SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Diabetes

Onemocnění diabetem druhého typu je možné předcházet. V případě, že už onemocnění propuklo, je možné jej zvrátit.

Pro detailnější info

U diabetu druhého typu tvoří buňky slinivky břišní nedostatečné množství hormonu inzulinu nebo je vůči němi ztrácí citlivost. Stav se označuje jako inzulinová rezistence. Glukóza se hromadí v krvi, ale pouhé její snižování antidiabetiky nic nevyléčí.

Diabetes je poruchou signalizace leptinu a inzulinu, skutečná terapie znamená obnovení jejich správného vnímání v organismu. Leptin je hormon, který produkují tukové buňky. Základní funkcí leptinu je regulace chuti k jídlu a tělesné hmotnosti. Leptin signalizuje mozku, kdy je potřeba jíst a kdy máme přestat jíst. Leptin se také podílí na rozhodování o tom, v jaké podobě se přijatá energie ukládá, a ovlivňuje fungování inzulinu. Jediným známým způsobem regulace leptinu a inzulinu je příjem správné stravy a pohyb.

Moje doporučení

  • V jídelníčku v co nejvyšší možné míře omezte všechny jednoduché cukry, a to včetně výrobků z bílé mouky. Nadměrný příjem jednoduchých cukrů je pro většinu lidí zcela běžný. Glukóza i fruktóza, každá pomocí jiného mechanismu, přispívají k rozvoji diabetu.
  • Bílkoviny přijímejte převážně v rostlinné podobě; terapeuticky jsou při diabetu velmi prospěšné zejména luštěniny a ořechy.
  • Omezte příjem vysoce průmyslově zpracovaných potravin, které zpravidla obsahují vysoké množství cukrů a prozánětlivých omega 6 tuků.
  • Začleňte sport do svého rozvrhu. Pravidelný pohyb je nezbytný pro prevenci i terapii už rozvinutého diabetu, snižuje totiž rezistenci inzulinu i leptinu.
  • Dodržujte pravidelný a dostatečně dlouhý spánek. Nedostatek spánku a nekvalitní spánek vedou k narušení uvolňování inzulinu, tím také zvyšují riziko vzniku diabetu i metabolického syndromu.
  • Pro zajištění dostatku vitamínu D, který také přispívá k terapii diabetu, pravidelně pobývejte na slunci.
  • Z mikroživin doporučuji potraviny s vyšším obsahem vitamínů skupiny B, chromu, hořčíku a zinku.
  • Z koření prospívá skořice.

Pro detailnější info

Onemocnění diabetem prvního typu tvoří přibližně pouhých pět procent případů diabetu, ale jeho počty se také zvyšují. Jedná se o doposud neléčitelné autoimunitní onemocnění. Terapie je založená na zevním podávání hormonu inzulinu. Jednou z teorií příčiny vzniku diabetu prvního typu je brzké zavádění kravského mléka do stravy kojence.

Moje doporučení

  • I při diabetu prvního typu může zdravá výživa a pohyb jenom prospět.
  • Na základě omezených znalostí o příčinách vzniku mohu jako nejlepší prevenci doporučit řádné a dlouhodobé kojení dětí, podávání kravského mléka považuji za přípustné až od dosažení jednoho roku věku dítěte, a to zejména u dětí, jejichž rodiče jsou alergici.

Důležité upozornění: uvedená doporučení jsem připravila na základě mnohaletých zkušeností a odborného studia. Jsou určeny pro vyzkoušení terapie neakutních či méně závažných potíží. Jejich aplikace může napomoci v terapii daných potíží, zmírnit průběh onemocnění anebo alespoň omezit doprovodné projevy nemoci. Závažnější problémy vždy doporučuji konzultovat s lékařem.

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem