Vliv životního prostředí je pro rozvoj autismu zásadní

5. 10. 2011 Studie štítky: , , 12 komentářů

UpozorněníRozhodla jsem se více věnovat problematice zdravotní prevence a výživy, proto již o očkování nepíšu. Pro aktuální informace se obraťte na vašeho pediatra a sledujte stránky o.s. Rozalio. Právní aspekty povinného očkování můžete konzultovat s Ligou lidských práv, která se této kontroverzní otázce veřejného zdraví dlouhodobě věnuje.

Až doposud byla genetika považována za příčinu vzniku okolo 90 procent všech případů autismu, ale z nové studie Standfordské lékařské univerzity vyplývá, že v rozvoji autismu mohou hrát podstatně větší roli faktory životního prostředí. Vědci sledující výskyt autismu v párech dvojčat zjistili podstatně vyšší množství autismu u párů dvouvaječných dvojčat ve srovnání s páry jednovaječných dvojčat, která sdílejí témeř shodnou DNA. V případě genetického vlivu na vznik autismu by výsledky měly být přesně opačné, v naprosté většině párů jednovaječných dvojčat by mělo být v případě postižení jednoho postiženo i druhé dítě.

Ve skutečnosti se většina případů autismu zdá být výsledkem aktivace anebo exprese několika nejrůznějších genů a interakcí mezi mnohočetnými epigenetickými a ekologickými faktory, které ovlivňují projev autistických potíží. Při sledování možných faktorů životního prostředí nalezneme obrovskou rozmanitost, k nejčastěji uváděným příčinám patří zánět mozku daný encephalitídou na příklad po očkování, toxiny z potravin a životního prostředí, nevyvážená střevní mikroflóra, na příklad kvůli opakovanému užívání antibiotik anebo hormonální antikoncepce (obojí matkami autistických dětí).

Počty autistických dětí stále obrovsky narůstají, jen za posledních deset let se poměr onemocnění z jednoho dítěte na 10 000 zýšil na jedno na 150.

Zdroje a odkazy

Genetic heritability and shared environmental factors among twin pairs with autism (Pub Med)

Genetic Heritability and Shared Environmental Factors Among Twin Pairs With Autism. Hallmayer J, Cleveland S, Torres A, Phillips J, Cohen B, Torigoe T, Miller J, Fedele A, Collins J, Smith K, Lotspeich L, Croen LA, Ozonoff S, Lajonchere C, Grether JK, Risch N.

 

Genes May Not Play Biggest Role (NPR)

 

High Rates of Autism Found in Federal Vaccine Injury Program: Study Says More Answers Needed (The Huffington Post)

A Positive Association found between Autism Prevalence and Childhood Vaccination uptake across the U.S. Population Journal of Toxicology and Environmental Health, Part A: Current Issues, Volume 74, Issue 14, 2011, Pages 903 – 916

Autism & vaccination–parents

Autism and Your Gut (Food Renegad)

Můj komentář

Osobně považuji za velmi nešťastné ignorování hlasů rodičů autistických dětí, kteří jako příčinu onemocnění uvádějí očkování anebo hlásí zlepšení stavu na některé z eliminačních diet. Je podezřelé, že tisíce rodičů z celého světa nalézají stejné souvislosti, které jsou odborníky bagatelizovány, a to i v okamžiku, kdy nemáme žádná slušná vysvětlení pro prudce se zvyšujícií počty autistických dětí.

Odmítání spojitosti mezi očkováním a neuropsychologickými potížemi na základě studií organizovaných anebo podporovaných výrobci vakcín nelze brát vážněji než zkušenosti rodičů postižených dětí. Není pochyb o tom, která z těchto skupin je vázána konfliktem zájmů.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Zdravé zprávy emailem

12 komentářů: “Vliv životního prostředí je pro rozvoj autismu zásadní”

 1. jitka Urbášková napsal:

  Souhlasím, že příčina je v očkovací vakcíně, máme takto postiženou holčičku, stalo se jí to po očkování. Jsem její babička. Požádala jsem o genetické testy dětskou nemocnici v Brně. Paní doktorky byly ochotné a udělaly nám ještě další rozšířenější genetické testy a nic se nenašlo, genetika to rozhodně není. Dále jsme si nechali udělat testy od p. doktora, který se v česku touto problematikou zabývá a máme od něj zprávu, že má vnučka poškozený mozek vakcinací. Zvažujeme trestní oznámení a hledáme další nešťastné rodiče, kterým se to stalo.

 2. Alena napsal:

  Je mi líto, co se stalo vaší vnučce. Váš případ – i když je to asi těžké – zaslouží medializaci, pořád jen slyšíme propagandu o prospěšnosti očkování, ale o případech poškození očkováním nikde nic. Navíc když to máte napsané přímo od doktora! Napište o tom někam, pokud jste to ještě neudělala, možná tím pomůžete mnoha rodičům v rozhodování, zda očkovat a jak.
  P.S.: Zkoušíte holčičku nějak léčit? Existuje tzv. GAPS dieta – koukněte na http://zivakultura.cz/

 3. Lydie napsal:

  jitko, prosímv jakém věku apo jaké vakcíně se to vaší holčičce stalo?A bývala před tím nějak víc nebo často nemocná? Docela mne tyto informace vylekaly.Děkuji a přeji úspěch v případné léčbě!

 4. Nadezda Rychtarova Steiner napsal:

  Mam dcerku 12 let s diagnozou aspergruv Syndrom, momentalne se jeji stav tak hodne zhorsil, ze se musim priznat, neresim pricinu, zda je to geneticka vada, ci nasledek ockovani, pesticidy nebo olovo v plodove vode, to bych se asi brzy zblaznila a me dcery by byly bez matky. Mou prioritou nyni je dceri pomoci, vyzkouseli jsme opravdu mnoho, pouze dietam se branime, popuze pouzivame Minimum lepku, nebo dokonce jime bezlepkove potraviny, ale jelikoz dcera roste, netrufam si vyradit ze stravy mleko nebo maso. Rada bych si vymenila zkusenosti s jinymi rodici, Rada bych se dozvedela o novych lecebnych metodach nebo o alternativni medicine. Moc dekuji Nadezda Rychtarova

 5. Dobrý den Naděždo, sama bych doporučila bezmléčnou dietu na 5 týdnů vyzkoušet, ale rozhodnutí je samozřejmě na Vás. Držím pěsti ať se Vám podaří navázat kontakt s dalšími rodiči s dětmi s touto diagnozou. Margit

 6. Nadezda Rychtarova Steiner napsal:

  Rada bych podekovala vsem, co mi odepsali a sdelili velmi uzitecne informace, dceri asi pet lekaru diagnostikovali asperguv Syndrom, vcetne odborniku v Praze, v listopadu jsme se dostali po dvou letech cekani na radu k odbornikovi v Zeneve, ktery po deseti sezeni mi sdelil, ze ma dcera je normalni trochu vystresovane a vystrasene dite, Zoloft, ktery jsem si mela vyzvednout v lekarne mi nedoporucil, naopak mi doporucil mnozstvi vitaminu a mnozstvi literatury, vse v anglictine, byli jsme v prosinci na Floride, kde jsem zakoupili Niacinamide 5oo mg tablety a kombinujeme je libovolne se Zinkem a vitaminem C, ke zlepseni doslo asi po trech tydnech, vubec tomu nemohu uverit, ze po dvou letech pekla, mi misto antidepresiv pomohly vitaminy. Vsem, kdo maji zajem poskytnu velmi Rada potrebne informace, lepek ze stravy jsem mirne omezila a mleko pouzivam sojove. Preji vsem hodne stesti a doufam, ze nam tento stav jeste dlouho vydrzi. S pozdravem. Nadezda Rychtarova-Steiner Svycarsko

 7. Petr napsal:

  Dobry den, v souvislosti s problematikou autismu bych chtel poukazat i na v posledni dobe vedecky zkoumane souvislosti s stavem strevni mikroflory a obousmernou komunikaci mezi strevem a mozkem, jak na to ukazuji mj. i nasledujici clanky:

  http://www.gutmicrobiotawatch.org/en/2015/04/09/gut-microbiota-may-play-a-role-in-autism/
  http://www.elsevier.com/connect/gut-bacteria-linked-to-autism-like-behavior-in-mice
  http://link.springer.com/article/10.1007/s10620-012-2286-1/fulltext.html

  Nemocni s autismem (ASD) vykazuji podobne vzorce naruseni strevni mikroflory (spoustece mohou byt patrne ruzne, zrejme i ockovani, u citlivych jedincu). Strevni bakterie produkuji radu latek, vcetne neurotransmiteru (jako je serotonin, GABA apod.), ovlivnuji stav propustnosti strevni steny (tedy i prunik cizorodych latek do krve) a pomoci ne zcela znamych mechanismu jsou pravdepodobne schopny vyvolavat zmeny chovani hostitele (cloveka), vcetne uzkosti, deprese, poruch chovani a dalsich zavaznych dusevnich onemocneni, jako je i autismus. Pri testu na mysich s projevy ASD doslo po umele modifikaci mikroflory ke zmirneni projevu autismu. Obdobne testy byly provedeny i u uzkosti a deprese, s podobnym vysledkem. Nelze tedy vyloucit, ze cilena („sita na miru“) dieta vc. dusledneho vynechani potravinovych alergenu, a dlouhodobeho uzivani cilenych probiotik a prebiotik (nasledujici po vycisteni streva od patogenu a toxinu), je jednou z nadeji pro nemocne ASD.

 8. Dobrý den, jednoznačně s Vámi souhlasím a o spojitosti mezi poruchami chování a střevní dysbiozou se i v některých novějších textech zmiňuji. Margit

 9. Nadja Steiner napsal:

  Dobry den, u nas nastalo vyrazne zlepseni i bez antidepresiv a therapii, d cera je na internatnim gymnaziu, kde se zameruji prave na zaceleneni deti do kolektivu, nenechaji je spadnout do tzv. sveho sveta, hraji divadlo a uci se socialnimu kontaktu, rozpoznat mimiku a emoce, musim rici, ze po trech letech marneho hledani, co by nam pomohlo, je tohle jedine co v nasem pripade prineslo vysledek. Ma dcera trpi atypickym autismem, a co jej zpusobilo je velmi tezke urcit, jsou to vse jen dohady, seznamila jsem se v Bernu s maminkou, ktera zila leta se svym synem v Africe, jeji syn se nestkal s pesticidy a nebyl ockovan, az kdyz se dostala do Francie, kde nyni zije zjistila, proc se jeji syn chova jinak nez ostatni.
  Me osobne sdelili lekari v Curychu po mnoha testech, ze ja rovnez trpim slabsi formou atismu a musim rici, ze v mnohem jsem se nasla a zrejme neni nahodou, ze v nasi rodine jsme prevazne policiste, to velmi uspesni ve sve profesi, jelikoz autiste jsou znami predevsim pro svuj smysl pro poradek, nelze se do nich dostat, resp. dp jejich sveta, to vse velmi dobre znam, proto jsem presvedcena pevne o Tom, ze geneticka dispozice tady rozhodne je. S pozdravem Nadja Steiner

 10. Moc dekuji vsem za prospesne typy arady, opravdu nam to moc pomohlo, je nam mnohem lepe bez rozlicnych diagnoz, leku nebo therapii, pozmenili jsme jidelnicek a dodali vitaminy, dcera je na gymnaziu, nyni jiz dojizdi, ale rok na Internate ji velmi prospel, myslim si, ze Problem je v tom, ze dnes na vse mame diagnozu a vedecke oznaceni, myslim si, ze nebylo nutne tolik lekarskych navstev jen proto, ze dite mirne vybocuje z rady, ja vybocuji z rady cely zivot a zatim se tim nikdo nezabyval, dokonce mi lekari sdelili, ze i ja mam silne autisticke rysy, ale diagnozu mi diky bohu neurcili, jelikoz to ani neni nutne, mam pocit, ze urcite povahove rysy, treba i autisticke, jsou opravdu geneticky dany a mnohe pribehy se v rodinach opakuji. 17 clenu v nasi velke rodine jsou povolanim policiste, to prece neni nahoda. Ja sama jsem u policie takrka 30 let a jsem uznavana za velmi profesionalni chovani, jelikoz na sobe nedavam znat emoce, at se jedna o jakkoliv tragicky pripad, nikdo ovsem netusi, ze s tim nemam sebemensi Problem, ackoliv je mi kolikrat nekterych lidi opravdu lito, pak to na mne nikdo nepozna, dokonce mne jeden kolega v hodnoceni oznacil jako velmi chladnou, coz se mne velmi dotklo, ale nyni mam pro to pochopeni, jelikoz ja reaguji jinak nez ostatni. Tim vsim chsi rici, ze se s tim, ale da bez problemu zit, da se naucit s tim zit, poznala jsem lekare, ktery sam trpi od detstvi autismem a sel studovat medicinu, aby si mohl pomoci, vypravel mi, ze musi nosit bezesve obleceni, pouze cistou bavlnu a k jidlu ji pouze bile potraviny, a presto ma velmi dobre zamestnani a spokojenou rodinu, proste nasel sam zpusob, jak si s touto specialitou poradit, zamerne nerikam nemoc, jelikoz podle se jedna o specialni velmi citlive lidi. S pozdravem Nadja Steiner

 11. Mnohdy ma tato specialita take velke vyhody pokud si clovek zvoli spravne povolani muze autisticke rysy povazovat za dar, at je tim fotograficka pamet, schopnost videt detaily, ktere jinym tzv. normalnim lidem na miste trestneho cinu uniknou, pak ja je vidim a nikdy nezapomenu, nemusim si psat poznamky, pamatuji si vse strasne dlouho, nebo v detektivni praci, kdy se clovek naprosto verohodne dokaze prevtelit do nejake role, aniz nekdo zjistil, ze je povolanim policista, smysl pro poradek a naprosta loajalita vuci zamestnavateli, v soukromi to byva horsi, ale pokud ma clovek stesti na partnera, ktery ma proto porozumeni a oceni vernost az oddanost a zavislost na jedne osobe, pak to take neni Problem, jen neztracet nadeji a nepovazovat se za nemocneho. S pozdravem Nadja Steiner

 12. Jana napsal:

  dekuji pani steiner za povzbudivy komentar!
  dceri (4 roky) diagnostikovali autismus pote, co ji zjistili genetickou vadu – castecnou duplikaci 22. chromozomu.
  je vyvojove opozdena (nemluvi, neumi na wc) i napred (rozumi 4 jazykum, sklada puzzle pro velke deti).
  tehotenstvi jsem mela uplne bezproblemove, jsem celozivotni abstinent, nekurak, jim zdrave, leky jsem nikdy zadne nebrala, ani antikoncepci.
  ovsem autisticke rysy mam i ja i starsi syn, ten je ovsem ‚high potential‘ – nevim jak se tomu rika cesky.
  testovat na tuto genetickou vadu nas nebudou (jsou to znacne nakladne testy a jelikoz nemame zadne zdr. problemy, neni objektivni duvod). syn se ma pro jistotu nechat otestovat pred pripadnym rodicovstvim, do te doby muze vyzkum jeste pokrocit a osvetlit nam vice z mechanismu fungovani …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.