SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Nadváha a obezita

Nejčastější příčinou nadváhy a obezity je příjem nezdravých, nepřirozeně koncentrovaných a uměle dochucovaných jídel. Obezita může být zapříčiněna také nedostatkem pohybu, nezdravým dietováním, nedostatkem spánku, zdravou výživou, která však není vhodná pro váš konstituční typ, užíváním určitých léků, nadměrným stresem, závislostí na průmyslově upravovaných potravinách, genetickou predispozicí nebo libovolnou kombinací uvedených faktorů.

Pro detailnější info

Pro dosažení štíhlosti nikdo nepotřebuje neustále počítat kalorie, běhat maratony nebo žít na nepřirozených dietních kůrách. Mnohem rozumnější než honit se za štíhlostí je pracovat na svém zdraví pomocí stravy a životního stylu. Dlouhodobé zdravé stravování totiž znamená zdravé tělo i hmotnost. Nepřirozené dietování vede naopak pouze ke střídání restriktivních kůr s přejídáním.

Tím nejdůležitějším pravidlem zdravé výživy pro každého je založit jídelníček na příjmu přirozených potravin a čerstvých jídel z nich připravovaných. Nejlepší potraviny jsou přirozené, lokální a organické. To nejdůležitější, co je třeba z jídelníčku vyloučit nebo alespoň maximálně omezit, jsou nezdravé, nepřirozeně koncentrované a uměle dochucované průmyslově upravované potraviny. V případě, že konzumace „zdravých potravin“ nevede ke zdravé hmotnosti, doporučuji stanovení konstitučního typu pomocí Ayurvédy anebo tradiční čínské medicíny a úpravu stravy na základě doporučení, která jsou vhodná pro váš typ. Je totiž možné, že někteří z neúspěšně redukujících konzumují zdravé potraviny, jež však nejsou zrovna těmi nejprospěšnějšími pro jejich organismus, jako např. příjem velkého množství syrových salátů u tzv. slabší, studené anebo vlhké konstituce.

 Moje doporučení

  • Zázraky se dějí v pohádkách, ale není vhodné s nimi počítat při redukci. Populární diety jsou často výživově neadekvátní, fungují jen po omezenou dobu a nikomu je nedoporučuji.
  • Kvůli štíhlosti nikdo nepotřebuje neustále počítat kalorie, běhat maratony, jíst pouze saláty nebo vynechávat jídla.
  • Tím nejdůležitějším, co je třeba z jídelníčku vyloučit nebo alespoň maximálně omezit, jsou nezdravé, nepřirozeně koncentrované a uměle dochucované průmyslově upravované potraviny.
  • Upřednostňujte přirozené potraviny a z nich připravovaná jídla.
  • K nejlepším nápojům patří voda, voda ochucená citronem a případně i lžičkou medu, který podle Ayurvédy v přiměřených množstvích aktivuje metabolismus, a čaje.
  • Při redukci je většinou vhodné omezit příjem studených nápojů a jídel.
  • Při přípravě jídel nešetřete na koření a bylinkách, jež také aktivují metabolismus.
  • Alespoň zpočátku, následně i při každém uklouznutí si zapisujte jídelníček, pohybovou aktivitu a dosažené úspěchy.
  • Zdravá výživa potřebuje být podpořena dostatkem pohybu, spánku a pobytu na vzduchu a slunci.

Důležité upozornění: uvedená doporučení jsem připravila na základě mnohaletých zkušeností a odborného studia. Jsou určeny pro vyzkoušení terapie neakutních či méně závažných potíží. Jejich aplikace může napomoci v terapii daných potíží, zmírnit průběh onemocnění anebo alespoň omezit doprovodné projevy nemoci. Závažnější problémy vždy doporučuji konzultovat s lékařem.

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem