Proč doporučuji tradiční čínskou medicínu?

29. 8. 2014 Články štítky: , 28 komentářů

chinese-pharmacy-in-singapore-590366-mTradiční čínská medicína je tisíce let starý medicínský systém, který dnes stále používají miliardy lidí v Asii, navíc nově další miliony lidí ročně jen v USA. TČM se významně liší od našeho pojetí medicíny a naším současným vědeckým chápáním ji nedokážeme vysvětlit. Používá postupy a terapie, které na západě mnozí profesionálové, nadšenci i klienti s mnoha úspěchy zkouší a které mnozí skeptici tvrdě kritizují, nebo se jim dokonce vysmívají.

Sama obhajuji tolerantní a otevřený postoj a podporuji použití TČM v rámci lékařské praxe a nemocnic, jak se např. zrovna připravuje ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. TČM nepraktikuji, i když znám několik lékařů, kteří dnes TČM používají jako základ své terapie; s některými z nich dokonce v oblasti výživy spolupracuji. Znám dostatek klientů, kterým fytoterapie, akupunktura, dieta podle konstitučního typu nebo diagnostika podle tepu a jazyka pomohly vyřešit i závažné zdravotní potíže.

Co to je tradiční čínská medicína?

Tradiční čínská medicína je souhrnné pojmenování pro metody prevence, vyšetření a terapie vycházející z tradičního čínského léčitelství. Zdraví je v TČM vnímáno jako vnitřní rovnováha, současně i jako rovnováha mezi organismem a prostředím, ve kterém žije. Základem diagnostiky je pozorování těla, čtení pulsu a jazyka. K nejdůležitějším terapeutickým metodám patří dietoterapie, pohybová terapie, akupresura a akupunktura, masáže a léčiva z rostlinných a zvířecích těl. Tělo je chápáno jako vysoce provázaný systém navzájem se ovlivňujících orgánů, mezi kterými přes meridiány proudí vitální energie chi.

MeridianWallChart2013a

Komplexní pohled na organismus

TČM je částečně založena na taoistické víře, že žijeme v komplexně propojeném světě. Cokoliv, co se odehrává v jedné části těla, ovlivňuje všechny jeho další části. Také tělo a mysl jsou propojeny a společně zajišťují správné fungování organismu. Prakticky to znamená, že čínský lékař si nedělí pacienty podle orgánů anebo částí těl, které je trápí, ani neléčí tyto kousky izolovaně, jak je typické pro naši medicínu, ale vždy léčí celého člověka.

Zapojení pacienta do terapie

V TČM není možné vyléčení pouhým polykáním prášků. Pravidelnou součástí léčby je dodržování dietních opatření.

Konstituční typologie a s ní individualizace

traditional-chinese-medicine-practitionerCysty, bolesti zad, nachlazení ani třeba potravinová alergie nejsou jasné kategorie s jasně danou terapií. Nemoc přednostně nevychází z popisu diagnóz v lékařských knihách, ale z konkrétních potíží včetně mnoha doprovodných příznaků konkrétního klienta. Klienti takto získávají stravovací doporučení a bylinkové směsi přesně cílené na jejich aktuální zdravotní stav. Pro diagnostiku je nezbytné být schopen naslouchat klientovi a pozorovat jej, na rozdíl od diagnostiky pomocí záplavy laboratorních a přístrojových vyšetření, která je u nás obvyklá.

Terapie s minimem rizik a nežádoucích účinků

Masáže, úprava stravy anebo cvičení jsou přirozené, zcela bezrizikové postupy. Akupunktura, akupresura, moxování a užívání bylinkových směsí se řadí k metodám s minimálními riziky a nežádoucími účinky.

Výživa na prvním místě a komplexně

Dietoterapie je základní součástí TČM už od jejích počátků před tisíci lety. Pro jednotlivé konstituční typy jsou stanoveny vhodné stravovací zásady, každá terapie je doprovázena předpisem terapeutické diety a pro všechny jsou určeny obecně platné stravovací zásady, které u nás např. skvěle popisuje MUDr. Hoffmann.

Pro srovnání: naše moderní medicína ještě před několika desítkami let ústy Dr. Morrise Fishbaina, mnohaletého editora prestižního medicínského časopisu JAMA a předsedy největší lékařské organizace American Medical Association (AMA), odmítala např. jakoukoliv souvislost mezi výživou a nádorovými nemocemi. Dnes je situace podstatně lepší, i když výživa stále zdaleka nemá zásadní místo v lékařské terapii nemocí. I proto se jí o to více věnují mnozí neprofesionálové. Otázkou je, jestli máme kritizovat amatéry za snahu řešit důležité problémy, anebo profesionály (zdravotníky) za ignorování takto zásadní součásti terapie.

0013729e48090babd1230eV posuzování vhodnosti jednotlivých potravin se TČM také nezabývá jednotlivými částmi potravin, ale hodnotí je jako celek. Na rozdíl od naší moderní medicíny a dietoterapie s ní propojené, která roky pitvá potraviny na jednotlivé živiny a mikroživiny a posuzuje zdravost potravin podle obsahu těchto individuálních částeček. Na základě aktuálního poznání pak ordinuje jednou nízkotučnou, za pár let třeba nízkoobilnou stravu. Jednou doporučuje jíst vlákninu, za pár let hlavně probiotika.

Chápu, že znalost mikroživin je potřebná např. pro přípravu parenterálních diet, ale pro doporučení, co máme sami jíst, považuji komplexní vnímání potravin jako prospěšnější a praktičtější.

Kde moderní medicína vyhrává?

Naše západní medicína jednoznačně vede v terapii akutních život ohrožujících stavů. S infarktem srdce anebo po přejetí autem všichni vděčně přijmeme péči moderní medicíny. Na druhou stranu je docela možné, že nemocem srdce tradiční čínská medicína dokázala účinně předcházet, a proto je neřešila, přejetí autem také nebylo na pořadu dne.

Co na TČM obdivuji?

Především to, že tradiční čínská medicína si pacienty ani potraviny nedělí na kousky, ale vnímá je v celku. Výživa má v terapii výhradní postavení a zapojení pacienta do terapie je nezbytné. Použité metody jsou bezpečné.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Zdravé zprávy emailem

28 komentářů: “Proč doporučuji tradiční čínskou medicínu?”

 1. Žaneta napsal:

  Váš názor na TČM sdílím. Vycházím z pozitivních zkušeností nejen svých, ale i dalších lidí z okolí. Obzvlášť oceňuji celostní přístup a z něj vycházející terapie – tedy na stejné projevy různá léčba, a to podle příčiny obtíží, nikoliv podle symptomů.
  TČM mi odpomohla od vleklých potíží (mimojiné od středně těžké alergie – po dlouhých letech zase mohu jíst vše a nemusím mít strach, že se začnu dusit; a bez obav se mohu procházet rozkvetlými loukami a třešňovou alejí), díky TČM mám dvouletou dceru (v „léčbě“ neplodnosti klasická medicína selhala na celé čáře, neboť nejen, že neobjevila příčinu toho, proč jsem nemohla mít děti, ale svými postupy můj zdravotní stav ještě zhoršila).
  Nicméně je fér dodat, že akutní záležitosti řeším pomocí klasické medicíny a k „alternativním“ metodám se vracím při doléčení a jako prevenci návratu.
  Dietetika podle TČM mi také vyhovuje – po přechodu na její principy jsem proštíhlela, a to bez diet, omezování a hladovění. Hezky to ve svých knihách o výživě podle pěti elementů vysvětluje Barbare Temelie.

 2. Miloslava Pečtová napsal:

  Ahoj Margit,

  připojuji se ke sdílení Tvého článku. Klasická medicína nám rovněž předpověděla, že mít dítě, by se v našem případě rovnalo zázraku. Pokus o asistovanou reprodukci nevyšel a dodnes vidím pohled paní doktorky, která nám sdělila, že oni jsou naši jedinou šancí pro další asistované pokusy, jejichž úspěch nám nemohli na100% rovněž zajistit.

  Myslím si, že sebevíce erudovaný odborník – v tomto případě lékař, by neměl sdělovat klientům definitivní diagnózy, protože jsou to silné mentální programy, které mohou klienty zásadně ovivnit tím, že se vzdají víry a naděje a vytvoří si závislost na lékařském posudku, který nemusí být v jejich případě pravdivý. Sdělila jsem paní lékařce, že si na zázrak počkám a budu se snažit pracovat sama na sobě, aby vytoužené miminko jednou přišlo.

  Lékařka se ironicky pousmála a odpověděla mi, abych nepromarnila svoji šanci, že bez jejich pomoci těžko dojdu svého cíle. Jsem ráda, že jsem si udržela víru a společně s manželem jsme začali sami hledat pomoc…

  Děkuji každému člověku, kdo nám na naší cestě za miminkem pomohl a také klasické TČM, kterou jsme rovněž vyzkoušeli. Po téměř roce dodržování psychohygieny, očistných mentálních metod, metod pro očistu fyzického tělo, jsem otěhotněla a dnes máme již 3,5 letou holčičku Terezku…

  Lékařů si vážím a klasická medicína je rovněž potřebná, obzvláště v případech, kdy léta přehlížíme varovné signály svého těla… Při akutních stavech je nezbytná…

  Ideálním stavem by bylo, propojit znalosti jak klasické medicíny, tak TČM nebo ještě starší ajurvédy, která se využívá s úspěchem několik tisíc let. Myslím, že moudrosti našich předků by jsme neměli zatracovat, ale pokusit se je přizpůsobit a aplikovat i v dnešní době…

  Přemýšlela jaké knížky o čínské medicíně si pořídit a Barbara Temelie byla jednou z nich. Děkuji paní Žanetě za zmínění těchto knih. V jejím e-mailu jsem našla odpověď na svoji otázku. Děkuji

  Přeji krásný den…. Míla

 3. Ahoj Mílo, děkuji za sdílení Tvých zkušeností a jen přidávám, že knihy Barbary Temelie také mám a mohu doporučit. Margit

 4. Ivana napsal:

  Vážená paní Margit,

  děkuji za skvělé články o čínské celostní medicíně :-) myslíte, že by bylo možné získat nějaký kontakt na Vámi doporučeného lékaře praktikujícího tuto metodu? Nejlépe v Brně a okolí. Děkuji a přeji hodně uzdravených čtenářů.

  Ivana

 5. Slawomir napsal:

  Osobně obdivuji tradiční čínskou medicínu mimo jiné kvůli její zásluhám na vyhubeni nosorožců.

 6. Dobrý den Ivano,
  omlouvám se, ale sama spolupracuji s lékaři z Prahy a Českých Budějovic. Praxe dalších neznám natolik, abych si mohla dovolit doporučovat. Děkuji za pochopení. Margit

 7. Dobrý den, s používáním těl ohrožených zvířat anebo jakýmkoliv zneužíváním zvířat obecně také nesouhlasím. Sama jsem se však nikdy nesetkala s takovýmito praktikami v TČM zde ani v oficiálních praxích v Číně, které jsem měla možnost sledovat. Na druhé straně je každodenní zneužívání milionů zvířat běžné při testování konvenčních léků. Tímto nechci říct, že jsem zcela proti jakémukoliv testování léků, jen postavit problémy obou systémů do určité reality. Margit

 8. Ivana Matoušková napsal:

  Dobrý den, ráda bych vyzkoušela nějakého ověřeného praktika TCM v Brně. Můžete mi někoho takového, prosím, doporučit?
  Děkuji. Ivana

 9. Dobrý den Ivano, omlouvám se, ale nemám přehled o jednotlivých praxích, tak abych mohla doporučovat. Obecně považuji za nejvhodnější hledat TČM praktiky mezi lékaři. Margit

 10. Richard Bazant napsal:

  O čínské medicině jsem se dočetl v knize „Do You Believe in Magic“ od Paul.A. Offit. Máte-li možnost ji číst v češtině, vřele doporučuji. Já žádné čínské triky „quacks“ naštěstí nepotřebuji, ale střídmost ve všem je namístě. Předtím, než vyhodíte peníze za rady založené na „tisícileté tradici“, kdy „lékaři“ neměli ještě, ani Číňaňané!, potuchy o funkci orgánů v tělě, zalistujte i ve „Wheat Belly“ a „Grain Brain“. Wheat Belly je přeložena „Život bez pšenice“; o Grain Brain – dr. Perlmutter, nevím byla-li. Věřím, že v těchto knihách najdete to, co hledáte, a i to, proč vám, těm, co jste se léčili „čínskou medicínou“, dnešní léjkaři nemohli pomoci.

 11. Děkuji za sdílení vašich zkušeností. Problematice pšenice se věnuji v blogu:
  https://www.margit.cz/psenice-z-mody/
  a k Dr. Offitovi dodávám, že se jedná o lékaře pracujícího i pro farmaceutický průmysl a proslaveného tvrzením, že vakcíny jsou naprosto bezpečné a dítě jich zvládne i 10.000 najednou:
  http://www.vaccinationcouncil.org/2012/08/26/paul-offit-threatens-religious-and-philosphical-vaccine-exemptions-a-respose-by-suzanne-humphries-md/

 12. Richard Bazant napsal:

  Nikdo Vám v CZ nebude asi bránit, nedáte-li své děti vakcinovat. Následky si ponesete sami. Nevím, jestli dobře chápete, proč byl, ten Vámi uvedený článek, napsán. Vše je shrnuto pod “I’m just one of the Devil’s many humble servants.” – See more at: http://www.vaccinationcouncil.org/2012/08/26/paul-offit-threatens-religious-and-philosphical-vaccine-exemptions-a-respose-by-suzanne-humphries-md/#sthash.ybMFkN6I.dpuf
  Mimochodem, jste věřící? To by to vysvětlilo.

 13. jsem ateista, moji oblíbení autoři jsou Dawkins, Hitchens a Harris

 14. Richard Bazant napsal:

  Já jsem věřící, ale nenechal bych své děti bez očkování. Mají všechna, i celá moje rodina, sebe v to zahrnuje. Nemohu říci, proč dr. Offit prohlásil něco, co je asi nadnesené, ale má k tomu svůj důvod. Oddělíte-li si fylozofii a lékařskou vědu na chvilinku, bez očkování to nejde. Vy a vaše děti si budete blahořečit, že jste se Vy a oni (Vámi) nechaly očkovat.

 15. Zde máme rozdílné názory, ale díky za slušnou diskuzi. Naše děti nejsou po důkladném promyšlení a také díky strávení většiny života v zahraničí, kde je očkování očkovaní dobrovolné, naočkované.

 16. Richard Bazant napsal:

  Já také děkuji. Možná, že to někdo čte a chtěl by vědět více. Proto,prosím, nezatracujte výše uvedené knihy.

 17. andrea kleckovaa napsal:

  Je mi 29 let a půl roku jsem nemohla zvednout po nemoci ruku víš jak k ramenu. Různé cvičení a terapie až jsem zavítala k jedné úžasné paní a po druhé akupunktuře – waw! Zázrak a ruku jsem zvedla nahoru do nebe :o)
  Moc děkuji! Funguje to – možná hlavně těm, co věří :o)

 18. Cecílie napsal:

  Tradiční čínská medicína snad funguje, jen pozor na některé (i známé) tradiční čínské medicinmany. V době manželovy vážné nemoci jsme utratili dost peněz a výsledek – nic.

 19. Soňa Pokorná napsal:

  Dobry den,
  muzete prosim uvest, se kterymi lekari praktikujicimi cinskou medicinu v Praze, mate dobre zkusenosti? Idealne, kdyby umeli pracovat s dospelymi i s detmi.
  Dekuji.

 20. Dobrý den, v Praze nejvíce doporučuji MUDr. Bendovou: http://www.naturecare.cz/bendova
  ale pro děti je nejvhodnější pediatr MUDr. Hoffmann, z Českých Budějovic: http://www.patentnimedicina.cz/cz/ordinace/mudr-petr-hoffmann
  M.

 21. Soňa Pokorná napsal:

  Dekuji moc!
  SP

 22. Jarmila Kučerová napsal:

  Dobrý den paní Margit, líbí se mi Vaše články a doporučení. Zvláště Váš zdravý talíř.
  Co říkáte na spojení TČM, klasické a moderní medicíny? Mám na mysli objev molekulárního vodíku v tabletách? U nás o tom ještě moc lidí neví, ale v asijských zemích ho už hojně využívají. Zdá se mi to jako úžasná věc, jak pomoci přirozenou cestou tělu, kde už mu nestačí kapacity! A s tím i souvisí alkalizace těla. Jaký je Váš názor na to, že zakyselení je příčinou téměř všech „civilizačních chorob“? Po přečtení knihy „Pryč s kyselostí“ – Kurt Tepperwein se mi poskládalo hodně věcí dohromady.
  Děkuji za odpověď.

 23. Dobrý den, děkuji za ocenění zdravého talíře. Určitá kombinace TČM s moderní medicínou možná je, ale nejsem zastáncem přímého míchání těchto teorií a nemyslím, že by pro terapii byl nezbytný molekulární vodík v tabletách ani, že je v Asii běžný – sami jsme v Číně žili 7 let a mezi TČM jsem se s ním nikdy nesetkala. Namísto než překyselení bych rovnou řekla, že problémem je nedostatek zeleniny a přejídání se jednoduchými cukry. Pro terapii tohoto stavu proto ani není třeba žádné speciální přípravky. M.

 24. Hana napsal:

  Dobrý den paní Margito.
  Mám za sebou velice dobrou zkušenost s čínskou medicínou v kombinaci s přístrojem EAV. Připouštím, že jistý vliv mohlo mít „víra tvá tě udraví“, ale s problémy mi nepomohly čtvery antibiotika, lékař si nevěděl rady a za měsíc elektroakupunktury a klasické akupunktury přišla úleva i ústup potíží. Kdybych to sama na sobě nezažila, nejspíš neuvěřím.
  Ráda bych se zeptala na Váš názor na hydrocolon terapii, neboli výplach střeva a vyšetření organizmu pomocí přístroje typu Oberon a taky na vyšetření z kapky krve. Bylo mi řečeno, že hydrocolon terapie je nezbytná k tomu, abych z těla dostala různé patogeny, jako e koli, b koli, motolice apod… Po dobré zkušenosti s alt. léčbou mám chuť toto podstoupit a zkusit, ale našla jsem mnoho negativních odkazů na tyto praktiky, proto se s dovolením ptám na Váš názor či zkušenost. Mockrát děkuji za Váš čas. H.

 25. Dobrý den,
  TČM pravideně doporučuji a jsem ráda, že Vám pomohla. U výplachů střeva už si nejsem takto jistá, zkušenosti klientů, kteří jej absolvovali jsou velmi nekonzistentní, a proto namísto výplachu raději doporučuji dlouhodobou kvalitní stravu, která nejlépe zajistí zdravé střevní prostředí. Margit

 26. Josef Maček napsal:

  Dobrý den, Margit. Děkuji za tento článek. Je stále aktuální i letos…

 27. Lucie Malkova napsal:

  TČM umi jak uzasne pomahat tak i destruovat. Proto durazne NEdoporucuji Mudr Ivanu Bednarovou Praha – Revolucni. Byla mi doporucena jako letity praktik, ale byl to velky omyl. U ni clovek v praxi pozna, jak umi byt byliny i nebezpecne. Po spatnem zhodnoceni problemu a nastaveni bylin moje potize jen prohloubila a zaroven rozhodila dalsi okruhy, coz je na tom to nejhorsi. Kdyz se stav nekolik mesicu jen zhorsoval,pridavaly se dalsi potize, jsem s placem a v katastrofalnim stavu sla jinam. Po rozebrani slozeni smesi, detailniho projiti meho problemu a konstituce nikdo nechape, proc postupovala jak postupovala. Doposud se nam nedari jeji praci srovnat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.