Jak jsou nám servírovány léky

13. 10. 2011 Studie štítky: , 1 komentář

Léky jsou novou skupinou znečišťující vodu. V nejrůznějších vodních zdrojích byly zjištěny stopy drog, jako na příklad antibiotika, hormonální antikoncepce, analgetika, antidepresiva, léky snižující cholesterol, léky používané v terapii rakoviny a zbytky čistících prostředků.

Obzvláště znepokojující je přítomnost antibiotik ve vodních zdrojích. Ta může vést k rozvoji rezistence patogenních bakterií a následně i antibiotik rezistentních onemocnění. Dlouhodobý a synergetický efekt léků a chemikálií na lidský organismus není znám ani testován.

Na příklad při testování vod v USA bylo běžně ve vzorcích nalezeno umělé sladidlo Splenda. Předcházející výzkumy u tohoto sladidla prokázaly možnost vzniku alergické reakce až poruch neurologických funkcí u některých citlivých jedinců. Splenda také poškozuje prospěšné střevní bakterie, které jsou esenciální pro zdravý imunitní systém.

Zdroje a odkazy

Tons of Released Drugs Taint U.S. Water (U.S. News)

How We’re Poisoning Ourselves with Ritalin and Cleaning Products (The Daily Green)

Artificial sweetener sucralose in U.S. drinking water systems (PUB Med)

Můj komentář

I nadále doporučuji vodu coby ten nejlepší zdroj tekutin pro náš organismus. Kvalitu této vody může okamžitě významně zlepšit používání správného vodního filtru.

Popsané zněčištění vod drogami vnímám jako další důkaz dlouhodobé neudržitelnosti naší vysoké závislosti na používání stále většího množství léků a chemikálií obecně. Jedinou cestou, jak zlepšit kvalitu vody z dlouhodobého hlediska a stejně tak i kvalitu života každého z nás, by bylo snížení nadužívání léků a dalších chemikálií. Pomoci mohou větší investice do prevence nemocí a preference přirozených terapií při řešení už existujících zdravotních potíží, stejně tak jako i upřednostňování kosmetiky a čistících prostředků organického původu.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Zdravé zprávy emailem

Jeden komentář: “Jak jsou nám servírovány léky”

  1. Tereza napsal:

    Léky, samy o sobě- jsou lepidlo. K zalepení fyzických či psychických potíží, symptomů něčeho jiného ;).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *