SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

cizrna

Hesla od:

Cizrna (nebo také římský hrách či garbanzo) je luštěnina pocházející z oblasti Středního východu. U nás je nejznámější její béžová odrůda, ale existuje i tmavá nebo zelená a červená. Cizrna obsahuje téměř všechny vitamíny a minerální látky – hlavně vápník, hořčík, draslík a mangan. V porovnání s ostatními luštěninami má také hodně železa. Obsahuje vysoký obsah zdravých (nenasycených) tuků a vlákniny, čímž působí pozitivně v prevenci civilizačních chorob, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, obezita nebo vysoká hladina cholesterolu. Díky zastoupení bílkovin je cizrna důležitou položkou v jídelníčku vegetariánů a veganů, vhodná je také pro diabetiky – stejně jako ostatní luštěniny má nízký glykemický index a příznivě ovlivňuje hladinu krevního cukru. Pro svou dobrou stravitelnost je vhodná i pro těhotné ženy a děti (cca od 10.–12. měsíce věku).

Cizrna v kuchyni

V případě cizrny bychom měli zvlášť dbát na správnou kuchyňskou úpravu, abychom z ní odstranili nežádoucí látky jako puriny, lektiny či oligosacharidy (způsobující například nadýmání a nevolnost). Cizrnu nejprve dobře propláchneme, abychom ji zbavili viditelných nečistot. Namočíme ji na 10–15 hodin do vody, kterou můžete v průběhu několikrát vyměnit (podle některých zdrojů je možné cizrnu vařit bez předchozího namáčení, každopádně touto přípravou z ní odstraníme problematické látky, a tak je našemu tělu prospěšnější). Po uplynutí stanovené doby vodu vylijeme a cizrnu poté vaříme v čerstvé vodě do změknutí, tedy v obyčejném hrnci asi 2–3 hodiny a v tlakovém zhruba 45–50 minut. Pro ještě lepší stravitelnost můžeme během vaření přidat kousek mořské řasy (Kombu, Wakame) nebo koření a bylinky (kmín, fenykl, majoránka, saturejka, bazalka). Cizrnu solíme až po uvaření stejně jako ostatní luštěniny.

Nejznámějším pokrmem z cizrny je hummus – cizrnová pomazánka z uvařené rozmixované cizrny, do které se přidá sezamová pasta tahini, sůl, pepř, česnek, olivový olej a citronová šťáva. Dále je možné při pečení a vaření použít cizrnovou mouku, která je přirozeně bezlepková. Hodí se třeba na zahušťování nebo přípravu placek. Cizrnu jinak můžeme v kuchyni používat tak jako ostatní luštěniny – do zeleninových pokrmů, polévek nebo třeba výživných salátů.

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem