SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Lásku nehledám na sítích

25.12.2020

Zpět na výpis článků

Kdybych své sociální sítě měla kvůli počtu lajků a srdíček, tak bych psala jinak – stačilo by sledovat převažující nálady a vyhovovat jim. To nedělám. Nesleduji, co je zrovna populární ani s čím většina z vás souhlasí. Sleduji a předávám daty podložená prospěšná doporučení, i kdyby byla v rozporu s roky zaběhnutými tvrzeními a teoriemi. Otevírám i těžká a kontroverzní témata. Na základě svých znalostí a zkušeností sdílím příspěvky, které mě zaujmou, které mi dávají smysl.

Na svých webových stránkách vysvětluji ve stovkách textů a videí témata zdravotní prevence. Moje edukační weby, texty a videa jsou pro všechny volně dostupné. Zájemcům posílám měsíčník Zdravé zprávy. Vedle toho na svých profesních facebookových stránkáchinstagramovém profilu sdílím citace a články, které mě zaujmou a nadchnou. K mnoha z nich přidávám několik slov pro vysvětlení, jak text vnímám, proč jsem se rozhodla ho sdílet. Tím se především snažím otevírat debatu. Vaše názory mě zajímají a jsem vděčná za každé smysluplné doplnění. Než se sama dostanu k odpovědím, často za mě v komentářích odpovídá někdo z vás – a většinou skvěle, díky za to. Nicméně jsou zde i komentující, kteří mě nesnášejí, vyhledávají možnosti mě kritizovat, vytrhávají má slova z kontextu a podsouvají mi tvrzení, která jsem nikdy neřekla, napadají mě.

Kdo u mě nemá prostor

Mám už dost hostů, kteří potřebují útočit. Pište si prosím o nenávisti ke mně na svých vlastních profilech. Já hejtry nesleduji, nekomentuji, nezapojuji se do jejich debat. Nezdržujte se prosím výlevy, jak už vás to u mě nebaví – stačí v tichosti odejít. Nechte si také prosím svá doporučení, co mám dělat, o čem mohu psát a o čem ne.

Proč nepíšu jen o kapustě?

Protože naše zdraví neovlivňuje jenom to, kolik sníme mrkví, kolik uběhneme kilometrů nebo kolik vyšetření absolvujeme. Stav našeho zdraví je výsledkem mnoha faktorů a zásadně ho ovlivňuje, jak se cítíme, jestli máme pocit bezpečí, jaká je nálada ve společnosti. Naše hlava rozhoduje. Naše myšlení a vnímání ovlivňuje celé lo, přenáší se do fyzických projevů, do zdraví nebo nemoci. Chronický pocit ohrožení vytváří stres. A je úplně jedno, jestli se bojíme reálné hrozby nebo konspirační teorie. Dlouhodobý a klidně jen podprahový stres může být kvůli hormonům, které se při něm tvoří, tou poslední kapkou k rozvoji snad úplně všech nemocí. 

Napadat není třeba

Chápu, že každý z nás může mít jiný názor, jak co řešit. Co nechápu je, že příspěvek vyjadřující nějaký názor budí nenávist, vede k osobnímu napadání. Vítám konstruktivní a slušné příspěvky k tématu. Jestliže se mnou nebo autorem citace nesouhlasíte, napište proč, ale:

 • Nepište co jsem podle vás měla tvrdit – namísto svých domněnek o mých vyjádřeních, doložte své tvrzení citací.
 • Nenapadejte. Pokud třeba veřejně vysvětluji dětskou stravu, je nesmyslné kritizovat, jak vypadá můj krk nebo paže.
 • Zbytečné jsou i komentáře mimo téma, jako třeba pod textem o umělých sladidlech, kritizovat můj postoj k očkování.

Konkrétní příklad, jak na kritiku

Když třeba sdílím vyjádření imunologa o potřebě přímého styku sliznic s čerstvým vzduchem pro podporu slizniční imunity, nemá smysl mi psát, že roušky jsou úžasné, a posílat mi studie, že zachycují kapénky. Pošlete studii, která sledovala, jak dlouhodobé nošení roušek ovlivňuje slizniční imunitu a prosím ne u křečků ani z laboratoře, jsme přeci lidé a žijeme v reálném světě.

Moje profesní sociální sítě beru jako prostor pro sdílení zdraví prospěšných doporučení a informací. Za mými doporučeními jsou desítky let práce a zkušeností. Dělám to nejlepší, co umím. A nejsem neomylná. Ano, někdy chybuji a za pochybení nemám problém se omluvit. Snažím se udržovat slušnou, smysluplnou debatu. Konspirační teorie, útoky a neslušné komentáře mažu, jak to jen stíhám, a autory těchto nesmyslů budu blokovat. Instagram ani facebook pro mě nejsou cestou k tomu, abych si potvrzovala, že jsem oblíbená. Proto se mnoha z vás nemusí všechno, co sdílím nebo doporučuji, vždycky líbit, a tak je to i v pořádku. Mám skvělou rodinu, úžasné přátele a kolegy. Svůj skutečný život žiju ve skutečném světě a doporučuji to i vám.

S přáním pohody v kruhu rodiny, přátel a komunity, s přáním dotyků a úsměvů, protože to vše je k životu potřeba, Margit

Aktualizace: od vydání tohoto textu dostávám nejrůznějšími cestami, včetně komentářů zde, milá slova podpory, poděkování a zájmu o další texty, všem moc děkuji, vašich vyjádření si vážím, jsem ráda, že ta práce má smysl.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Diskuze

19 komentářů: “Lásku nehledám na sítích”

 1. Tomas napsal:

  Díky, super!

 2. Sarka napsal:

  Přesně to jsem teď potřebovala slyšet, díky

 3. Ludmila Honzarkova napsal:

  Mila Margit.
  Ó, jak mi mluvíte z duše.
  Dekuji a přeji vše krasne.
  Ludmila

 4. Hanka napsal:

  Nevím, proč to tak je, ale člověka s jiným názorem automaticky považujeme za nepřítele. Je to cosi přirozeného v člověku a připadá mi, že to v různé míře máme v sobě všichni. Pozoruji to dost výrazně i sama na sobě, ačkoliv si na to snažím dávat pozor. Moc obdivuji, Margit, že dokážete být v diskuzích věcná, a moc za to děkuji. Též se srdce oceňuji, že jste ještě neprchla, nevzdala sdílení svých znalostí a zkušeností na internetu, dávání se kdekomu všanc. Všechno nejlepší do nového roku! Hanka

 5. Marie Hrušová napsal:

  Dobrý den, moc děkuji a právě proto Vás sleduji a čtu Vaše zprávy.Znám Vás i se setkání , kritika nemístná mně vůbec nezajímá.
  Hezké dny roku 2021 MHR

 6. Broňa napsal:

  Taky Vám děkuju,
  protože když potřebuju i jiný pohled, než ten co servírují média, tak vím kam jít. V novém roce přeji pohodu, zdraví a dobrou náladu.

 7. Josef Cepl napsal:

  Vážená paní Margit, je mně upřímně líto, že na Vás osobně někteří lidé útočí i to, že svou „dojmologií“ komentují Vaše odborné znalosti. Jak všichni víme, takoví lidé byli, jsou a budou. Kromě toho, že se nad to člověk musí umět povznést, resp. ignorovat, což Vy umíte, často takové útoky beru jako terapii těch, kdo mají potřebu často svou zlobu a osobní frustraci ventilovat, na chvíli jim to udělá dobře. Moje obrana tedy je: přeji těmto lidem tuto úlevu, byť jistě krátkodobou. Ano, nikdo z nás nejsme povinni tuto jejich „terapii“ snášet. Ať tedy každý reaguje, jak umí. Mně vyjádřený postoj pomáhá mít onen nadhled. Milá paní Margit, především Vám velmi děkuji za Vaši ochotu se s veřejností sdílet s Vašimi poznatky na aktuální i neaktuální, ale důležitá témata. Prezentujete poznatky zdravého životního stylu v jeho celistvosti a komplexnosti. Na život člověka se díváte holisticky a to není úplně obvyklé, o to více v naší společnosti potřebné. Velmi děkuji a do tohoto roku přeji jen to nejlepší. Josef

 8. Mirka napsal:

  Dobrý den paní Margit, svoji práci odvádíte dobře a komu se to nelíbí, at´ odejde na jiné stránky.

 9. Milan Jankových napsal:

  Nádhera, krásně, neútočně, pokorně, vyjádřen svůj názor. Jsem FB začátečník, dcera mi ho zřídila na jaře při prvním nouzovém stavu. Šokovalo mě, jak si tam lidé hnojem a nenávistí léčí svou frustraci za lenivost vzít odpovědnost za svůj šťastný život do vlastních rukou.
  Děkuji MARGIT za tento ostrůvek LEPŠÍHO.

 10. Iveta Michaela napsal:

  Dobrý den paní Margit, velmi si vážím Vaší práce a obdivuji s jakou věcností umíte „věci“ popsat, vysvětlit. Myslím, že člověk který neumí slyšet jiný názor nemá pokoru v sobě, k druhému člověku… Přeji Vám vše dobré v novém roce a těším se na nové zdravé zprávy.
  Michaela

 11. RENATA napsal:

  Vazena Margit,
  vasi prace si velice cenim. Vzdy se rada informuji o zdravem stravovani a zivotnim stylu od vas, zajimaji me vase nazory i postoje. Preji vam at se vam dari a dekuji vam za vasi praci ktera je urcite prinosem pro vetsinu populace. A hlavne kdyby se vasemi informacemi inspirovala alespon polovina z tech co nejvice nadava, byli by jsme, jako narod celkove mnohem zdarvejsi.

 12. jitka napsal:

  Slušní lidé se musí vzájemně podporovat….
  Nebudu opakovat, co již bylo řečeno výše.

  Hodně zdraví a pohody do nového roku

  Jitka

 13. Robert napsal:

  dekuji Margit, perfektne napsano, slusne, a vystizne. respekt! preji hodne stesti v dalsi praci a taky hodne nadhledu :)
  Robert

 14. korka napsal:

  Vážená pani Margit,
  už dlho sledujem Vaše poučné články a videá, mnohým ste nimi pomohli; takisto Vaša kniha dáva návod, ako lepšie žiť…
  Teší ma, že ste sa nenechali znechutiť neprajníkmi a že nehodláte skončiť túto svoju verejnú činnosť, za ktorú Vám ďakujem.
  Prajem Vám aj naďalej veľa odvahy a síl vo Vašej práci a tiež radosť z jej výsledkov. Prajem Vám v novom roku pevné zdravie, veľa lásky a kopu dobrých nápadov.
  korka

 15. Jana napsal:

  Vážená paní Margit,
  pro mě jsou Vaše stránky, videa a interview nejen získáním množství nových odborných informací (kolik jen Vámi doporučovaných knih jsem „objevila“, za což velké díky), ale také celkovým lidským uklidněním. Navíc veškerá Vaše komunikace probíhá velmi slušně a korektně. Pro mě balzám na duši. Děkuji velice za Vaši práci. V tomto roce přeji Vám, Vaší rodině a blízkým zdraví, štěstí a spokojenost.
  Jana

 16. Jana napsal:

  Milá paní Margit,
  moc děkuji za všechny Vaše názory, které s námi sdílíte a za všechnu Vaši práci pro nás. A jsem velmi vděčná svojí dceři, (Dana Leuschner) protože díky ní Vás znám :-). Zůstaňte s námi, prosím.

 17. Ilona napsal:

  Milá Margit, díky za vaši práci, díky za čas, který věnujete předávání smysluplných, odborných informací. Díky za vaši neúnavnou energii, se kterou dokola opakujete a vysvětlujete to podstatné. Díky za váš nadhled a široký záběr toho, co znamená zdravý životní styl. Moc ráda vás čtu, vaši knihu doporučuju na potkání a ráda se vámi nechávám inspirovat. Ať se vám daří, těším se na další vaše příspěvky. Ilona PS: Teď si jdu teda líp prohlídnout vaše paže a krk, protože nechápu, v čem je problém :-)

 18. Michaela Vinklárková napsal:

  Dobrý den Margit,
  moc Vám děkuji za článek Lásku nehledám na sítích. Objevila jsem ho dnes v hromadných zprávách a jsem tomu moc ráda. Jsem tak vděčná za setkání s lidmi, co mají své srdce a rozum na správném místě, co jsou otevření a upřímní, co si na nic nehrají a nic nepředstírají, ale respektují sami sebe a také ostatní. Tím článkem jste nastavila jasné hranice a jste velkou inspirací pro mě a myslím, že i pro mnoho ostatních. Tak hodně zdraví, stěstí a spokojenosti Vám a všem Vašim blízkým do celého roku 2021.

 19. Jitka napsal:

  Dobrý den, paní Margit,

  velice si vážím Vaší práce, energie, houževnatosti. V článku jste to napsala velice přesně. Díky svojí postavě se setkávám často s odsouzením a urážkami dřív než mne lidé poznají a zjistí, jak jsem skvělá :) já si vždy pomyslím, že tito lidé jsou na tom hůř jak já a že, když se jim uleví, že jsou na mě hnusní, tak jim to odpustím. Jste pro mě inspirací, motivací to nevzdávat. Děkuji za všechno, co děláte a vy to nevzdávejte s námi. Jitka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem