Strava pro těhotné

20. 10. 2012 Prakticky štítky: , 226 komentářů

Zdravá výživa může napomoci otěhotnění, podpořit vývoj plodu a zajistit zdraví maminky. Optimální je, když nastávající maminky konzumují zdravé potraviny a žijí zdravým stylem už před početím a v průběhu těhotenství v zažitém stravovacím rytmu pokračují. Označením zdravá strava mám na mysli jídelníček postavený na skutečných potravinách a jídlech z nich. tuků.

 • Vedle tří hlavních jídel jsou možné i dvě svačinky, díky kterým mohou maminky přijímat menší porce a snížit tak riziko pocitu těžkosti po jídle.
 • Vyšší příjem energie obvykle není problém zajistit, a proto ani není třeba jej speciálně hlídat.
 • Základní poměry mezi jednotlivými potravinami jde sestavovat podle doporučení Zdravého talíře, ve kterém těhotné mohou o něco zvětšit skupinu bílkovin a zdravých tuků.
 • Bílkoviny jsou důležité pro vývoj plodu, i bílkovin máme však ve vyspělých zemích zpravidla dostatek. V případě skutečné potřeby navýšení množství bílkovin ve stravě doporučuji na příklad sklenici kvalitního bílého jogurtu, ryby, misku ořechů nebo porci čočkové polévky.
 • Vláknina je nejvíce obsažena v zelenině, přirozených obilovinách a luštěninách, tedy v potravinách, které do zdravé výživy rozhodně patří. V případě nedostatku vlákniny doporučuji navýšit poměry vyjmenovaných složek a omezit jednoduché cukry.
 • Dostatek kyseliny listové zajistí organismu dostatečný a pravidelný příjem zelené listové zeleniny. Pozor, velká část kyseliny listové se ničí varem. Dostatek kyseliny listové je zásadní ještě před početím (také pro muže).
 • V průběhu těhotenství se sleduje dostatek železa v krvi maminky a poměrně často se doporučuje železo doplňovat. Nejlepší je, když dokáže těhotná žena udržet dostatečnou hladinu železa v krvi jen pomocí zdravé stravy, případně s pomocí rostlinných šťáv pro podporu krvetvorby, na příklad kopřivového elixíru.
 • Vitamín C nepodporuje jen imunitní systém, napomáhá také využívat železo ze stravy. Nejlepší je proto jíst zeleninu s každým hlavním jídlem.
 • Vitamín D je základem tvorby kostní tkáně dítěte. Nejlépe jej získáme pravidelným vystavováním kůže slunci.
 • V období těhotenství se zvyšuje potřeba vápníku, a proto se obvykle doporučuje pravidelný příjem mléka. Sama bych raději upřednostnila zakysané mléčné výrobky, zelenou listovou zeleninu, ořechy a semínka. Potřebný je i pravidelný příjem kysané zeleniny, která obsahuje vitamín K2 nezbytný pro správné nasměrování vápníku do kostí.

 Řešení případných potíží

 • V případě, že trpí těhotná žena zácpou, doporučuji zvýšit podíl potravin s vysokým obsahem vlákniny ve stravě, zvýšit příjem tekutin a konzumovat méně upravované suché stravy (krekry apod.) Nejdůležitější je přidat více pohybu. Pozor, samotné zvýšení příjmu vlákniny bez dostatečného množství tekutin může situaci i zhoršit.
 • Ranní nevolnosti je možné zmírnit častějšími menšími porcemi jídla a omezením sacharidů.
 • Při průjmu je nejlepším řešením zvýšení příjmu potravin obsahujících rozpustnou vlákninu (pektiny), která na sebe váže tekutiny. Pektiny najdete v jablcích, banánech anebo ovesných vločkách.
 • Při bušení srdce je třeba vynechat potraviny, které obsahují kofein, a ostrá jídla.
 • Jakékoliv běžné zdravotní potíže doporučuji zejména v těhotenství řešit šetrnými homeopatiky. V případě problému s výkyvy nálad doporučuji vyzkoušet aromaterapii, pohyb na vzduchu a terapii Bachovými květy.

Co raději omezit nebo úplně vynechat

 • Rozhodně doporučuji zcela vynechat alkohol a omezit (nebo také vynechat) kávu.
 • Doporučuji také vynechat jakékoliv neopodstatněné užívání léků, protože mnohé látky by mohly přecházet placentou do krve dítěte.
 • Doporučuji maximálně omezovat či úplně vynechávat umělá sladidla a zbytečná aditiva.
 • Doporučuji omezit příjem mořských ryb, které zpravidla obsahují těžké kovy včetně rtuti, na dvě až tři porce týdně. K těm nejméně vhodným rybám s vyšším obsahem rtuti patří makrely, mečouni a žraloci.
 • Těhotným ženám nedoporučuji tepelně neupravené živočišné potraviny, jako jsou za syrova připravované paštiky a podobně.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Zdravé zprávy emailem

226 komentářů: “Strava pro těhotné”

 1. Radek Vymazal napsal:

  Dovolte mi, abych doplnil databázi poznatků ve výživě pro těhotné o jeden paradoxní poznatek.
  Jedná se o pití kávy. Mnoho maminek preferuje v období těhotenství pití bezkofeinové kávy, avšak může vzniknout paradox, kdy bezkofeinová káva způsobí víc škody než užitku.
  Jak?
  Samotným procesem výroby bezkofeinové kávy. Jde o to, že původní zelená zrnka jsou zbaveny kofeinu pomocí vyluhování. Když jsou vyluhována v rozpouštědlem, můžou (ale nemusí!) se stopová množství rozpouštěděl dostat do kávy a tím až k mamince a plodu.

  Z preventivních důvodů bych v těhotenství pro jistotu i bezkofeinovou kávu odstranil dočasně.

 2. S vyloučením i bezkofeinové kávy naprosto souhlasím a děkuji za doplnění. Jako nejlepší náhradu kávy bych doporučila bezkofeinové obilné kávy – kávoviny, které jsou nejčastěji připraveny ze žita anebo čekanky.

 3. Petr Fořt napsal:

  Ahoj těhulky a diskutéři – a samozřejmě Margit….
  Pití pravé zrnkové kávy ať už s kofeinem či bez kofeinu je rizikové s ohledem na možnou kontaminaci plísněmi, na obsah spalin vzunikajících pražením (čím méně pražená káva tím lépe) – nicméně pokud ji budete pít „překapávanou“, čili firltrovanou, velmi se tato rizika sníží. Konzumace kofeinu v graviditě je extrémně rizikové ze dvou důvodů – kofein výrazně zvyšuje tepovou frekvenci plodu – vzniká tzv.prenatální návyk.
  Pití jakéhokoliv „přepáleného“ protože praženého zrna je rizikové vždy – viz výše – přestože produkt neobsahuje kofein. Nedoporučuji nikomu pít jakousi „sójovou“ nebo „obilnou“ kávu. Jednak je to senzoricky velmi nechutné, jednak to nepřinese žádnou pozitivně působící látku.
  Co bych tak ještě připustil ve střídmém množství je tzv.Fitness Coffee (výrobce je italský) a dost příznivě vychází také tzv.zelená káva.
  dr.P.F.

 4. Ahoj Petře,
  děkuji za doplnění informací. Jen upřesňuji, že sojovou kávu zde nedoporučuji a ty obilné jsou většinou praženy za nižších teplot než zrnková káva, tedy s nižším rizikem obsahu spalin. Chuť kávovin je otázka vysoce individuální, a např. inulin v čekankové kávě je zdravotně příznivý. m.

 5. Michaela napsal:

  Dobrý den,

  děkuji za zajímavé stránky. Chystám se otěhotnět a zajímalo by mne, jak je to se sýry. Dnes je trend v těhotenství nekonzumovat např. sýry hermelínového typu, nivu atd…přitom moje mamka (MUDr.) říká, že v její době (když čekala mne), se to neuvádělo a neřešilo a ženy s tím problém neměly. Jak vysoké je riziko?
  Přiznám se, že jsem vegetarián a sýry miluju:)

 6. Dobrý den,
  riziko je skutečně poměrně malé, a to zejména, když budete nakupovat kvalitní sýry, ale potíží je, že nikdo z odborníků si Vám je nedovolí pro jistotu doporučovat anebo schvalovat. Takže to konečné rozhodnutí je jen na Vás. Jako řešení bych viděla zkusit v době těhotenství nahradit plísňové sýry čerstvými a parmazánovými.

 7. Jana napsal:

  Dobrý den,
  zaujala mě informace o tzv. fitness coffee. Našla jsem si přímo stránky: http://www.fitnesscoffee.cz/produkty/fitness-coffee/#inline564 kde se dozvídám, že není vhodná v těhotenství. Takže pozor! Já piju v těhotenství meltu a Karo, jsou také přírodními produkty a obsahují vlákninu a další živiny prospěšné právě v těhotenství. Navíc se řadí do pitného režimu, neodvodňují jako např. káva.

 8. Dobrý den, děkuji za zajímavou informaci. Doma také už roky pijeme pouze obilné kávy, které dokonce mohou i děti. Margit

 9. A. Bílá napsal:

  nikde se nemohu dočíst, proč by těhotná neměla ostrá jídla, třeba to budete vědět vy =)
  ostré jím ráda, teď v těhotenství bych ho mohla pořád, dopřeju si ostré indické jídlotak 3x do týdne, když jsem byla těhotná poprvé, vůbec jsem o tom nevěděla, ostrá jídla jsem jedla i při kojení a nikdy nebyl problém, odkdy si myslíte, že může dítě (máme ještě batole) kořeněná jídla? Do indie dáváme většinou římský kmín, koriandr, chilli, kardamon, pepř, hřebíček, bobkový list, fenykl a anýz. Děkuji vám za odpověď. AB

 10. Dobrý den, ostrá jídla mohou být zejména v pokročilém těhotenství pro mnohé ženy hůře stravitelná, a proto se nedoporučují. Při kojení mohou částečně přecházet do mateřského mléka a dělat potíže dětem anebo jim mléko nechutnat – tuto informaci mám potvrzenu na základě zkušeností více maminek po ostrém indickém jídle. U Vašeho dítěte doporučuji vyzkoušet, a v případě, že mu kořeněná jídla budou chutnat není problém už jejich nejmírnější verzi zařazovat do jídelníčku, Margit

 11. A. Bílá napsal:

  Děkuji za rychlou odpověď. Malému je rok a půl a ostré indické jídlo mu chutná, je plné luštěnin a zeleniny. Já v druhé půlce těhotenství tedy ostré omezím, stejně tak při kojení. Děkuji a přeji hezký den. AB

 12. Helena K. napsal:

  Dobrý den, děkuji za přínosný článek. Chtěla bych se zeptat na poměr vápníku a hořčíku ve stravě. V tomto článku:
  http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clanek/dil-9-dostatek-vapniku-i-bez-mleka
  jsem se dočetla, že není správné konzumovat potraviny bohaté na vápník souběžně s potravinami bohatými na hořčík. Například by se nemělo pojídat celozrnné pečivo souběžně s jogurtem.
  Přiznám se, že mi to připadá jako dost obtížně splnitelné doporučení, vždyť například mandle jsou bohaté na vápník i hořčík. Já sama mám v oblibě celozrnné pečivo s jogurtem nebo tvrdými sýry, do obilných kaší si přidávám jogurt a lžičku mandlového másla atd. Totéž jí moje 3letá dcera.
  Nyní jsem těhotná a byly mi doporučeny tablety s hořčíkem – mám tedy dodržovat nějaký časový rozestup mezi např. mléčnými výrobky a tabletami s hořčíkem?
  Vitamínu D mám myslím dost z ryb a z doplňku stravy pro těhotné Femibion 400 (jsou tam kapsle s rybím tukem).
  Děkuji předem za Vaši odpověď a přeji hezký den,
  Helena K.

 13. Dobrý den, uvedené doporučení je i pro mne nejenom obtížně dodržitelné, ale vidím i jako zbytečné. Jsem zastáncem doporučování příjmu přirozené kvalitní stravy bez propočítávání množství jakýchkoliv živin či mikroživin a jejich kombinací na talíři. Potraviny a jejich kombinace, které uvádíte můžete v pohodě konzumovat.
  Tablety hořčíku užívejte podle doporučení, které uvádí jejich příbalový lerták – každý jednotlivý přípravek může mít své individuální doporučení vycházející nejen z obsahové látky, ale i způsobu její úpravy v daném přípravku. Margit

 14. Katka napsal:

  Chtela jsem se jen zeptat pokud se muze konzumovat mozarella, parma ham, krevety a lobstr.Dekuji

 15. Katka napsal:

  Casto trpim migrenami, ktere mi zacly v tehotenstvi s mym druhym ditetem…. mzitky pred ocima, mdloba, nevolnost, prujem. Po porodu je nekdy casto mivam a jedne co mi vzdy zabere je Magnosolv v prasku. Momentalne jsem tehotna a chtela jsem se zeptat pokud muzu Magnusolv pouzivat i behem tehotenstvi. Dejuji

 16. Magnosolv není kontraindikován v těhotenství, a proto je obecně možné jej používat. Ale zrovna při průjmech se doporučeje jeho dávkování snížit a těhotné by měly příjem jakéhokoliv doplňku či léku vždy individuálně konzultovat se svým lékařem, což Vám také doporučuji. Margit

 17. Všechno uvedené můžete.

 18. eva napsal:

  Dobrý den, zajímal by mě váš názor na femibion- kyselina listová(kvalita- jestli obsahuje dostatek k. listové), a zda-li mohu v těhotenství spirulinu, čisticí bylinné kapky, vit. c v prášku z DM. pokud ano, nevadí, že bych tohle všechno pojídala průběžně přes den? platí i zde, že všeho moc škodí? jak je to s výživovými doplnky v těhotenství? děkuji

 19. Dobrý den, vše uvedené můžete, ale jako nejvhodnější bych doporučovala užívat přímo některý z doplňků určených pro těhotné ženy. O množství kyseliny listové musíte konzultovat se svým lékařem, je celá řada stavů, které vyžadují vyšší než běžně doporučované množství a toto může posoudit jen lékař, který zná Váš stav.

 20. Jitka napsal:

  Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala co si myslíte o užívání lněného oleje /semínek v těhotenství. Našla jsem spoustu informací kde se doporučuje ale i pravý opak z důvodu podobnosti s estrogenem (MedlinePlus).Má sestra je těhotná a užívá pravidelně tvaroh se lněným olejem a semínky dle Dr. Budwig. Je to vhodné? Děkuji

 21. Dobrý den, lněný olej v množství asi polévkové lžíce, které je potřeba do tvarohu podle Dr. Budwig, není problémem ani pro těhotné ženy a sama jeho pravidelné používání také doporučuji. Zásadní je však hlídat čerstcvost oleje, který velmi rychle žlukne a pak by více škodil než prospíval. Margit

 22. Michaela napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jsem na začátku těhotenství a už jsem stihla mít v 5. týdnu opar, může to být hodně velký problém, když je to vlastně virový? a teď v 7.týdnu mi začíná rýma, můžu brát nějaké vitamíny pro podpoření imunty? Třeba mám pro mojí dcerku Marťánky, můžu je brát s ní? A jaký kapky do nosu, to asi bude možné jen např. vincetka? A také jestli se můžou čaje jako např. limetka se zázvorem, nebo heřmánkový a podobně, ty jsou bez kofeinu. Moc děkuji za info

 23. Dobrý den, nemyslím si, že opar může být velkým problémem, ale ani nemohu posuzovat aktuální zdraví takto v rámci online poradny. Vitamíny berte, ale přímo určené pro těhotné ženy. Běžné kapky do nosu, Vincentka a čaje jsou v pořádku. M.

 24. Marie napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda-li je v těhotenství vhodné užívání černé sopečné soli jako ochucovadla do salátů, jestli sopečné minerály nemohou miminku uškodit. Jsem ve 28tt. Děkuji

 25. Dobrý den, tuto kvalitní sůl určitě můžete používat. Omezení, všech solí, by bylo potřeba v případě objevení se otoků, které některé těhotné ženy trápí. M.

 26. Jan Motyčka napsal:

  Dobrý den,
  souhlasím s tím, že jako důležité zdroje vápníku uvádíte zelenou listovou zeleninu, ořechy a semínka. Jsou vhodnějším a šetrnějším způsobem doplňování vápníku než mléko a mléčné výrobky. O mléce a jeho prospěšnosti bohužel nadále panují mýty. Mléko patří mláďatům savců, což platí i pro lidi. Ti by tedy měli konzumovat lidské mléko pouze jako kojenci. Požívání mléka jiných živočišných druhů s sebou nese rizika alergií a nestravitelnosti. Navíc je absurdní, aby dospělí lidé požívali potravinu, která je určená „kojencům“, a navíc jiných živočišných druhů.

 27. Jana napsal:

  Dobrý den,
  plánujeme miminko a protože beru hodně léků kvůli zdravotním problémům, opravdu hodně se připravuji. Největší problém mám s těžkým astmatem a opravdu vysokými dávkami inhalačních léků (atrovent, combair), antihistaminik a léku na námahovou dušnost. Mám i problémy se štítnou žlázou a musím užívat Euthyrox (100 mg/den). Kvůli snížené obranyschopnosti a častým infektům mám nyní nasazeny imunostimulanty, které bych měla před začátkem snahy o miminko dobrat. Zároveň musím dlouhodobě užívat Utrogestan, neboť trpím polycysticidou vaječníků. Trápí mě hypotenze a nízká hladina hořčíku a železa, takže užívám Aktiferin. Mám velké problémy s tachykardií a zažívacími obtížemi (funkční dyspepsie, meteorismus).
  Ten stav není úplně příznivý a tak se to snažím vyvážit alespoň zdravou vyváženou stravou a pohybem, co mi astma a problémy po úrazech obou rukou dovolí. Značně jsme s lékaři některé léky omezili, jak jen to šlo. I tak mám ale pocit, že té chemie do sebe dostávám hrozně moc a mám trochu obavy, aby to miminku neuškodilo. Beru sice kyselinu listovou, vitamín C a B6, ale nevím, zda to dokáže vyvážit nepříznivý účinek všech těch léků.
  Z tohoto důvodu se chci zeptat, zda bych mohla udělat ještě něco, abych zmírnila dopad působení všech těch léků? Při otěhotnění sice budu spadat pod specialistku, která se zabývá úpravou medikace astmatiček, ale stejně toho budu mít pořád hodně. Navíc se trochu bojím následků změny medikace, protože při snížení dávek mívám velké problémy, časté lehčí i těžké záchvaty a i přes medikaci výraznou námahovou dušnost, takže nevím, zda to vůbec nějak upravit půjde. Lék, který se běžně těhotným astmatičkám dává, já bohužel netoleruji a přináší mi více problémů než pomoci.

  Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den, J.

 28. Dobrý den,
  z Vašeho popisu je jasné, že se maximálně snažíte i při uvedených zdravotních potížích a medikaci minimalizovat riziko. Myslím, že jste na té nejlepší cestě – se specialistkou, která bude detailně znát Váš stav zkoušejte omezování léků a sama zdraví podporujte kvalitní stravou, po otěhotnění kombinovaným doplňkem pro těhotné ženy, dostatkem pohybu a pobytu venku. Držím pěsti ať situaci čím lépe zvládnete. Margit

 29. Pavla napsal:

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jak je to s užíváním, tedy pitím zelené kávy při kojení? Ikdyž kojím (plně s jedním příkrmem- syn má 7 měsíců), vypiji 2-3 šálky černé kávy denně. Bylo by vhodnější ji nahradit zelenou?
  Děkuji

 30. Dobrý den, přiznávám, že jsem ještě neviděla studii srovnávající vhodnost/nevhodnost konzumace zelené a černé kávy v těhotenství, takže si nedovoluji posuzovat. M.

 31. Eva napsal:

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, zda je nebo není problém pití Vincentky v těhotenství a pro dítě (5.let). Na začátku 1.trimestru jsem byla nachlazená a vypila jsem i 1 lahve za den (ne každý den), pomáhala mi na kašel. A teď se dočítám, že jsem se mohla předávkovat jodem, tak bych potřebovala Vaší radu, zda jsem tím neohrozila plod, nyní jsem na konci 3. měsíce. I do budoucna, Vincentka mi pomáhá na kašel a dcera jí má také ráda. Děkuji a přeji hezký den.

 32. Dobrý den, omezený příjem v době nachlazení by neměl být problémem, ale dlouhodobě větší množství Vincentky určitě nedoporučuji. S otázkou možného předávkování plodu jodem se však prosím přímo obraťte na Vašeho gynekologa. Děkuji. Margit

 33. Petra napsal:

  Dobrý den,

  moc zajímavé stránky. Ráda bych se zeptala na kohoutkovou vodu v těhotenství (Praha), protože jsem se různě dočetka, že by měla vadit, ale já ji piji nejčastěji. Potom by mne ještě zajímalo omývání sušených švestek a meruněk, které jsou sířené. Občas si dávám sušené ovoce jako svačinku a např. švestky, které koupíte v bio kvalitě jsou často také sířené. Opravdu omytí zbaví ovoce těchto látek? Moc děkuji

 34. Dobrý den,
  ano, kohoutková voda je bezpečná a doporučuji i pro těhotné – také ji doma pijeme. Omytí jen částečně odstraní oxid siřičitý, vhodnější by určitě bylo kupovat nesiřené sušené ovoce anebo si sušit doma. Margit

 35. Petra napsal:

  Děkuji za odpověď. Může mi ale sířené sušené ovoce nějak ublížit, pokud ho konzumuji nepravidelně, cca 100 g 1x za 14 dní?

 36. Ne, přímé ubléčení po konzumaci sířeného sušeného ovoce nehrozí.

 37. M. Svobodová napsal:

  Dobrý den, prosím o radu. Je dobré v těhotenství pít mladý ječmen? Pokud ano, je kyselina listová v něm obsažená v dostatečném množství, nebo je vhodné ještě brát některý s doplňků pro těhotné? Děkuji.

 38. Dobrý den, mladý ječmen je vhodný i pro těhotné, ale nedokáži ujistit, že jeho konzumace zajistí dostatek kyseliny listové. Shoduji se s gynekology, že i při zdravé stravě je vhodné před otěhotněním a v jeho počátcích tento vitamín pro jistotu i suplementovat. Margit

 39. Kateem napsal:

  Dobrý den, je vhodný ke konzumaci mák v těhotenství? Např. makové mléko? Jsem v sedmém měsíci a trpím nedostatkem vápníku a vit. D. Děkuji.

 40. Dobrý den, mák v těhotenství zakázán není i když sama bych jej v tomto období doporučovala jen v běžných množstvích, ne tedy např. k dennímu příjmu mléka z něj. Jako nejvhodnější vidím konzumovat mák pro zpestření s jinými druhy obilných mlék. Vysoký obsah vápníku je např. i v sezamu. A pro lepčí využití vápníku doporučuji pročíst i text o vitamínu K2: http://www.margit.cz/vitamin-k2/
  Margit

 41. Kateem napsal:

  Děkuji Vám moc za odpověď a doporučení, článek si ráda přečtu. Jenom by mě ještě zajímaly konkrétní důvody toho, proč mák v těhotenství není vhodný? Děkuji.

 42. Dobrý den, nepíši, že mák není v těhotenství vhodný, jen si nedovolím doporučovat jeho pravidelný vysoký příjem v tomto období. Makovice mohou obsahovat opiové látky, které by v odrůdách šlechtěných na zisk máku být neměly, ale z důvodů předběžné opatrnosti je mák dokonce v Dubai řazen mezi narkotika a zcela zakázám konzumovat. Margit

 43. Michaela napsal:

  Dobrý den,jsem v 3 týdnu těhotenství a ráda bych se zeptala zda mohu pít bezkofeinový černý čaj. Prodává se v Anglii značka PG.Děkuji

 44. Dobrý den, bezkofeinový černý čaj je i v těhotenství v běžných množstvích bez problémů. M.

 45. Petra napsal:

  Dobrý den,
  předně bych Vám chtěla poděkovat, že udržujete tyto stránky a snažíte se šířit infomace o zdravé stravě.
  Chtěla bych se zeptat na výživu před otěhotněním. Mám v jídlě občasné výkyvy (většinou nárazově hodně sladkostí, hlavně o víkendech), jinak se snažím jíst zdravě. Můžete mi prosím napsat, zda mohou takové výkyvy ve stravě ovlivit těsně před otěhotněním budoucí plod, vadí hodně cukrů? Může mít vliv když např. žena v této době (od poslední menstruace do ovulace) sní omylem něco plesnivého? Nebo zkaženého? Doporučovala byste pokračovat ve snaze o otěhotnění nebo raději dát pauzu? Děkuji.

 46. Dobrý den,
  já děkuji za ocenění webu. Výkyvy stravy ani nadbytek sladkostí před otěhotněním ideální nejsou, ale zjednodušeně lze napsat, že kdyby Vaše tělo bylo skutečně v nerovnováze či jakkoliv nezdravé, pravděpodobně se ani otěhotnění nepodaří. Margit

 47. Petra napsal:

  Mohu se ještě zeptat, proč je příjem hodně sladkostí před otěhotněním problém? Nebo jste to myslela obecně nejen v souvislosti s těhotenstvím? A co se týká plesnivého nebo zkaženého jídla, jak jsem se ptala – může to ovlivnit třeba kvalitu nebo složení výstelky, do které se uhnízďuje vajíčko?

 48. Vysoký příjem jednoduchých cukrů je samozřejmě nevhodný pro každého a u žen zvyšuje riziko vzniku polycystického ovariálního syndromu. Nedokáži si představit, že by jedno zkažené jídlo mohlo nepříznivě ovlivnit tkáň dělohy. M.

 49. Katarína napsal:

  Dobrý deň, chcela by som sa Vás spýtať či je vhodné v tehotenstve behať alebo praktizovať iné nenáročné športy alebo turistiku. Behávam už takmer 3 roky, takže telo je na takúto záťaž zvyknuté, ale plánujeme druhé dieťatko a tak by som sa chcela spýtať, či ho niečim podobným nemôžem ohroziť za predpokladu bezproblémového tehotenstva. Počas prvého tehotenstva mi môj gynekológ beh ani turistiku preventívne neodporúčal aj keď na to nebol žiadny zdravotný dôvod, vraj kvôly riziku pádu a podobne. Aký máte na to názor Vy? Za Vašu odpoveď Vám vopred ďakujem. K

 50. Dobrý den, sama naopak doporučuji pravidelný pohyb i v těhotenství. V případě, kdy jste aktivní, lze v nerizikových sportech, kam patří běh i turistika, pokračovat. Sama jsem téměř celé těhotenství chodila posilovat, běhala i jezdila na inline bruslích. Vše samozřejmě se zvýšenou opatrností a běh při sledování tepu. Zásadí je, abyste se cítila dobře. Margit

 51. Jaroslava napsal:

  Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli bych mohla pit zelenou kávu tak hrníček denne při kojení. Viděla jsem recenze na hubnutí s tímto produktem a chtěla bych to vyzkoušet . Děkuji

 52. Dobrý den, ano, zelenou kávu takto můžete, chutná dobře, ale na hubnutí bych s ní nijak nepočítala, to vám více prospěje dlouhodobé kojení. M.

 53. Jaroslava napsal:

  Děkuji za odpověď ja jsem právě četla toto http://slimexpressnow.com/cz/?refoex2 a tam psaly že po tom hubnou

 54. Tak držím pěsti a napište prosím Vaše zkušenosti po vyzkoušení, m.

 55. Alena napsal:

  Dobry den, Margit,

  jsem moc rada, ze jsem objevila Vas web a blog. Jsem cerstve tehotna a chci se zeptat, jak velke obavy si mam delat z toho, ze jsem vysadila kyselinu listovou pred otehotnenim. Vybrala jsem asi jedno a pul baleni Femibionu 800, ale v srpnu t.r. mi zacalo prekyseleni zaludku a pak paleni zahy. Bylo mi porad spatne a tak jsem vynechala vse, co slo, vcetne Femibionu. Rikala jsem si, ze muj organismus neni zdravy a ze tedy asi ani neotehotnim. No a nakonec jsem v listopadu otehotnela. Femibion jsem nasadila cca ve 3 tydnu tehotenstvi, coz vim, ze uz je pozde. Pomuze to i tak detatku? A jake dalsi vitaminy by bylo dobre brat? Slysela jsem o rybim tuku, vitaminu D (ze slunicka), zeleze, jodu, vapniku. Jsem krevni skupina A, tak mlecnych vyrobku jim minimum a i TCM, na kterou jsem zacala chodit v listopadu mi doporucila vyhnout se mlecnym vyrobkum. Predem dekuji za radu. Krasny den a krasne vanoce.

 56. Dobrý den,
  Vaše otěhotnění a pohodově probíhající těhotenství jsou dobrými indikátory, že organismus byl v pořádku. Přesto doporučuji nyní už kyselinu listovou užívat a ideálně v některém z přípravků určených pro těhotné. V takovémto přípravku byste měla mít ve správných kombincích i vitamín D a ostatní uváděné mikroživiny. Omezování či dokonce vynechání kravského mléka není problémem. Držím pěsti ať se jen daří. Margit

 57. Alena napsal:

  Dobry den,

  velmi dekuji za odpoved a dobre zpravy :-). Kyselinu listovou jiz beru a je to v pripravku urcenem pro tehotne. Nicmene v tomto pripravku neni zelezo, zinek, ani vapnik ci jine. Mam se tedy pidit jeste po nejakych dalsich vitaminech pro tehotne? Doporucila byste Vy sama nejake?
  Co se tyka vynechani kravskeho mleka a omezeni mlecnych vyrobku, jakymi potravinami tedy doplnovat vapnik? A v jakem mnozstvi je treba tyto potraviny denne/tydne jist? Mmch. co kozi mleko a kozi vyrobky? Dodavaji tez vapnik?

  Dekuji za podporu a radu. Alena

 58. Dobrý den Aleno,

  doporučuji poradit se v lékárně o vhodnějším přípravku pro těhotné (tento si nechte a doužívejte někdy později při kojení). Vím, že jsem před pár měsíci takto vybírala pro kamarádku a v lékárně našla přípravek s kompletnějším složením, ale už si nepamatuji název – nabídka se stejně neustále mění a nejlépší přehled mají farmaceuti. Jako zdroj vápníku doporučuji denně semínka a ořechy – ideálně v podobě rostlinného, doma připravovaného mléka třeba ze sezamu anebo máku a denně zelenou listovou zeleninu. O vhodnosti kozích výrobků se poraďte s terapeutem, ke kterému chodíte na TCM – takto nemohu odhadovat Váš typ ani znát Váš aktuální zdravotní stav. Margit

 59. Alena napsal:

  Dekuji, Margit. Zkusim pohledat nejake recepty a zeptat se v lekarne. Femibion 800 mi totiz byl doporucen mym gynekologem i v lekarne. Brala jej i kamaradka, ktere to doporucila jeji sestra (lekarnice). Tento doplnek se ma take brat az do konce 12 tt. Ale znovu se poptam. Preji krasny den a jeste jednou dekuji za rady.

 60. Ála napsal:

  Dobrý den Margit,
  ráda bych se s Vámi poradila ohledně užívání výživových doplňků v těhotenství. Vždy jsem Vás považovala za odborníka, který se spíše straní suplementům, ale přečtení kometářů viz. výše vidím že v těhotenství přece jen nějaké doporučujete. Řešila jsem toto téma s několika lékaři (porodníky) a každý mi řekl něco jiného. Jeden rozhodně doporučil těhotenské multivitaminy, druhy pouze kyselinu listovou a jód. Třetí tvrdil, že rozhodně nic, že tu chemii stejně tělo nevstřebá…a tak bych mohla pokračovat. Vás považuji za odborníka a velmi ráda se inspiruji Vašimi články. K jakému doporučení se tedy stavíte Vy? Nemám žádné zdravotní obtíže.
  Jaký názor máte na užívání aloe a čínských bylin v těhotenství?
  Děkuji a rady, Alena

 61. Dobrý den Aleno,
  základem všech živin i v těhotenství je určitě kvalitní strava, ale setkala jsem se v průběhu své praxe s pár ženami, které se slušně stravovaly, nic neužívaly a až po těhotenství a kojení najednou skončily velmi vyčerpané. Stav jim trvalo měsíce dát dohromady. Proto si nyní neodvažuji cílený doplněk pro těhotné nedoporučovat. Je možné, že takovéto užívání bude zbytečné, ale téměř jistě nemůže škodit.
  Čínské byliny v těhotenství užívat lze, ale pouze některé z nich a určitě doporučuji jen po konzultaci s Vašim lékařem a lékařem, která praktikuje TCM.
  Margit

 62. Hanka napsal:

  Dobrý den, Margit,
  díky za článek, pro mě čerstvě aktuální :) Chtěla bych se zeptat, jak vnímáte užívání bylinek – některé „oficiální“ zdroje bylinky s výjimkou máty a meduňky nedoporučují. Jsem zvyklá léčit se přírodně – na nachlazení zázvorový čaj, na kašel lípu, na zánět lichořeřišnici atd. Přijde mi to lepší než cokoli z lékárny, ale ta varování mě trochu zneklidňují. Jak to prosím vidíte vy? Děkuju. Hanka

 63. Dobrý den Hanko, většinu z běžných bylinek je možné a prospěšné používat i v těhotenství, jen moc doporučuji najít nějakého poradce – knihu, stránky, specialistu, kteří se této problematice věnují. Sama jsem před pár měsíci přes Fb doporučovala autorku a práci detailně téma popisující. Držím pěsti ať stav pohodově zvládnete. Margit

 64. Hanka napsal:

  Dobrý den, Margit, děkuju za za doporučení i tip na knížku z FB, vypadá dobře.
  Hanka

 65. Veronika napsal:

  Dobry den Margit,
  měla bych dotaz ohledně lněného oleje v těhotenství. Vím, že na lněný olej tu už otázka zazněla, ale přecejen mě zneklidňuje varování z různých webů, že není vhodný v těhotenství, protože může podpořit vypuzení plodu a že je doporučován teprve ke konci těhotenství. Jsem na začátku II. trimestru a chtěla bych nějakým způsobem doplnit omega-3 mastné kyseliny. Protože nejím maso, ani ryby, tak jsem se rozhodla pro lněný olej a kombinace s tvarohem mi zachutnala (konečně něco po 6ti týdnech nechutenství a nevolnosti). Co si o tom myslíte Vy? Jsou případně ještě nějaké jiné zdroje omega-3 vhodné pro těhotné? Napadá mě konopný olej, nebyl by vhodnější? Děkuji.
  Veronika

 66. Dobrý den Veroniko, v případě obav je nejsnazší dodávat omega 3 mastné kyseliny v podobě kvalitního suplementu anebo konopného oleje a oleje z vlašských ořechů, ale sulementace bude jistější. Margit

 67. Veronika napsal:

  Dobrý den, právě jsem snědla jídlo, kde bylo příliš velké množství pepře. Nedojedla jsem ho, ale část jsem měla. Začínám 7. měsíc, můžu nějak ohrozit plod? Přijde mi, že malému se to nelíbilo, kopal jak divý…Jinak na sobě nic necítím. Děkuji za odpověď

 68. Dobrý den, s největší pravděpodobností bude vše v naprosté pohodě. M.

 69. Viky napsal:

  Dobry den,jsem tehotna v 1trimestru,uzivam multivitaminy Activ baby,acidum folicum a chtela bych uzivat jeste cesnekovy olej tobolky a rybi olej tobolky,myslite si ze bych mohla uzivat vsechny naraz?dekuji moc predem za radu,preji krasny den!

 70. Dobrý den,přiznávám, že neznám přesné složení přípravku Activ baby a obecně jsem spíše pro zajištění potřebné suplementace jedním kvalitním doplňkem než kombinací více, kdy se mohou některé mikroživiny i zdvojovat. Doporučuji proto se všemi doplňky konzultovat rovnou v lékárně anebo nejlépe s Vašim gynekologem. Margit

 71. Lenka napsal:

  Dobrý den, Margit!
  Můj dotaz se týká zvýšeného příjmu kyseliny listové v těhotenství – jak toho nejsnáze dosáhnout abych nemusela nic počítat? Myslím tím, že množství kyseliny listové obsažené v jednotlivé zelenině uvedené v gramech mi nic neříká, zajímalo by mě, kolik dané zeleniny mám za den sníst, abych získala potřebné množství – zda je to velká hrst ořechů, mísa špenátu apod.?
  Děkuji předem za odpověď!
  LK

 72. Dobrý den,
  chápu, že se Vám nechce počítat mikroživiny na talíři, jen zrovna u kyseliny lisové je obtížné napsat, co přesně byste pro dosažení potřebné dávky měla denně jíst. Je totiž obsažena v širokém spektru potravin, ale poměrně malých množstvích a pro její pokrytí je tedy potřeba mnoho zdrojů. V těhotenství se doporučuje 400 μg a třeba vlašské ořechy obsahují asi 77 ve 100 g a brokolice 33 až 111. Takže možná bude stačit 400 g brokolice anebo 600g vlašských ořechů, ale takto jíst asi není reálné. Margit

 73. Jana napsal:

  Dobrý den,
  jsem na začátku těhotenství. Chtěla jsem se zeptat, jestli se může pít zelená káva. Normální černou kávu nepiji vůbec. Zatím jsem se dočetla rozdílné informace, tak bych ráda věděla i váš názor.
  Děkuji předem za odpověď. Jana

 74. Dobrý den Jano,
  odborné organizace udávají nedostatek informací o možném ovlivnění plodu zelenou kávou, a proto ji těhotným prozatím nedoporučují. S tímto názorem souhlasím. Margit

 75. Petra napsal:

  Dobrý den,
  jsem velký milovník černého a zeleného čaje.
  Nějak si den bez šálku dobrého černého čaje nedokážu představit. Jak musím v 1. trimestru a dalším průběhu těhotenství tuto pochoutku omezit?
  Děkuji za odpověď. Petra

 76. Dobrý den Petro,
  musím přiznat, že nevím o exaktním stanovené hranice bezpečnosti černého a zeleného čaje v těhotenství. Běžně lze oba v běžných množstvích konzumovat. Zásadní je, aby u Vás po jejich příjmu nedocházelo k něžádoucím účinkům jako třeba nespavosti. V množství šálek denně žádný problém nevidím. Margit

 77. Monika napsal:

  Dobrý den,
  jsem ve 21. týdnu těhotenství. Včera jsem si okolo třetí hodiny dala k obědu ravioly s mletým masem a sýrovou omáčkou. Na toto jídlo nejsem zvyklá a nedojedla jsem ho. Večer jsem měla bolesti břicha, poté se objevil průjem, který byl silný a vodnatý (za noc 9x a na konci už ze mě vycházela jen světle žlutá tekutina). Teplotu jsem měla 37,3. Ráno jsem chtěla jít k lékaři, ale už bylo vše v pořádku. Nemohla jsem tímto ublížit miminku, že ne? Spíše se potřebuji ujistit.
  Také mě poslední dny trápí bolesti břicha – mám pocit, že mi snad praskne. Snažím se jíst lehce stravitelná jídla a po malých dávkách, hodně při tom piji neslazený zelený roibos nebo obyčejnou vodu. Už nevím, co s tím dělat, většinou okolo čtvrté hodiny odpolední se tyto pocity objeví a přetrvávají.
  Předem děkuji, Monika

 78. Dobrý den Moniko,
  jestliže se nyní cítíte dobře a akutní potíže pominuly, bude s velkou pravděpodobností vše v pořádku. Pravidelné odpolední bolesti břicha však doporučuji konzultovat s Vašim lékařem. Margit

 79. Michaela napsal:

  Dobrý den,
  chtěla jsem se Vás zeptat, jestli je sugar detox v těhotenství nebezpečný? Jsem v 6. měsíci a zajímám se o to, co dělá s naším tělem (především zdravím) cukr. Jsem z toho už tak otrávená, že se mi nechce čekat s vyřazením cukru a sacharidů až po porodu. Může to ale nějak negativně ovlivnit miminko? Nezpůsobí mu něco stav ketózy? Dále přemýšlím nad tím, že kdyby mi vyšly testy na těhotenskou cukrovku špatně (což neočekávám), stejně bych cukry ze stravy vyřadit musela. Je to tak? Bylo by to tedy nebezpečné, kdybych sacharidy vyřadila i bez těhot. cukrovky? Děkuji moc za odpověď.

 80. Dobrý den, naprosté vysazení sladidel určitě není problém, ale už nedoporučuji omezování i sacharidů v přirozených potravinách jako např. v ovoci. M.

 81. Michaela napsal:

  Děkuji Vám moc!

 82. Renata napsal:

  Dobrý den,
  jsem v 17.týdnu a chtěla bych se zeptat, zda můžu užívat chlorellu. Ze začátku mi ji paní doktorka raději nedoporučovala. Ale většinou jsem se všude dočetla, že se může a navíc obsahuje kyselinu listovou. A dále bych se chtěla zeptat, jestli máte nějaké zkušenosti s Lupinovou kávou? Doporučili mi ji ve zdravé výživě a chuťově je opravdu moc dobrá. Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den.

 83. Dobrý den, chlorellu i lupinovou kávu můžete, i když obojí bych jen běžných dávkách, tj. třeba chlorellu občas a ne pro pravidené denní užívání několika tablet. M.

 84. Jana napsal:

  Dobry den,

  Dekuji Vam za Vase stranky,jsou velice poucne. Pres rok jsme se s manzelem snazili o miminko a ted jsem konecne cca v 6 .tydnu. Prelecuji se na stitnou zlazu-snizena funkce. Beru Eutyrox,jedenkrat za den. Nemuze uzivani uskodit miminku

  DEKUJI.

 85. Dobrý den, zrovna levothyroxin patří do kategorie A, tj. léků bezpečných pro užívání i v těhotenství. Margit

 86. Anna napsal:

  Dobrý den Margit,
  moc děkuji za Váš blog a příspěvky. Chtěla bych se Vás zeptat, jak je to v těhotenství s rebarborou? Našla jsem protichůdné názory na její zařazení/vyloučení ve stravě. A ještě jeden dotaz nebo spíše prosba, nepřemýšlela jste o přidání „diety“ pro těhotné do Zdravé kuchyně? Přeji Vám pěkný den a děkuji předem za Vaší odpověď. A.

 87. Dobrý den, díky za tip pro dietu do Zdravé kuchyně, promyslím a až budu stíhat ráda přidám, jen těch tipů mám stále více než času. Umírněná – běžná konzumace rebarbory (tj. občas trocha v koláči apod) v těhotenství není problémem. Margit

 88. Veronika napsal:

  Dobry den, chtěla jsem se zeptat. Jsem ve 12tt a od mladí trpím na neskutečné migrény, ani v tehotenstvi mi to bohužel nedá pokoj. V lékárně mi poradili abych začla užívat homeopatikum. Chtěla jsem se s vama poradit muzu je prosim užívat! Neuškodí to me ani miminku? Moc dekuji za odpověď. Beru tyto homeo silicea a belladonna. Dekuji Veronika

 89. Dobrý den Veroniko, v lékárně Vám poradili správně, homeopatika jsou vhodná i v těhotenství, plod dítěte v žádném případě neohrožují. Margit

 90. linda napsal:

  Dobrý den, Margit, děkuji za skvělý článek. Mám dotaz ohledně přibírání v těhotenství. Při každém z mých četných těhotenství jsem přibrala a to hodně bez ohledu na dodržování správného jídelníčku, dostatek pohybu, atd, (výchozí váha na spodní hranici a vždy kolem 30kg).Nyní jsem opět těhotná a už nyní ve 20.tt mám 14kg plus :-( podotýkám, že prvních 14 týdnů mi bylo natolik nevolno, že jsem ještě 3kg zhubla, nyní se můj organismus zbláznil a přibírám cca 4kg týdně. V jídelníčku mám převážně zeleninu, ovoce, knackebrot k snídani a v malém množství mléčné výrobky /jsem celiak, s intolerancí laktozy a vegetarián, štítná žláza je kontrolována a medikována/, jím pravidelně v malých porcích, bez sladkostí a jiných pochutin, bez kávy, coly, slazených nápojů. V tuto chvíli nevím, co upravit, aby se raketová rychlost nabírání váhy zpomalila.Za radu předem děkuji.linda

 91. Dobrý den Lindo,
  stav, který popisujete je skutečně neobvyklý a doporučuji detailněji probrat s vaší lékařkou, včetně zamyšlení se jestli hmotnost nemůže být dána i otoky. Margit

 92. linda napsal:

  Dobrý den, Margit,
  velmi děkuji za rychlou odpověď. Ano, při další kontrole to s ní proberu. Ona je většinou v klidu a argumentuje, že vždycky po porodu všechno velmi rychle shodím a jsem na své původní váze. Děkuji, hezký den, linda

 93. Jaroslava napsal:

  Dobrý den Margit,

  myslíte si, že je vhodné v těhotenství užívat nějaký komplexní doplněk stravy pro těhotné-tedy nejen kyselinu listovou? Vím že nejlepší je dodávat potřebné látky ze stravy, ale jsem na začátku těhotenství a spoustu vhodných potravin, vč.zeleniny, nejsem prostě momentálně schopna pozřít a mám obavu, že mi budou vitamíny a minerály chybět. Na druhé straně jsem slyšela spíše o škodlivosti těchto přípravků… takže nevím k čemu se mám přiklonit. Jaký je váš názor? děkuji.

 94. Dobrý den, ano v těhotenství jsem pro užívání kvalitního komplexného přípravku pro těhotné jako pojistky pro většinu možných deficitů. Margit

 95. Markéta napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem v 16tt těhotenství. Dopoledne jím vše, ale odpoledne už si žádné jídlo nedám. Vadí to nějak plodu? Děkuji

 96. Dobrý den, pravděpodobně ne, ale i tak doporučuji zejména v těhotenství pravidelnější stravovací režim. Margit

 97. Dana napsal:

  Dobrý den,
  chtěla bych se Vás zeptat, jestli mohou těhotné bez problémů jíst jogurty z nehomogenizovaného mléka. Objevila jsem jogurt od firmy Madeta, který obsahuje vápník a tudíž mi přijde jako vhodná volba jogurtu, ale netuším, jestli je správné ho jíst, když je z nehomogenizovaného mléka. Děkuji

 98. Dobrý den, ano nehomogenizované výrobky v pohodě můžete i v těhotenství. Homogenizace mléka je pouze zpracování tuků do jemnější emulze z estetických důvodů a zdravotně tuky spíše poškozuje, takže nehomogenizované produkty jsou dokonce lepší. Margit

 99. Veronika napsal:

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jestli je běžné, když v prvním měsíci těhotenství už třetí týden denně zvracím. Snažím se jíst často a zdravěji, více pít, i když někdy nemám ani chuť. Mám nízký tlak, nemůže nevolnosti ještě zhoršit? Kávu jsem dříve pila max. 1x denně, obejdu se bez ní, ale ta by mi tlak asi trochu zlepšila… Nemám jen ranní nevolnosti, špatně je mi neustále, odpočinu si jen v noci, kdy spím jako zabitá. Nebo bych měla zvýšit příjem jídla, není mi špatně kvůli malému dennímu příjmu (tipuji max. do 6000 kJ)? Obecně jím méně, ale častěji (5x – 6x denně), hlad nepociťuji skoro nikdy. Moc děkuji za pomoc. Veronika

 100. Dobrý den Veroniko,
  i každodenní zvracení v prvních týdnech těhotenství není nic neobvyklého, přesto byste měla stav konzultovat i s vašim lékařem. Do jídla se není třeba přiliš nutit ani nemusíte přepočítávat kolik kalorií nyní sníte. Zkoušejte spíše drobnější častější svačinky a doporučuji vyzkoušet i terapii pomocí homeopatie. Větší zásah by byl třeba jen kdyby zvrazení pokračovalo i v dalších měsících a vy anebo plod by neprospíval. Margit

 101. Ilona napsal:

  Dobrý večer Margit,
  chtěla bych se zeptat na sporty, které jsou vhodné v období těhotenství, a které by bylo lepší vynechat? Doporučujete chodit do veřejného bazénu, nebo na inline brusle? Oboje mám ráda, ale dočetla jsem se, že ani jedno není příliš vhodné. Jaký pohyb, kromě chůze, je pro těhotnou ženu podle Vás nejvhodnější? Pokud si pročítám diskuze, tak nacházím protichůdné informace, a tak se raději ptám odbornice, tedy Vás. Dále si nevím rady s rybami. Mám ráda tuňáka Rio Mare, lososa a krevety, ale nevím, zda bych je neměla v období těhotenství vynechat. Které ryby byste v období těhotenství doporučovala Vy? Dále se snažím přijímat dostatečné množství vápníku v podobě mandlí, vlašských ořechů, slunečnicových a sezamových semínek, ale mléko nepiju vůbec, protože si myslím, že zahleňuje, a že je skutečně určen jen pro „mláďata“. Stačí příjem vápníku z ořechů a semen, nebo bych měla jíst i jogurty (k zelenině pouze občas přidávám lžíci řeckého jogurtu a zakysané smetany, jinak mléčné výrobky nevyhledávám)? Bylo by možné shrnout nějakých 10 – 20 nejdůležitějších potravin v období těhotenství. Předem Vám moc děkuji za Váš čas. Ilona

 102. Dobrý den Ilono, ze všeho nejvíce záleží, jak hodně jste sportovala a pohybovala se před těhotenstvím. Sama například roky jezdím na inline bruslích a jezdila jsem i téměř až do porodu a hned po něm – pak se sportovním kočárkem. Samozřejmě, že vždy s ochranami a větší opatrností – žádné riskantní kousky a supernáročné trasy. Také jsm eběhala, i když v těhotenství s monitorem mého tepu, chodila dále do posilovny a na pilates. Pohyb v těhotenství je skutečně třeba řešit individuálně a v případě nejistoty se osobně poradit s lékařem a trenérem, kteří Vás znají.
  Běžná konzumace ryb, tj. asi 3x týdně se doporučuje. Nadměrná už ne. Dostatek vápníku lze určitě zajistit i jen z rostlinných zdrojů, i když zakysané mléčné výrobky sama spíše doporučuji. Z ideálních potravin mě napadá: zelená listová zelenina, ořechy a semínka, tučné ryby, vejce a zakysané mléčné výrobky, tuzemské ovoce. Margit

 103. Tereza napsal:

  Hezký dobrý den Margit,

  Ráda bych se zeptala jak je to s konzumací masa v těhotenství? Je podle Vás nezbytně nutné zařadit v době těhotenství do jídelníčku maso? Slyšela jsem velké množtví názorů a upřímně nevím jaký si mám „vybrat“. Dle mého názoru se při dostatečné konzumaci bílkovin rostlinného původu (ořechy, luštěniny aj.) a zařazením Vámi zmíněných kvalitních bílých jogurtů mohu masu zcela vyhnout nebo?

  Mockrát děkuji za odpověd, Tereza.

 104. Dobrý den Terezo, maso určitě není esenciální součástí výživy a tedy ani nezbytné v těhotenství – na tomto je jasná shoda mezi zahraničními lékařskými a výživovými organizacemi. Není problém získat dostatek bílkovin z jiných zdrojů. Margit

 105. Lenka T. napsal:

  Dobrý den,

  mohla bych Vás požádat o stručné vyjádření ke konzumaci ořechů v těhotenství? Vy je na Vašich stránkách doporučujete, ale jinde jsem se dočetla, že vhodné nejsou, ba naopak byly zařazeny mezi nevhodné potraviny spolu s paštikami, syrovým masem, apod.

  Předem moc děkuji za Vaši odpověď a jsem Vám velmi vděčná za Vaši práci na tomto webu.

  Lenka

 106. Dobrý den Lenko, ano, ořechy doporučuji a v případě, že najdete jiná tvrzení hledejte prosím vysvětlení důvodu. Sama o žádném nevím. Margit

 107. Lenka T. napsal:

  Dobrý den,

  k oříškům píšou následující:
  oříšky a buráky – nastávajícím maminkám se doporučuje, aby se vyhnuly konzumaci oříšků a buráků jak během těhotenství, tak během kojení, obzvláště pokud se ve vaší rodině vyskytují nebo se v minulosti vyskytla onemocnění jako astma, atopický ekzém či senná rýma (buráky též mohou obsahovat nebezpečné plísně a aflatoxiny)

 108. Dobrý den, ano, samozřejmě, když je v rodině alergie na ořechy, tak je bezpečnější je nekonzumovat, ale to platí pro každého. Sama bych doporučila možné alergie maminky zkoušet před těhotenstvím, ať pak má jistotu, co je pro ni vhodné a nemusí zbytečně třeba právě ořechy vynechávat. Riziko plísní doporučuji omezit nákupem kvalitních produktů. Margit

 109. Ema napsal:

  Dobrý den, jsem v 19 tt. V trimestru jsem měla nechutenství, moc jsem nejedla. Ted se to zlepšilo a přibrala jsem 5 kg. Jím maso 2 x týdně, ryby nejím. Není to málo ? Stačí když užívám multivitamin Mamavit pro těhotné ? Pokryje to dávku jodu, nebo mám hledat raději jiný zdroj ?
  Děkuji za odpověď.

 110. Dobrý den, obsah jodu – v mg i procentech denní doporučené dávky najdete přímo na balení. Předpokládám, že bude minimálně 100 procent a tedy dostačující, ale pro jistotu prosím sama zkontrolujte. Margit

 111. Sylva napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor- na glukózový test v 6. měsíci těhotenství (vypití glukózy na lačno). Může tento test zatížit organismus včetně plodu? Jaké máte zkušenosti se zjišťováním cukru ve Vašich těhotenstvích ( např. v zahraničí)? Jsem rozhodnutá na test nejít, ale i tak nechci podcenit možné riziko, ikdyž si myslím, že při vegetariánské stravě s dostatkem ovoce a zeleniny, celozrnných produktů, konzumací ořechů, by nemělo být riziko vysoké, ikdyž občas sním i něco sladkého (můj zdravotní stav i dítěte je normální). Velmi ocením Váš názor, bohužel si nemyslím, že u lékařů je tento názor zcela objektivní. Děkuji

 112. Dobrý den, rutinní provádění zátěžového glukózového testu sama nedoporučuji. Smysl má v oddůvodněných případech, jako může být cukrovka v rodině anebo vyšší hladiny krevní glukózy u těhotné ženy. Test skutčně může být zátěží pro maminku i plod. Mě jej nabízeli v třetím těhotenství, jen z důvodu vyššího věku a bez potíží jsme odmítla. Margit

 113. Jana napsal:

  Dobrý den,
  ráda bych Vás poprosila o radu – dcera nikdy nejedla ryby, teď se s manželem snaží o miminko, prosím jak nahradit konzumaci ryb a i pak hlavně v  těhotenství. Kromě těch ryb konzumuje vše.
  Děkuji
  Jana V.

 114. Dobrý den Jano,
  určitě bude vhodné, aby dcera jedla alespoň rostlinné zdroje omega 3 mastných kyselin, jako jsou třeba vlašské ořechy, lněný olej anebo konopný olej. Navíc doporučuji pro jistotu omega 3MK i suplementovat – většina přípravků pro těhotné ženy by jej měla obsahovat a ještě před těhotenstvím, doporučuji přípravky: http://www.vitalvibe.eu/cs/
  Margit

 115. Jana napsal:

  Děkuji Vám moc za rychlou odpověď a přeji vše dobré.
  Jana V.

 116. Petr napsal:

  Dobrý den,
  dcera je v 6tt a díky tomu jsem se dostal na vaše stránky. Rád bych znal odpověď na několik věcí: Buráky u nás prodávané jsou údajně chemicky ošetřené proti plísním a obzvlášť Čínské jsou často až nechutné, pak je tedy raději vyřadit z jídelníčku? Doma nepijeme mléko z důvodu zahleňování, ale užíváme jej v podobě např. pudinků. Myslím, že se těhotné ženy bez mléčných výrobků obejdou, ale kvalitní čerstvé i tvrdé sýry jsou také mléčnými produkty (dcera miluje i Mozzarellu). Jak je to s antioxidanty? Používáme při vaření kurkumu. Jak s česnekem, rajčaty a s kyselým ovocem (citrusové plody)? Neškodí, je-li známo, že citonová šťáva nepříznivě působí na zubní sklovinu? Je vhodný zelený čaj a v jakém množství? Jak je to s vejci? Děkuji.

 117. Dobrý večer, ano běžné buráky jsou skutečně riskantní, ideálně nyní nakupovat jen kvalitní ořechy. Bez pudinku a mléka se obejít dá a jestli dcera nemá alergii ani intoleranci k mléku jsou zakysané mléční výrovky a kvalitní sýry bezva zdrojem mnohe živin. Antioxidanty v potravinách jako třeba kurkumě jsou skvělé, v tabletách je nedoporučuji. Zelený čaj v běžných množstvích v pořádku a vše kyselé může ohrožovat sklovinu – dobré je pak zapít čistou vodou. Vejce mohu jen doporučit, i když ideálně domácí či bio. Margit

 118. Lea napsal:

  Dobrý den,

  děkuji za zodpovězení mnoha dotazů a Váš čas. Vážím si. Chtěla bych se zeptat, jak je to v těhotenství s tzv. superfoods? Chia, maca, atd… Jsem v prvním trimestru a jsem hodně unavená, přestože jsem byla zvyklá podávat velké fyzické výkony. Před těhotenstvím jsem zhubla na pomyslnou hranici zdravé váhy a tak by mne také zajímalo, s ohledem k individualitě každého jedince samozřejmě, jak by měla váha v těhotenství ideálně narůstat?

  Moc děkuji

 119. Dobrý den, v prvním trimestru není třeba obvykle ani přibrat, hlavní nárust váhy těhotných je ve druhém a třetím trimestru, zcela obecně je vhodné hmotnost navýšit asi okolo 10 kg, ale třeba u žen s nadváhou ani to není potřeba. Superpotraviny v obvyklých množstvích můžete. Margit

 120. LucieS. napsal:

  Dobry den,chtela jsem se zeptat zda peceny caj s kardamonem v tehotenstvi neskodi?na caji neni uvedene kolik ho obsahuje. Dekuji.

 121. Dobrý den, předpokládám, že ne, ale složení také neznám a jednoznačně Vám může odpovědět pouze výrobce. Margit

 122. Lada napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné v těhotenství brát tablety hlívy ústřičné (jde o mikronizovaný prášek z hlívy ústřičné (Pleurotus ostreatus), vypěstovaný na speciálně připravených ekologických substrátech). Beru ho již dlouho dobu. Pomohl mi na bradavice a imunitu. Myslím si, že i díky němu nebývám skoro vůbec nemocná a nebo má nemoc slabší průběh. Děkuji.

 123. Dobrý den, nevím o kontraindikaci v těhotenství s hlívou ústřičnou, ale stejně doporučuji o supmlementu říct i Vašemu lékaři. Margit

 124. Emílie napsal:

  Dobrý den jsem poprvé těhotná a jsem ve druhém měsíci, vyronily se mi vyrážky na dekoltu, může to být hormonamy a důvodem, že se prsa zvětší a vyvíjejí pro miminko? Děkuji za odpověď.

 125. Dobrý den, omlouvám se, ale takto na dálku nemohu posuzovat konkrétní kožní problémy, zkuste je prosím řešit se svým lékařem. Margit

 126. Tereza napsal:

  Dobrý den Margit, jsem na začátku třetího měsíce a bohužel az nyní jsem se dočetla, že se nedoporučuje konzumace jater v těhotenství. Játra jako takova nejím, ale ve formě jatrovych knedlicku jsem je jedla docela často (cca 3x do tydne – chodíme na obědy do restaurace). Porce to nybyly nějak velké, vždy se jednalo o malý vývar s max 4 jatrovymi knedlicky. Muže i toto množství miminku uškodit? Děkuji Tereza

 127. Dorý den Terezo, můžete zůstat v pohodě, takto zpracovaná játra a v takto minimálním množství budou bez potíží. Margit

 128. Eva napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné v těhotenství pít tekutý chlorophyl Alfaalfa, kvůli chudokrevnosti a únavě. Před otěhotněním mi dost pomohl s únavou a nízkým železem v krvi. Po otěhotnění jsem ho vysadila a opět jsem chudokrevná i přesto, že jím pestrou stravu. Děkuji. Eva

 129. Dobrý den Evo, nevím o žádné kontraindikaci chlorofylu v těhotenství, ale stejně o jeho užívání informujte prosím i Vašeho gynekologa. Margit

 130. Jaroslava napsal:

  Dobrý den Margit,

  ráda bych se zeptala na stravu při kojení. Mám plně kojené 10-týdenní miminko s rekordními přírůstky 0,5 kg za týden, já hubnu na můj vkus až příliš, ráda bych trochu přibrala, ale nechci jít cestou konzumace sladkostí a tučného (jak mi často radí okolí). Můžete mi prosím poradit vhodné potraviny? děkuji.

 131. Dobrý den, základní doporučení popisuji zde: http://www.margit.cz/?s=jak+zvysit+hmotnost
  Margit

 132. Jana napsal:

  Dobrý den, dočetla jsem se, že sójové „mléko“ v těhotenství není ideální a že může způsobovat výskyt vývojových vad. Prosím o Váš názor. Zrovna tento týden jsem si totiž jednu krabici koupila pro oživení jídelníčku a už ho mám i napůl spotřebované. (Jsem ve 12 tt.) Moc děkuji za odpověď i za užitečné stránky. Jana

 133. Dobrý den Jano, sójové mléko skutečně nikomu nedoporučuji a zde je je vysvětlení: http://www.margit.cz/soja-prospiva-skodi/
  Margit

 134. Jana napsal:

  Dobrý den, jsem v 15 tt a trápí mě přetrvávající silná únava. Fakt je, že se třemi dětmi, čtvrtým na cestě a podnikáním si ani nemůžu představovat, že budu skutečně odpočatá :-). Ale přece jen bych ráda únavu trochu zmírnila. Přičítám ji asi nejvíce nedostatku železa. Ráda bych tedy přidala nějaký potravinový doplněk, pokud možno přírodní, s vysokým obsahem železa, které by se ale dobře vstřebávalo. Například chlorellu? Co myslíte? Nebo melasu? Děkuji předem za odpověď.

 135. Dobrý den, pro doplnění železa doporučuji hlavně sušené ovoce, jako jsou třeba moruše. Ve 100 g je téměř 100 procent doporučené denní dávky: http://www.vitalvibe.eu/cs/super-potraviny/174-moruse-bila-bio.html
  Margit

 136. Anna napsal:

  Milá Margit,

  chtěla jsem se Vám zeptat na Váš názor. Své těhotenství, které nebylo plánované jsem zjistila cca ve 4. týdnu. Začala jsem v podstatě hned užívat kyselinu listovou – v dávce 2 x denně tabletu (kyselina listová Forte Naturvita). Včera jsem však zjistila, dle různých článků a diskusí na internetu, že cca 50% žen nedokáže KL vstřebávat a správně ve svém těle využívat. Vyplývá z toho tedy, že u těchto žen je stejně zbytečné, aby KL vůbec užívaly?

  Dále jsem se Vás chtěla zeptat na názor na přípravek Femibion. Jedná se o přípravek ,který pomůže ženám, které mají právě problém se vstřebáváním KL. Tento přípravek stojí cca 500,- Kč. tak si říkám, zdali si ho nemám preventivně zakoupit a užívat, protože nevím, zdali nepatřím k té polovině žen, co uvedený problém mají. Na druhou stranu si říkám, zdali se nejedná pouze o další z produktů farmaceutického průmyslu, který se snaží vydělávat na obavách žen. Mě to, že polovina žen KL nedokáže efektivně využít vážně vyděsilo. Má gynekoložka se o ničem takovém nezmínila a na informaci o vstřebávání jsem narazila čistě náhodou.

  Moc Vám děkuji a přeji hezký den.

  Anička

 137. Dobrý den Aničko, zcela jistě jezte dostatek potravin obsahujícíh kyselinu listovou a případná suplemetace je jen další pojistkou. Její individuální vhodnost je třeba probrat s Vaší lékařkou, která těhotenství sleduje. Děkuji za pochopení. Margit

 138. Anna napsal:

  Margit, děkuji Vám za Vaši rychlou odpověď.

  Měla bych ještě jeden dotaz. Žiji na venkově a pěstuji si hodně zeleniny a ovoce na zahrádce. Jak dobře mám omýt ovoce a zeleninu před konzumací, abych se vyhnula riziku nákazy Toxoplazmozou? Často se stává, že se na naší zahrádku zatoulají kočky z okolních stavení. Stačí plody omýt pod tekoucí vodou, nebo znáte nějaký lepší fígl? Slyšela jsem například o octové vodě. Nebo je lepší je i oloupat?

  Moc Vám děkuji :-)

  A.

 139. Dobrý den, důkladné mytí stačí, ještě jsem nezachytila případ nakažení toxoplasmózou z nedostatečně omyté zeleniny. Loupání nedoporučuji, protože u povrchu jsou často nejcenější živiny. Margit

 140. Lucie napsal:

  Dobrý den,
  nedávno jsem se dozvěděla, že jsem těhotná 5tt. Mám velkou nadváhu, při 167cm vážím 85kg. Když jsem našla na testu dva proužky rozhodla jsem se to změnit. Příjem mám nyní 1000-1500 Kcal, což je asi polovina toho co jsem dřív jedla. Úplně jsem vyřadila sladkosti,sladká pití,smažená a tučná jídla. Nyní jsem za 3dny zhubla 2kg. Má otázka se týká toho, zda-li to není v těhotenství nebezpečné. Ale bojím se abych nerodila se 100 kilama. Můžu s touhle dietou pokračovat? A kdy bych měla přidat kalorie?
  Děkuji za odpověď

  L.

 141. A. napsal:

  Dobry den Margit,

  Chtela jsem se Vas zeptat na konzimaci ryb. Obecne, nektere morske nejsou doporucovany, kvuli vetsimu mnozstvi rtuti. Jsou ostatni ryby bezpecne? Neni bezpecnejsi omega 3 konzumovat pouze z rostlinnych zdroju a ryby zcela vynechat. Zkonzumovala jsem vetsi porci candata a pote zjistila, ze se v tehotenstvi vubec nedoporucuje z duvodu vetsiho mnozstvi prave rtuti, coz by me u ceske ryby vazne nenapadlo. Jak nebezpecna muze byt tato jednorazova konzumace?

  Moc Vam dekuji!

  A.

 142. Dobrý den, do tří týdenních dávek jsou i možské ryby i v těhotenství bezpečné. jejich prospěch převažuje nad riziky. Pouze vyšší konzumace se v těhotenství nedoporučuje a jednorázová konzumace candáta určitě není nebezpečná. Margit

 143. Dobrý den, naprosto souhlasím s maximálním omezením sladkostí a smažených jídel, ale už bych tak příliš nárazově neklesala s příjmem energie a zdravých tuků. Naopak třeba zdroje omega 3 mastných kyselin jsou v těhotenství důležité. Margit

 144. nela napsal:

  Dobrý den, je velkým problémem hladina triglyceridů pod normou v začátku a dalším průběhu těhotenství? Moc prosím o odpověď. Děkuji

 145. Dobrý den, zcela obecně by neměl být žádný problém, ale konkrétní odpoěvěď je třeba řešit přímo z Vašin lékařem a v souvislosti s dalšími parametry. Margit

 146. I. napsal:

  Dobrý den Margit,

  chtěla jsem se Vás zeptat ohledně ryb. Nemám příliš možnost kupovat kvalitní mořské nebo i sladkovodní ryby z osvědčených zdrojů, ale ráda bych občas splnila jejich užitečnost v těhotenství jejich konzumací. Tedy alespoň zakoupením tresky v klasickém supermarketu či sardinek ve vlastní šťávě z plechovky. Vím, že toto není ideál, ale je to lepší než nic? Občas si dám lososa v restauraci, ale ani zde vlastně neznám zdroj…

  Moc děkuji :)

  I.

 147. Dobrý den, takto občas doporučuji i běžné supermarketové ryby. Jejich pozitiva skutečně převažují. Margit

 148. Jitka napsal:

  Dobrý den,
  mohla bych se prosím zeptat na váš názor ohledně testu na těhotenskou cukrovku?
  Je mi 33 let, druhé těhotenství, v rodině měl dědeček na stáří cukrovku (amputace končetiny). Já jím poměrně zdravě, hodně zeleniny, ovoce, chodím na procházky, občas cvičím. Měřím 170 cm a před 2.těhotenstvím jsem měla váhu 58-59 kg. Nyní ve 28 týdnu již 70kg. Klasický test na cukrovku jsem odmítla. Byla mi pouze odebrána 1 zkumavka krve na hladinu cukru na lačno a ta byla v normě. Vím, že např. v Německu, ale už i u nás se testu plošně neužívá…
  Děkuji, Jitka

 149. Dobrý den Jitko, test se plošně doporučuje v případě rodinné anamnézy, která u Vás je. Proto bych v takovémto případě byla spíše pro. Margit

 150. Karolína napsal:

  Dobrý den,
  moc děkuji za skvělé webové stránky. Chtěla jsem se zeptat, jestli může větší sousto jater v 6. týdnu těhotenství uškodit vývoji plodu? Neměla bych obavy, ale celkem svědomitě se snažím tělu dodávat přirozenými zdroji a kyselinu listovou – pomeranče, špenát, slunečnicová semínka,stejně tak i tabletami pro těhotné, proto si nejsem jistá, jestli nemohla být překročena denní dávka vitaminu A.
  Moc děkuji za radu.

 151. Dobrý den, jedno sousto jater, i veliké určitě není žádným ohrožením. K předávkování vitamínem A je potřeba podstatně více. Margit

 152. I. napsal:

  Dobrý den, Margit:-)

  Chtěla jsem se Vás zeptat na Váš názor na loupané konopné semínko v těhotenství. Četla jsem o jeho příznivých účincích, má spoustu vitamínu a omega 3. Myslíte, že je vážně dobré jej konzumovat denně? Případně v jakém denním množství? Jím denně asi 20-30 g různých ořechů (nejvíce vlašské), je toto dostačující množství, nebo naopak, není to moc?

  Moc Vám děkuji!

 153. Dobrý den, omlouvám se, ale není možné takto izolovaně posuzovat příjem jednotlivých potravin, i když 20 až 30 gramů ořechů a seínek je poměrně nízké množství a nedovedu si představit rizika. Margit

 154. Judit napsal:

  Milá Margit,
  ráda bych poprosila o radu, jak se v těhotenství chránit před virovými infekcemi či streptokokem, které mé starší děti budou nosit z kolektivu a já jsem na ně náchylná. Mohl by pro všechny zafungovat rybí olej (stačí Iskial z lékárny, Biomare od Finclubu či kril olej dr. Mercoly)? Nebo např. grepová jadérka? A je možné vše podávat celý podzim i zimu? Rostlinné přípravky (echinacea) se mi nezdají dost účinné. A hlívy či kolostra mám pocit, že je třeba kontrolovat protilátky v krvi, což je zase trochu nepraktické.

  Moc děkuji za odpověď!

 155. Dobrý den, omega 3MK od Dr. Mercoly i olej z grepových jadérek jsou bezva podpora a určitě můžete používat, obojí i dlouhodobě. Margit

 156. Judit napsal:

  Milá Margit,
  dovolte prosím ještě dotaz ke grepovým jadérkům: většina výrobků se nedoporučuje těhotným ženám kvůli obsahu alkoholu. Je tedy přijatelnější např. výrobek od dr. Popova s glycerinem nebo jenom samostatně sehnaný grepový olej? Děkuji moc a zdravím.

 157. Dobrý den, předpokládám, že užíváte pár kapek, a proto je riziko alkoholu mizivé, Margit

 158. Jitka napsal:

  Dobrý den,

  jsem v 21. tt a dnes jsem si přečetla Váš článek o nebezpečí soji a sojových výrobků. Sama už několik let používám sojové mléko či jiné rostlinné alternativy (rýžové, mandlové…) namísto živočišného mléka. Tato změna mi velmi pomohla, od té doby ustoupily potíže se zácpou, zažíváním i atopickým exemem. Jinak soju nejím, pouze vyjímečně je-li v nějakém pokrmu. Informace o škodlivosti soji mne však velmi znepokojila, především vzhledem k mému těhotenství. Sojové mléko používám do instantní (nyní bezkofeinové) kávy max. jednou enně, někdy vůbec, vyjímečně s ním zaliji cerealie. Může či mohlo to mít nějaký negativní vliv na plod? Jaké z rostlinných mlék byste mi doporučila? Děkuji

 159. Dobrý den, téměř jistě je takovéto množství u zdravého člověka bez rizik a není důvod se nyní zbytečně stresovat, jen do budoucna doporučuji namísto sojového v podstatě jakékoliv jiné rostlinné mléko a nejlépe doma připravované. Margit

 160. Jana napsal:

  Dobrý den, zajímalo by mě, jestli může zácpa u těhotné v prvním trimestru nějak poškodit plod a co byste proti zácpě doporučila. Mám obavy, že při silném tlačení můžu nějak plod vypudit či jinak poškodit.

 161. Dobrý den, zkuste třeba více tekutin, sušené ovoce jako jsou fíky, švestky a datle, chia semínka po namočení… Poškození či vypuzení plodu při zácpě určitě není běžné. Margit

 162. Irena napsal:

  Milá Margit,

  mám na Vás dotaz ohledně železa v potravě v těhotenství. Přečetla jsem si x článků na internetu a mám v tom docela velký zmatek. Vím, že je poměrně časté, že ženy trpí nedostatkem železa v těhotenství. Protože maso jím tak maximálně 1-2 x týdně, snažím se jíst potraviny rostlinného původu, o kterých se píše, že mají vyšší obsah železa….. ovoce, zeleninu, vločky, luštěniny. Nyní jsem se však dočetla, že z rostlinných zdrojů je železo velmi špatně vstřebatelné a navíc, že jsou i potraviny, které vstřebání železa znesnadňují. Mám v tom zmatek. Ráda bych zajistila dostatečný přísun železa, ale mám pocit, že je to téměř nemožné bez potravinových doplňků. Je přirozená cesta, jak zajistit dostatečné množství železa? A jaké to vlastně je množství?

  Moc Vám děkuji I.

 163. Dobrý den, doporučená denní dávka železa pro těhotné je 27 mg a z rostlinných zdrojl je železo skutečně hůře využitelné i když na druhé straně příjem železa z potravin zvyšuje současný příjem vitamínu C, který je ve vegetariánské stravě běžněji vyšší. Pro snížení rzika nedostatku v těhotenství gynekologové běžně u nás doporučují příjem tzv. těhotenských multipřípravků jejichž součástí bývá i železo. Případné samostatné vyšší užívání železa bez zjištěného deficitu nedoporučuji. Margit

 164. Dali napsal:

  Dobrý den,
  poprosila bych Vas o Vás názor na to, jaka je šance, že jsem se mohla nakazit listeriemi. Jsem tehotna. Při přípravě oběda jsem rozdelala maso, které bylo baleno v plastové vaničce a zatavene folii. Bylo den před dobou spotreby. Po otevření však zapachalo a proto jsme jej téměř ihned vyhodili. Avšak bylo chvíli ve dřezu a ja si jen rychle oplachla ruce a pokračovala v přípravě oběda. Mam strach z kontaminace pracovni plochy a popr.nádobí. Slysela jsem, že v obchodech maso často prebaluji. Nemohly se kontaminovat i například potraviny v tašce, ve které jsme nákup donesli? Paradoxne maso téměř nejim ani nekupuji, ale vařila jsem pro tatínka. Týden na to se mi objevila VELICE MIRNA chřipka bez horecky /údajne se právě chřipkových příznaky listerioza projevuje/ s velkým oparem na rtu. Předcházelo tomu ale velké fyzicke i psychicke vypětí a vyčerpání z pracovni zakázky. Jak stres opadl, tak se vyskytly právě tyto potize, proto bych je velice ráda pripisovala tomuto, než nákaze listeriemi. Myslíte, že je mozne, že jsem se nakazila pouze nesprávnou manipulaci se „zkazenym“ masem?
  Velice se omlouvám za sileny a obsáhlý dotaz, ale popravdě mi to ani nedá spát. Zároveň bych Vam ráda popřála do nového roku jen to nejlepší a Děkuji Vám za možnost se na Vás obrátit.

 165. Dobrý den, obávám se, že riziko nakažení listeriozou je sice malé, ale reálné, a proto doporučuji konzultovat s Vaší lékařkou. Margit

 166. JanaH napsal:

  Dobrý den, moc děkuji za spoustu užitečných informací. Ráda bych se též zeptala na radu, a to zda je v těhotenství vhodný Zelený ječmen Virde. Někde jsem četla, že se snad nejedná o lisovanou šťávu, nýbrž celé lístky, což může způsobovat nejen zažívací problémy, ale malinké ostré části prý snad mohou i ublížit uvnitř těla. Normálně bych to asi vůbec neřešila a balení využívala a pak si koupila např. jinou značku, ale jsem těhotná a tudíž na některé typy informací poslední dobou až moc přecitlivělá. :-) Moc děkuji, JH

 167. Dobrý den, omlouvám se, ale uvedený produkt neznám. Doporučuji zeptat se přímo u výrobce anebo raději nyní skutečně neužívat. Margit

 168. Janca napsal:

  Dobrý den Margit,

  chtěla jsem Vás poprosit o sdělení, jaké potraviny (samozřejmě v souladu se zdravým talířem) doporučujete při kojení? Doporučila byste konzumovat ořechy? Jak je to s luštěninami? Jsou druhy, které by vadit nemusely? Třeba červená čočka? Případně, co při kojení zcela jistě nekonzumovat?

  A jak často při kojení jíst? postačí opět 3x denně, nebo byste doporučovala i dvě svačinky?

  Moc Vám děkuji :-)

 169. Dobrý den, snášenlivost naprosto všech potravin v době kojení je individuální. Nejvhodnější strava pro ženu, která jí dlouhodobě zdravě je pokračovat ve své stravě a to včetně ořechů a luštěnin. Sama jsem tyto potraviny vůbec nemusela omezovat. Obecně je z luštěnin skutečně červená čočka nejsnáze stravitelná.
  Těhotenství, kojení a i pobyt s malými dětmi doma je zpravidla období, kdy většina žen v pohodě prospívá i na svačinkách. Jejich omezení bych doporučovala vyzkoušet jen v případě řešení cukrovky, nadváhy anebo autoimunitních potíží. Margit

 170. Klára napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda můžete doporučit nějaký doplněk pro ženy/muže, kteří plánují miminko (řekněme za 6-12 měsíců). Je toho tolik, že jsem z toho zmatená. Zaujal mě např. Femibion, ale říkám si, zda nestačí pouze kys.listová. Pro chlapa mi přijde fajn Selzink… Myslíte si, že je vhodné nějaké doplňky (kys.listová je samozřejmost) užívat, nebo to není zapotřebí? Předem moc děkuji za váš názor.

 171. Dobrý den, uvedené doplňky zkusit můžete, ale základem je vaše strava. Při dlouhodobě kvalitní stravě je riziko deficitů poměrně malé. Margit

 172. Lala napsal:

  Dobry den, je pravda, ze zelezo se nepredava s materskym mlekem – tedy ze miminko, ktere ma nizke zelezo, nemuze dostavat zelezo skrz matku, pokud ta bude mit stravu bohatou na zelezo? Predem dekuji za odpoved.

 173. Dobrý den, ne to pravda není. Mateřské mléko obsahuje poměrně malé množství železa (0,04 mg/100 ml), které je ale dobře vstřebatelné (až z 50 %). Díky zásobám železa při narození a dobré vstřebatelnosti železa z mateřského mléka mají plně kojené děti obvykle dostatek železa až do věku okolo 6 měsíců. Margit

 174. Libuse Brachova napsal:

  Dobry den pani Margit. Pred nejakym casem jste odpovedela na otazku, ktera me moc zajima a ta se tyka problemu, jestli konzumovat multivitaminy pro nastavajici maminky anebo ne. V te dobe jste napsala:
  „Dobrý den Aleno,
  základem všech živin i v těhotenství je určitě kvalitní strava, ale setkala jsem se v průběhu své praxe s pár ženami, které se slušně stravovaly, nic neužívaly a až po těhotenství a kojení najednou skončily velmi vyčerpané. Stav jim trvalo měsíce dát dohromady. Proto si nyní neodvažuji cílený doplněk pro těhotné nedoporučovat. Je možné, že takovéto užívání bude zbytečné, ale téměř jistě nemůže škodit…..“
  V soucasne dobe se uz zmenilo tolik nahledu napr. na cukr, sul, plnotucne mleko apod. – takze moje otazka k vam (odbornici, ktere si vazim) – souhlasite s vasi odpovedi i nadale? Maji budouci maminky brat vitaminy s tim, ze jim a budoucimu diteti, to neublizi? Dekuji za odpoved.

 175. Dobrý den,
  ano, tato odpověď platí. Nevím o riziku užívání takto minimálního množství mikroživin, které přitom téměř jistě dokáže omezit riziko případného základního nedostatku. Margit

 176. Šárka napsal:

  Dobrý den,
  jsem v pátém měsíci těhotenství a uvažují o užívání mladého ječmene, například pro přírodní doplnění kyseliny listové. Jaký máte názor na užívání ječmene v těhotenství. Je opravdu tak prospěšný?
  Děkuji

 177. Dobrý den, mladý ječmen určitě dodá mnoho mikroživin a užívat můžete, ale jsem skeptická k mnoha tvrzením jeho propagátorů. Za zázrak jej nepovažuji. Mergit

 178. Klára Sedláčková napsal:

  Dobrý den,
  v prvním těhotenství jsem přibrala 19 kg (která jsem bez problémů rychle shodila – velká část byla voda a po porodu jsem neměla chuť k jídlu). Teď jsem těhotná znovu, v 5. týdnu, a vzhledem k tomu, že mám stále nadváhu, bych nerada přibrala zase takovou „řachu“. Jím především zeleninu, ovoce, maso, vejce a mléčné výrobky a jinak se sacharidům snažím vyhýbat – je mi tak i podstatně lépe – a zajímalo by mně, kolik příloh, pečiva atd. je z Vašeho pohledu potřeba, aby vše probíhalo v příštích měsících v pořádku. Stačí zařadit třeba brambory a párkrát týdně celozrnné pečivo a luštěniny? Bílou rýži ani klasické těstoviny nepovažuji za zvlášť přínosné potraviny, ale nějaké vitamíny určitě mají…

 179. Dobrý den, brambory ani pečivo nejsou esenciální složky stravy, tj. nemusíte je vůbec konzumovat. V podstatě úplně všechny živiny lze získávat z mnoha nejrůznějších potravin a takto obecně nejde posuzovat jídelníček. M.

 180. Monika napsal:

  Dobry den,
  jsem ve 14.tt a od ctvrte hodiny odpoledni mi byva pravidelne spatne, okolo sedme hodiny vecerni pote vzdy zvracim. Asi do 12.tt jsem zvracela i rano, nyni „pouze“ vecer.
  Jim petkrat denne, ale mezi tim i uzobavam treba kousek syru, kousek jabka,.. stale musim neco jist, jinak je mi spatne. Snazim sr jist lehci, dobre stravitelna jidla. Smazene nejim temer vubec.
  Je nejaka rada na nevolnosti? Zazvorovy caj popijim cely den, ale nepomaha.
  Mam dvouletou dceru, se kterou mi bylo spatne do konce 4.mesice..
  Predem dekuji

 181. Dobrý den, doporučení je spoustu, ale třeba zkoušet, co individuálně funguje, mnoho žen si pochvaluje i homeopatika. Margit

 182. Irena napsal:

  Dobrý den Margit, Chtela jsem Vas požádat o Vas názor. Kdy je vhodné začít s intenzivnějším tréninkem tak, aby to nehrozilo kojeni? Respektive, může intenzivní sportovani- kolo, běh, kruhový trenink…..laktaci nějak ohrozit?
  Dále jsem se chtěla zeptat, jak nejlépe doplňovat tekutiny u dětí nad 6 měsíců? Postačí kojeni? Nebo doplňovat i jinou formou? Čaje, či stavy?
  Moc děkuji!

 183. Dobrý den, s intenzivním tréninkem bych počkala po dokončení intenzivního kojení, tj. asi do roku dítěte. Při dostatečném kojení není třeba do roku přidávat tekutiny, jen dávat dostatečně tekuté příkrmy, žádné sušenky. Margit

 184. Lucie Gottwaldová napsal:

  Dobrý den.
  Začínám 36 to chtěla by jsem začít používat lněné semínko. Názory na nejlepší způsob se liší… nevím zda namáčet, mixovat,konzumovat s mléčným výrobkem ( jogurt) ?Během celého těhotenství jsem konzumovala chia semínka, tak také nevím zda kombinace se lněným nebude škodit?
  Prosila bych ještě o váš názor doplňkům stravy ( mamavit) během kojení.
  Děkuji moc za odpověď.

 185. Dobrý den, všechny uvedená semínka můžete i kombinovaně i s potravinami, jen s mírou, někdy mohou působit projímavě. Nejvhodnější je vždy konzumace čerstvě pomletých anebo u chia předem namočených. Složení doplňků nesleduji, a proto se nebudu vyjadřovat. Margit

 186. Uršula Heřmánková napsal:

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala na škodlivost slabé ketózy v těhotenství. Nemyslím tím žádnou ketodietu. Jde mi jen o to, že mi proti těhotenské nevolnosti pomáhá jíst jen velmi málo sacharidů (zelenina, ovoce) a tím pádem jsem si z moči vytestovala velmi slabou reakci testovacího proužku na ketony. Může to vadit, nebo je to nedůležité?

  Děkuji, Uršula

 187. Dobrý den Uršulo, omezení sacharidů v těhotenství může jen prospět, ale přímo stravu vedoucí je ketóze bych doporučila jen ve spolupráci s vaší lékařkou. Margit

 188. Michaela napsal:

  Dobry den Margit, poctive jsem procetla vsechny dotazy, ale k jednomu si stale nejsem zcela jista-jedna se o kozi syr, jemne zrajici, s tenkou bilou kurkou na povrchu, je bezpecne jej v tehotenstvi jist, pokud je tedy grilovany? Moc dekuji.

 189. Zuzana napsal:

  Dobrý den Margit, omlouvám se za otázku mimo výživu, ale občas je vyjadřujete i k tématům mateřství, očkování apod., a tak mě napadlo zeptat se Vás, jestli byste prosím nevěděla o nějakém webu nebo jiném zdroji, kde mohou těhotné ženy získat opravdu nezávislé informace o testování v těhotenství? Moje lékařka mi doporučila test TORCH (zjišťování protilátek mimojiné na toxoplasmozu), který ale nehradí pojišťovna a není nejlevnější a já si nejsem jistá, jestli je opravdu důležitý a jak velké je riziko nákazy např. zmíněnou toxoplasmozou. Moc děkuji.

 190. Dobrý den, přiznávám, že zde skutečně expert nejsem ani mě nenapadají jiné nezávilsé zdroje. Obecně je toxoplazmóza velké nebezpečí, na druhé straně ji mnozí běžně latentně máme a potíže nemusí dělat. Doporučuji zkusit s lékařskou probrat, co ji k tomuto doporučení vede. Margit

 191. Daniela Vavrickova napsal:

  Dobrý den, Margit,
  Jsem chvilenku těhotná a tudíž se učím co ano a co ne. Dočetla jsem se o nebezpečnosti celeru. Děláváme doma skvělé celerové pyré, kdy se celer vaří v mléce a pak jen dokoření. Anebo celerové hranolky. Jsou pro mne tyto pokrmy teď nebezpečné? Děkuji a přeji krásný den! Daniela

 192. Dobrý den Danielo, celer v běžném množství není nebezpečný ani pro těhotné. jen si jej nedávejte denně a jako hlavní jídlo, což ani nepředpokládám, Margit

 193. Lucie napsal:

  Dobrý den, Margit,
  ráda bych se zeptala, jak je to s farmářskými nepasterovanými produkty v těhotenství – kupuji nepasterované mléko kravské a kozí (kvůli dle mého názoru nutričně výživnější povaze) k výrobě domácích jogurtů a sýrů, nicméně jsem se v „doporučeních pro stravu v těhotenství“ dočetla, že to může být nebezpečné..Existují nějaké studie, které dokazují, že nepasterované mléko není v těhoteství vhodné a může mít negativní dopad na vývoj plodu/miminka? Jaký na to máte názor vy?
  Děkuji.

 194. Dobrý den, nepasterované mléko může být zdrojem mikrobální nákazy, která by u těhotné ženy mohla být mnohonásobně nebezpečnější než u kohokoliv jiného. Proto s doporučením nekonzumovat tepelně nepupravené mléko, vejce a maso v těhotenství souhlasím a už mám i natočeno video ve kterém stravu pro těhotné a kojící detailně vysvětluji – publikuji jej do měsíce. Margit

 195. Lenka napsal:

  Dobrý den, mám na vás dotaz k játrům v těhotenství. Na úplném začátku (konec 4tt) jsem si dala kuřecí játra na cibulce v ne úplně malé porci. Šlo o cca 200 g. :( poté jsem se dočetla, že se nesmí v těhotenství a je velké riziko defektů plodu. Ve vaší diskuzi (kterou velmi chvalím) jsem našla dotazy jen k menšímu množství jater. Chci se tedy zeptat, jaké je riziko, že se plod nebude vyvíjet jak má, v důsledku jednorázové konzumace většího množství jater a v této velmi rané fázi těhotenství. Jinak játra jím zřídka a už vím, že v těhotenství si je nedám.

 196. Dobrý den, takovéto jedno podání i vyšší dávky bude také bez rizik, jen jej už neopakujte, Margit

 197. Zuzka napsal:

  Dobrý den,
  jsem krátce těhotná a ještě kojím svou dceru (16 měsíců), která má alergii na mléko a vejce, takže s ní držím přísnou dietu. Je vhodné doplňovat vápník a v jakém množství? Popravdě už ani nevím, co mám jíst, dříve jsem měla často k svačině sýr nebo jogurt, teď to bohužel často nahrazuji sójou. Vařit si moc nestíhám, takže ještě ke všemu často sáhnu po ne úplně zdravém jídle, co je po ruce, abych neměla alespoň hlad. Vím, že by problémy vyřešilo odstavení, ale nevím, jestli se nám to podaří.
  Předem děkuji za odpověď.

 198. Dobrý den, omlouvám se, ale takto mohu jen odhadovat. Deficit je při popsaném omezení stravy možný, ale zodpovědněji je třeba vycházet z dat – ideálně po domluvě s lékařkou a výsledcích testování anebo detailnějším rozboru jídelníčku. Margit

 199. Ivana napsal:

  Dobrý den,
  jsem ve 22.týdnu těhotenství, chtěla bych nějak doplnit OMEGA 3. Mám alergii na ořechy, mohu tedy užívat chia olej?
  Moc děkuji za odpověď

 200. Dobrý den, sníšenlivost chia oleje musíte také vyzkoušet, nemohu takto v online dotazu odhadovat. Nejlepším zdrojem omega 3MK jsou tučné ryby, Margit

 201. Simona napsal:

  Dobrý den,

  jsem ve 14. týdnu těhotenství. Včera jsem měla omáčku, ve které byla sójová omáčka (na jednu porci 2 lžíce s obsahem 20 % sojových bobů). Nyní jsem se dočetla, že se sója v těhotentství nedoporučuje. Až na tofu minulý týden potraviny ze sóji nejím. Může tato konzumace nějak ohrozit plod?
  Moc děkuji za odpověď.

 202. Dobrý den, takovéto množství je zcela jistě bez jakéhokoliv rizika, Margit

 203. Irena napsal:

  Dobrý den,

  ráda bych se Vás zeptala na Váš názor na to, začít užívat Chlorellu a Zelený ječmen v období „snažení se“ o miminko? Je to období, které je vhodné pro začátek užívání? Nemůžou mít tyto potraviny nějaký negativní vliv na vývoj plodu?

  Děkuji

 204. Dobrý den, můžete, nejsou známy rizika pro těhotné, i když sama jsem nejvíce pro kvalitní stravu a suplementaci dle konkrétní potřeby, Margit

 205. Viera napsal:

  Dobrý deň,
  zaujímal by ma Váš názor na užívanie doplnku z Krill oleja v tehotenstve na doplnenie MK. Je to podľa Vás bezpečné?
  Ďakujem!

 206. Dobrý den, ano je, Margit

 207. Taťána napsal:

  Dobrý den Margit, velice děkuji za video a články ohledně těhotenství.
  Měla bych na Vás takový zapeklitý dotaz, na který mi nedokázal odpovědět ano gynekolog ani obvodní lékař. Mám alergii na ořechy a do toho nedokážu vadou mutace štěpit kyselinu listovou na aktivní folát. Mohla bych Vás poprosit o doporučení jak toto v těhotenství suplovat?

 208. Dobrý den, alergii na ořechy nevidím jako zásadní problém, živiny v nich obsažené jsou i v mnoha dalších zdrojích. Neschopnost aktivovat kyselinu listovou je poměrně běžná a v těhotenství se proto doporučuje suplemenovat vápenatá sůl 5-methyltetrahydrofolátu. Je to jediná forma kyseliny listové, která dokáže proniknout do buněk těla bez nutnosti ji aktivovat. Více třeba zde: https://www.generica-bohemia.cz/poznate-rozdil-kyselinou-listovou-folatem-zde-se-dozvite/
  Margit

 209. Alena napsal:

  Dobrý den, ráda bych se zeptala na rizikovost kontryhelu v těhotenských čajích. Sypaný i sáčkový těhotenský čaj z lékárny či specializované prodejny kontryhel totiž obsahuje,zároveň jsem se ale dočetla,že není vhodný do období těsně před porodem.Děkuji.

 210. Dobrý den, v těhotenských čajích bych problém neviděla, musí tam být v bezpečných dávkách a při doporučeném užívání daného čaje tedy bez rizika, Margit

 211. Rakytník v těhotenství napsal:

  Dobrý den Margit,
  prosím o Váš názor na pití rakytníkové šťávy v těhotenství,zda je vhodné?Myslím tím užívání 100% šťávy po lžíci denně.Děkuji

 212. Dobrý den, ano, bez, takto zcela av pohodě, Margit

 213. Zita napsal:

  Dobrý den, Margit,
  děkuji za Váš web a za Vaši práci!
  Ráda bych se za Vás zeptala na konzumaci mléka v těhotenství. Před těhotenstvím jsem se mléku spíše vyhýbala (způsobuje mi potíže s pletí i zhoršování ekzémů), ale teď v počátku 3. trimestru těhotenství mě přepadá doslova mléčné šílenství. Jsem schopna vypít klidně 2 litry mléka denně (snažím se alespoň dbát, aby šlo o kvalitní produkt z biochovů) a k tomu mám ještě stále chuť na jogurty a jiné mléčné výrobky. Jinak se snažím jíst vyváženě, včetně doplňování vápníku pomocí listové zeleniny, makového mléka, sezamu atd. i dostatku bílkovin.
  Znamená tato neovladatelná chuť na mléko, že bych měla zpozornět a upravit nějakým způsobem jídelníček? Nebo se přikláníte k tomu, že v těhotenství má jíst žena podle chutí, protože to dítě vyžaduje, i přestože cítím, že mě to zatěžuje?

 214. Průjem napsal:

  Dobrý den, jsem ve 12.týdnu těhotenství a již od samého začátku trpím na průjmy. Vzhledem k situaci ohledně pandemie koronaviru, mi moje obvodní lékařka řekla, ať zkusím vypozorovat, co mi vadí a nejíst to. Nejdříve mě vadily mléčné výrobky, tak jsem začala kupovaz výrobky bez laktózy, ale ty mi taky vadí. Vadí mi i veškeré sójové výrobky. Jediné, co mi nevadí, je klasické máslo. A tak přežívám pouze na rohlíkách s máslem, šunkou nebo medem. Jsem již unavená, cítím se slabá a bez energie. Po jidle nastává únava a i po probuzení jsem malátná a unavená. Pomáhal mi banán a, jablko. Bohužel teď mám už i po nich křeče, kolem pupku a do půl hodiny po jidle průjem. Můžete mi poradit, co bych tak mohla zkusit jíst? Díky moc za odpověď

 215. Dobrý den, myslím, že jde o změnu chutí v těhotenství a pravděpodobně di jen tělo říká o to, co potřebuje. Vybírejte kvalitní – nejlépe bio nehomogenizované mléko a respektujte své tělo, Margit

 216. Dobrý den, omlouvám se, ale takto bych mohla jen hádat, je třeba konzultovat přímo s odborníkem, v případě, že chcete se mnou, zavolejte prosím pro domluvu termínu (detaily ve službách, jen aktuálně poradna jen v podobě skype nebo telefonu), Margit

 217. Ockovani Varilix napsal:

  Dobry den, Margit.
  Take bych Vam chtela podekovat za Vasi praci a touto cestou se Vas optat na otazku ohledne ockovani pred planovanym otehotnenim. V detstvi jsem neprodelala plane nestovice, proto me i muj gynekolog doporucil se pred nimi nechat pred planovanym otehotnenim naockovat i vzhledem k tomu, ze doma jiz jedno dite mam, tak kdyby se nakazilo a nasledne nestovice preneslo na me. Druha davka vakciny Varilix mi byla aplikovana 12.3. – jednalo se o monovakcinu, tedy jen proti jednomu druhu nemoci a to zminovanym nestovicim.Ma otazka zni, kdy je bezpecne se snazit o otehotneni? Kdy jsou “skodlivosti” z vakciny z tela pryc a nemohou ohrozit vyvoj plodu? Na tuto vakcinu jsem si dohledala dva pribalove letaky, v jednom z nich se
  doporucuje otehotnet po mesici a ve druhem po 3 mesicich.
  Mockrat Vam dekuji za odpoved.

 218. Dobrý den, omlouvám se, ale tématu očkování se aktivně nevěnuji. Zá závazné bych považovala vyjádření n příbalovém letáku – za data v něm uvedená ručí výrobce, Margit

 219. Markéta napsal:

  Dobrý den Margit,
  Také bych chtěla poděkovat za tento skvělý blok a za Vaše videa na YouTube. Jsou pro mne zdrojem důvěryhodných informací. Chtěla bych se zeptat co si myslíte o low carb/keto stravování během těhotenství a následně kojení. Stravuji se takto již několik měsíců a neskutečně mi to vyhovuje. Plánujeme miminko a tak nevím zda to bude vhodné praktikovat i nadále. Případně kolik gramů sacharidů byste doporučila denně zařadit? Moc děkuji za odpověď.

 220. Dobrý den, mírná forma LC je dnes dokonce mezi oficiálními možnostmi terapie gestační cukrovky v Česku, takže v pořádku, zejména, když v této stravě pokračujete. Detailněji k dávkování třeba zde: https://www.tehotenskacukrovka.cz/jidelnicek/
  Margit

 221. Anežka napsal:

  Dobrý den, moc Vám děkuji za článek a ráda bych se zeptala ke konzumaci ryb v těhotenství. Jsem ve druhém trimestru těhotenství (4.měsíc) a snědla jsem mečouna (volný odchyt) s tím, že je to v pořádku. Bohužel jsem se zde dočetla, že je to ryba s vysokým obsahem rtuti, to jsem ale netušila. :( Budu moc ráda, pokud mi Vy můžete sdělit, jaké je riziko a zda jsem způsobila něco špatného. Mockrát Vám děkuji.

 222. Dobrý den, konzumace jedné ryby skoro jistě žádný problém není, to by bylo kdybyste hodně zatíženou rybu jedla pravidelně, Margit

 223. Markéta Lecnarová napsal:

  Dobrý den, Margit. Je možné pít v těhotenství protein? Případně jaký? Děkuji

 224. Dobrý den, ano, možné to je, i když jako nejlepší doporučuji zajistit bílkoviny kvalitními zdroji ze skutečných potravin. Jestliže budete vybírat proteinové produkty, dávejte pozor na možné přídavky sacharidů, cukrů a umělých sladidel, Margit

 225. Jana Syptáková napsal:

  Dobrý den
  Chtěla bych se zeptat na konzumaci mandlí v těhotenství. Jsem ve třetím trimestru a občas si par kousků dám, zkoušela jsem i na radu, že pomáhají při pálení žáhy. Dnes jsem ale kousla do nějaké špatné, vyplivla jsem ji, ale jsem trochu rozpačitá, zda vůbec jsou mandle vhodné a v případě, že člověk sní, nějakou špatnou, nemůže ohrozit dítě.

  Děkuji.

 226. Dobrý den, mandle a vlastně i jakékoliv jiné ořechy jsou samozřejmě i v těhotenství super potraviny, jediné omezení je kdybyste na ně mela alergii nebo byly staré – žluklé a to se právě pozná podle chuti, Margit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *