SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

extruze

Hesla od:

Aliasy: extrudované produkty

Metoda přípravy extrudovaných potravin, jako jsou třeba instantní obilné kaše. Extruze je technologický proces zpracování potravin (ale i krmiv a jiných produktů), při kterém se zvlhčené škrobnaté materiály s vysokým obsahem bílkovin a vlákniny plastifikují a tepelně upravují kombinovaným působením tlaku, tepla a mechanických střihových sil.

Zařízení, v němž tento proces probíhá, se nazývá extrudér. Surovina se stlačuje v extruzním válci pomocí šneku, přičemž dochází k jejímu zahřátí, zmazovatění škrobu a denaturaci bílkovin. Na výstupním konci extrudéru prochází ztekucená hmota tvarovací matricí a v důsledku dekomprese a rychlého odpaření vlhkosti dochází k expanzi výrobku.

Nejpoužívanější surovinou extruzně zpracovávanou pro potravinářské účely je kukuřičná krupice, dále se používá pšeničná mouka, čiroková krupice, rýže, bramborové vločky, některé druhy luštěnin atd.

Co se týče živin – zůstávají. Co se zvyšuje? Glykemický index potraviny, i když ten se zvedne u každého sacharidu, když ho tepelně upravíme.

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem