Proč bio?

4. 9. 2012 Články štítky: , 3 komentáře

Září je měsícem biopotravin. Zatímco tisíce nadšenců budou objíždět biofarmy, mnoho dalších lidí bude o biopotravinách filozofovat. Někteří budou dokonce kritizovat ty, kdo biopotraviny konzumují. Sama jsem si otázku konzumace biopotravin již dávno vyřešila a zde je vysvětlení mého rozhodnutí.

Při pěstování, chovu a přípravě biopotravin je zakázáno použití naprosté většiny chemických látek, které jsou běžně používány v konvenčním zemědělství a potravinářském průmyslu. Zmíněnými látkami se živit nechci, a proto, pokud je to jen trochu možné, upřednostňuji potraviny v biokvalitě. Zdravá výživa je základem zdravého organismu – jak u lidí, tak u ostatních živočichů. Není přeci možné, aby zdravá kravička vyrostla na směsích připravených z geneticky modifikované pšenice a sóji nebo aby se vypěstovala zdraví prospěšná pšenice, mrkev nebo ořechy v půdě, která je chudá na živiny a ošetřována chemikáliemi. Považuji za naprosto logické, že zdravá půda je základem pro zdravé rostliny, kterými se stravují zdravá zvířata a zdraví lidé. Nekvalitní výživa, na kterémkoliv stupni ohrožuje zdraví v řetězci nad ním.

Argumenty proti a jak na ně

Biopotraviny jsou většinou menší než potraviny z konvenčního zemědělství, podle některých argumentů také nejsou tak hezké. Někteří biovýrobci podle tvrzení odpůrců biopotravin podvádějí. Postřiky a aditiva, kterých využívá konvenční zemědělství a průmysl, jsou údajně testovány a vyhodnoceny jako bezpečné, podle některých lidí neexistuje důkaz o tom, že jsou biopotraviny jakýmkoli způsobem zdravější.

Velikost nebo vzhlednost biopotravin nechám individuálnímu posouzení, stejně tak možný podvod, k jakému bohužel dochází ve všech oblastech našeho života, a proberu raději zásadní argumenty proti biostravě.

Jsou aditiva a agrochemikálie bezpečné?

Je pravdou, že chemikálie, které běžný průmysl používá, jsou jednotlivě testovány a používají se ve zjištěných bezpečných dávkách (tedy měly by, ale ani to vždy neplatí). Problém je v definici bezpečnosti. Každá látka se totiž testuje jednotlivě, téměř vždy po velmi krátkou dobu a bez uvážení její reakce s dalšími chemikáliemi. V každodenním životě však konzumenti běžných potravin pravidelně přijímají kombinace tisíců chemikálií z konvenčních potravin, kosmetiky, čisticích prostředků a životního prostředí, a to po celý život, nikoli jen v průběhu několikatýdenního testování. K přenosu zmíněných látek dochází i přes placentu, tedy z maminky na dítě ještě před jeho narozením. Studie, které by sledovaly vliv dlouhodobého příjmu chemického koktejlu, který se do nás dostává společně s konzumací konvenčních potravin, neexistují.

Je bio zdravější?

Studie na příklad prokázaly, že:

 • bioovoce obsahuje více fytochemikálií (rostlinných ochranných látek), ke kterým patří na příklad antioxidační polyfenoly. Polyfenoly mohou chránit před vznikem rakoviny a srdečně cévních onemocnění a mohou podporovat správnou činnost mozkových buněk.
 • Biomléko krav, které se pasou, obsahuje více prospěšných tuků včetně kyseliny linolové, která podporuje spalování tuku za současného zachování svalové hmoty.
 • Bioovoce a zelenina obsahují méně pesticidů, které řadíme mezi endokrinní disruptory, jež narušují fyziologické funkce našich vlastních hormonů.
 • Konzumenti biopotravin mají až o 43% vyšší koncentraci spermií, jsou tedy plodnější.
 • Děti, které konzumují biopotraviny, mají šestkrát méně vysoce toxických organofosfátů.
 • Biovajíčka mají třikrát vyšší obsah omega 3 mastných kyselin, o 40% více vitamínu A a dvakrát více vitamínu E než vajíčka slepic z konvenčního chovu.
 • Hlavním zdrojem pesticidů zjištěných u kojenců a dětí jsou konvenční potraviny.
 • Biopotraviny obsahují ve srovnání s produkty konvenčního zemědělství podstatně méně zbytkových pesticidů.
 • Biopotraviny obsahují větší množství kyseliny salicylové, která ochraňuje cévy, snižuje riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice až o třetinu a snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby až o 10%. Ochraňuje před vznikem nádorových onemocnění a v přirozené formě je bez nežádoucích účinků, jež jsou spojeny s jejím užíváním v podobě tablet (jako například v Acylpyrinu).

Jde o mnohem více než naše zdraví

Zdravotní prospěšnost, která je často uváděna jako hlavní důvod pro ekologicky šetrné pěstování potravin, lze dokonce pokládat vzhledem k převládající praxi dlouhodobě neudržitelného zemědělství za irelevantní. Konvenční zemědělství je plně závislé na enormních dodávkách fosilních paliv, jejichž zásoby se ztenčují, a na těžbě hnojiv, jako je na příklad draslík, jehož zásoby také nezadržitelně mizí. Konvenční zemědělství vede k naprosté degradaci orné půdy a často k její nevratné ztrátě. Ke ztrátě toho nejdůležitějšího pro naši výživu.

Konvenční zemědělství způsobuje obrovské znečištění vodních zdrojů, nejčastěji vyplavováním dusíkatých hnojiv do spodních i povrchových vod. Způsobuje drastické úbytky biologické diverzity jak planých/divokých zvířat a rostlin, tak i jejich kulturních variet. Konvenční zemědělství připravuje lidi o jejich tradiční způsoby obživy, ničí jejich komunity a vyhání je z jejich půdy ve prospěch zisků agrobyznysu.

Právě tento holistický pohled je daleko důležitější než přísné hledání důkazů o zdravotní (ne)prospěšnosti biopotravin oproti potravinám konvenčním a o příliš malých výnosech ekologických zemědělců, popř. o nemožnosti uživit planetu (což mimochodem platí právě pro konvenční způsob zemědělství).

Genetická modifikace v ČR?

Faktem je, že na území Evropské unie musí být geneticky modifikované potraviny náležitě označovány. Spotřebitelé jsou ale tiše obcházeni v případě krmiv. Podle Evropského sdružení výrobců krmiv je totiž až 85 % krmných směsí v EU označeno jako GM materiál. Přitom už existují studie, které prokazují, že dochází k přechodu geneticky modifikovaných organismů z potravy do krve, a to i přes pupečník do krve plodu.

Nezájem o GMO na talíři je proto dalším důvodem k nákupu biopotravin, které je přísně odmítají, a to ve všech podobách. Zdravotní a mnohá další závažná rizika spojená s geneticky modifikovanými potravinami detailně vysvětluji v předcházejícím souhrnném článku.

Je lepší jíst lokální, nebo organické potraviny?

Nejlepší variantou je kombinace obojího, tj. organické potraviny vypěstované v místě bydliště, úplně nejlépe na vlastní zahradě. Většina z nás však nemá ideální podmínky pro pěstování vlastních plodin, a proto doporučuji kombinovat ty nejlepší možnosti, které máme. Úspory peněz lze dosáhnou nákupem na lokálních tržištích a přímo na farmách, pro úsporu času doporučuji objednávat si bedýnky organického či lokálního ovoce a zeleniny.

Zdravá dovolená

Těm, kteří stále ještě nevěří celkové prospěšnosti biopotravin a zemědělství, moc doporučuji strávit dovolenou na biofarmě. Podívejte se, jak bio zemědělec hospodaří, popovídejte si s ním o jeho práci, přesvědčte se, jak se žije jeho zvířatům, sledujte, jestli v noci rozhazuje chemikálie, jak se někteří kritici domnívají. Sami jsme s dětmi několik let jezdili na dovolené téměř výhradně na biofarmy a vždy jsme byli nadšení nejen z lidí, které jsme na nich potkali, ale i ze skvělého prostředí a jídla.

Doporučení

 1. V rámci možností vybírejte lokální a organické potraviny.
 2. Také při nákupu organických potravin upřednostňujte přirozené potraviny před polotovary.
 3. Pokud chcete ušetřit peníze a čas, nakupujte na farmářských trzích nebo přímo na farmách. Můžete se také zapojit do systému biobedýnek čerstvé zeleniny a ovoce.
 4. Je-li to možné, pěstujte vlastní potraviny (začít můžete s klíčky řeřichy a bylinkami, které mohou růst v každé kuchyni).

Které biopotraviny jsou nejdůležitější?

Putováním potravním řetězcem se postupně zvyšuje koncentrace znečistění, je proto důležité (zejména u potravin živočišného původu) upřednostňovat méně zatížené biopotraviny. V biokvalitě doporučuji zejména maso, vejce, mléko a mléčné výrobky. Z rostlinné produkce je v biokvalitě vhodné vybírat zejména ty druhy, které jsou z konvenčního pěstování nejvíce chemicky znečistěné. Do této skupiny většinou patří jablka, papriky, celer, okurky, hrozny, brambory, špenát a jahody.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Zdravé zprávy emailem

3 komentáře: “Proč bio?”

 1. Studie byla teprve dnes publikována, má svá významná omezení a hlavně ji běžná média podávají dost zkresleně. Odkaz na originální studii i s mým komentářem připravím pro publikaci na stránkách během několika dnů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *