SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

DDT

Hesla od:

DDT je pesticid na bázi organochloridů. Do organismu proniká pokožkou a produkt jeho rozpadu působí jako tzv. endokrinní disruptor, který narušuje funkci pohlavních hormonů a který má dalekosáhlé negativní účinky v celém organismu.

V roce 1972 bylo používání DDT zakázáno, ale na příklad v 60. letech jej dokonce doporučovali lékaři k postřikům hlavy proti vším. Základem škodlivosti DDT je jeho schopnost dlouhodobě se hromadit v tkáních živočichů (bioakumulace). Mnoho let po zákazu jeho používání jsme tak stále vystaveni reziduím.

V roce 2005 publikoval časopis Environmental Health Perspectives informaci o zvýšení výskytu tzv. intersexuálních žab v důsledku používání DDT. V roce 2006 byla v Journal of Andrology zvěřejněna studie o snížení pohyblivosti spermií a zvýšení výskytu defektních spermií u mužů v závislosti na hladině metabolitů DDT v krvi.

Jedním z největších výrobců DDT v USA byla firma Monsanto, která dnes nabízí geneticky modifikovaná semena a další velmi kontroverzní chemikálii – širokospektrý herbicid Round-up.

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem