Moje supermarketové přiznání

20. 2. 2017 Prakticky štítky: , 23 komentářů

Po léta jsem nakupovala přednostně v nejrůznějších prodejnách zdravé výživy, které jsem také doporučovala. Nejnadšenější jsem byla během několika let strávených v Německu. Síť Reformhausů nabízela naprosto vše pro zastánce alternativní výživy, obchody Naturkostladen měly v nabídce základní přirozené potraviny pro všechny, farmářské trhy byly zdrojem zpravidla lokálních a čerstvých potravin. Nakupovat na zmíněných místech byla radost, navíc v podstatě se zárukou kvality, aniž by člověk musel s lupou pročítat mnohořádkové seznamy ingrediencí. Například v Reformausech po celém Německu byla jednotná nabídka – vždy bez trans tuků, bez umělých sladidel a bez dalších podobných nezdravostí. Obdobného pocitu jistoty jako v Německu jsem v Česku bohužel nenabyla. Mnohé prodejny jsou skvělé, ale navštívila jsem i takové, které mezi zdravé potraviny bez problému zařazují například sterilovanou zeleninu s umělými sladidly. 

Co jsem doporučovala?

Po návratu do Česka jsem navzdory méně příznivému prostředí dále doporučovala potraviny z prodejen zdravé výživy, bio potraviny a nákupy u farmářů. Pro zásobování vlastní rodiny jsem zpravidla jednou v týdnu zajela na nákup do místního pekařství, v online zdravých obchodech jsem objednávala bedýnky se zeleninou, jednou měsíčně jsem nakoupila bezobalově a zbytek potravin jsem obstarala v některé z prodejen zdravé výživy.

Řadu let jsem na otázku, jestli vůbec chodím do supermarketů, s nadsázkou odpovídala, že jen když děti potřebují lepidla. Samozřejmě jsem tam občas zašla, ale skutečně jen výjimečně a většinou kvůli ostatním službám, například když bylo třeba vyřídit poštu nebo nechat vyměnit baterii v hodinkách. Občas jsem v běžné síti obchodů nakoupila, když mi dodavatel mé objednané bedýnky na poslední chvíli oznámil, že několik věcí z objednaných nemůže dodat. Téměř jistě se vždy trefil do položek, se kterými jsem daný večer počítala, a tak jsem musela všechno potřebné urychleně dokoupit v nejbližším obchodě.

Už nakupuji i u Rohlíku

Nečekaně jsem letos před svátky potřebovala ocet na vyčistění odpadů. Litry octa se mi tahat nechtělo, už vůbec jsem neměla chuť se mačkat v davech nakupujících lidí, kteří se zběsile přezásobují, aby svátky s jistotou přežili. A tak mě napadlo využít online supermarket.

Objednala jsem ocet a při procházení webem jsem zjistila, že kategorie začínají nabídkou bio a farmářských produktů. Každý výrobek má popis složení a u farmářských je uvedeno, odkud pocházejí. Byla jsem v šoku. Najednou „supermarket“ nabízí většinu toho, co speciální obchody zdravé výživy. Jaké jsou výhody? Ceny v tomto supermarketu jsou při srovnávání s některými (pravděpodobně zejména pražskými) obchody zdravé výživy i o desítky procent nižší. Nákup vám přivezou po dvou hodinách a při objednávce nad 1200 Kč zdarma. A s přesností na vybranou půlhodinku.

Téměř jednou týdně u Rohlíku objednávám. Bio zeleninu a ovoce, mé oblíbené tvarohy a další mléčné výrobky, vejce, mé oblíbené eko čistící prostředky. Tento obvyklý bio sortiment doplním další zajímavou zeleninou a ovocem. Dosud vše dorazilo v bezva kvalitě a chuti. A po celou dobu, kdy online nakupování testuji, mě hryže svědomí, jestli nedoporučuji nakupovat přednostně v prodejnách zdravé výživy zbytečně. Abych byla fér, musím svoji supermarketovou zkušenost také sdílet.

Kde a co teď nakupuji?

Stále úplně nejraději nakupuji přímo od farmářů. Ráda chodím do oblíbených malých kváskových pekáren, kvalitních restaurací a kaváren. Určitě budu pokračovat v nákupech v bezobalovém obchodě. Do zdravé výživy také zajdu, když je při cestě nebo když potřebuji nějakou naprostou specialitu. Avšak pro běžné velké nákupy biopotravin se mi aktuálně jako pohodlnější a výhodnější jeví online supermarket.

Jak přežijí prodejny zdravé výživy?

Specializací. Budou nabízet něco výjimečného, produkty nejbližšího farmáře, skvělé poradenství, kompletní sortiment specialit, třeba podobně jako je tomu v Německu. Na trhu je pro ně bezesporu prostor, ale musí počítat s rostoucí konkurencí. Musí být schopné obhájit si své luxusní zboží včetně jeho luxusních cen. Držím jim palce, přestože je už nemohu doporučovat jako jediné nebo nejlepší zdroje kvalitních potravin.

Popsaná zkušenost je moje vlastní, aktuální a uvítám sdílení těch vašich.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Zdravé zprávy emailem

23 komentářů: “Moje supermarketové přiznání”

 1. Jirka napsal:

  Dobrý den Margit,
  souhlasím s Vámi, s online obchody potravin mám velmi dobrou zkušenost. Navíc každou chvíli přijdou s něčím novým.
  Jen pro zvědavost, by mě zajímal Váš nákupní seznam u online prodejce. Pokud byste byla tak hodná a napsala mi Váš nákupní seznam, třeba mě to inspiruje k dokoupení dalších produktů.
  Děkuji a hezký den.
  Jirka

 2. Dobrý den, Jirko,
  vedle bio zeleniny a ovoce podle aktuální nabídky, pravidelně nyní nakupuji baby zeleninu – brokolici, chřest i kukuřici stačí chvilku povařit nebo zapéct a máte skvělou teplou zeleninu: https://www.rohlik.cz/c300102018-baby-zelenina?orderBy=price. Z mléčných výrobků nakupuji skoro vše v bio kvalitě – mléko, smetany, máslo, nějaký sýr a třetí hlavní položkou je pro mě ekodrogerie. Mají přípravky Tierra Verde, které dlouhodobě nakupuji a jsem ráda, že teď mohu i přes Rohlík, a nemusím tedy tahat z obchodů: https://www.rohlik.cz/c300109142-ekologicke-cistici-prostredky/znacka/yellow-blue?orderBy=price.
  Margit

 3. Petr H. napsal:

  Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek ohledně nakupování. Myslím ale, že například LIDL má zajímavý např. špenát nebo polníček(itálie) za super ceny, a kvalita bude srovnatelná, když se nejedná o BIO. Pak v Lidlu rád nakupuji BIO jablka a banány, a také bio jogurty, za opravdu dobré ceny, nižší než zde, to jsem chtěl jen přispět svou zkušeností.Zde je samozřejmě větší výběr…
  Měl bych paní Slimáková ještě dotaz, který souvisí s nakupováním jen částečně, a to je včerejší(8.3.) pořad Doktorka na ČT, kde varovali před pravidelnou konzumací nakládané zeleniny a dokonce i fermentovaných potravin, z důvodu následné zvýšené rizikovosti rakoviny žaludku, jsem z toho udivený a poněkud zmatený, považoval jsem fermentované potraviny za nejlepší nebo alespoň druhou nejlepší možnou úpravu potravin pro jejich zdravou konzumaci. ČT opravdu někdy překvapuje, co si o tom myslíte Vy?
  Děkuji
  Petr H.

 4. Dobrý den, Petře,
  televizi nemáme a s mnohými tvrzeními paní doktorky Cajthamlové nesouhlasím. Mezi kvalitní, nejlépe domácí, fermentovanou zeleninou (pickles) a zvýšením rizika rakoviny žaludku mě nenapadá žádná souvislost. Zkuste prosím poslat dotaz do pořadu.
  Margit

 5. Blanka napsal:

  Milá Margit,
  velmi si vážím vaší práce, kterou děláte i vašeho rozhledu. Jenom bych chtěla reagovat na internetový obchod Rohlík. Nevím, jestli víte, kdo za ním stojí a komu svými nákupy „dáváte vydělat“. Zajímavý aktuální článek i s potřebnými odkazy je zde: http://a2larm.cz/2017/03/nelegalne-upeceny-rohlicek/ Všimla jsem si, že „ošklivou“ zeleninu mají celoročně např. i v holešovické tržnici a je rovněž levná. Chápu, že nepojede každý do Holešovic, ale je na zvážení, jestli je menší zlo Rohlik nebo třeba Lidl. Vím, že je to těžké a sama jako Pražačka tápu, kde a od koho kupovat, aby to bylo s minimem chemie, nestála za tím vykořisťovatelská práce a mohla si to finančně pro velkou rodinu dovolit…

 6. Dobrý den, díky za doplnění pohledu. Aktuální kauzu Rohlíku sleduji a nejsem tak jako odkazovaný příspěvek jistá, kdo vše a kde udělal chybu. Text také jen předává tvrzení bez jakéhokoliv podložení a jeho tvrzení jsou v rozporu s tvrzeními Tomáše Čupry. Počkala bych na legální vyjasnění. Mezitím je za mě Rohlík firma, která mi nabízí super službu. Co se týká financí, tak mi více vadí předražování biopotravin prodávaných v mnoha jiných speciálních obchodech. Margit

 7. Helena napsal:

  Dobrý den, poznámka pro pana Petra H. ohledně fermentované zeleniny v pořadu ČT1. Na stolečku byly umístěny sklenice zavařené zeleniny a před nimi stála cedulka s nápisem „fermentovaná zelenina“. To přece není totéž. Tam došlo k záměně pojmů. Stejně jako Vy si myslím, že fermentovaná /tedy kvašená/ zelenina je velmi velmi zdravá.
  A zařazení sojové omáčky do nezdravých potravin také nepovažuji za správné. Sojovka je přece fermentovaná soja.
  S pozdravem Helena

 8. Mila napsal:

  Dobrý den, Margit s taháním drogerie i čehokoliv jiného mi mluvíte z duše :-). Nicméně ohledně účinnosti mýdlových ořechů a tedy výrobků Tierra verde mám dost pochybnosti viz např. http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/mydlove-orechy-ani-praci-koule-neperou-ukazal-test (odkaz na DTest, který ale není volně dostupný). Jinak díky za neutuchající osvětu. Míla

 9. Dobrý den, Mílo, děkuji za toto doplnění k účinnosti mýdlových ořechů, které mě překvapuje. Prostředky už dlouhodobě používáme a sama jsem spokojená. Zkusím nyní detailněji sledovat. Margit

 10. Tereza napsal:

  Já jsem tyto prostředky také vyzkoušela a vypraly naopak i to, co nezvládly v testech chválený Ariel a Persil. Navíc mi vyhovuje, že pracímu gelu si mohu dle trvdosti vody a špinavosti prádla jednoduše přidávat dva tři další prostředky – takto jsem vyprala i zapocená bílá trička a jiné věci, které opět klasické prášky nezvládaly. Navíc ty převoněné prášky já nedávám, chci cítit sebe nebo svůj oblíbený parfém, ne intenzivní chemický nezničitelný odér syntetického parfému pracího prášku.

 11. Ivana napsal:

  Na nákup farmarských potravin odporúčam http://www.svetbedynek.cz.

 12. Verca napsal:

  No my z menších měst můžeme na dovoz domů podle inet objednavky zapomenout aspon co se tyka firmy rohlik :)

 13. Yvetta Králová napsal:

  Dobrý den, vážím si Vaší práce, inspiruji se a snažím se změnit svůj životní styl. Jen malou poznámku co se týče nakupování v Rohlíku. Koukla jsem na link s baby zeleninou a zdá se mi, že tento způsob nakupování není příliš „zero waste“, nebo se mýlím ?

 14. Dobrý den, určitě není, ale nežiji v ideálním světě, co zvládám, si vypěstuji a sama dělám, ostatní nakupuji, jak nejlépe umím, kombinace farmářských trhů, biobedýnek, nyní i Rohlíku. A baby zeleninu jsem nakupovala zejména v zimě, nyní samozřejmě kupuji čerstvou zeleninu a nejvíce na trzích. Margit

 15. Zuzana Macejková napsal:

  Dobrý den,

  dost často čtu o farmářských potravinách. Slovo ,,farmářské,, lahodí uším a myslím, že se z prodeje těchto potravin stává velký byznys i proto mám trochu obavu. A ptám se, co je to ten farmářský produkt. Pokud se bavíme o BIO potravinách je to jasné, zemědělec se k tzv. BIO certifikátu musí dopracovat a jeho produkt pak dostane nálepku BIO a výrobek je označený různými logami, které zaručují BIO původ, ale jak je to s farmářskými potravinami? Pracovala jsem v jednom foodii marketu a za tu krátkou dobu, co jsem tam byla vyšli na povrch hned dva podvody. Jeden z nich se týkal kuřat, v tomto obchodě se prodávalo kuře asi za 300kč, které mělo být z XY farmi. Ano, farma existuje a chovají tam krůty, ALE zmíněná kuřata byla na farmě jen balena a původ? Největší drůbežárna u nás. Jak se vyhnout těmto podvodům? Moc ráda bych kupovala farmářské produkty, ale co mi zaručí, že původ je z humáního chovu?
  Již nějakou dobu nejím maso a začínám laškovat s veganstvím, mám dvě malé děti 2roky a 6m. Proto bych občas nějaký ten mléčný produkt chtěla koupit. Je to tak, že než něco koupím, tzv. farmářského musím strávit nějakou dobu s panem ..googlem,,? Jak si vybíráte farmářské produkty vy?

  Děkuji za odpověď Zuzana

 16. Dobrý den Zuzano,
  vše, co popisujete je pravda. Pojem farmářská potravina nemá legislativní oporu a je tedy jen na důvěře anebo ověření. Třeba od rohlíka sama nakupuji převážně jen bio anebo farmářské prodkty, které už dlouhodobě znám. K Vašemu komentáři si ještě dovolím přidat doporučení zůstat alespo%n u nějaké konzumace kvalitních mléčných výrobků a vajíček. Veganství u malých dětí podle mne přináší více rizik než přínosů. Margit

 17. Alena napsal:

  Dobrý den,
  snažím se čerpat suroviny z lepších zdrojů, ale v našem kraji (Karlovarský), kde je všechno nedostupné je to docela těžké. Navíc v mém věku, když můj otec se mnou zájem o zdravou stravu nesdíllí – dokonce mi vyčítá, že je to drahé… A na bio nevěří (a v obchodě to stojí spoustu peněz)… Snažila jsem se sehnat nějaké farmáře, ale jediné, co se od nich dá kupovat jsou kravské jogurty a sýr, i když jsem ráda, že alespoň něco tu máme. A občas nějakou zeleninu ze zahrady od známých (jen přes léto), ale jinak všechno převážně ze supermarketu… Když si chci koupit suroviny, které v supermarketu nemají (nebo sehnat bio levněji) musím jet vlakem do vedlejšího města, kde je prodejna zdravé výživy.
  Problém je taky asi v mé nadměrné spotřebě oříšků a jiných super potravin, které jsou všude celkem hodně drahé. Chci se tedy zeptat, kde je kupujete Vy? (vzhledem k tomu, že jsou trvanlivé hádám, že by se dali sehnat na internetu i v našem kraji, ale nevím na jaké stránce) Hrozně mě totiž baví alternativně péct, ale bohužel tímto způsobem to stojí strašné množství peněz….
  Jinak mi jde hlavně o čerstvé suroviny. Internetové obchody jsem zkoušela (i biobedýnky) – bohužel, jak už jsem psala výše, k nám na konec světa se nic nerozváží. :(
  Jak to mám dělat, abych nakupovala kvalitněji a přitom ne draze? (nevím, jestli na to vůbec existuje odpověď… Potřebovala bych najít alespoň nějaký kompromis. Moc si s tím už sama nedokážu poradit.)
  Omlouvám se, že jsem svůj problém popsala asi mírně chaoticky.
  Předem Vám děkuji za odpověď a přeji příjemný zbytek dne.

 18. Dobrý den, zkuste prosím vyhledat jestli v okolí nefungují nějaké KPZ – komunitou podporovaná zemědělství. Jsou nejrůznějšího sruhu, někdy jen předplatíte úrodu a někdy se můžete i nějak prací podílet. Sama se snažím, co nejvíce nakupovat u farmářů, třeba i na trzích a když jsou výhodné nabídky nakupuji do zásoby a uskladňuji – to se hodí i pro vlašské ořechy. Margit

 19. Alena napsal:

  Bohužel nejbližší KPZ je asi 150 km vzdálená. :( A nemyslím si, že ve věku 16 let můžu s něčím takovým začít. (našla jsem že je možnost ho založit) Proto se chci zeptat: Je hodně špatné čerpat alespoň základní potraviny ze supermarketu (zelenina ovoce)? Většinou se snažím kupovat české suroviny někdy i bio pokud nejsou moc drahé…

 20. Dobrý den, opakovaně vysvětuji, že i supermarketová zelenina je lepší než žádná a každý v určité době musíme dělat nějaké kompronisy, Margit

 21. Lucie napsal:

  Dobry den, Margit,

  mam podobny pribeh jako vy. Taky jsem nakonec zjistila, ze mi sortimentem pro nakup velke rodiny velmi vyhovuje Rohlik. Jedine, co me zde ale trapi, je, ze bali vse do tašek a do pytlu a podle me je pak hodne velka spotřeba obalu (byt často papirovych). Uz jsem jim volala a apelovala, jestli by také nechteli vyzkoušet systém bedýnek. Ale nechteli. A tak vas touto cestou prosim – pokud s timto sympatizujete – jestli byste se jim neozvala také, pripadne neapelovala i na ostatní, aby to také udelali. Cim vice lidi se ozve, tim vic je to bude tlacit ke zmene, která by byla fajn pro nas pro všechny. Pripadne diky!!!

 22. Dobrý den, tak přesně připomínku nadměrného množství obalů už jsem také předávala a bohužel také byla odmítnuta. Když bude příležitost, zkusím znovu, Margit

 23. Katka napsal:

  Vratné láhve a obaly
  Jak funguje vrácení vratných láhví a papírových tašek?
  Nepoužité tašky od Rohlik.cz můžete vrátit kurýrovi. Tašky dále předáváme k recyklaci či je zasíláme do organizace Omniveda, která pořádá různé aktivity pro děti. Díky vráceným taškám poskytnete dětem skvělý pracovní materiál na jejich výtvory.

  Vratné lahve rovněž dávejte kurýrovi. Vracení není třeba předem hlásit, ale pokud informaci uvedete do poznámky k objednávce, budeme moc rádi. Kurýr od vás lahve převezme a počet zadá do systému. Systém automaticky vypočítá cenu a přičte vám částku v kreditech na zákaznický účet. Kredity můžete využít jako slevu na další nákup. Vrácené lahve nemusí být nutně zakoupené na Rohlik.cz.

  Stejně jako lahve je možné vrátit basy. Basy přijímáme klasické plastové, sběr atypických bas u nás bohužel není možný. Záloha za vratnou basu Vám bude přičtena v kreditech na Váš zákaznický účet, stejně jako je tomu u vratných lahví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *