SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

paleo

Hesla od:

Paleo dieta (paleolitická dieta, dieta doby kamenné) je způsob stravování založený na předpokládané stravě člověka v období paleolitu – tzv. období lovců a sběračů, kdy ještě nebylo známé zemědělství. Paleo dieta vychází z tvrzení, že lidské trávení není evolučně přizpůsobeno produktům zemědělství, jako jsou obiloviny (pšenice, žito atd.) a mléčné výrobky.

Paleo stravování tak zahrnuje především konzumaci masa, ryb, vajec, tuků (avokádo, kokosový a olivový olej, máslo, sádlo apod.), zeleniny, ovoce, hub a ořechů. Z jídelníčku jsou vyřazeny obiloviny, pečivo, luštěniny, mléčné výrobky a jakékoliv průmyslově zpracované potraviny.

Tento stravovací směr má podle řady jeho zastánců jednoznačně pozitivní vliv na naše zdraví, obsahuje vyvážený poměr nasycených a nenasycených mastných kyselin, optimální poměr bílkovin, sacharidů a tuků a zajišťuje zvýšenou dávku vitamínů a dalších cenných látek.

Někteří odborníci ale benefity paleo stravy opřené o způsob života a zvyklosti našich dávných předchůdců považují za neprůkazné – třeba i proto, že lidé tehdy sice netrpěli řadou nám známých chronických onemocnění, ale to neznamená, že tomu tak bylo díky jejich stravě a že paleo je tudíž výrazně přínosnější než například středomořská dieta. Každopádně způsob stravovaní založený na čerstvých, průmyslově nezpracovaných potravinách s vyloučením obilovin je rozhodně jednou z alternativ, které lze doporučit.

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem