SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

warfarinová dieta

Hesla od:

Přirozeným antagonistou Warfarinu je vitamín K. Proto je uživatelům Warfarinu doporučována dieta, jež omezuje potraviny s vyšším obsahem vitamínu K.

Mnoho z nejlepších zdrojů vitamínu K však patří k superzdravým potravinám a byla by škoda je z jídelníčku zcela vyloučit. Proto je strava s vyrovnaným množstvím vitamínu K výhodnější než dieta s jeho nízkým obsahem. Prakticky to znamená, že v jídelníčku mohou být pravidelně i potraviny s vyšším obsahem vitamínu K, ale jejich příjem (a celkový příjem vitamínu K) by měl být každý den přibližně stejný. Lékař může individuálně nastavit množství užívaného Warfarinu na základě jeho potřeby a bude pravidelně monitorovat správnost předepsané dávky. Tou nejdůležitější zásadou při užívání Warfarinu je proto denně přijímat v potravinách přibližně stejné množství vitamínu K a vyhnout se jakýmkoliv závažným změnám diety před konzultací s lékařem.

Doporučené zdroje dalších informací:

Foods High in Vitamin K (Whole Food Catalog)

Abecední seznam potravin s udáním průměrného množství vitamínu K v nich v anglickém jazyce. Stránka nabízí seznamy potravin s obsahem vitamínu K v jednotlivých skupinách jako zelenina, luštěniny, brambory, ořechy, vejce, mléko a podobně. Pozor, u tohoto seznamu jsou čaje uváděné jako obrovské zdroje vitamínu K, používají se však v několikagramových množstvích, a proto není skutečné množství vitamínu K přijímaného v šálku čaje až tak hrozivé.

Vitamin K-Gehalt ausgewählter Lebensmittel (Dr. rer. nat. Alfred Goldinger)

Abecední seznam potravin s vysokým, středním a nízkým obsahem vitamínu K včetně přesných množství v německém jazyce.

Warfarin (Vitamins)

Detailní seznam interakcí Warfarinu v anglickém jazyce.

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem