Prasečí chřipka

20. 10. 2011 Články štítky: , ,

Jedná se o podařené vyvolání hysterie, které nesmírně prospívá farmaceutickému průmyslu. Předcházející „prasečí chřipka“ byla v roce 1976, tehdejší plošně doporučovaná vakcína ve Spojených státech vedla k pár desítkám úmrtí a několika stovkám závažných zdravotních postižení; zatímco žádná předpovídaná pandemie se nekonala.

Třicátého dubna Světová zdravotnická organizace vyhlásila „Phase 5 Alert“ varující o přicházející chřipkové pandemii, a to na základě pár stovek onemocnění a pouhých deseti úmrtí, jejichž příčinou prokazatelně byla ptačí chřipka. Jen pro srovnání: malárie denně zabíjí asi 3000 lidí a je označována za zdravotní problém. Podle zdrojů CDC (Centers for Disease Control and Prevention) zemře jen v USA na následky běžné chřipky a jejích komplikací přibližně 36000 lidí ročně (tj. více než 170 denně). Je však pravdou, že mnozí kritici považují i uvedené číslo za úmyslně nadhodnocené, a to za účelem dostatečného vystrašení a pravidelné vakcinace.

Jsem zastáncem „the land and seed theory“ pocházející z Ayurvédy,  která, podobně jako samotný  Louis Pasteur na sklonku svého života ve slovech: *the germ theory was all wrong: “It’s the terrain, not the germ,” (teorie o mikroorganismech neplatí: příčinou je terén, ne mikroorganismus) považuje za příčinu onemocnění náš vlastní organismus, a ne jakékoliv vnější útočníky. Tato teorie vysvětluje, proč navzdory všemožným virům, bakteriím a zněčištění okolo nás omenocní jen někteří. Přirozeně silný imunitní systém zvládá zevní faktory udržet pod kontrolou (podobně jako semínka nevyrostou podmínkách, které jsou pro ně nevhodné). Naopak jakkoliv oslabený či nevyrovnaný organismus snadno podlehne zevním faktorům a může onemocnět.

Uvedená teorie jednoznačně učí o přvořadé potřebě budovat přirozeně silný organismus, a ne „válčit s mikroby.“  Celý svět však namísto investování do zdravé výživy, organických farem, výstavby parků anebo stezek pro kola jen přelévá stále více peněz do výroby dalších léků, připravy nových vakcín a zásob roušek.

Náš životní styl s důrazem na výživu je zásadním faktorem rozhodujícím o našem zdraví. Je tím nejdůležitějším preventivním prostředkěm i terapií naprosté většiny dnes nejběžnějších onemocnění. Samozřejmě nebudu nutit člověka, kterého právě přejelo auto, kousat mrkev, ale zcela jistě primárně doporučím léčbu stravou a popřípadě i dalšími přirozenými terapeutickými metodami při dnes běžných onemocněních, jako je diabetes, alergie, bolesti hlavy, trávící potíže, nachlazení, nadváha, kloubní potíže, osteoporóza, hypertenze, ekzémy, křečové žíly a další.

Zdravá prevence

  • Přirozená, ideálně organická strava s dostatkem zeleniny a ovoce, polysacharidů převážně v jejich přirozené celozrnné podobě, kvalitních bílkovin a tuků. Maximální omezení průmyslově „vylepšené“ stravy s nadbytkem jednoduchých cukrů, nekvalitních tuků často s trans mastnými kyselinami a spoustou barev, příchutí, vůní a zbytků pesticidů, hormonů a antibiotik z konvenčního zemědělství.
  • Dostatek pobytu na čerstvém vzduchu a pravidelný pohyb. Pro zdraví nikdo nepotřebuje běhat maratony anebo se finančně zruinovat drahým fitness členstvím a speciálními sportovními nápoji a spol. Ideální je pár minut téměř každodenního cvičení, které lze zvládnout i doma, pravidelné procházky a víkendové  výlety do přírody. Pravidelným pobytem na slunci navíc zajistíme zásobení těla vitamínem D.
  • Při každém oslabení, ať už kvůli zlobícím dětem, následkům úrazu nebo probdělým nocím doporučuji spíše odlehčující stravu, případně podporu kvalitními vitamíny a minerály. Je třeba hlídat zejména dostatečný příjem vitamínu C s bioflavonoidy, protizánětlivých omega 3 mastných kyselin a vitamínu D.

Přirozená terapie

  • V případě prvních příznaků onemocnění doporučuji okamžité nasazení vyšších dávek vitamínů a dalších podpůrných přirozených doplňků, jako např. echinacey a česneku. Tuto dietoterapii lze posílit některou z přirozených tereapeutických možností, jako je homeopatie či tradiční čínská medicína. Konkrétně při chřipkových onemocněních je osvěčené podávat homeopatické gelsemium a bryonii, ale doporučuji konzultovat s homeopatem.
  • Samozřejmě doporučuji klid, ale spíše než válení se v posteli a sledování TV mám na mysli omezení stresující zátěže, delegování vlastní práce a procházka na vzduchu, přečtení hezké knihy anebo poslouchání oblíbené hudby, činnosti, které nám prospívají a které v běžném denním režimu často nestíháme.
  • Ideální je vyhnout se návštěvě lékařských ordinací a nemocnic, kde více než poskytnutí pomoci můžete chytit sekundární infekci. Stejně jako MUDr. Mendelsohn v jeho prosnulé knize „How to raise a healthy child in spite of your doctor“ (Jak vychovat zdravé dítě navzdor vašemu lékaři) doporučuji s běžnými nemocemi mimo pohotovostí, jako na příklad už zmíněný úraz, nejdříve v klidu pár dnů vyčkat doma a vyzkoušet přirozené možnosti. Už více studií prokázalo, že délka a průběh mnoha běžných onemocnění se neliší mezi skupinou užívající léky a skupinou na čajích s medem a spol.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Zdravé zprávy emailem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *