Tradiční čínská medicína
Aliasy: TČM
Tradiční čínská medicína (TČM) je kompletní medicínský systém vycházející z tradičního čínského léčitelství. Společně s Ayurvédou patří celosvětově k nejrozšířenějším lékařským způsobům, ale na západě je přesto zařazována do kategorie komplementární medicíny.
Základem tradiční čínské medicíny je celostní přístup k člověku, teorie energie čchi (Qi), jejích složek jin a jang a teorie pěti prvků. Celostní způsob medicíny znamená diagnostiku a terapii na základě komplexního chápání stavu celého organismu namísto jeho oddělených částí či orgánů, jak je tomu běžné v moderní medicíně. Základem nemocí je podle TČM narušení toku energie v organismu, její nedostatek anebo nadbytek v některých orgánech. Ve zdravém organismu energie proudí akupunkturnímu drahami a podle TČM vede k jejímu narušení nejčastěji nesprávná výživa, špatná životospráva nebo vlivy zevního prostředí, na příklad podnebí.
Terapie je kauzální, řeší tedy příčiny nemocí. Díky přednostnímu použití přirozených metod a šetrných terapií je riziko nežádoucích účinků většinou mnohem nižší než v moderní medicíně.
Mezi základní terapeutické postupy patří fytoterapie (bylinná léčba), dietoterapie, akupunktura a čínské masáže. Lékaři používající TČM také běžně doporučují speciální cvičení, jako na příklad čchi kung (qigong) a tchaťi (taiji).