SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

BIOHACKING bez sci-fi: Co (ne)funguje a jak na to bezpečně

9.7.2025

Zpět na výpis článků

O populárním trendu nebo nezbytnosti? O tom jak pečovat o své zdraví chytře – s rozumem a bez fanatismu! Seriál od historie až po praktická doporučení pro každého. Tady začínáme historií – a příště už půjdeme do detailu: co vlastně biohackeři jedí (ne, není to jen spirulina a káva s máslem).

  1. Co je biohacking? Úvod, smysl a hranice

Biohacking není jen další módní vlna nebo výstřelek technologických nadšenců. Je to snaha „hacknout“ (tedy upravit, vylepšit) vlastní tělo a mysl – často úplně jednoduše, někdy trochu jako z vědeckofantastického filmu. V jádru jde ale o jedno: vědomě si upravovat životní styl tak, aby ses cítil lépe, měl víc energie a zdravěji stárnul. Tohle není magie, ale praxe.

Trocha historie (a pár mýtů)

Slovo „hacking“ nejspíš znáš z IT světa. Biohacking je jeho „biologická verze“ – jen místo počítače vylepšuješ sám sebe. Ale upřímně? Lidi se snaží „hacknout“ svoje tělo odjakživa. Vzpomínáš na kámen mudrců, elixír mládí nebo půsty, meditace a otužování? Tak tohle všechno je biohacking, jen bez bluetoothu a aplikace.

Od experimentů k trendu

Biohacking jako moderní směr vznikl, když se do něj pustili lidi, kteří spojili vědu, technologie a chuť zkoušet věci na sobě. Začali experimentovat, měřit, porovnávat a vylepšovat – a pak se o to podělili s ostatními. A tak se z toho stala věc. Najdeš ho dnes ve výživě (např. přerušovaný půst), v doplňcích (vitamín D, hořčík, omega-3), ale i ve sledování spánku nebo kroků pomocí chytrých hodinek či prstenů. A někdy taky v trochu divočejších nápadech – třeba transfuze mladé krve nebo čipy pod kůží. (To už je kategorie „děti, doma to nezkoušejte.“)

Co všechno se dnes schovává pod biohacking?

  • Nízkotechnologický biohacking: půsty, meditace, spánek, otužování, zdravé jídlo
  • Vysokotechnologický biohacking: chytré hodinky, sledování spánku, modré brýle, sauny, kyslíkové komory
  • Suplementace: od vitamínu C po nootropika (na soustředění, paměť nebo jen dobrý pocit)
  • Etické otázky: manipulace s geny, mozkem a tělem – kde končí vylepšení a začíná pokus?

Možná už jsi biohacker – jen o tom nevíš

Možná si říkáš, že se tě to netýká. Ale pokud bereš vitamin D, chodíš do sauny, sleduješ kroky nebo běháš venku, tak… vítej v klubu. Biohacking není nutně o technologiích a kapslích – často je to jen nový název pro staré dobré věci. Jen dnes přicházejí s marketingem a sliby typu „nový, lepší, optimalizovaný ty“. Biohacking, ale není kouzlo. Některé věci fungují skvěle – spánek, meditace, kvalitní jídlo. Jiné jsou jen drahá legrace. A některé můžou být nebezpečné – třeba když někdo zkouší hormony, neschválené látky nebo extrémní diety „protože to říkal borec na YouTube“. Vždycky si dej pozor na sliby typu „za 3 dny úplně nový člověk“. A pamatuj – co funguje nejlíp, často známe už desítky let.

5 kroků pro začínajícího biohackera

Nemusíš hned kupovat gadgety ani hltat nootropika. Zkus tohle:

  • Spánek – každý den aspoň 7 hodin
  • Cukr a umělá sladidla – u přidaného cukru čím méně tím lépe, a u sladidel bez nejlépe
  • Jídlo – skutečné, lokální, sezonní, bio je král
  • Pohyb – ideálně venku a nejlépe v průběhu celého a každého dne
  • Ticho a příroda – chvíli bez notifikací zvládneš, fakt

Kritické myšlení, placebo a věda

Biohacking je plný slibů, novinek a marketingu. A proto potřebuješ jednu superschopnost: kritické myšlení. Placebo efekt je krásná ukázka toho, co dokáže naše hlava. Někdy nám pomůže i obyčejná cukrová pilulka – když věříme, že je to revoluční biohack. Skvělé… ale zrádné. Proto se ptej:

  • Jsou za tím opravdu kvalitní studie?
  • Je to silnější než placebo?
  • Má to víc přínosů než rizik?

To, že to pomohlo jednomu influencerovi, ještě neznamená, že to pomůže i tobě – nebo že je to bezpečné. Biohacking bez víry na první dobrou znamená hledat, co dává smysl. A nebát se říct „nevím“, když důkazy chybí. Skepse není nepřítel. Je to tvůj nejlepší parťák na cestě k tomu, co opravdu funguje.

To nejdůležitější

Biohacking není to-do list, který musíš odškrtat. Je to nabídka – jak se líp stravovat, spát, fungovat. Bez dogmat, s rozumem a s ohledem na to, co dává smysl právě tobě. Začni s tím, co je zdarma a ověřené: skutečné jídlo, pohyb, pobyt venku a spánek. A pokud ti to celé zní jako moderní verze selského rozumu… máš pravdu.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Diskuze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem