SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

zdravý stůl

Hesla od:

Zdravý stůl je ten, který umožňuje práci také vestoje. Na trhu jsou dostupné nejrůznější vysoké stoly, které je však třeba kombinovat s běžným stolem, protože nonstop práce vestoje také není ideální. Nejlepším řešením jsou proto tzv. výškově nastavitelné stoly pro práci vestoje i vsedě.

Jak omezit nadměrné sezení

  • Přeorganizujte kanceláře tak, že budete nuceni v průběhu běžné práce chodit, například uložte telefon anebo často používané knihy a šanony na vedlejší stůl nebo do jiné místnosti.
  • Nahraďte vysedávací schůzky a porady mítinky vestoje nebo schůzkami za chůze, úplně nejlépe venku. Výhodu schůzek venku skvěle vyjadřuje anglické „getting out of the box (office) makes it easier to think outside of the box“ (dostat se z boxu – kanceláře usnadňuje myslet mimo box – jinak). Měnící se prostředí na procházce přináší kromě potřebného pohybu i novou perspektivu a inspiraci.

Jak sezení ovlivňuje zdraví

Studie z USA, Kanady, AustrálieAsie našly spojitost mezi delší dobou sezení a rizikem předčasného úmrtí, a to i po vyloučení vlivu tradičních faktorů, mezi které patří kouření, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, větší obvod pasu a nesprávná výživa. Nadměrné sezení škodí i těm, kteří pravidelně cvičí. Je spojováno s nadváhou, osteoporózou i srdečně cévními nemocemi.

Dlouhodobé sezení omezuje svalovou činnost, která je nezbytná pro podporu pohybu lymfy. Lymfatický systém, na rozdíl od oběhového systému, nemá pumpu a je nejvíce závislý na svalových stazích nohou. Při sezení se svalstvo nohou téměř nezapojuje a činnost lymfatického systému je omezena, tím se zpomaluje i odstraňování škodlivých látek z těla. Změna polohy je potřebná vícekrát za během dne. Je důležitější, jak často si stoupneme, než jak dlouho stojíme.

V největším ohrožení  jsme my, kteří z profesních důvodů sedíme po dobu několika hodin denně u počítače. Rizikové povolání mají například i řidiči a v ohrožení jsou samozřejmě všichni, kteří vysedávají několik hodin denně u televize nebo jen tak na pohovce.

 

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem