SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

C-reaktivní protein

Hesla od:

Aliasy: CRP

C-reaktivní protein patří mezi tzv. proteiny akutní fáze, které se podílejí na přirozené imunitní odpovědi organismu. Při poškození organismu se vyvíjí zánětlivá odpověď, při které je CRP ve zvýšené míře tvořen játry a vylučován do krve. Hladina CRP se proto přirozeně zvyšuje po úraze, poškození tkání anebo při infekcích.

Klinicky se stanovení hladiny CRP používá nejen pro stanovení přítomnosti akutní infekce, ale i rizika vzniku nemocí v pozdějším věku, protože chronický zánět je stále častěji spojován s rizikem vzniku chronických degenerativních onemocnění, jako jsou například srdečně cévní onemocnění, autoimunitní nemoci, demence nebo nádorová onemocnění.

Normální hladina CRP by měla být do 5 mg/l. Vyšší hodnoty v rozmezí 5 až 40 mg/l mohou být při zánětu nebo virové infekci. Množství CRP se většinou zvyšuje i s věkem. Při aktivním zánětu a bakteriální infekci jsou hodnoty v rozmezí 40 až 200 mg/l a při závažných bakteriálních infekcích anebo popáleninách mohou přesahovat 200 mg/l. Zvýšené hodnoty CRP jsou běžné i v posledním trimestru těhotenství, při užívání hormonální antikoncepce, u kuřáků anebo po nadměrné fyzické zátěži.

U lidí s dlouhodobě vysokou hladinou CRP je zvýšeno riziko srdečně cévních onemocnění, hypertenze, diabetudeprese.

Zdroj ilustrace http://www.nature.com/nrrheum/journal/v7/n5/fig_tab/nrrheum.2011.37_F1.html

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem