SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

LCHF

Hesla od:

Aliasy: nízkosacharidová strava

Nízkosacharidová strava je běžně označovaná zkratkou LCHF, která znamená Low-Carb High-Fat, tedy dietu s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuku. LCHF diety fungují tak, že snižují příjem sacharidů a zvyšují příjem zdravých tuků. To způsobí, že tělo přepne svůj primární zdroj energie z glukózy (ze sacharidů) na ketony (z tukových zásob), což vede k úbytku hmotnosti1. Existují různé typy diet LCHF, například keto, paleo a carnivore, které se liší množstvím a zdroji sacharidů, tuků a bílkovin. Přesný poměr sacharidů a tuků se může lišit v závislosti na konkrétní LCHF dietě. Například přísná LCHF dieta může omezit příjem sacharidů na méně než 20 gramů denně, zatímco mírná LCHF dieta může povolit 20-50 gramů sacharidů denně a liberální LCHF dieta může znamenat 50-100 gramů sacharidů denně.

Bylo prokázáno, že dieta LCHF má několik přínosů pro zdraví. Mohou zlepšit citlivost na inzulín, kontrolu glykémie a metabolismus lipidů. Bylo také prokázáno, že LCHF diety snižují hladinu hemoglobinu A1c, cholesterolu a triglyceridů a někteří lidé mohli přestat užívat antidiabetika. Dieta LCHF může být také prospěšná při hubnutí a snižování pocitu hladu. Mohou také chránit mozek a snižovat oxidační stres. LCHF diety však mohou být také spojeny s nedostatkem živin, zvýšeným rizikem ledvinových kamenů a zažívacími problémy. Je také potřeba provést další výzkum dlouhodobých důsledků této diety a mohly by se objevit komplikace.

Do nízkosacharidové stravy prakticky patří potraviny jako maso, mléčné výrobky, vejce, ryby, ořechy, avokádo, oleje a zeleninu s nízkým obsahem sacharidů a vylučují potraviny jako cukr, obiloviny, těstoviny, chléb, rýži a luštěniny.

Pozor! Lidé s určitými zdravotními potížemi však mohou být při dodržování diety LCHF opatrní a měli by se před jejím zahájením poradit se svým lékařem. Mezi tyto stavy může patřit onemocnění jater nebo slinivky břišní, onemocnění nebo odstranění žlučníku a poruchy vstřebávání tuků. Lidé s diabetem 1. typu by se měli vždy před zkoušením specifické diety se poradit se svým lékařem.

Tipy pro bezpečné dodržování LCHF diety:

  • Vybírejte si potraviny bohaté na živiny: Dbejte na to, abyste do svého jídelníčku zařadili různé potraviny bohaté na živiny, jako jsou ryby, vejce, neškrobová zelenina, ořechy a semena a zdravé tuky, jako je olivový olej a avokádo.
  • Sledujte příjem živin: Strava LCHF může být spojena s nedostatkem živin, proto je důležité sledovat příjem živin a v případě potřeby zvážit užívání doplňků stravy.
  • Zajistěte dostatek tekutin: Dbejte na to, abyste pili dostatek vody a dalších hydratačních tekutin, a předešli tak dehydrataci.
  • Naslouchejte svému tělu: Věnujte pozornost tomu, jak vaše tělo reaguje na dietu, a podle potřeby ji upravte.
  • Sledujte svůj zdravotní stav: Sledujte veškeré změny svého zdravotního stavu a v případě jakýchkoli obav se poraďte se svým lékařem.

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem