na konferenci pro zdravotníky na podiu střídala i s profesorem Pirkem, v jeho vystoupení mě zaujalo doporučení s věkem přestat honit rychlost a soustředit se na rovnováhu. A tak mě napadlo vyzkoušet balanční prkno. Vybrala jsem si Trickboard a jsem nadšená. Oceňuji na něm design (má moji oblíbenou modrou, která ladí s parapety domu) a také protiskluzovou úpravu desky.

Protahování, posilování a trénink rovnováhy, které každý zvládne i doma

Jasně že je bezva cvičit v profesionálním fitku s trenérem a speciálním zařízením. Problém fitka a trenéra ale je, že stojí peníze a čas strávený na cestě. Ne každý z nás má dostatek prostředků. Řešením pro pravidelné cvičení s minimem nákladů je proto pro mě domácí fitness koutek. A ten jde zařídit i jen několika jednoduchými pomůckami. Už roky doma máme podložku a závaží na zápěstí a kotníky. Letos mě zaujala nabídka Tchiba s praktickou sadou posilovacích gumbalanční podložky. Obojí jsem po vyzkoušení koupila i pro syna do Prahy a všichni je spokojeně používáme. Nabídka je možná jen časově omezená, ale i kdyby už v Tchibu produkty nebyly, stačí se inspirovat a hledat něco podobného v kterémkoliv dalším sportovním obchodě.

Obdarování jiných

A jako bonus v době předvánoční pro zdraví ke všemu uvedenému doporučuji i štědrost. Dávno je známo, že obdarovat jiné přináší radost. Přitom to jde i bez výdajů – obdarovat můžeme jen svojí pozorností, časem, který jinému věnujeme. Jako dárek můžeme přinést vlastní chleba, bylinky ze zahrádky, domácí pesto nebo sklenici kysaného zelí. A kdybyste chtěli do dárku více investovat nebo jej poslat do dálek, jsou tu organizace, které takové možnosti nabízejí. Mě se líbí posílat dárky, které podporují samostatnost a vzdělávání, jako to třeba nabízí nadace Člověk v tísni. S pomocí Člověka v tísni můžete darovat i veselou kozu nebo kudrnatou ovci, první knížku nebo hvězdnou učitelku.

 

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Diskuze

2 komentáře: “Moje nejlepší doporučení: pohoda, příroda a pohyb”

  1. Marcela Chabr napsal:

    Moc pěkné a inspirující čtení, tak jako vždy…Děkuji Vám, paní Margit. Na Vaši novou knížku se už těším pod stromečkem. Přeji krásný a klidný adventní čas. Marcela

  2. Jitka Valachovičová (Jitkakytka) napsal:

    Mám knížku od Margit Slimákové a líbí se mi její zásady, dobré rady ze života.
    Úspěšně se mně podařilo zvítězit nad zhoubnou nemocí a teď rehabilituji a chci snížit váhu, velmi by to pomohlo mému špatnému pohybovému aparátu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem