Hesla od:

Leptin

imagesLeptin je hormon, který reguluje příjem a výdej energie (včetně chuti k jídlu) a metabolismus. Je nejdůležitějším hormonem, pomocí kterého můžeme vysvětlit, proč se někdy cítíme sytí a jindy hladoví. Vysoká hladina leptinu v organismu signalizuje mozku, že jsme nasycení a máme zastavit příjem potravy. Nízká hladina leptinu vede k hladu a touze po jídle, a to cestou stimulace receptorů hypothalamu. Navázání leptinu na receptory hypothalamu podporuje uvolnění hormonů, jež potlačují chuť k jídlu.

Rychlá redukce nefunguje

Leptin je většinou tvořen v naší tukové tkáni a množství leptinu, který cirkuluje v lidském těle, přímo odpovídá celkovému množství tuku v organismu. Celkové množství leptinu tudíž odpovídá celkové hmotnosti. To znamená, že při rychlé redukci pomocí liposukce nebo restriktivní diety, při kterých dochází k rychlému úbytku tuků, následuje také prudký pokles hladiny leptinu. Cítíte se hladoví, sníží se funkce štítné žlázy a metabolismus. Organismus zareaguje zvýšením katabolických reakcí (ukládání zásob) a hladem. Touto cestou můžeme vysvětlit, proč drastické diety nefungují: i kdybyste dokázali jíst méně, budete se cítit unavení a metabolismus zpomalí.

Jak úspěšně redukovat?

Při redukci je proto nezbytné dát organismu dostatek času pro adaptaci na nové, nižší hladiny leptinu. Tak, aby hubnoucí organismus vnímal nižší hladinu leptinu jako normální a cítil sytost ve správný čas. Detailněji v blogu o hormonu sytosti a hladu..