SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Alergie

Alergické reakce na podněty ze zevního prostředí jsou většinou způsobeny (nebo alespoň podporovány) potravinovou alergií, která nemusí být rozpoznána po celé roky. Potravinovou alergii je obtížné diagnostikovat, protože nejběžnější potravinové alergeny konzumujeme většinou i několikrát denně.

Pro detailnější info

Většina z tak zvaných environmentálních alergií vychází ve skutečnosti z potravinových alergií, které obvykle zůstávají po léta nerozpoznány. Je snadné najít souvislost mezi svěděním kůže po pohlazení kočky anebo slzením očí při procházce na rozkvetlé louce, ale je těžké vypozorovat vztah mezi náladovostí, bolestmi hlavy nebo problémy dítěte s učením a alergií na příklad na pšenici, která je konzumována několikrát denně.

Nerozpoznané a dietou neléčené potravní alergie při tom po určité době, po kterou je problematická potravina opakovaně konzumována, mohou vést k podráždění střeva, zvýšení propustnosti střevní stěny, zhoršení vstřebávání živin a mikrobiální nerovnováze. Popsaný stav je základem pro vznik lokální i systémové kvasinkové infekce. V okamžiku, kdy se nedostatečně natrávené zbytky stravy dostanou do krevního řečiště, může organismus reagovat uvolněním protilátek. Výsledkem je chronický systémový zánět, který může předcházet vývoji autoimunitního onemocnění. Proto by mělo být řešení každého z autoimunitních onemocnění automaticky zahájeno ověřením (ne)přítomnosti potravinové alergie a následnou normalizací střevního prostředí.

V současné době bohužel obvyklé symptomatické řešení alergií je pouhým potlačováním projevů alergií, rizikový stav ale pořád zůstává. Skutečná terapie alergií vyžaduje více než pojídání léků. Kauzální terapie dává šanci na vyléčení a posílení imunitního systému, který je (v případě neustálého kontaktu s alergenem) v chronickém přetížení. U přetěžovaného imunitního systému je jen otázkou času, které zdravotní komplikace se následkem dlouhodobého přetěžování projeví.

Jedinou skutečnou terapií a tím nejlepším průkazem diagnózy potravinové alergie zároveň je přísná eliminační dieta, při které by mělo dojít k výraznému zlepšení stavu již po několika týdnech. Většina alergiků potřebuje dodržovat eliminační dietu dlouhodobě, i když v některých případech je možné stav udržet pod kontrolou pomocí tzv. rotační diety. Včas rozpoznané a dietou léčené alergie u malých dětí mohou vést k vyléčení.

Moje doporučení

  • V případě, že se potýkáte s chronickou nepohodou, nemocí a autoimunitním onemocněním, vyzkoušejte na několik týdnů přísné vyloučení základních potravinových alergenů z jídelníčku.
  • Jídelníček i aktuální zdravotní stav v průběhu eliminační diety detailně zapisujte, tak, aby bylo možné vysledovat souvislosti.
  • Odstraňte ze spíže a lednice všechny nevhodné potraviny a čtěte složení všech nových potravin, které budete nakupovat.
  • Pokud je to možné, zapojte do diety také partnera, rodinu či přátele, a to zejména tehdy, je-li na eliminační dietě dítě. Nemusíte mít strach, několikatýdenní vynechání kravského mléka či pšenice může každému jen prospět, berte eliminační dietu jako očistnou anebo redukční kůru.

Důležité upozornění: uvedená doporučení jsem připravila na základě mnohaletých zkušeností a odborného studia. Jsou určeny pro vyzkoušení terapie neakutních či méně závažných potíží. Jejich aplikace může napomoci v terapii daných potíží, zmírnit průběh onemocnění anebo alespoň omezit doprovodné projevy nemoci. Závažnější problémy vždy doporučuji konzultovat s lékařem.

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem