Pesticidy používané v konvenčním zemědělství jsou neurologickými jedy pro hmyz i nás

5. 10. 2011 Studie štítky: , , 7 komentářů

Organofosfátové pesticidy, které jsou používané jako nervové jedy, tak opravdu fungují. Tyto postřiky, zcela běžně používané při konvenčním pěstování ovoce a zeleniny, napadají nervový systém škůdců. Stejné účinky však mají i u člověka, u něhož brání přenosu signálů mezi neurony. Stále více se hromadí důkazy získávané z nejrůznějších skupin dětí, které naznačují, že expozice organofosfátovými pesticidy ovlivňuje kognitivní schopnosti dětí. Na příklad rozsáhlá studie zjistila u dětí s nadprůměrnými hodnotami pesticidů v moči až dvojnásobek výskytu ADHD (Attention deficit hyperactivity disorder) .

Americká organizace ochrany životního prostředí (U.S. Environmental Protection Agency, EPA) hodnotí organofosfáty jako silně účinné jedy pro včely, volně žijící živočichy a lidi. Nedávné studie poukázaly na souvislost mezi organofosfáty a neurobehaviorálním vývoji plodu, a to i při velmi nízké úrovni expozice.

Zdroje a odkazy

Toxic Youth, Unchecked and unseen, everyday chemicals are poisoning our child’s minds, Sandra Steingraber (UTNE)

Organophosphate (Wikipedia)

Můj komentář

Překvapujeme mne a vzteká, že si stále někteří odborníci dovolují tvrdit, že zdravotní prospěšnost organických potravin není jistá. Kolik dalších studií potvrzujících zdravotní rizika v konvenčním zemědělství a potravinářství používaných chemikálií anebo jak mnoho poškozených dětí je potřeba k pochopení, že jediným bezpečným a udržitelným zemědělstvím je to organické?

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Zdravé zprávy emailem

7 komentářů: “Pesticidy používané v konvenčním zemědělství jsou neurologickými jedy pro hmyz i nás”

 1. Jana napsal:

  Dobrý den, paní Slimáková,

  v poslední době jsem několikrát četla, že téměř ve všech u nás prodávaných sušených plodech kustovnice jsou přítomny pesticidy.
  Mně se totiž celkem už třikrát stalo, že poté, co jsem sušenou kustovnici jedla, se mi udělalo hodně zle od žaludku, dokud jsem jeho obsah nevyzvracela. Myslíte, že by mohly být příčinou třeba v kustovnici obsažené pesticidy, nebo mohu být na plody kustovnice „jen“ alergická, že mám na ně třeba citlivou žaludeční sliznici a ta je zkrátka nesnese? Nebo čím by to mohlo být? A bylo by dobré tento dotaz položit lékařce, až půjdu na alergologii?

 2. Dobrý den, přiznávám se, že jste mě překvapila. Sama jsme se ještě nikdy doma ani u klientů s potížemi po kustovnici nesetkala i když je pravda, že většinou kupuji od kvalitních zdrojů, jako jsou např. firma Lifefood a Vitalvibe. Důvod potíží může být obojí, co uvádíte, tedy pesticidy i alergie. Doporučuji jako první vyzkoušet konzumaci bio kustovnice. M.

 3. Jana napsal:

  Dobrý den, a děkuji za odpověď. Napadlo mě teď (asi mělo dřív) trochu zabrousit do zahraničních zdrojů a skutečně zejména americké uvádějí případy alergie na plody kustovnice, zejména pak u lidí s pylovou alergií nebo i jinou potravinovou alergií (jako zkřížená alergie), nebo pokud člověk sní větší množství plodů (to je asi individuální). Nebo prý je třeba opatrnosti při užívání některých léků, třeba na ředění krve. Projevy alergie bývají prý různé: kopřivka, žaludeční křeče, zimnice, bolesti hlavy, zvracení. Tam jsem se našla: bolesti žaludku, pocity zimnice, bolesti hlavy a nakonec zvracení. Teprve když bylo všechno ze žaludku pryč, nastala okamžitá úleva. A také prý by se veškeré plody kustovnice měly řádně omývat a namáčet, než se jedí, což jsem nedělala, jelikož mi to nebylo známo. Kustovnice pro mě asi tedy nebude, ale nevadí, je spousta dobrých středoevropských berries, které snáším bez problémů.

 4. Dobrý den, já děkuji za skvělé doplnění informací. Margit

 5. Filip Štěpánek napsal:

  Dobrý den. Jenom k upřesnění. Acetylcholinesteráza přenáší signál mezi neuronama ale jeji další funkcí je přerušovat signál aby nedošlo k přehlcení systému. Pesticidy Inhibuji tuto funkci a systém se přehltí a nastávají křeče,udušení a celkova smrt organismu.

 6. Nela napsal:

  Dobrý den Margit,
  co si myslíte o prostředku Vegiwash, má smysl jej používat v případě, že není možnost nakoupit z ekologického zemědělství?
  Děkuji!

 7. Dobrý den, složení Vegiwosh je úplně v pohodě a také jej ráda používám, Margit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.