SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

ghí

Hesla od:

Ghí je indické přepuštěné máslo velmi podobné čištěnému máslu, které znali už předkové i v našich končinách a hojně ho využívali. Ghí na rozdíl od standardního másla neobsahuje vodu a bílkoviny, které u klasického másla způsobují jeho žluknutí.

Ghí je navíc mnohem vhodnější k tepelné úpravě i díky absenci mléčných bílkovin. Máslo je totiž ideálním tukem hlavně do studené kuchyně a pro šetrné tepelné úpravy. Pro vyšší teploty je ale možné ho použít pouze v přepuštěné podobě. Jeho bod zakouření se pak zvýší asi na 250 ºC a nepřepaluje se tak jako máslo.

Díky absenci laktózy a kaseinu je pak vhodné i pro řadu strávníků trpící nesnášenlivostí těchto složek (ne ale bez výjimky, proto je vhodné jeho zařazení do jídelníčku konzultovat nejprve s lékařem).

Naopak přítomné jsou některé prospěšné složky, například tělu vlastní konjugovaná kyselina linolová (CLA), která je spojována hlavně s ochranou svalů, podporou odbourávání tělesného tuku a protirakovinnými účinky.

Obsahuje i mastné kyseliny se středně dlouhými řetězci (MCT), které dobře metabolizují a v těle se efektivně mění v energii (najdeme je třeba i v kokosu).

Ghí je také zdrojem některých vitamínů rozpustných v tucích – konkrétně vitamínu A,E a K. Přepuštěné máslo lze buď koupit v prodejnách zdravé výživy, nebo si ho snadno můžeme vyrobit doma.

Recept

Ghí a přepuštěné máslo

Máslo stačí vložit do rendlíku a na velmi mírném plameni rozehřát. Takto jej necháme 20–30 minut jemně probublávat. Během tohoto procesu se na povrchu vytvoří pěna, kterou sebereme a můžeme ji použít třeba k ochucení obilné kaše. Během toho, co jej necháme zchladnout, si připravíme plátýnko a nádobu, ve které budeme čištěné máslo uchovávat, a na závěr všeho ještě přecedíme, čímž bychom měli máslo zbavit posledních usazenin.

Rozdíl oproti ghí spočívá v tom, že ghí se nevaří jen do doby, kdy se začne oddělovat mléčná sušina a voda odpařovat, ale do chvíle, než začne na dně usazená sušina hnědnout. Má tak výraznější oříškovější aroma a je předstupněm přípravy hnědého másla.

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem