Strašení přírodou

18. 5. 2013 Články štítky: , 46 komentářů

Před rokem nás z plakátů pronásledovala klíšťata s heslem „jedna dvě, klíště jde, klíště si jde pro tebe“, letos nás straší procházka v lese s tématem „Karkulky potřebují očkování!“ Jedná se o typické příklady toho, jak farmaceutický průmysl v naší zemi nadšeně a kreativně vymýšlí, jak zvýšit zájem o očkování. Je hysterické strašení prospěšné, nebo prospívá pouze výrobcům reklamovaných produktů?

Klíšťata a komáři jsou hlavními přenašeči infekčních onemocnění zvířat i lidí. V našich podmínkách nás komáři většinou jen nepříjemně štípou, nejběžnějším přenašečem infekcí jsou jen v tropických oblastech. Mnohem větším rizikem v Česku jsou klíšťata. Na člověka mohou přenést klíšťovou encefalitidu anebo lymskou boreliózu. Vyskytují se nejvíce ve vysoké trávě, na loukách, na pokraji lesů i v parcích.

Klíšťová encefalitida je infekční onemocnění virového původu, které zasahuje centrální nervovou soustavu. Nákazu je možné získat přisátím infikovaného klíštěte anebo konzumací infikovaného, nejčastěji nepasterizovaného kozího mléka. Nejlepší ochrana před klíšťovou encefalitidou je vyhnout se pokousání klíštětem.

Lymská borelióza je bakteriální infekce, která se léčí včasným podáváním antibiotik. Očkování, které bylo dříve testováno v USA, bylo pro vysoký výskyt nežádoucích účinků zrušeno.

Vyženou náš klíšťata z lesa a komáři od rybníků?

Jedna z nejzdravějších lidských aktivit je pohyb v přírodě a jeho omezování je vysoce nerozumné. Zatímco se v Japonsku začíná předepisovat terapie lesem (forest therapy), v Česku se čím dál častěji doporučuje vyhýbat se lesům v sezóně klíšťat, která se stále prodlužuje. Jako jediné vhodné řešení se čím dál častěji doporučuje pravidelné očkování proti klíšťové encefalitidě.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Vakcína proti klíšťové encefalitidě se běžně doporučuje pro všechny děti a dospělé. Očkování se skládá ze tří dávek, které jsou rozloženy asi do patnácti měsíců. Kompletní očkování by mělo poskytovat ochranu po dobu tří let. Po třech až pěti letech se proto doporučuje další očkování. Vakcína proti klíšťové encefalitidě je většinou dobře snášená, ale není zcela bez rizik ani plně spolehlivá. Z vážnějších nežádoucích účinků se nejčastěji uvádí bolesti hlavy, vyšší únavnost, bolesti svalů a nevolnost. U dětí se může objevit i horečka.

Toto očkování se nedoporučuje při alergii na vaječný bílek, který je přítomen ve vakcíně. Očkovat se nemá v těhotenství, při kojení a v době oslabení organismu.

Jak situaci řešit?

Je pravdou, že před televizí klíště nechytíte, zatímco pravidelný pobyt v přírodě riziko setkání s klíšťaty zvyšuje. Vyhýbat se přírodě nebo odmítat lesní školky přesto určitě není řešením a nikomu to nedoporučuji. Pravidelný pobyt v přírodě na čerstvém vzduchu a slunci je naprostým základem pro dlouhodobé prospívání těla i ducha. Děti, které chodí do lesních školek a pravidelně jezdí na tábory, se téměř jistě častěji potkají s nejrůznějšími zvířátky, na rozdíl od jejich doma posedávajících kamarádů, ale není prokázáno, že by v důsledku tohoto ohrožení byly více nemocné. Naopak děti, které častěji pobývají venku, jsou zpravidla i mnohem zdravější.

Má smysl, abychom chodili do lesa vyděšení strachem, že můžeme potkat infikované klíště? Určitě ne. Strach je stresující a stres snižuje obranyschopnost organismu vůči nejrůznějším onemocněním. Proto považuji vyvolávání hysterie ze stran výrobců léků za naprosto neetické.

Má smysl chránit se vhodným oblečením, prohlížet se po pobytu venku, nebo dokonce používat níže popsané repelenty anebo náramky? Určitě ano a je na každém z nás, pro které prostředky se rozhodneme.

Má smysl nechat se očkovat? Nevím, jaký smysl má očkování pro vás. Lékaři se většinou shodují, že očkování je prospěšné a budou vám jej doporučovat. Dostupné studie o očkování proti klíšťové encefalitidě uvádějí poměrně vysokou účinnost a relativně nižší výskyt nežádoucích vedlejších účinků. Přesto jsou i lékaři, kteří spojují očkování proti klíšťové encefalitidě s poškozením zdraví a mnohá laická diskuzní fóra také pravidelně uvádějí i závažné a dlouhodobé potíže.

U nás doma jsme situaci vyřešili. Sami se více obáváme možných rizik, která plynou z očkování, než rizika, že se setkáme s infikovaným klíštětem, které při dodržování bezpečnostních zásad a pravidelném důkladném prohlížení po každém pobytu venku přehlédneme po dobu více než několika hodin. A že  bude náš imunitní systém i přes mnoholetou zdravou životosprávu současně natolik oslaben, že nemoci podlehne.

Novinka odzkoušená na psech

Na českém trhu jsou poměrně nově náramky na ruce, které jsou napuštěny citronelou nebo lavandinem a měly by podle vybraného druhu ochraňovat 7 dnů až 4 týdny. Obdoba náramků je u nás o něco déle nabízena v podobě obojků pro psy, které si majitelé většinou pochvalují.

Výhodou náramků je, že není třeba každodenně myslet na aplikaci insekticidu a není třeba jej používat na citlivější partie těla. Náramky můžeme totiž umístit na zápěstí anebo kotník dokonce i přes oblečení, pro ochranu nejmenších například na rukojeť kočárku.

Praktická doporučení

Prevence

 1. Při pohybu v rizikových oblastech používejte delší světlejší oblečení a odkrytou kůži chraňte repelentem.
 2. Případně zvažte použití náramků proti komárům a klíšťatům.
 3. Pravidelně kontrolujte kůži, jestli nenajdete klíště.
 4. V případě, že naleznete klíště, jej okamžitě vytáhněte.

Postup pro vytahování klíštěte

 1. Klíště odstraňujte okamžitě, jakmile jeho přítomnost zjistíte.
 2. S klíštětem nekruťte ani jej nemažte.
 3. Použijte speciální pinzetu na klíšťata nebo ruce.
 4. Opatrně klíště vyviklejte a táhněte směrem nahoru.
 5. Zkontrolujte, že jste vytáhli kompletní klíště.
 6. Omyjte si ruce a postižené místo teplou vodou a mýdlem.
 7. Dezinfikujte místa a pozorujte jej.
 8. Při otoku či zčervenání okamžitě navštivte lékaře.

Jaký repelent?

 • Citronela je aroma olejíček, který je zdravotně nezávadný, ale o něco méně účinný než DEET. Obecně více funguje proti komárům, ale ochrana proti klíšťatům už není tak jistá. Z dalších olejů se doporučuje i eukalyptový a mentolový.
 • Vitamíny B komplexu odpuzují hmyz a je možné je také použít k ochraně, ale jedná se o pomoc bez záruky. Doporučuje se jedna tableta B-komplexu anebo jen riboflavinu (vitamínu B2).
 • DEET je nejběžnějším insekticidem. Po chemické stránce jde o diethyltoluamid, který je považován za relativně bezpečný. Je možné jej použít nejen přímo na kůži, ale i na oblečení. Nedoporučuje se jen dětem do dvou měsíců věku, není vhodné jej aplikovat přímo na tvář a na poškozenou kůži (rány). Čím vyšší je koncentrace přípravku, tím vyšší je i jeho účinnost.
 • Pyrethroidy jsou účinné prostorové insekticidy, které nesmí přijít do styku s kůží. Hodí se proto např. na impregnaci outdoorového vybavení. Permethrin klíště lezoucí po ošetřeném materiálu zabije nebo ochromí tak, že se vám nedokáže přisát na kůži.

Napište, jaké jsou vaše zkušenosti s uvedenými možnostmi, popř. pokud máte další odzkoušené doporučení.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Zdravé zprávy emailem

46 komentářů: “Strašení přírodou”

 1. Milá Margit,
  díky za tipy na náramky. U nás jsou klíšťata (severní Morava) VŠUDE. Hysterii kolem očkování odmítáme, odmítáme také možnost, že bychom se od klíštěte nakazili ;-). Je zajímavé, že co klíšťata vůbec neřeším, neměla jsem hodně let vůbec žádné (nebo možná hrůzou ze mě odpadlo, jakmile zjistilo, na koho se přisálo ;-) ). Klíšťat mají zato hodně naše zvířata. Letos jsem se pokusila koupit přírodní repelenty, ale špatně jsem se podívala a objednávka mi při pátrání po obojku, a ne ampulce, přeskočila ze stejného výrobce a přírodních prostředků ke stejnému výrobci a nepřírodním prostředkům. Zjistila jsem to, až když jsem obojky připevnila zvířatům a za dvě hodiny to se mnou doma mlátilo se šílenou migrénou… obojky jsem vyhodila, zvířata (i já) (jsme) si oddecha/y a od té doby klasicky manžel vytahuje klíšťata rukou. Pro případ našich klíšťat máme tento postup: pokapat klíště dubovými kapkami od Dědka kořenáře, to klíště znechutí v dalším sání, vykroutit, zničit (buddhismus nebuddhismus ;-) ), umýt si ruce, pokapat místo kontaktu rukou s klíštětem dubovkami a dál spokojeně žít. Teď testuju repelentní směs (už jsem ji namíchala dětem na tábor) – olejíček na potírání kůže před návštěvou přírody (a sluncem zalitých strání): do mandlového oleje směs (násobky): 4 kapky éterák levandule, 4 kapky tymián (ale chemotyp linalool), 4 kapky máta peprná, 8 kapek citronella/lemongrass. Zatím pár kapiček na závěsy odpuzuje i mouchy a vosy… Good luck nám všem! Daniela

 2. Hm, nemělo být „pro případ našich klíšťat“, ale „pro případ našich dětí“ ;-). I když svým způsobem jsou to také naše zlatá klíšťátka :-))).

 3. Danielo, já děkuji za předání vašich zkušeností a detailní popis další možnosti. Olejíček vyzkouším připravit. Margit

 4. Šárí napsal:

  Já mám proti klíšťatům letitou strategii, která docela dobře funguje. Do lesa vyrážím pouze v sukni a sandálech a kontroluji co čtvrthodinu nohy a případná klíšťata prostě secvrnknu, než se vyšplhají výš a přisají. Na rozdíl od různých textilií jsou totiž klíšťata na kůži dobře viditelná, a nezalézají do látky nebo do ponožek.
  A taky se nemusím v lese vařit v létě v dlouhých kalhotách.

  Ovšem třeba pro děti tahle moje metoda není, to je jasné.
  Pamatuju, že jako dítě jsem tahala desítky klíšťat-les jsme my děti milovaly-a nikdy se nikomu nic nestalo. Řekla bych, že se dnes to nebezpečí z klíšťat hooodně přehání.

 5. hehek napsal:

  Ja mám už roky očkovanie proti encefalitíde a som v pohode. 3x na tri roky takže už 9 rokov. Hystériu robí hlavne ten kto sa bojí. ;)

 6. Marie napsal:

  Strašit lesem opravdu nemá cenu, protože klíšťata jsou všude, já jsem ho chytla v městském parku, bohužel i s lymskou boreliózou. Klasický flek, odběry krve a přehlédnutí doktora na výsledcích, že je nutné zahájit léčbu ATB, takže zdlouhavé léčení po promeškaném půlroce.

 7. jenscv napsal:

  Vážená oaní magistro,vážení přátelé.Aje to tady zase ,tak jako každý rok pánové ve vedení farmaceutických gigantů sedíce si ve svych pohovkách ušitých nejlépe z té nejjemnější hověziny,vymysleli jak získat zase na nás spodině nějakou tu miliardičku navíc a čímpak nás letos chtějí vyděsit no staré dobré klíště k tomu nějaký ten infikovaný komár a co to bude příští rok já už to vím .Na jaře až přiletí z Afriky tažné ptactvo tak nám opeřenci tentokrát nepřivezou jaro ale asi ebolu malárii SARS a mnoho jiných pochutin tohoto typu .Myslím že už by sejim mělo říct DOST .Přikovali lidi k televizi aby sledovali debilní telenovely a cíleně většinu populace ženou do nemoci zvané kretenismus.A když to tak denně sleduji zvracejíc nad stavem naší společnosti polské potraviny,nenapadá mě zas nic jiného než co jsem si dovolil již prezentovat na těchto stránkách a to je ozbrojený odpor ono to tak nevypadá ZATÍM ale rysy naší společnosti se nápadně začínají podobat chování patriciú v otrokářské společnosti PŘEMÝŠLEJTE PROSÍM

 8. Monika Slavíková napsal:

  Ahoj Margit, děkuji Ti za velmi poučný článek. Já sama jsem z nějakého důvodu nikdy klíště neměla, ale děti ano.
  Shodou okolností jsem si dnes četla na webu MUDr. Tomáše Lebenharta a ten na klíšťata velmi doporučuje toto homeopatikum – kopíruji:
  Ledum palustrae (9, 15) je jedinečné při poraněních, která nekrvácela. Např. šlápnutí na hřebík, bez krvácení s hlubokou bolestí, nebo také po lumbální punkci. Je to velmi závažný výkon, jehož nebezpečnost si většina neurologů ani neuvědomuje. S tímto homeopatikem by nemělo dojít k závažnějším komplikacím. Pomáhá hojit i bolestivá zatvrdnutí kůže po hmyzím bodnutí. V prevenci je úžasná – pokud jej berete alespoň 2x denně, neobtěžují vás komáři ani klíšťata.
  Třeba to bude někomu nápomocno.
  Děkuji Ti za všechny Tvé články i jinou publikační činnost. Děkuji Ti za to, že lidi nabádáš, aby používali zdravý selský rozum. Pěkný večer. Monika

 9. Moniko, já moc děkuji za doplnění skvělým doporučením. Mám velkou radost, že se nám zde hromadí další možnosti. Margit

 10. marushika napsal:

  Dekuju za clanek a radu ohledne homeopatik.

 11. Zdeňka napsal:

  Mám zkušenosti s B-komplexem. Sice člověk smrdí i sám sobě, ale klíšťatům a komárům taky. A hlavně je to zdravá varianta. Taky je pravda, co tady už někdo psal, co jsem to přestala řešit, tak taky žádné klíště nikde v dohlednu :-)

 12. ZuzkaM napsal:

  Tak ja jsem jako dite mela par klistat, vetsinou chycenych na pionyrskem tabore ;-) a pochazim z Breclavska, takze zasveceni budou vedet, jaka je tam situace s komary… absolutne nezvladatelna! Jiz leta ziji v UK a tohle tu proste neresime. Bohuzel, kdyz jsme pred 3 lety navstivili rodinu v Lednici na Morave (jedno z ohnisek infikovanych klistat), nijak jsme se klistaty nezabyvali, jen komari nas zrali cely bozi den. Bohuzel muj milacek akorat 3lety syn najednou mel flek na stehni, tak jsme spechali k detske lekarce, ktera nas po zjisteni, ze nemame prukazku pojistovny (cizinci), lifrovala pryc z ordinace, at mu to natreme kalciovkou, ze ho neco stiplo- to uz skvrna mela nekolik pruhu ruznych barev a byla obrovska. Nastesti ho zrovna potom videla tatkova manzelka, zkusena zdravotni sestra a ta nas zalarmovala, at mu udelame testy, ze to je urcite kliste. Jiny cesky doktor mu dal antibiotika a pak jsme bohuzel Lymskou Boreliozu lecili jeste mnoho mesicu i tady v Uk se specialistou a bylo to hrozne, sledovat toho meho chlapecka, jak chatra a jak to jeho telicko bojuje a bojuje a jak je z toho vycerpane.
  Kliste jsem na nem nevidela a to jsem ho prevlikala min. 5x denne, protoze jsme jeste tehdy nezvladali vcas wc, rikala jsem si, jestli to nahodou nebyl komar, protoze od tech jsme meli stipance vsude a porad a jak jsem cetla vsechno mozne o Borelioze, pry i komar muze prenest vyjimecne. ale pry kliste se umi prisat na chvili a odpadnout brzy, tak nevim. Ockovat se mi presto nechce, proc zatezovat organismus, ale urcite ted budeme pouzivat repelenty a naramky a vse mozne pravidelne! dekuji za radu ohledne impregnace venkovniho vybaveni, doufam, ze se to da pouzit i na kocarek? (mala sestricka nam pribyla)

 13. Dobrý den, děkuji za sdílení vašeho příběhu. S otázkou impgegnace kočárku si nejsem zcela jistá, pravděpodobně je to možné z vnější strany, ale doporučuji ještě ověřit na základě konkrétního přípravku, co koupíte. Margit

 14. Iveta napsal:

  Dobrý den, já jsem se chtěla ještě zaptat na dávkování kuliček Ledum Palustre, máte někdo zkušenost? Děkuji!

 15. Dobrý den, sama preventivně Ledum nepodávám. V případě najití zakouslého klíštěte bych potom doporučovala 5 kuliček ředění 15 CH.

 16. Libuše napsal:

  Vážení, dík za rady. Klíšťata sice nechytám, ale mám něco podobného. Říkají tomu srpnová vyrážka, je to roztoč, bydlí nám na zahradě a když přijde jeho doba, tak bez Difusilu skoro měsíc nemůžeme existovat. Vyzkouším na něm Ledum a napíšu zkušenosti.
  Někde na internetu jsem četla radu používat na ochranu proti klíšťatům tinkturu z hřebíčku. Bohužel až po sezóně těch našich potvor, takže jsem nevyzkoušela.

 17. Jana napsal:

  Zajímavý recept jsem našla nedávno http://www.home-made.cz/2013/05/domaci-postrik-proti-klistatum.html
  nemám vyzkoušeno, ale určitě vyzkouším…

 18. Stanislav Bárta napsal:

  Zdravím všechny návštěvníky těchto stránek.
  Přibližně před čtyřmi lety jsem začal pozorovat jak mě čas od času bolí záda. Postupně jsem začal být unavený ale přikládal jsem to složitějšímu životnímu období, kterým jsem procházel. Takřka tři roky jsem nemohl sedět kvůli bolestem kostrče, ostatně to nemohu dodnes a pomoc jsem zatím nenašel. Nicméně minulý rok jsem byl týden v nemocnici v Litoměřicích, kde poslední den byly provedeny testy krve. Potvrdila se borelióza. Nejsem lékař a ani se neorientuji v v tom, zda existují nějaké úrovně ale více méně mi každý z lékařů, s kterým jsem byl v kontaktu řekl prostě „Borelióza“. Obrazně metrák antibiotik, který jsem měl předepsán jsem prostě fyzicky nedával a rady od lidí, kteří se věnují přírodním cestám léčení nepomáhají ani do teď. Je mi 35 let a vždy jsem sportoval a užíval si světa. Tahle diagnóza mi ale přišla jak ze zlého snu a problémi mě trápí dál. Všem ostatním radím jen jedinou věc, která mi malinko pomohla. …. Nevzávejte to a bojujte s únavou , bolestí a vším co vás trápí hlavně pohybem i přes nechuť a dobrou náladou, kterou tvoří hlavně vaši blízcí. Já osobně bych dal království za úplné vyléčení … Mimochodem jsem paradoxně v roce 2007 absoluvoval očkování proti Encefalitidě a vlastně dodnes nevím, co bylo příčinou onemocnění.

 19. Alena Škovránková napsal:

  Pane Stanislave Bárto,dobrý den,
  četla jsem dnes o Vašich potížích s BORELIóZOU Náš syn dostal boreliózu vloni ,taky jej léčili na vše možné,než mu vzali krev a zjistili nákazu.Protože jsem asi 15 let ve FIN CLUBU-což jsou finské přírodní doplňky stravy-okamžitě jsem mu zajela koupit MYCELCAPS,který je vyroben z podhoubí čínských hub a obsahuje řadu cenných látek-např.alfa a beta glukany,které přispívají k ochraně organismu a významně posiluje imunitní systém.V balení je 80 kapslí a užívají se 2 denně.Po využívání antibiotik syn začal brát Mycelcaps,po 3.týdnech musel na krev,aby se vědělo jak antibiotika zabrala a doktorka se nestačila divit,že krev má úplně v pořádku jako zdravý.Co prý užíval,že takové výsledky ještě nikdo neměl.Syn je v pohodě,všechna únava a bolesti jsou pryč a já jsem šťastná,že jsem mohla pomoci a on ,že pomoc přijal,protože taky nevěřil.Jeho známí s boreliózou museli ležet i v nemocnici,mají trvalé následky,ale do zdraví investovat nechtěli.Jestli máte někde blízko bydliště FINCLUB,a chcete zkusit tento preparát,tak si jej můžete vyzvednout na mé číslo poradce 32 908 anebo můžete zavolat na tel.732 919 718 a já Vám jej pošlu.Srdečně zdraví a mnoho sil přeje Alena Škovránková -mail-alenaskovrankova@seznam.cz

 20. Milena napsal:

  Úžasný článek!!! :-(
  Jsem zvědavá, jestli byste tohle napsala, kdyby jste sama nebo někdo z vašich blízkých klíšťovou encephalitidu prodělal.

 21. Dobrý den, setkala jsem se s onemocněním klíšťovou encefalitídou i s poškozením po očkování, své texty se snažím psát s ohledem na rizika z obou stran. Margit

 22. Scarlett Caslavska napsal:

  Dobry den, existuje i homeopaticka pilulka Borrelia Burgdorferi, vyrobena primo z bakterie zpusobujici onemocneni. S pozdravem, Scarlett Caslavska

 23. Dobrý den Scarlett, moc děkuji za doplnění možností. Sami jsme také měli homeopatika pro prevenci boreliózy, ale ta byla už dávno koupená v Německu a nyní je nemohu sehnat. Víte, kde je možné pilulky, co uvádíte koupit? Margit

 24. Scarlett Caslavska napsal:

  Dobry den Margit, ziji na Novem Zelandu a tuto pilulku mi zabalil s sebou muj homeopat na mou posledni navstevu Ceske Republiky. Zeptatm se ho, kde ji koupil a dam vam vedet. S pozdravem, Scarlett

 25. Hela napsal:

  S clankem souhlasim. Na Oslovi jsem cetla, ze to DEET funguje jako hormonalni distruptor, a ze to docela skodi. Cela vydesena „osvetou“ jsem se tim hodne patlala drive. Neockuji se, lymskou stejne muzu chytit. Svetle obleceni do ponozek a triko do gumy v pase a pohled na hole ruce (a vnimani simrani) je proste nejlepsi metoda, kliste nema cas nekam zalest, obcas se zastavit a na sebe mrknout, a ujistit se (nebo shodit kliste) z cehoz se stava jednoduchy zvyk, diky kteremu si les dokazu uzit beze strachu. Repelennt s DEET pouziji jen obcas v nejhorsim obdobi, snazice se opravdu jen zvrchu na obleceni.

 26. Taky skoro doktor napsal:

  Teda nic tak zavádějícího co se tváří rádoby objektivně, by nemohl otisknout žádný seriózní časopis. Vážená paní bakalářko, můžete nám prozradit kde a kolik takto „vědeckých“ článků jste již publikovala jinde než na internetu nebo v bulváru.(tedy pokud to není tajné)?
  Takové duchaplné rady jako “ po každém pobytu venku přehlédneme po dobu více než několika hodin “ jsou k ničemu, protože když se vrátíte z lesa po několika hodinách s přisátým klíštětem tak už s největší pravděpodobností v sobě máte infekční dávku.
  Pokud to nevíte tak k tomu stačí už jenom cca 2 hodiny. Kolik těch náramků asi tak na sobě musíte mít? Na rukou na nohách=4,na krk,=5 děkuji nechci. (nakonec mi to klíště stejně vleze na záda a do kalhot.)To už ani nemluvím o tom , že bych se nesměl tak 14 dní koupat, abych ze sebe nesmyl tu slavnou citronelu. Tím chci jen říci, že to nefunguje jako na psy ( ti se totiž obvykle každý den nesprchují a nemyjí mýdlem ).
  To už snad ty repelenty bych vzal na milost, to ano. Ale tvrdit, že zrovna jedno z nejbezpečnějších očkování je nebezpečné, zavání naprostým diletantstvím. Všechna vaše tvrzení jsou na úrovni jedna paní povídala. (např. pojem někteří lékaři asi znamená Dr. Eleková, objektivní zdroje znamená Sloboda očkování atd. atd.)
  Zamyslete se nad sebou a neztrapňujte se v oboru, kterému nerozumíte.
  Ostatně nemyslím si, že případy popsané v diskuzi mají příčinnou souvislost s očkováním.
  Jen tak pro zajímavost, kolik údajně postižených nahlásilo na SUKL nežádoucí účinek.
  VB

 27. Vážený VB, děkuji za vyjádření názoru a vzhledem k Vaší snaze za každou cenu ponížit anebo jen neschopnosti najít si fakta (zrovna z Farmaceutické fakulty UK mám magisterský titul, diplom najdete na: http://www.margit.cz/dobrodruzstvi-vzdelavani/) nemám zájem ztrácet čas reagováním na další text. MS

 28. Taky skoro doktor napsal:

  Za tu Bc. se velmi omlouvám, nevím na co jsem myslel.
  Bohužel na tom ostatním musím trvat. Chápu, že se vám do odpovědi nechce, ale skutečně jsem nikde v odborné literatuře epidemiologie, vakcinologie ani příbuzných oborů nenarazil na váš článek.
  Proti vaším názorům a znalostem v jiných oborech nic nenamítám a ponechávám bez komentáře, protože nejsem odborník abych to mohl posoudit.
  Ale do toho očkování jaksi vidím víc než průměrně a proto mne takový článek mírně řečeno vytáčí.

  VB

 29. Kamila napsal:

  Pane skoro doktore VK,
  je vidět, že ač jste doktor, slušného chování jste se nenaučil. Každý člověk má právo vyjádřit svůj názor. A každý člověk je zodpovědný sám za sebe, i když nám současný i minulý komunisti, či „bozi“, kteří vědí vše nejlépe, slibují, že vše zařídí za nás, že snad existuje kouzelná pilulka, která nás vyléčí z každé nemoci. Takto to nefunguje a každý si musí najít svou cestu. Krásné na internetu je, že na něm existuje x- názorů na každé téma, které vás zajímá. Máme štěstí, že si za chvilku můžem přečíst různé názory, které nás posunou na té naší individuální cestě a nemusíme se vždy ztotožnit s názorem lékaře, protože to není „bůh“, ale pokud chcem, tak můžem. Je to na nás samotných. Já vím, že pokud na mě vybalí lékař takové řeči jako vy, nebudu mu určitě věřit. Protože takový si myslí, že jsem takový blb, který nesmí mít na nic svůj názor.
  Myslím, že prostředek proti klíšťatům má určitě smysl, lepší než nic. Já bych se určitě neočkovala. Jsem názoru, že farmaceutické firmy akorát vydělávají a úmyslně tají vedlejší účinky očkování, doktoři mnohdy i ze své hlouposti je mnohdy tají, což mi jeden potvrdil. Je známo, že v době,kdy se začínalo očkovat,se ke schválení očkovací látky nepožadovalo testování těchto látek a ty se stále ještě používají. U těch nových je to jiné. Ale bohužel farmaceutické firmy se nestydí podplatit lékaře provádějící ty testy, aby vyšli negativně. Proč ne za ty miliardy. Je to přeci byznys, uplácí se politici, úředníci tak proč ne doktoři? Nejsou to andělové, nebo myslíte že ano?

 30. Dobrý den VB, omluvu beru a máte pravdu, že nepublikuji v odborné literatuře. V průběhu studia jsem se rozhodla pracovat samostatně – mimo farmaceutický průmysl, nemocnice a ústavy a takto jsem i mimo odbornou literaturu – jako souktromníkovi mi nikdo nebude platit za studie a psaní odborných textů.
  Určitě je možné, že se očkování věnujete profesionálně a mnohem více než já. I přesto mám za sebou úspěšné zkoušky z imunologie, epidemiologie, hygieny a mnoha dalších medicínských předmětů, očkování sleduji, jak zvládám a uvedený text neprezentuji jako studii, ale vyjádření svého názoru na problematiku. M.

 31. Taky skoro doktor napsal:

  Děkuji za odpověď. Myslel jsem si to a jsem rád, že jste to přiznala. Samozřejmě, že máte svaté právo na vlastní názor, ale jenom potud, pokud ten názor nemůže někoho poškodit na zdraví nebo ohrozit život někoho jiného. Pokud totiž někdo poslechne vaše rady, a vyrazí do lesa s náramkem a myslí si, že je tím ochráněn, nebo je přesvědčen, že se po návratu z několikahodinového výletů stačí prohlédnout a odstranit klíště, pak ho nepřímo ohrožujete. Je to sice jeho svobodná volba, ale volba špatná.
  Pokud napíšete, že očkování proti KE je nebezpečné a má mnoho závažných nežádoucích účinku je to mírně řečeno velká nepravda.
  Pokud jak píšete máte za sebou úspěšné zkoušky, ale nadále si neprohlubujete vzdělání ( jako, že asi ne vzhledem k odmítání vědecky dokázaných faktů ), pak vám ty zkoušky k ničemu moc nebudou, protože svět pokročil každý rok o hodně dál.
  VB
  P.S.
  K názoru paní Kamily jen toto. Podobných nesmyslů jsem četl na internetu mnoho a jsou snad psány přes kopírák. Jednou řekl jeden ne komunista, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Nemusíte samozřejmě poslouchat rady lékaře, ale pak si následky ponesete sama.
  Už jste někdy viděla člověka postiženého po KE? Já ano. Už jste někdy viděla člověka postiženého po očkování KE? Já ne.
  Strašně jednoduše se ze svobodomyslného člověka po prodělání nemoci stane ten „blb“.
  A když jste u těch „utajovaných“ vedlejších účinků. Stačí si přečíst jakýkoli příbalový leták. Tomu říkáte utajování? To, že se s opravdu závažnými účinky v praxi nesetkáte svědčí o tom, že se vyskytují v množství menším než malém.
  Každý občan, který má podezření na vedlejší účinek ho může sám pomocí webu nahlásit na SUKL. Tomu říkáte manipulace? Ale je hrozně jednoduché prohlásit, že to stejně zametou pod koberec. Prostě pomluva se lehce vyřkne, hodně špatně dokazuje. Máte důkazy a nebo jedna paní (jeden doktor) povídala?

 32. Denisa napsal:

  … zajímavé, o očkování se hodně zajímám kvůli dětem… Čtu vždy názory „obou stran“. Pan VB „Taky skoro doktor“ je snad všude a dost se mi nelíbí jeho útočný styl. Copak z toho máte, z toho boje proti třídnímu nepříteli? Tady vám posílám člověka postiženého po očkování KE do sbírky, když jste to tedy ještě neviděl (samozřejmě to není ojedinělý případ). Pokud budete namítat, že to je po meningokovi, tak je to fuk. Ti rodiče měli zdravé dítě!!! https://www.youtube.com/watch?v=L1f8XTTsrpU Upozornění: video pouze pro otrlé, Margit, pokud to vadí, prosím smažte.

 33. Lenka napsal:

  Klistat jsem se nikdy nebala a necitila potrebu se ockovat. Pred dvemi lety jsem na jare mela kliste a bez problemu ho vytahla hned rano jak jsem si ho vsimla. Misto nijak necervenalo. Zhruba za mesic jsem mela chripku a pak se pridali ostre bolesti hlavy. Obihala jsem lekare i nemocnice a nikdo nevedel co mi je. Nakonec jsem skoncila naBulovce s klistovou encefalitidou, ktera zpusobuje otok mozku, coz je hlavni problem.
  Lecba a rekonvalescence byla tak narocna a neprijemna, ze ockovani doporucuji a dcera je dnes uz bez problemu ockovana. Nasledky onemocneni vnimam dodnes ackoli pro lekare jsou pod prahem vysetritelnosti. Vzdy kdyz o nemoci mluvim tak kazdeho prekvapi, ze lecba probihala bez jakychkoli leku (krome leku na otok mozku), protoze je to onemocneni virove.
  V podstate slo pouze o 2-3 mesicni klid na luzku bez zatezovani mozku. Tedy zadne cteni, psani, televize, pocitac, telefonovani nebo poslouchani muziky. V podstate jen lezite a cumite.
  Po teto zkusenosti mi prijde lepsi se ockovat.

 34. Děkuji za sdílení Vaší zkušenosti a Váš postoj chápu. M.

 35. DANA napsal:

  Od malička jsme s rodiči byli často v přírodě a nyní se svými dětmi také. Již v dětství jsem se setkala s následky klíšťové encefalitidy, kterou prodělal můj otec. Léčení bylo na roky (učil se znovu chodit , mluvit), s následnými občasnými hospitalizacemi a trvalými následky (do smrti v péči psychiatra). Ihned po jeho onemocnění jsme se s matkou nechali očkovat. Své děti budu též v mladším školním věku očkovat. Dcera již též prodělala těžkou Lymskou boreliózu (hospitalizace a následná léčba cca půl roku). Takže s tímto očkováním mám jasno.

 36. marienka napsal:

  I já mám jasno a nechala jsem očkovat celou rodinu včetně dědy už taky. Rozhodla jsem se poté, co naše sousedka klíšťovou encefalitidu prodělala, léčila se téměř rok a stejně jí zůstaly trvalé následky (nedokáže mluvit úplně dobře jako dřív). Když to člověk takhle vidí a prožívá v blízkosti někoho, očkování je to nejmenší, co pro svoje zdraví můžem udělat.

 37. Alexandra Lipková napsal:

  Vždy je nutno zohlednit rizika. Pokud vím, že jsem klíště nikdy za svůj život neměla (30 let) logicky se nebudu co 3-5 let očkovat proti klíštové encefalitidě. To stejné můj 2 letý syn. U děti se toto očkování nedoporučuje, protože při případném onemocnění je průběh velice mírný. Takže reklama s karkulkou je v tomto světle velice usměvná. Ohrožení jsou spíše starší dospělí a u těch je na zváženou očkování. Já osobně znám ale několik mých blízkých kamarádů, kterým toto očkování spustilo autoimunitní problémy. Takže já bych do toho nešla.

 38. Václav Kopta napsal:

  cituji: „přesto jsou i lékaři, kteří spojují očkování proti klíšťové encefalitidě s těžkým doživotním poškozením zdraví, jako je epilepsie, autismus nebo obrna, a mnohá laická diskuzní fóra také pravidelně uvádějí i závažné a dlouhodobé potíže.“ jak můžete názory na laických diskuzních fórech a nepotvrzené obavy některých lékařů dávat na stejnou úroveň se studiemi ověřenými parametry vakcíny z hlediska spolehlivosti a vedlejších účinků. V rakousku je proočkováno skoro 90% polpulace po několik desetiletí, takže parametry vakcíny jsou dobře prozkoumané a doložené.

 39. Dobrý den, tím, že obojí uvádím v textu neznamená, že je dávám na stajnou úrověň. Posouzení míry zásažnosti sdělení nejraději nechávám na každém ze čtenářů. Já sama mohu vyjadřovat jen svůj osobní názor. Margit

 40. tsd Taky Skoro Doktor napsal:

  Dobrý den,
  Od mého posledního komentáře uplynuly dva roky. Za tu dobu se neudálo nic překotného jenom…..
  Proočkovanost proti KE stoupla na pouhých 25%. Klíšťata se vyšplhala až na Sněžku.(takže jsou prakticky všude.) Máme nejvyšší výskyt klíšťové encefalitidy v celé EU. Očekáváme další klíšťový rok a další zvýšení počtu nemocných a mrtvých.
  Nic to však nebrání různým antivaxerům pod odborným vedením doktora Vavrečky a homeopata Ing. Hrabáka stále brojit proti vakcinaci. Nevím kolik lidí bude muset zemřít nebo mít doživotní následky po prodělání KE, než tito lidé se zastydí a přestanou se svojí nesmyslnou kampaní proti očkování. Prosím Vás paní Slimáková nenahrávejte této situaci a když nic jiného, alespoň si nechte svoje osobní názory pod pokličkou a nezveřejňujte je, jinak budete mít také podíl ne neustále se zhoršující situaci kolem KE.
  tsd

 41. irena napsal:

  Dobrý den, i já přidávám pozitivní zkušenost s B-komplexem. Který jsem užívala při terénních pracích, kdy jsem téměř nepřetržitě celý květen a červen trávila na loukách a v lesích.

 42. Markéta napsal:

  Můj tatínek chytil klíšťovou encefalitidu, když pracoval v lese. Nejdřív asi měsíc že má nějakou virózu, které se nemohl zbavit a která se zhoršovala. Teprve když jsme jeho lékaři řekli, že měl klíště, začalo se důkladně prohlížet a léčit, skončil na infekčním oddělení v nemocnici. Naštěstí se vyléčil bez následků. Maminka pro změnu prodělala boreliózu, i když klíště chytila nevíme jak, nikam kvůli pohybovým problémům nechodí, nejspíš ho přinesla kočka na kožichu. Pomohly až dvoje či troje antibiotika a vyléčilo se to. To mi stačilo, abych se začala zajímat o očkování. Proti encefalitidě již mám i přeočkování, a pokud by se povedla vakcína i proti borelióze nebo celková proti klíšťatům, šla bych do toho. Netoužím strávit měsíce v pracovní neschopnosti s vážnou chorobou.

 43. Petra napsal:

  Včera u mne očkování proti KE. Vedlejší účinky nastartovaly téměř okamžitě. Ještě v čekárně pálení v nosohltanu. Postupně se přidala únava a pocity jako kdybych měla chřipku. Dnes k tomu bolest hlavy a šíje, zvýšená teplota. Znám čtyři dospělí, kteří neměli vedlejší účinky žádné. Rozhodně tohle co prožívám se vydržet dá, než pak skončit např ochrnutána bez očkování! Abych podstoupila očkování, muselo mě nakopnout onemocnění syna, který v 10 letech touto nemocí trpěl. V akutním stavu byl 14 dní. Nedejte na pediatry, kteří vaše děti odrazují, že jsou malí a že jim zatím nic nehrozí. Každý jsme přece jiný a snášíme vše jinak.

 44. Jana L. napsal:

  Dobry den, Margit,budu velmi vdecna,kdyz mi doporucite,jakymi doplnky muzeme zlepsit synovi (3,5roky)imunitu. Byla mu diagnostikovana borelioza a musi brat antibiotika. Doposud zadne nemel a ja bych byla stastna,kdyby tato nemoc probehla v poradku. Dekuji

 45. Dobrý den, základem zdravého imunitního systému je dlouhodobý zdravý režim – výživa, pohyb, pobyt venku, kvalitní spánek….. Z přípravků nyní možná můžete přidat na pár dnů vitamín C – acerolu a probiotika, ale základ je ten dlouhodobý zdravý režim, Margit

 46. Hana P. napsal:

  Dobrý den, já beru již pár let B komplex od jara do podzimu, ale stejně mě letos v létě štíplo hovado nebo komár v lese do nohy a dostala jsem boreliozu, takže to Béčko taky není stoprocentní. Nicméně na KE se nechám naočkovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *