Styl a strava zralé ženy

4. 10. 2011 Články štítky: , , , 14 komentářů

Věk po čtyřicítce je dobou zralosti, moudrosti a rozvážnosti. Po přechodu nepřichází stáří, ale nejlepší roky – a ty by si měla každá žena užívat.

Proč mluvím o nejlepších letech? Protože ve čtyřiceti už neřešíme šílené diety jako ve dvaceti, netrávíme noci na párty ani nad učebnicemi a nepotřebujeme zjišťovat, co všechno naše tělo vydrží. Po různých pokusech a omylech jsme konečně našly toho pravého a následovalo sice úžasné, ale také náročné a vyčerpávající období zakládaní rodiny. Máme za sebou bezesné noci s malými dětmi i žonglování s s rolemi matky, partnerky, uklizečky, nákupčí, kuchařky – a to často souběžně s nějakou profesní rolí.

Teď už nám děti odrůstají a ustupují naše obavy o jejich zdraví, o přežití školy a také prvních lásek. Máme víc času na sebe a už také víme, že hollywoodské diety a potící pyžama jsou nesmysl. Chápeme, že je nutné pracovat na svých postavách a duších.

Právě jsem oslavila padesátku a vnímám tento čas jako dar za všechno, co jsem zvládla. Můžu se věnovat sama sobě a své práci, pečovat o partnerství a užívat si dětí zpovzdálí (za chvíli se začnou zlobit, když jim ještě budeme říkat ti). Máme doma už jen nejmladšího teenagera, ale i on už mi dávno přerostl přes hlavu a zvládá se samostatně učit nebo nám třeba uvařit.

Ženy od čtyřiceti let výše jsou podle mě ženami v těch nejlepších letech. Pokud si ovšem chtějí tato báječná léta skutečně užít, je potřeba si udržet dobrou kondici a náladu. Co doporučuji? Tu nejlepší stravu a péči o sebe!

Nejlepší strava

Pravidla zdravé výživy jsou velmi jednoduchá. Vůbec není pravda, že pokud se chceme stravovat zdravě, musíme se stát expertem na živiny a v populárních časopisech sledovat nejnovější výživové směry. A už vůbec není třeba dodržovat jakoukoliv dietu.

Zdravá strava, to je jídelníček postavený na příjmu skutečných potravin. Tedy potravin, které nejsou pokud možno vůbec průmyslově upravované. Naopak polotovary, vysoce průmyslově upravené a chemicky dochucené potraviny je potřeba omezit.

Obrovskou výhodou jídelníčku, který je založen na skutečných potravinách, je fakt, že taková strava je zdrojem maximálního množství živin, a to navíc v ideálních přirozených poměrech. Skutečné potraviny nejsou návykové (jako mnohé vysoce zpracované potravinářské produkty), nevedou k přejídání, ale naopak zajišťují zdravou přirozenou hmotnost, aniž bychom omezovaly jejich množství nebo musely počítat kalorie. Jídlo má být požitkem. Pokud se najíte až poté, co si na kalkulačce nebo v aplikaci přepočítáte obsah kalorií, tak se zbytečně stresujete. To podle mě nemá se zdravím nic společného.

Zdravý jídelníček by měl obsahovat dostatek zeleniny, kvalitní bílkoviny a tuky. Pokud máte rády obiloviny, pak by měly být co nejméně zpracované. Do zdravé stravy nepatří umělá sladidla, trans mastné kyseliny, glutamát sodný a mnohá další dochucovadla.

To nejlepší z jednotlivých skupin potravin

Zelenina a ovoce

 • V konzumaci zeleniny se vůbec neomezujte. Čím více druhů sníte, tím lépe, tak totiž nejsnáze zajistíte příjem široké škály fytochemikálií – různě barevných látek, které podporují zdraví.
 • Ovoce si můžete obvykle také bohatě dopřávat.
 • Omezte ovoce jen na základě individuálního zdravotního stavu, zejména pokud trpíte diabetem, obezitou nebo jste právě v prvních fázích protiplísňové
 • Možné jsou nejrůznější úpravy ovoce a zeleniny, přičemž každé zpracování přináší jiné výhody (samozřejmě nemám na mysli brambory v podobě hranolek nebo ovoce ve formě přeslazených kompotů). 

Bílkoviny

 • Bílkoviny jezte ideálně v bio kvalitě, protože případné těžké kovy a chemikálie se cestou v potravním řetězci koncentrují, a proto je jich v živočišných potravinách vyšší množství.
 • Nezapomínejte na luštěniny, ořechy a semínka.
 • V případě potíží s trávením, jakkoliv omezeného příjmu stravy nebo nemoci spojené s podvýživou doporučuji živočišné potraviny, nejlépe jako součást každého hlavního jídla, i kdyby jen v omezeném množství.
 • V případě sóji upřednostňujte tradiční produkty, jako jsou fermentovaný tempeh, sójová omáčka a miso pasta.

Tuky

 • Nejlepší je jíst tuky v jejich přirozené podobě, tedy v rybách, oříšcích, semínkách nebo avokádu.
 • Z izolovaných tuků doporučuji užívat pouze tuky nejvyšší kvality a ze skutečných potravin, jako je bio máslo, sádlo a za studena lisované
 • Na pečení upřednostňujte sádlo a přepuštěné máslo před oleji, protože máslo a sádlo snese vyšší teploty.
 • Maximálně omezte trans mastné kyseliny, které se dnes nejčastěji nacházejí v ultra zpracovaných potravinářských produktech.

Obiloviny

 • Přednostně používejte obiloviny v jejich přirozené a minimálně průmyslově zpracované podobě.
 • V případě, že máte oslabené trávení, je nezapomeňte důkladně vařit a kousat.
 • Nejezte jenom pšenici, ale naopak co nejširší spektrum obilovin. Nezapomínejte na méně obvyklé druhy, jako jsou pohanka nebo kroupy.
 • Snažte se zvyšovat podíl příjmu bezlepkových obilovin.
 • Maximálně omezte výrobky z neplnohodnotné bílé mouky a potraviny kombinující bílou mouku, tuky a příchuti (mnohé kupované dezerty a sušenky).
 • Pokud trpíte nadváhou, cukrovkou nebo metabolickým syndromem, zkuste zásadně omezit sacharidy ve stravě (tedy i všechny obiloviny).

Podpora zdravého života pohybem

Pravidelný pohyb je nezbytnou součástí zdraví v každém věku, s přibývajícími roky se jeho význam ještě zvyšuje. Vyšší věk bez pohybu je totiž doprovázen postupnou ztrátou svalové hmoty a jejím nahrazováním tukovou tkání. Vedle hormonálních změn je právě tato výměna aktivní energii spalující svaloviny za pasivní tuk hlavní příčinou nárůstu hmotnosti, i když žena jí stále stejně. Příjem je sice stálý, ale výdej se snižuje a energie v podobě dalších tuků se ukládá.

Vedle pravidelného pohybu na čerstvém vzduchu jsou pro ženy nesmírně důležité i posilující cviky, které podporují zdraví kostí, a dále cvičení podporující ohebnost. Konkrétně doporučuji investici do lehčích závaží (ideálně se suchými zipy pro kotníky a zápěstí), švihadla, minitrampolíny, dále pravidelné posilování, jógu nebo cvičení pilates, procházky a hry venku. K šetrným a zábavným pohybovým aktivitám vhodným i pro vyšší věk patří také plavání a tanec.

Zásadní je, aby vás pohyb bavil, protože jen tak u něj vydržíte. Důležitější než nárazové ničení těla na maratonu je pravidelných 20 až 30 minut denně, které každý týden doplníte nějakou delší túrou, výletem na běžkách, na kole nebo na bruslích.

Pravidelný sport pomůže udržet si zdravou hmotnost, zlepšit flexibilitu a výdrž, uvolnit stres, snížit riziko vzniku srdečně cévních onemocnění, udržet žádoucí hladinu krevního cukru a tlaku a zlepšit náladu.

Dobrá nálada

Je pravda, že komedie nebo vtip většinu lidí rozesměje, ale dobrá nálada je ještě něco víc — je způsobena pocitem spokojenosti a činností, která nás baví a která je pro nás příjemná. Každá z žen určitě má svůj individuální seznam toho, co ji baví a co jí dělá dobře.

Mně samotné zlepší náladu pobyt venku, dále četba knih, správné množství spánku (nedostatek ani nadbytek není prospěšný), pohyb, dobrý film, setkání s přáteli a procházky se psem.

Prevence možných zdravotních potíží

Osteoporóza

 • Pro zdraví kostí nutně potřebujeme pravidelnou a správnou zátěž. K tomu je nejvhodnější pohyb s posilováním, ale fitness studio není nezbytné, stačí závaží na zápěstí a pravidelné domácí posilování anebo procházky se závažím.
 • Důležitá je zdravá strava s celou řadou minerálních látek a vitamínů, protože zdraví kostí závisí na synergii mnoha živin, ne na zjednodušené rovnici mléko = pevné kosti, jak se nám mlékárenský průmysl snaží namluvit.
 • Zásadním vitamínem pro ukládání vápníku v kostech je K2, najdete ho ve fermentovaných potravinách.
 • K nejlepším zdrojům většiny potřebných minerálních látek patří zelená listová zelenina, celozrnné obiloviny, zakysané mléčné výrobky a ořechy.
 • Maximálně omezte potraviny, které ochuzují organismus o živiny – cukr, nadbytek soli, „soft drinks“ a vysoce průmyslově upravované

Menopauza

 • Menopauza neboli přechod je podle moderní medicíny období, kdy dochází k trvalému ukončení plodnosti. Na řešení jejích projevů nabízí medicína celou paletu léků, stejně jako nám kosmetický průmysl nabízí hromady „nezbytných“ prostředků na maskování přirozených projevů stárnutí.
 • V mnoha tradičních kulturách je však menopauza považována za období jedné ze zásadních přeměn ženy, čas pro zklidnění a naladění na vlastní vnitřní život i na přírodu, čas otevřít se většímu poznání. Tento přechod je oslavován a ceněn.
 • Změny spojené s ženským přirozeným cyklem nejsou projevy příšerné Jde však o závažné mezníky v ženském životě, kterých podle mne zneužil medicínský a farmaceutický průmysl, a tak je mnoho žen dnes na místo příležitosti k poznání a vnímání vlastního těla považuje za nepříjemné projevy, jež je třeba léčit.
 • Velmi zajímavé jsou výsledky průzkumu, který zjistil, že v USA trpí až 70 % žen vsouvislosti s menopauzou návaly horka, zatímco v sousední Kanadě je to pouze 30 % a v Japonsku pouhých 9 %. Otázkou tedy je, jestli návaly horka postihují ženy v různých zemích velmi nerovnoměrně, nebo jsou jen rozdílně vnímány a interpretovány. Protože už pouhé označení určitého jevu jako zdravotní potíže či dokonce jeho klasifikování jako nemoci může vést k negativnímu očekávání a hodnocení.
 • Pro pozitivní přístup doporučuji těšit se z praktických výhod života po přechodu, například užívat si sexuálního života bez obav z neplánovaného početí.
 • Doporučuji zamyslet se i nad smyslem přeměn. A v případě obtížných doprovodných projevů je zkuste primárně řešit přirozenými možnostmi. Suverénně nejlepší je pravidelný pohyb, relaxační cvičení a techniky, hormonální jóga, bylinky včetně aromaterapie, výživové doplňky a komplementární terapie.

Zvyšování hmotnosti

 • Asi od 30. roku se pomalu ale jistě snižují energetické potřeby organismu (výjimkou jsou samozřejmě období jako těhotenství), což prakticky znamená, že k udržení stejné hmotnosti nám stačí nižší energetický příjem.
 • Dalším důvodem překvapivého nabírání hmotnosti může být zvyšování podílu tukové tkáně na úkor svaloviny (zejména pokud nemáte fyzickou zátěž) a samozřejmě také hormonální změny spojené s přechodem.
 • Přesto nemá smysl hladovět ani držet diety, obojí vede pouze k dalšímu snížení energetické spotřeby organismu, který najede na úsporný cyklus.
 • Otázkou je, jestli zvyšování hmotnosti u některých žen není způsobeno příjmem stravy, která je sice považována za zdravou, ale pro daný konstituční typ není vhodná.

Podpora paměti

 • Mozek je třeba trénovat naprosto stejně jako svaly. Co se nepoužívá, zaniká.
 • Doporučuji pravidelné hraní stolních her (například šachy), luštění křížovek anebo skládání
 • Naši paměť trénuje i čtení nebo poslouchání knih v cizích jazycích.
 • Naprosto ideální je také zahájení studia, ať už chcete pokračovat ve svém oboru, nebo se učit něčemu úplně nové Pokud třeba obvykle pracujete s počítači, ve volném čase se zajímejte o pěstování domácích bylinek. A pokud pracujete spíše venku, začněte se učit tvořit webové stránky…

Zajištění všech vitamínů a minerálních látek

 • Základem je dlouhodobý příjem skutečných potravin.
 • V období zvýšeného stresu a oslabení lze popsanou stravu doplnit vyváženou směsí vitamínů a minerálních látek, ale nejlepší je cíleně podávat jednotlivé potřebné živiny.

Terapie zdravotních potíží

 • Pokud se nejedná o akutní problém (otrava, přejetí autem), doporučuji, abyste se zklidnili a zamysleli nad tím, co se vám tělo snaží svými projevy říct, ještě než začnete obíhat ordinace lékařů. Velká část zdravotních potíží, jako je třeba zvýšená teplota, kožní výsev, trávicí potíže anebo bolesti hlavy, jsou ve skutečnosti obrannými reakcemi organismu, které není vhodné potlačovat. Jenže běžná medicína nám většinou doporučuje pravý opak.
 • Raději pozorujte sebe samu a zapisujte si, co se s vámi děje. Přemýšlejte, proč to tak je, a využijte možnost přirozených terapií na podporu organismu – na rozdíl od klasických léků, které většinou pouze potlačují symptomy.
 • Konkrétně mohu doporučit například využití Bachovy terapie, bylinek anebo třeba aromaterapie
 • V případě závažnějších potíží je samozřejmě nejlepší svůj stav konzultovat s lékaři zabývajícími se i některou z komplementárních metod.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Zdravé zprávy emailem

14 komentářů: “Styl a strava zralé ženy”

 1. Alena Walterová napsal:

  Dobrý den,
  opravdu bych ráda něco udělala jak s mojí stravou tak se stravou mé rodiny.Je toho tolik, kde to vše mohu nastudovat? Nechci objevovat objevené:)
  Nebo jsou nějaké semináře nebo konzultace?

  Al.W.

 2. Dobrý den, všechny základní informace o zdravé výživě najdete například i na mých stránkách. Doporučuji v blogu vyhledat texty pod heslem Zdravá výživa. Shrnutí těchto pravidel v grafice na formátu jedné karty připravuji publikovat ve svém emailovém měsíčníku Zdravé zprávy. K jeho odběru se můžete přihlásit uvedením své emailové adresy na mých webových stránkách. Na text upozorním i přes facebook a bude publikován v blogu.
  Konzultace i semináře také nabízím a možnosti jsou detailně popsány ve službách. Semináře a přednášky si však neorganizuji jen reaguji na zájem jednotlivců anebo organizací, kteří mi je chtějí zorganizovat, a o těch hlavních, kterých je možné se účastnit informuji v blogu pod pozvánkami.

 3. Nodin.b napsal:

  Velmi děkuji za přínosný článek, který mi uceleně, jednoduše sdělil co jsem potřebovala slyšet a který mě správně nasměroval. Na internetu je mnoho matoucích informací.
  Děkuji a přeji hezký den. Bittnerová Monika

 4. Romana napsal:

  Dobrý den,
  doporučujete konzumovat ovoce nejlépe samostatně. Nevadí konzumace ovoce společně
  s oříšky a semínky? Nedojde při této kombinaci ke kvašení ve střevech? Také jsem četla, že
  se nemá jíst společně ovoce a zelenina (např.mrkvový salát s jablkem apod.).

  Děkuji za odpověď. Romana

 5. Dobrý den Romano,
  v případě, že Vám trávení ovoce s ostatními potravinami nedělá potíže, není důvod ovoce jakkoliv striktně oddělovat. Margit

 6. Jindra napsal:

  U oříšků a semínek postrádám nezbytnou informaci o nutnosti předem je máčet. Tím se řeší značně negativní vliv jejich enzymových inhibitorů a fytátů!

 7. Dobrý den, namáčení anebo opražení na sucho skutečně může zlepšit stravitelnost ořechů a semíněk – detailněji jej vysvětlujeme třeba v Bioabecedáři Hanky Zemanové, ale není nezbytné. Margit

 8. Iva napsal:

  Dobrý den,
  mám na Vás dotaz, paní Margit, co bych měla užívat, když mi byla diagnostikována osteoporóza v mém věku 57 let, -2,8 na páteři, celý život sportuji i posilovna,i hodně slunce, ale máme to dědičné. Už jsem se dočetla, že K2 a D3, jaké byste mi, prosím, doporučila Calcium a Magnezium, aby mělo co nejméně balastních látek? Děkuji Nikol

 9. Dobrý den Nikol, omlouvám se, ale není v much možnostech testovat a vyhodnocovat jednotlivé doplňky na trhu, obecně doporučuji tu kombinaci vitamín D3 a K2, Margit

 10. Lenka Jánská napsal:

  Pěkný den p.Margit!Dnes jsem Vás poprvé viděla v televizi a hned jste mě velmi zaujala!S jakou lehkostí a jednoduchostí ,s dokonalým přehledem hovoříte o všem co mě zajímá.Konečně je tu někdo takový!Děkuji za to!Musím teď pročíst Vaše blogy a možná se s Vámi i časem spojím ohledně mého přítele.S pozdravem Lenka

 11. Lenko, děkuji za tato milá slova, Margit

 12. Jana napsal:

  Dobrý den Margit,
  Taky musím říct, ze jsem vaše videa a blogy dnes objevila a moc vám gratuluji a zároveň děkuji, ze existujete a pomáháte vašemi znalostmi a příjemným vystupováním nám všem! Jaké jsou čekací doby u vás na osobní konzultaci? Už asi 2 roky mám bolesti ve střevech, k čemuž jsem došla po různých vyšetření a vyoperovanem žlučníku, a nevím si rady jak pomoci mým střevům. Děkuji předem.

 13. Dobrý den Jano, děkuji za milá slova, termíny většinou domlouvám pár týdnů dopředu, prosím zavolejte mi a společně najdeme vhodný, Margit

 14. Michaela napsal:

  Dobrý den Margit,
  je mi 38.let a dle výsledků z krve mi můj gynekolog zjistil předčasnou menopauzu(moje maminka i babička až v 56.letech). Už 1/2 roku nemám měsíčky. Navrhl mi hormonální léčbu. Od 23.let beru Euthyrox na sníženou fci štítné žlázy. (bohužel je to prý i důvod proč mám předčasně začínající menopauzu).Neporadila byste prosím, zda je i nějaká jiná možnost než hormony? Předem moc děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *