Jdou zdravotní reformy „zdravým směrem“?

20. 10. 2011 Články štítky:

Je nutné, aby zdravotní pojišťovny proplácely čím dál větší množství návštěv v ordinacích, specializovaných vyšetření a drahých léků? Náklady vydávané na zdravotní péči stále rostou, stejně tak neustále narůstají i počty chronicky nemocných. Ano, je samozřejmě možné se pravidelně stravovat ve fast food restauracích a „jídlo“ doplňovat o tabletky na snížení cholesterolu, jak dokonce někteří lékaři ve Velké Británii navrhli. je ale jen otázkou času, jak dlouho ještě dokážeme platit za takto „nadrogovanou společnost“.

Je správné, aby pojišťovny z veřejných financí proplácely stále větší množství vyšetření bez jakéhokoliv ohledu na osobní zodpovědnost?

Proč ZP nepodporují alternativní terapie, které jsou zpravidla významně levnější, mnohým pomáhají a jsou bez rizika závažných vedlejších účinků? Homeopatie, Bachovy květy ani irisdiagnostika nemohou nikomu ublížit. Jedním z argumentů oponentů homeopatie dokonce je, že se k terapii používají kuličky s cukrem, tak proč tomu tak bránit. Zastánci alternativních terapií jsou většinou zdraví jedinci aktivně se starající o svá těla i duše, upřednostňující přirozené možnosti terapie, kterým věří. Druhou velkou skupinou klientů v alternativních ordinacích jsou nemocní, jimž často ani několikaměsíční běhání po lékařích a užívání celé řady předepsaných léků nijak neprospělo, a tak hledají pomoc v alternativních metodách. Proč všem klientům ZP, kteří mají zájem, nedat spravedlivou šanci na vyzkoušení alternativ?

Proč nevybalancovat dnes jednoznačnou orientaci ZP na proplácení terapií, vyšetření a chemických léků podporou skutečné primární prevence a přirozenějších možností? Vždyť ještě donedávna mnohá jednoznačně vychvalovaná moderní „preventivní“ vyšetření rakoviny jsou dnes čím dál častěji zpochybňována, zatímco pravidelná konzumace zeleniny a pohyb mohou vždy jen prospívat. Proč v rámci zdravotního pojištění nepodporovat metody, které jednoznačně a všem prospívají, a jedince, kteří je praktikují?

Příklad k následování, vzorová pojišťovna

O tom, že zdravotní pojišťovna může proplácet alternativní terapie, významně podporovat prevenci a klienty aktivně se starající o své zdraví, svědčí ZP Securvita našich sousedů v Německu. Securvita je relativně mladá a menší pojišťovna, jen v předcházejícím roce však s nárůstem klientů o více než 10%.

Securvita nabízí svým klientům možnost rozhodnutí o diagnostice i terapii na základě jejich vlastních zkušeností a víry (na rozdíl od běžného postoje pojišťoven, které proplácí jen takové metody, které samy upřednostňují). Proplácí na příklad i homeopatii, irisdiagnostiku anebo arterapii, přispívá na mnohé zdraví prospívající kurzy, jako na příklad jogu a pilates, podporuje sport a klienty aktivně se starající o své zdraví.

Proč každý z nás nemá více svobody, možnost svobodně se rozhodnout pro způsob prevence a terapie, které jsou mu bližší či kterým věří? Je dávno prokázáno, že jen samotná víra – důvěra v metodu je zásadní pro její úspěšnost. Proč naše ZP tak jednoznačně ignorují alternativy, které jsou levné, neškodí a mnohým pomáhají? Tím, že pojišťovny nabídnou (na příklad v rámci určitého ročního budgetu) svým klientům možnost rozhodnout se, jak část svého zdravotního pojištění využijí, přece nenutí žádného kritika homeopatie pojídat kuličky cukru. Konečně dají rovnou šanci i příznivcům alternativ třeba pojídat kuličky s cukrem namísto cpát se antibiotiky.

Svojí nabídkou je Securvita podle žárlivé konkurence únikovým místem pro alternativce a esoteriky, ale podle představitelů ZP Securvita jsou hlavními pojištěnci klienti vážící si svého zdraví, s nadsázkou ti, kdo si ke snídani dají žitný chleba s doma vypěstovanou řeřichou a pravidelně cvičí jógu, ti, kteří jsou díky svému chování zdravější.

Nechceme takové i u nás?

Securvita byla v testu německých zdravotních pojišťoven časopisu Focus – Money (47/2009) vyhodnocena jako nejlepší zdravotní pojišťovna. Obsadila první místo ve všech pěti vyhodnocovaných kritériích, a to za nejlepší výkon, nejlepší nabídku alternativních možností, nejlepší bonusy a výhodnostní programy, nejlepší preventivní programy a nejlepší podporu zdraví.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Zdravé zprávy emailem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *