SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU
9.7.2025
O populárním trendu nebo nezbytnosti? O tom jak pečovat o své zdraví chytře – s rozumem a bez fanatismu! Seriál od historie až po praktická doporučení pro každého. Tady začínáme historií – a příště už půjdeme do detailu: co vlastně biohackeři jedí (ne, není to jen spirulina a káva s máslem).
Biohacking není jen další módní vlna nebo výstřelek technologických nadšenců. Je to snaha „hacknout“ (tedy upravit, vylepšit) vlastní tělo a mysl – často úplně jednoduše, někdy trochu jako z vědeckofantastického filmu. V jádru jde ale o jedno: vědomě si upravovat životní styl tak, aby ses cítil lépe, měl víc energie a zdravěji stárnul. Tohle není magie, ale praxe.
Slovo „hacking“ nejspíš znáš z IT světa. Biohacking je jeho „biologická verze“ – jen místo počítače vylepšuješ sám sebe. Ale upřímně? Lidi se snaží „hacknout“ svoje tělo odjakživa. Vzpomínáš na kámen mudrců, elixír mládí nebo půsty, meditace a otužování? Tak tohle všechno je biohacking, jen bez bluetoothu a aplikace.
Biohacking jako moderní směr vznikl, když se do něj pustili lidi, kteří spojili vědu, technologie a chuť zkoušet věci na sobě. Začali experimentovat, měřit, porovnávat a vylepšovat – a pak se o to podělili s ostatními. A tak se z toho stala věc. Najdeš ho dnes ve výživě (např. přerušovaný půst), v doplňcích (vitamín D, hořčík, omega-3), ale i ve sledování spánku nebo kroků pomocí chytrých hodinek či prstenů. A někdy taky v trochu divočejších nápadech – třeba transfuze mladé krve nebo čipy pod kůží. (To už je kategorie „děti, doma to nezkoušejte.“)
Možná si říkáš, že se tě to netýká. Ale pokud bereš vitamin D, chodíš do sauny, sleduješ kroky nebo běháš venku, tak… vítej v klubu. Biohacking není nutně o technologiích a kapslích – často je to jen nový název pro staré dobré věci. Jen dnes přicházejí s marketingem a sliby typu „nový, lepší, optimalizovaný ty“. Biohacking, ale není kouzlo. Některé věci fungují skvěle – spánek, meditace, kvalitní jídlo. Jiné jsou jen drahá legrace. A některé můžou být nebezpečné – třeba když někdo zkouší hormony, neschválené látky nebo extrémní diety „protože to říkal borec na YouTube“. Vždycky si dej pozor na sliby typu „za 3 dny úplně nový člověk“. A pamatuj – co funguje nejlíp, často známe už desítky let.
Nemusíš hned kupovat gadgety ani hltat nootropika. Zkus tohle:
Biohacking je plný slibů, novinek a marketingu. A proto potřebuješ jednu superschopnost: kritické myšlení. Placebo efekt je krásná ukázka toho, co dokáže naše hlava. Někdy nám pomůže i obyčejná cukrová pilulka – když věříme, že je to revoluční biohack. Skvělé… ale zrádné. Proto se ptej:
To, že to pomohlo jednomu influencerovi, ještě neznamená, že to pomůže i tobě – nebo že je to bezpečné. Biohacking bez víry na první dobrou znamená hledat, co dává smysl. A nebát se říct „nevím“, když důkazy chybí. Skepse není nepřítel. Je to tvůj nejlepší parťák na cestě k tomu, co opravdu funguje.
Biohacking není to-do list, který musíš odškrtat. Je to nabídka – jak se líp stravovat, spát, fungovat. Bez dogmat, s rozumem a s ohledem na to, co dává smysl právě tobě. Začni s tím, co je zdarma a ověřené: skutečné jídlo, pohyb, pobyt venku a spánek. A pokud ti to celé zní jako moderní verze selského rozumu… máš pravdu.
2000 - 2025 © PharmDr. Margit Slimáková, Březinova 2, 186 00 Praha 8, IČ: 46219242, DIČ: CZ6962244256, zapsaná v živnostenském rejstříku.
Zásady cookies / Ochrana osobních údajů / Všeobecné obchodní podmínky
Tyto stránky slouží pouze pro informativní účely a nenahrazují lékařskou péči. / Web je archivován Národní knihovnou ČR.
Stock Photos provided by Depositphotos
Diskuze