Preventivní vyšetření mohou i škodit

13. 2. 2012 Studie štítky: , 1 komentář

Je otázkou, jestli screeningová vyšetření zachrání tolik životů, aby tím opodstatnila své použití. Náklady na screening a riziko následných zbytečných zdravotních zákroků a terapie chybných diagnóz mohou převyšovat jeho zdravotní prospěšnost. Například nová rozsáhlá studie sledující prospěšnost rutinního screeningu na rakovinu prostaty zjistila, že mezi muži, kteří se účastnili screeningu, a muži, kteří vyšetření nepodstoupili, není rozdíl v úmrtnosti. Tato studie sledovala téměř 75 tisíc mužů po dobu třinácti let. Autoři studie vysvětlují, že mnohé z rakovin prostaty rostou pomalu, takže jejich nositelé umírají často na jiné příčiny ještě dlouho před tím, než by je mohla ohrozit rakovina. Současně používané screeningové metody nedovedou rozlišit, který z nálezů je skutečnou hrozbou, a kvůli tomu podstupuje mnoho pacientů terapie, jež jsou spojeny s mnoha nežádoucími riziky, která mohou pacienta ohrozit a která by se pravděpodobně nijak neprojevila, kdyby se pacient rozhodl vyšetření nepodstoupit.

Další studie sledovala ve Švédsku šest let tisíce žen a naznačuje, že mnohé z nálezů invazivních rakovin prsu, které jsou objeveny při mamografii, bez jakékoliv terapie spontánně ustoupí.

Zdroje a odkazy

When Cancer Screening Does More Harm than Good (Time)

Natural history of breast cancers detected in the Swedish mammography screening programme (PUB Med)

Můj komentář

Nepopírám, že screeningová vyšetření mohou zachránit život, ale při přípravě celoplošných doporučení je vždy třeba posuzovat prospěšnost vyšetření i jeho potenciální rizika pro jednotlivé skupiny. V průběhu posledních desetiletí se opakovaně investují miliony do vývoje screeningových metod, testů a testovacích přístrojů. Současně jsou investice orientované na skutečnou přirozenou prevenci nemocí, jako je na příklad zdravá výživa anebo podpora sportu, které mohou všem jen prospívat, stále naprosto minimální. Stejně nerovnoměrně vnímám i doporučení přicházející od odborníků. Na screeningová doporučení jsme ze všech stran upozorňováni mnohem více než na prospěšnost zdravé stravy a pohybu.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Zdravé zprávy emailem

Jeden komentář: “Preventivní vyšetření mohou i škodit”

  1. Alena Sůvová napsal:

    Při svém těhotenství v pokročilejším věku jsem zažila na vlastní kůži boj proti podle mne neopodstatněnému, navíc zastaralému screeningu. Sice s úspěchem, ale v napětí. Teď vím, že je třeba shánět informace co nejdříve.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.