Co a proč čtu

27. 1. 2023 Články, Knihy 1 komentář

Čtení prospívá fyzickému i psychickému zdraví, a to již od dětství, kdy se dětem čtou nejrůznější pohádky a příběhy. Znalosti získané z knih nám celoživotně pomáhají rozvíjet se, včetně seniorských let, kdy čtení udržuje v kondici naši mysl. Čím dál více studií potvrzuje, že čtení vysloveně mění naše myšlení – samozřejmě pozitivně. Díky magnetické rezonanci už například víme, že při čtení dochází k propojování neuronových drah v mozku, které jsou díky tomu silnější a výkonnější.

Proč má smysl číst už batolatům

Čtení je nakažlivé. Děti, které vidí často své rodiče číst a kterým odmalička někdo čte, budou s vyšší pravděpodobností později číst i samy a lásku ke knihám převezmou. Čtení a poslouchání četby rozšiřuje dětem slovní zásobu, která je zásadní pro úspěch ve studiu i později v zaměstnání. Čtení prokazatelně podporuje komunikační schopnosti a posiluje myšlení. (Průzkum mezi zaměstnavateli prokázal, že jednou z nejžádanějších schopností dneška jsou tzv. soft skills, mezi nimiž je na předních místech schopnost efektivně komunikovat). Studenti, kteří více čtou, lépe rozumějí druhým.

Jak knihy udržují mozek v kondici

Studie potvrzují, že čtení zlepšuje kognitivní schopnosti. A právě ztráta těchto schopností je dnes spojována s neurodegenerativními nemocemi, které jsou ve stáří stále běžnější. Lidé, kteří se v průběhu života věnují aktivitám stimulujícím mozek, mohou oddálit tvorbu tau proteinových shluků, které jsou spojovány s rizikem rozvoje demence. Mozku samozřejmě prospívají i další stimulující činnosti, jako jsou například luštění křížovek, učení se cizímu jazyku nebo počítání příkladů.

Ve dne méně stresu, v noci více spánku

I půlhodinka čtení snižuje krevní tlak, srdeční tep a neklid, podobně jako to zvládne například lekce jógy. Proto je čtení skvělou možností zklidnění také pro studenty. Třicet minut denně je časově nenáročné a čtením vedle klidu zajistíme i trénink mozku a nové informace, tedy vše, co studentům může jen prospět.

Zklidnění během dne všem určitě prospěje a úplně nejlepší je, když si večerním čte- ním pomůžeme k lepšímu spánku. Protože zklidnění před ulehnutím je to nejdůležitější, co potřebujeme pro to, abychom dobře usnuli i kvalitně spali. Má to jednu podmínku: před spaním je vhodnější číst skutečné papírové knihy, protože obrazovky a displeje mohou spánek naopak narušovat.

Kniha jako pomůcka proti problémům

Každý z nás řeší spousty potíží každodenního života. Někdy se cítíme nepochopení, izolovaní či osamocení. Čtení nám může pomoci uniknout ze světa problémů, podporuje naši představivost, přináší hrdiny, s nimiž se můžeme identifikovat nebo se jimi inspirovat. Knihy tak mohou prospět i při řešení nepohody, úzkosti a mírných depresí. Odborně zaměřené publikace nás navíc mohou naučit účinné strategie, jak náročné situace lépe zvládat. I proto poskytuje Národní zdravotní služba Velké Británie pro- gram knih na předpis, kde zdravotníci pro určité stavy svých pacientů doporučují číst odborné motivační knihy (tzv. self-help books – knihy osobního rozvoje).

Co číst

Cokoli vás zaujme. Ale velmi doporučuji občas vyzkoušet i něco mimo oblíbené žánry a autory. Skvělé je zapojení do čtenářského klubu a sdílení zážitků z četby s ostatními čtenáři. Časy cestujících knihovnic, které po kanadských vesnicích rozvážely na koních knihy k zapůjčení, jsou už dávno za námi. Dnes si lze koupit knihu během jedné minuty a přístup do knihoven je také online.

Značně se rozšířily i možnosti, jak lze číst. Od původních pouze tištěných knih se dnes mnoho čtenářů přesunulo ke čtení na elektronických čtečkách, nebo dokonce k poslechu audioknih. Opět doporučuji vyzkoušet všechny možnosti, každá forma má své výhody. Sama obvykle čtu jednu knihu papírovou, jednu na čtečce a jednu poslouchám. Audioknížky jsou ideální pro cestování, můžete je poslouchat v autě i v prostředcích hromadné dopravy. Obrovsky přínosné jsou cizojazyčné audioknihy, kdy vedle požitku z knihy trénujete i cizí jazyk. Do čtečky si v naší rodině kupujeme hlavně odborné knížky. Čtečka umožňuje jejich podtrhávání a snadné vyhledávání, navíc si lze výpisky stáhnout. Papírová kniha je klasika a pro mě zážitek, který nic plně nenahradí. Je také nejprospěšnější pro zklidnění, zejména před spaním, abychom si odpočinuli od obrazovek a monitorů, kterých máme skoro všichni v průběhu dne nadbytek.

Co čtu já

Již od dětství jsem vášnivá čtenářka. Pamatuji si, že moje první velká kniha v 1. třídě nebyla kniha pohádek, ale dobrodružný román Julese Verna a po něm skutečné cestopisy mořeplavců, jako například kapitána Jamese Cooka. V posledních letech čtu samozřejmě ze všeho nejvíce odborné knihy, ale stále mezi nimi najdete i odborné publikace mimo téma výživy a zdraví.

Nejraději mám autory věnující se závažným společenským tématům a pak autory historických nebo současných, ovšem reálných příběhů. Miluju i povídky, které mohou inspirovat, podněcují myšlení a vnášejí jiné pohledy na životní témata. Přečetla jsem tisice knih a v mojí knize představuji pár nejoblíbenějších, které doporučuji k přečtení každému.

Kde se vzala moje láska ke knihám

Nejvíce mě ovlivnilo to, co jsem viděla doma, stále si pamatuji na čtenářský klub v babiččině kuchyni – četla tam ona, dědeček a já. Když se nevařilo a nepracovalo na zahradě, na poli nebo ve vinohradu, tak se četlo. Knihovnu rodičů jsem dočetla asi v deseti letech (ne vše jsem samozřejmě pochopila, ale i přesto jsem texty přímo zhltala) a pak jsem si začala půjčovat knihy v městské knihovně. I když jsem každý den po škole měla aspoň jeden kroužek (některé dny i dva), denně jsem četla a pro svých sedm knih si chodila skoro každý týden. Na vysoké se moje četba zásadně posunula ke skriptům a studiu. Knihy s tématy mimo svůj obor jsem zase více začala číst až s manželem. V Německu jsme k tištěným knížkám přibrali audioknihy a později si pořídili i čtečku. V rámci studia jazyků jsem začala číst i německy a anglicky. V průběhu života v Číně jsem se přidala ke čtenářskému klubu učitelů americké školy a expatriotů kolem nich. Poprvé jsem byla v kruhu lidí, kteří o tom, co četli, vážně přemýšleli a vedli dlouhé debaty. Od té doby mi čtenářský klub leží v hlavě a jeho rozběhnutí mám na svém To-Do listu na dobu „až dořeším zdravé jezení v Česku“.

Tolik citace z mojí knihy Osobní receptář pro zdraví a pohodu, kde najdete kapitoly nejen o výživě, ale i o zdraví a prevenci, o pohybu a práci, o rodině a pohodě. Zde na webu jsem se rozhodla pro inspiraci celý rok sdílet, co právě čtu. Představuji moje první knihy a audioknihy s krátkými popisky, o čem kniha je, proč ji doporučuji a v jaké podobě jsem ji přečetla. Koncem roku pak vydám své nejlepší knihy za rok 2023 a budu moc ráda, když v rámci komentářů přidáte své tipy nebo hodnocení, pokud přečtete některou z těchto knih. Díky za každé vaše doplnění!

Moje četba únor

The Diet Myth: The Real Science Behind What We Eat

Další a opět výborná kniha od britského profesora epidemiologie Tima Spectra. Tentokrát detailně rozebírá nesmyslná dietní tvrzení, nejvíce to hlavní o kaloriích. Vysvětluje zdánlivě logické tvrzení, že pro změnu hmotnosti je zásadní méně jíst a více spalovat. Tvrdí, že různá těla reagují na příjem potravy různě a hlavní jsou rozdíly ve střevech, respektive v mikrobech, které ve střevech žijí a pracují. Zdravá a především pestrá populace mikrobů je podle něj pro zdravou stravu důležitější než vyřazení tuků, škrobů nebo čehokoli, co nejnovější módní dieta označila za zloducha dne. Ne že by neměl své padouchy, těmi podle něj jsou cukr a trans mastné kyseliny. Sám doporučuje středomořskou stravu postavenou na zelenině, olivovém oleji, sýrech, ovoci a červeném víně. Maso je podle něj prospěšné jen omezeně. Kávu i čokoládu doporučuje. Kniha je tak vhodná pro zájemce o zdravé jídlo bez potřeby cokoliv ze základních potravin vylučovat.

Citace z knihy

„Plnotučný sýr (nikoli však máslo), navzdory obsahu nasycených tuků, zdaleka nepředstavuje riziko srdečních onemocnění, ale má trvale ochranný účinek na srdeční onemocnění a úmrtnost.

„Bylo zjištěno, že nepasterizovaný tvrdý sýr podávaný s antibiotiky urychluje dobu rekonvalescence a snižuje odolnost bakterií ve srovnání se sterilními průmyslovými sýry.

The Genius Life: Heal Your Mind, Strengthen Your Body, and Become Extraordinary

Max Lugavere, 2020 – Kindle

Moderní svět se od dob, kdy jsme byli lovci a sběrači, dramaticky změnil, což způsobilo rozsáhlou úzkost, stres a nemoci, kvůli nimž si naše mozky zoufají. Věda však dokazuje, že tělo a mozek lze uzdravit pomocí protokolů životního stylu, které nám pomohou znovu získat naše kognitivní právo.

V knize Geniální život Lugavere rozšiřuje plán Geniální potraviny, který se zaměřoval na výživu a její vliv na zdraví mozku, a rozšiřuje jej o kompletní protokol životního stylu. Nyní víme, že zdraví našeho mozku – včetně kognitivních funkcí a emoční pohody – závisí na zdraví našeho střevního, endokrinního, srdečního a nervového systému, protože mezi všemi systémy existuje neustálá zpětná vazba. Kniha Geniální život, která čerpá z celosvětového výzkumu cirkadiánní biologie, psychologie, prevence demence, optimalizace kognitivních funkcí a fyziologie cvičení, ukazuje, jak integrovat zdravá rozhodnutí do všech aspektů naší každodenní rutiny: stravování, cvičení, spánku, detoxikace a dalších, abychom vytvořili zdravý základ pro optimální kognitivní zdraví a výkonnost.

Die Betrogene, Die Suche, Ohne Schuld, Einsame nacht

Knihy na naprosto nevýživové téma. Série 4 krimipříběhů pro trénování německého jazyka i oddych od práce. Autorka Charlotte Link je nejúspěšnější současnou německou spisovatelkou. Její kriminální romány jsou mezinárodními bestsellery, které opakovaně obsazují žebříček bestsellerů Spiegelu na první pokus. Jen v Německu se už prodalo přes 33 milionů knih. Kdybych její knihy měla popsat v pár slovech, tak je to kombinace napětí a emocí. Doporučuji pro všechny, kdo rádi krimipříběhy a němčinu.

Moje četba leden

The Heard How Sweden Chose Its Own Path through the Worst Pandemic in 100 Years

Švédský hlavní epidemiolog Anders Tegnell je pro mě hlavním hrdinou celé pandemie. Zvládl jí zemi provést s podprůměrnými ztrátami a minimální nadúmrtností, a přitom v pohodě, bez lockdownů, bez zavírání škol, bez nařizování roušek a plošných testů. Jak to zvládl? Tvrdou prací, sledováním a analýzou dat a s podporou mnoha dalších kolegů.

Kniha Stádo je nejen o jedinečné švédské strategii covid-19, ale i o historii epidemiologie a je fantastická. Čte se jako napínavá kriminálka – minimálně tedy pro čtenáře, jako jsem já, kteří milují data, fakta, souvislosti a medicínu. Autor nabízí detailní popis postupu země, která zvládla udržet klid i v časech celosvětové hysterie. Autor knihy, novinář Johan Anderberg vypráví neuvěřitelný příběh malého národa, který v boji proti největší celosvětové pandemii za posledních sto let zvolil překvapivě odlišný přístup. Nejprve vláda nezavedla žádná omezení. Pak odmítla nařídit nošení roušek. Zatímco zbytek světa se díval s nedůvěrou, odsouzením, obdivem a dokonce závistí, Švédsko ustálo svůj postoj.

Život s Béďou aneb s Bechtěrevovou nemocí mě humor nepřešel

Linda Pacourková, Euromedia Group, 2022 – kniha

Znáte ankylozující spondylitidu neboli Bechtěrevovu nemoc? Linda se s ní seznámila ve dvaceti letech a nemoc jí převrátila život vzhůru nohama. V knize vysvětluje, jak nemoc zvládá, a předává mnoho dalších příběhů i rozhovorů s profesionály, kteří nemoc léčí.

Z jejího popisku: „Bolesti zad trápí možná i víc než 80 % populace. A záhadným způsobem to nikomu nevadí. Na bolavá záda si všichni vlastně zvykli. Mezi námi ale žije zhruba 1 % lidí, kteří své bolesti řešit musí. A čím dříve, tím lépe. Pokud tak neudělají, může jim zatuhnout páteř či klouby a už není cesty zpět. Naštěstí jsem vzala zdraví do vlastních rukou a dostala nemoc do remise. Mám pro vás svůj osobní příběh, příběhy ostatních bechtěreviků, a hlavně odborné informace od lékařů přes fyzioterapeuty a výživové poradce až po porodní asistentku. Vyzpovídala jsem je všechny.

S Lindou jsem už natočila i podcast, který najdete na Spotify i dalších běžných platformách.Bonusová iInfografika k němu je na pickey.

The Great Starvation Experiment, Ancel Keys and the Man Who Starved for Science

Todd Tucker, University of Minnesota Press, 2006 Paperback

Kniha vysvětluje fascinující studii z období druhé světové války, kdy dobrovolníci – zdraví mladí muži, kteří odmítali bojovat, podstoupili drastickou nízkokalorickou dietu. Cílem studie byla dokumentace hladovění a souvisejících potíží a řešení, aby poznatky mohly pomoci zachraňovat oběti hladomoru v Asii a Evropě po válce.

Autor knihy přibližuje Dr. Ancela Keyse, autora studie, její účastníky, a hlavně nabízí detailní a děsivý popis fyziologických a psychologických účinků přísné nízkokalorické diety na jedince. Studie z etických důvodů nemůže být zopakovaná, a tak dodnes zůstává citovaným zdrojem informací, které lze využít při poruchách příjmu potravy, výživě a stravovacích potřebách.

Hungry people mindlessly follow orders. You feed them enought and right away they demand self-goverment.“

„Hladoví lidé bezmyšlenkovitě plní rozkazy. Když je dostatečně nakrmíte, hned se dožadují samosprávy.

Achtsam morden

Karsten Dusse, Heyne Verlag, 2019 – audioknihy

Kriminálka, lekce mindfulness, výsměch moderní společnosti – a to vše s humorem (včetně černého), ironií a ezoterikou. Autorem je německý advokát, který během několika let napsal 4 díly této série – a všechny se okamžitě staly bestsellery. Na jejich motivy právě Netflix připravuje seriál, který by měl být letos k vidění.

Hlavním hrdinou knih je právník, který se podle principů svého mindfulness coach promění ve vraha s pozorností, a tak rychle a efektivně řeší své problémy. Popisované situace odráží dnes běžný život.  Témata jsou podána slušně, ale zcela bez politické korektnosti, a to od elektroaut a koleběžek přes sekty až po gender. Úžasné oddechové čtení nebo poslech – sami jsme po audioknihách dokoupili i verze pro Kindle, protože ta němčina je dokonalá. Pro mě jde snad o nejzábavnější knihu, jakou jsem kdy četla.

Spoon-Fed: Why Almost Everything Weve Been Told About Food is Wrong

Tim Spector, Vintage Digital, 2020 – Kindle

Káva může zachránit váš život, počítat kalorie je nesmysl, umělá sladidla poškozují mikrobiom, obiloviny jsou prospěšné, když nebudou mít podobu mouky, a jedení vysoce průmyslově zpracovaných produktů vede k přejídání. To je jen pár citací z knihy Tima Spectora, britského profesora epidemiologie, který mimo jiného sleduje vliv výživy, naší genetiky a mikrobiomu na zdraví a detailně vysvětluje, co vše už o výživě víme, jak jsme se v mnohém mýlili a jak máme jíst. Ve 20 kapitolách bourá roky předávaná tvrzení o jednoznačné škodlivosti soli nebo prospěšnosti ryb, o suplementech, stravě pro těhotné, alkoholu, kávě i vodě.

Mnohá z probíraných tvrzení také roky vysvětluji a uvádím na pravou míru, ale v knize je máte mnohem detailněji vysvětleny, navíc v souvislosti s genetikou a mikrobiomem, s podložením v nejkvalitnějších studiích. Kniha Spoon-Fed nás nutí zpochybnit každý dietní plán, vládní doporučení, zázračný lék nebo etiketu na potravinách, s nimiž se setkáváme. Co autor doporučuje? Skutečné minimálně zpracované jídlo, dostatek rostlinné stravy s prospěšnými flavanoidy a vlákninou, fermentované potraviny, a také jíst pestře a v pohodě. 

The Year the World Went Mad: A Scientific Memoir 

Mark Woolhouse, 2022 – audiokniha

Profesor Mark Woolhouse je profesorem epidemiologie infekčních nemocí, byl členem poradní skupiny skotské vlády pro covid-19 a podvýboru vědecké poradní skupiny pro mimořádné události vlády Velké Británie. Už v lednu 2020 předpověděl, že celý svět čeká těžká cesta, a varoval hlavního lékaře Skotska, aby Spojené království urychleně zahájilo přípravy. V knize odhaluje nerespektování rad, frustraci z jednání s politiky a chybné kroky, které vedly k úmrtí zranitelných lidí, poškození živobytí a narušení vzdělávání. Vysvětluje nesmyslnost dlouze trvajících lockdownů. Varuje, že až přijde další pandemie, nesmíme panikařit, a tak krizi ještě zhoršovat. Předkládá přesvědčivé argumenty, že lockdowny, který omezovaly naše životy více než rok, byly chybou. Vysvětluje, jak restrikce působily větší škody, pokud jde o ekonomické, sociální a širší zdravotní dopady, než samotný covid-19. Určitá forma omezení byla i podle něj pravděpodobně nevyhnutelná, ale protáhla se na příliš dlouhou dobu. Namísto „líného“ řešení v podobě plošných lockdownů se podle něj mělo zaměřit na ochranu nejzranitelnějších osob a těch, kteří s nimi pravidelně přicházejí do styku. Kniha komplexně předkládá argumenty proti restrikcím spolu s jasným vysvětlením základních epidemiologických pojmů a čerstvými poznatky z první linie vědeckého poradenství během pandemie.

Poznámky z knihy: 

  • Od února 2020 víme, že covid-19 je nemoc vysokého věku. Kdyby se jasně přiznalo, že covid ohrožuje jen určitou podskupinu populace, nebyla by plošná opatření obhajitelná a udržitelná.
  • Ojedinělá úmrtí mladých zdravých získávala zcela nepřiměřenou pozornost médií, byla zneužívána pro podporu plošných omezení všech.
  • Lockdowny nejsou řešením podobných problémů, jen je oddalují a jejich nařizování bez jasného plánu, kdy skončí a co bude po nich, je chybou.
  • Restrikce lze dodržovat, jen když jsou opodstatněné a pochopitelné.
  • Nejbezpečněji bylo venku, nikdy nebyl žádný důvod zavírat nás doma.
  • Děti covid skoro neohrožoval. Pro zavření škol nikdy nebyly žádné důvody, nikde na světě nebyl nárůst infekcí po otevření škol.
  • Největším rizikem pro přenos byly nemocnice a domovy seniorů.
  • Nejvíce mohla omezit úmrtnost a zatížení zdravotního systému cílená ochrana nejzranitelnějších a pečovatelů o ně.
  • Pro neschopnost nebo nezájem cílené ochrany vlády trvaly na udržování plošných omezení. K jejich vysvětlení cíleně strašily rizikovostí covidu – média na zakázku toto strašení předávala, z predikcí si zpravidla vybrala ty nejhorší.

Proč Profesor Woolhouse kritizuje lockdowny? Jejich význam byl podle něj přeceněný, jejich rizika nebyla brána v potaz a nechránily zranitelné. Předpokládá, že při zpětném vyhodnocení řešení pandemie budou odsouzeny jako obrovské pochybení. Kniha detailně vysvětluje pojmy související s pandemií, důvody a pozadí rozhodnutí, vyhodnocuje jednotlivé kroky a doporučuje postup stavět na datech. Z příkladů nejvíce oceňuje švédský postup, z konkrétních opatření nejvíce doporučuje cílenou ochranu rizikové skupiny. 

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Zdravé zprávy emailem

Jeden komentář: “Co a proč čtu”

  1. Ivana napsal:

    Díky za tipy na knihy . Taky čtu denně a všechny žánry všeho druhu, rozečtených mám minimálně 10 knih…aby to bylo pestré

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *