Jak zvýšit hmotnost

20. 10. 2011 Články štítky: , , 68 komentářů

Zvýšení hmotnosti může být stejně náročné jako její snížení, i zde je třeba trpělivosti. Rychlé zvýšení hmotnosti způsobené konzumací pokrmů z fast food restaurací v žádném případě zdraví neprospěje. Proto jsou paradoxně zásady pro „hubnoucí i přibírající“ v mnohém podobné.

Základem jídelníčku pro zvýšení hmotnosti nejsou hamburgery, smažené hranolky ani šlehačkové dortíky, ale stejně jako u lidí hubnoucích zdravé, přirozené potraviny. Z nich si potom ti přibírající potřebují vybírat spíše koncentrované potraviny a jídla, jíst pravidelně a často, zdravým pohybem budovat svalovou tkáň a tím i zpevnit postavu, v případě potřeby doplnit jídelníček kvalitními mulvitaminovými a minerálními doplňky.

Ještě před „ztučňovací dietou“ doporučuji vždy analýzu příčin hubenosti daného klienta. Jde o typ člověka, který je věčně v běhu a stresu a na jídlo nemá čas, jedná se o důsledek dlouhotrvající nemoci, jde o neschopnost přijímat dostatek potravy kvůli trávícím potížím, nebo je hubenost následkem nedostatku živin při chronicky nemocném střevním prostředí, které není schopné přijímané živiny využít? Může se jednat o mentální anorexii? Je loxické, že každá z příčin hubenosti bude vyžadovat specifický způsob terapie. Vystresovaným jedincům s nedostatkem času na jídlo prospěje zklidnění pomocí meditací, jogy nebo taichi. Klienti s potravinovou alergií potřebují s pomocí přísné eliminační diety a nejlépe i suplementací acidophily ozdravit střevní prostředí. Mentální anorexie většinou vyžaduje nápravu jídelníčku a řešení doprovodných potíží s odbornou pomocí.

Při přibírání je prakticky potřeba pravidelně zařazovat kvalitní zdravé vysoce koncentrované potraviny. Doporučit mohu na příklad jídelníček s dostatkem ořechů, tučných ryb, avokáda, organických vajec a tučných bílých jogurtů. Vedle zdravého jídelníčku je i při zvyšování hmotnosti nezbytný pravidelný pohyb. V tomto případě jsou ideální posilovací cvičení, které vedou k tvorbě svaloviny a zpevnění těla. Vhodné jsou i piláty, joga a samozřejmě pohyb na čerstvém vzduchu. Nevhodné je však vysilující běhání maratonů anebo energeticky náročné sporty, jako je na příklad tenis, squash či sjezdové lyžování. Zásadním pravidlem při sportu pro hubené je pravidelně, ale po omezenou dobu posilovat, ne vyčerpávat. Všem hubeným také doporučuji pravidelný příjem tří hlavních jídel a denně i 2 až 3 kvalitní svačiny.

Příklady potravin a jídel pro hubené

Pečivo:

Vybírejte těžké, pevné chleby s převahou celozrnné a žitné mouky, ideálně kváskové. Nevhodné jsou nadýchané bílé housky a chleby typu baget. Chléb poctivě mažte ořechovým máslem, bio máslem, medem, hummusem anebo jinými luštěninovými pomazánkami.

Cereálie:

Upřednostňujte müsli směsi z celozrnných vloček s ořechy a sušeným ovocem. Nepříliš zdravé jsou nejrůznější lupínky z bílé mouky, cukru a mnoha aditiv. Ke zdravým cereáliím lze vždy přidat ořechy a semínka. Kaše lze namísto ve vodě připravovat v kravském mléce nebo v některém z rostlinných mlék. Do teplých kaší lze přidávat ořechové máslo.

Zelenina:

Kořenová zelenina je většinou kaloricky koncentrovanější než listové druhy. Pravidelně do jídelníčku zařazujte mrkve, řepu a škrobovité druhy, tedy dýně, hrášek anebo kukuřici. Saláty doplňujte avokádem anebo ořechy.

Ovoce:

Koncentrovanější energii zpravidla najdete v hruškách, jablkách, banánech, ananasu a ve všem sušeném ovoci, na rozdíl od vodnatejších druhů, mezi které patří pomeranče, broskve, švestky anebo melouny.

Polévky:

Upřednostňujte husté zahřívající luštěninové (černé fazole, čočka, hrách, cizrna), obilné a dýňové polévky nad vodnatými zeleninovými anebo pouhými drůběžími vývary. Polévku lze na talíři vylepšit několika lžícemi zakysané smetany nebo opražených dýňových či slunečnicových semínek.

Saláty:

Základem salátů by měly být luštěniny, hrášek nebo kukuřice, nepřipravujte jen (u nás běžnější) saláty z listových druhů zeleniny. Energie salátu se dále zvýší přídavkem sýru, ořechů a semínek, tuňáka, rozinek a kvalitní olejové zálivky. Pozor však na předem připravené dresinky, které mají sice hodně kalorií, ale jejich základem jsou většinou ztužené tuky a spousta umělých příchutí. Zálivky lze naprosto jednoduše a rychle připravovat doma, a proto kupované vůbec nedoporučuji.

Tekutiny:

Správně zvolené tekutiny mohou být významným energetickým přínosem, a tak jsou mnohdy spíše jídlem než nápojem. Doporučit mohu čerstvé ovocné džusy, lassi a smoothie. Nevhodné jsou sice vysoce kalorické, ale naprosto nezdravé soft drinks.

Základní živiny

Bílkoviny:

Bílkoviny jsou nezbytnou živinou pro růst svalové tkáně. Při vysoce energetické stravě i při hypokalorických dietách s nedostatkem bílkovin se přednostně buduje tuková tkáň. Konkrétní příjem může být až 2,2g bílkovin na jeden kilogram hmotnosti. To prakticky znamená až 111 g bílkovin denně pro padesátikilovou ženu. Vhodnější než bílkovinové koncentráty jsou kvalitní proteinová jídla: luštěniny, syrovátka, ryby, jogurty, maso, ořechy a semínka.

Tuky:

K nejprospěšnějším tukům patří tuky přirozeně obsažené v potravinách, jako na příklad v avokádu, rybách, ořeších a semínkách. Z olejů upřednostňujte kvalitní za studena lisované druhy, a to zejména olivový olej, vhodné je i bio máslo.

Polysacharidy:

Polysacharidy jsou nezbytným zdrojem energie pro mnohé orgány, ideální jsou polysacharidy v jejich přirozené celozrnné podobě, která je koncentrovaným zdrojem všech živin, ne jen pouhým nositelem cukrů, jak je tomu u výrobků z bílé mouky.

Triky pro zvyšování hmotnosti

 • Zapisujte si svůj jídelníček a vyhodnocujte jej z pohledu obsahu doporučených potravin a živin a frekfence jídel.
 • V případě skutečně vážné podvýživy a nezbytnosti nárustu hmotnosti ze zdravotních důvodů lze využít i některý z onlinových kalkulátorů energie přijímané stravy, tak můžete svůj každodenní jídelníček přísněji kontrolovat z pohledu jeho energetického přínosu.
 • Nepřidávejte energii pojídáním nezdravého junk food, buďte připraveni na potíže se zajištěním zdravého výživného jídla: noste s sebou energeticky vhodné svačiny, na příklad směsi ořechů se sušeným ovocem.
 • Zvyšte výživovou hodnotu tekutin. Namísto některých čajů a vody podávejte jogurtové, ovocné a ořechové koktejly.
 • Jezte v klidu, servírujte jídlo na žlutých a oranžových talířích nebo prostírání, tj. s barvami, které zvyšují chuť k jídlu.
 • Do teplých obilných kaší přidávejte ořechová másla.
 • Na svačiny pravidelně podávejte zeleninu a luštěninové pomazánky a dipy.
 • Při přípravě jídel používejte dostatek zdravých a chuť podporujících bylinek a koření.

Pro lidi, kteří jsou zdánlivě bez příčiny trvale hubení a kterým ani několikatýdenní dodržování popsaných zásad nepomůže, doporučuji určení jejich typu podle tradiční čínské medicíny na www.patentnimedicina.cz, kde se okamžitě a zdarma dozvědí svoji typologii i popis individuálně nejvhodnější stravy. Může se totiž stát, že někdo neprospívá na zdravé stravě, protože pro něj zvolený typ stravy není tím nejvhodnějším. Nebo může být jídelníček sice správně zvolen, ale kvůli jemné energetické nerovnováze (oslabení některého z trávících orgánů, které se ještě nijak neprojevuje a ani moderní medicína je neumí rozpoznat) nedokáže organismus přijímané potraviny správně využít. V tomto případě je prioritní posílit trávení před zvyšováním množství jídla.

Co s hubenými dětmi?

V případě, že je dítě spokojené, zdravé a vyvíjí se, bude pravděpodobně stačit častější zařazování energeticky bohatších potravin, jak je popsáno výše. Dětem, které nemají čas se najíst anebo vše rychle vyběhají, doporučuji slevit ze zásad správného stolování a podávat i tzv. finger foods (jídla k rychlému jezení rukama) anebo dovolit pojídání při vhodných aktivitách a netrvat vždy na řádném sezení u stolu. Vhodné je i zvýšit energetický obsah svačin, které děti většinou raději jí, na úkor hlavních jídel. Při řešení hubenosti u dětí, jejichž rodiče jsou statnějších postav a které ani nepatří do výše popsaných skupin, dooporučuji před jakýmkoliv vykrmováním pokus o analyzování příčiny s odborníky, aby nedošlo k přehlédnutí případného zdravotního problému.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Zdravé zprávy emailem

68 komentářů: “Jak zvýšit hmotnost”

 1. A. Brodská napsal:

  Vážená paní doktorko, ze zdravotních důvodů dodržuji dietu s nízkým příjmem sacharidů a zároveň se snažím přibrat. Můj jídelníček se skládá zejména z tučných ovčích sýrů, plnotučných kysaných mléčných výrobků, k tomu přidávám panenské oleje a dostatek zeleniny. Spíš výjimečně ořechy. Bílkovin mám ve stravě přibližně 80 gramů na den, tuku i 150. Přibrat se mi ale i tak moc nedaří. Mám zvýšit spíš podíl tuku nebo bílkovin? Stačí mi pouze zmíněné zdroje? Do masa a vajec se mi opravdu nechce, luštěniny z uvedených důvodů nemůžu. Předem děkuji za Vaši odpověď. Brodská

 2. Dobrý den, omlouvám se, ale na základě takto omezených informací, je pro mne v podstatě nemožné cíleně poradit. Zcela obecně jde o neobvykle limitovaný jídelníček a určitě vám doporučuji jej detailbně konzultovat s vaší lékařkou anebo jiným odborníkem.

 3. A. Brodská napsal:

  Vážená paní doktorko, trochu jsem takovou odpověď předpokládala, a o to víc si Vás vážím. Moc děkuji za Vaši reakci a přeji hodně úspěchů, jakož i pevné zdraví Vám i Vaší rodině.

 4. H. Jánská napsal:

  Dobrý den Vážená paní Slimáková,
  podle všech měřítek mám podváhu. Při výšce 165cm vážím 42.5 kg.(33 let). Nemám díky tomu ani menstruaci. Snažím se jíst zdravě, pestře a rozhodně netrpím hlady. Cítím se takto i spokojená. Mít na sobě víc tuku by pro mě bylo nepříjemné. Mám ale obavy kvůli tomu menstruačnímu cyklu. Tak nevím, jestli zkoušet přibrat, aby se to upravilo?
  Předem moc děkuji za odpověď. Jánská

 5. Dobrý den, uvedená hmotnost je určitě pro dospělou ženu a při uvedené výšce nedostačující. Chybející menstruace tuto skutečnost jen potvrzuje a je zásadním problémem, protože nedostatečná tvorba pohlavních hormonů ovlivňuje mnohem více, než jen schopnost zplodit dítě. Určitě doporučuji Vaši hmotnost a celkově asi přístup k jídlu a vlastnímu tělu hned začít řešit a držím pěsti ať se i čím dříve podaří. ms

 6. Dagmar Breníková napsal:

  Dobrý den. Paní doktorko mám 5ti letého syna,který je hyperaktivní a asi před rokem měl epileptický záchvat a bez léku tegretol 200 se neobejde,jinak by se záchvaty vracely. Je malý a velmi hubený,má jen 17 kg ale někdy i jen 15 kg,jí velmi dobře a chutná mu ale nejí luštěniny a nemá ani rád papriky,rajčata.Jinak sní vše.Nedaří se mi aby přibral. Děkuji

 7. Dobrý den, doporučuji vyzkoušet pravidla uvedené právě v tomto článku. Podle toho, co píšete, považuji za nejdůležitější snažit se zvýšit energetický příjem jídel, která syn jí. Tzn. např. obilnou kaší dochutit máslem a celkově ve stravě přidat kvalitních tuků a vzhledem k hyperaktivitě omezovat jednoduché cukry. M.

 8. Klára napsal:

  Dobrý den, pokouším se vyléčit z mentální anorexie. Měřím 168 cm, vážím 39 kg, je mi 15 let a můj energetický příjem mi vychází na 1 260 kcal na den. Potřebovala bych zaprvé poradit o kolik zvýšit můj příjem, abych mohla postupně přibírat a zadruhé v jakém množství a co jíst (Piji Nutridrinky). Chci mít kontrolu nad tím, že nejím moc ani málo na to, abych zdravě nabrala kila zpět a vyléčila se. Předem děkuji.

 9. Dobrý den, jsem ráda, že jste napsala, své potíže si uvědomujete a máte zájem komunikovat. Stav, který popisujete je velmi hraniční a ideálně by měl být řešen ve spolupráci s lékaři. Sama nejsem zastáncem počítání kalorií a jakýchkoliv živin na talíři ani nahrazování jídel nutridrinky. Vašim cílem by mělo být jíst normální kvalitní stravu a dopracovat se k množství, které obvykle jedí zdraví lidé okolo Vás. Tj. jezte 3 hlavní jídla a 2 až 3 svačinky. Na talíř si naložte, co bezpečně zvládnete s cílem zvyšování množství k hranici běžné porce. Obecně by pro Vás neměla být prioritou kontrola množství jídla, ale snaha jíst normálně a v pohodě. Moc držím pěsti ať stav zvládnete. Margit

 10. fitmishka napsal:

  dobrý den,

  je vhodné zařadit také nějaké doplňky stravy (suplementy)?

  díky za radu

 11. Dobrý den, takto obecně doplňky nedoporučuji, individálně je to možné, ale třeba na základě znalostí konkrétní situace. M.

 12. Veronika napsal:

  Dobrý den, Je mi 20 a stále vážím kolem 48-49, jeden čas jsem měla i 50 a to jsem byla fakt šťastná. Mám celkem rychlé spalování (nikdo v naší rodině není tlouštík). Vůbec nemůžu přibrat a to jím celkem dost. Všude píšete, aby jsme do všeho přidávali ořechy. Je možné i něco jiného? Na ořechy jsem alergická. Děkuji. V

 13. Dobrý den, možností, jak podpořit zvýšení hmotnosti je více a doporučení vysvětluji v dřívějším blogu: http://www.margit.cz/jak-zvysit-hmotnost/ a také konzultaci s Vašim lékařem, např. zvážit vyšetření štítné žlázy. M.

 14. katka napsal:

  Dobrý den,prosím vás o radu.moje dcera chodí do 1.třídy.váží 18kg,měří 118cm. a je velmi hubena,je už sama kostička. Je hyperaktivní, živá, veselá, ale má problém s jídlem. Má oblíbených pár jídel,nové nezkouší. Ve škole obědy spíše nejí,odpoledne.přinese i svačinu,prý neměla čas jí sníst. Jsem zoufalá.nevím si rady.snažíme se vařit podle její chuti, do jídel která nemá ráda jí nenutime. Někdy mi přijde,že už má ,,brouka,, v hlavě. O víkendu nad obědem brečí a ptá se,jestli to nemusí sníst všechno. Sladkosti jí ráda. S manželem už nadáváme nevíme jak jí přesvědčit aby jí začalo ochutnat,aby pocítila hlad.děkuji vám za odpověď.

 15. Dobrý den, doporučuji konzultovat s pediatrem, jestli by nebylo třeba vyloučit určitá metabolická anebo trávící onemocnění včetně otestování alergie na mléko a lepek. Pro zlepšení vztahu k jídlu i zajištění klidu mezi Vámi potom moc doporučuji vyzkoušet sestavení Bachových květů pro dceru i Vás. Téma vysvětluji např. ve videu: https://www.youtube.com/watch?v=6bkLMt8JK_U
  M.

 16. Petr napsal:

  Dobrý den Paní Doktorko , měřím cca: 176. cm a vážím 54-55 kg .. Jím často , především maso ( steaky , pečená masa , guláše ,polévky, masné výrobky ) a do toho mám denně 5-6 tatranek denně, a ke svačině školní 5 rohlíku ..Ale nepřibírám :) ..čím to může být a jak zvýšit hmotnost ? .. Cítím se OK ale pár kylogramů na víc by neuškodilo .

 17. Dobrý den, namísto tatranek bych doporučila kvalitnější jídla a vzkoušení stravy podle doporučení popsaných v článku. M.

 18. Markéta napsal:

  Dobrý den Margit, chtěla bych se Vás zeptat, zda používáte ořechová másla? Měla jsem je velmi ráda a často si je kupovala, ale pak jsem se dočetla, že po rozdrcení ořechů nebo semínek se nastartuje proces žluknutí a vytváří se plísně, které produkují alfatoxiny. V tom článku kupovaná ořechová másla nedoporučovali konzumovat a to se týkalo i mých oblíbených raw tyčinek. Chtěla bych se proto zeptat na Váš názor, pokud byste byla tak hodná a mohla se vyjádřit. Bylo by řešením si vyrábět vlastní ořechová másla? A jak poznám po jak dlouhou dobu je bezpečné je skladovat? Moc děkuji za Váš čas a za případnou odpověd. Mějte hezký den.

 19. Dobrý den, ořechová másla pravidelně používám, a to domácí i kupovaná (zpravidl av bio kvalitě)- ještě se mi nestalo, že by byla jakkoliv poškozená. Skladuji je však v lednici anebo chladné spížce. Margit

 20. Renata napsal:

  Dobrý den, mám 14-ti letého syna, který má dětskou mozkovou obrnu, váží 21 kg a měří 140 cm. Je hodně chudý, ale vše výše popsané v podstatě jí, jen méně masa a ryb, nechutnají mu, ale ořechy, ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo, sušené ovoce, vše má rád a všeho dostatek, ale nepřibírá. Nějakou souvislost to bude mít s postižením DMO, ale ráda bych, aby opravdu více přibíral. Měla byste pro mě nějakou radu? Děkuji

 21. Dobrý den, zkuste prosím do každého z běžných jídel přidat nějakou extra výživovou složku, třeba do kaše lžíci ořechového másla anebo do polévky zakysanou smetanu anebo rozmixované fazole. Zvažte i vyzkoušení pár týdnů podávat probiotika pro zlepšení střevního prostředí a tak i využití konzumované stravy. Margit

 22. Vašek napsal:

  Dobrý den, v článku píšete o posilovacích cvičeních. Je možné kvalitně cvičit doma? Je nutné navštěvovat posilovnu? Které cviky hodnotíte jako efektivní? Děkuji :)

 23. Dobrý den, určitě jde cvičit i doma, stačí pár drobností jako jsou třeba podložka, závaží a závaží na zápěstí. Sama nejvíce doporučuji intervalový trénink – i když k němu už je lepší na stroji. Detailnější vysvětlení zde: http://www.margit.cz/sport-pro-kazdeho/
  Margit

 24. Jarka napsal:

  Dobrý den, paní Margit,
  měla bych prosbu,mám manžela je mu 28 let,je to kuřák, myslí, že celkem silný,ale problém je v tom že vůbec nepribira na váze. Někdy už jsem zoufalá, že ji jen 1 jídlo denně když mu chci dát jídlo řekne že nemá hlad.Jsou nějaké léky na podporu chuti k jídlu? Popř.které by jste mi doporučila? Jinak přesnou jeho váhu neznám měří 173cm a myslím že má tak max.60kg.děkuji předem za odpověď.

 25. Dobrý den, kouření – nikotin pravděpodobně potlačuje chuť k jídlu a může být příčinou popsaného stavu. Margit

 26. Daniela napsal:

  Dobrý den paní Margit
  Chci se zeptat na výživové prostředky pro nabírání váhy po krutém a rychlém snížení váhy z důvodu vážné onkolog.nemoci (váha pořád klesá, 20 kg za rok…). Nutridrink kupován. Ořechové máslo je myšleno – máslo arašídové nebo z kešu nebo z vlašských ořechů ? Případné další výživové doplňky na „tloustnutí“ a pro příval energie.
  Děkuji moc. Daniela

 27. Dobrý den Danielo, při takto závažném onemocnění moc doporučuji individuálně konzultovat s nutričním terapeutem – ideálně i spolupracujícím s Vašim lékařem. Ořechové máslo může být z jakýchkoliv ořechů či semínek. Margit

 28. Denisa napsal:

  Dobry den,
  chtela bych se zeptat na sveho syna.Je mu 5 let vazi necelych 15 kg a meri 95cm.Ma problem s prijmem potravy.Jakmile neco sni boli ho brisko nebo jak sni o trosku vic tak to vyzvraci.Chodime do dietologicke poradny ale tam nic nezjistili.Tento problem ma jiz od narozeni.Kdyz vypil mlicko vyzvracel to obloukem.Aby se poradne najedl musim byt u nej a krmit ho.Zkousela jsem uz skoro vsechno.Co mam delat aby pribral.Je strasne unaveny a porad mu je zima,taky casto nemocny.Dekuji moc

 29. Dobrý den, omlouvám se, ale takto závažný stav není možné řešit v rámci online poradny. Moc doporučuji detailně konzultovat s pediatrem a žádat i konzultaci s alergologem a gastroenterologem. Margit

 30. Natálie napsal:

  Dobrý večer, chtěla bys se taky zeptat, mám 17 let, 48kg a 164cm. S příjmem potravy žádný problém nemám. Můžu jíst, co chci, ale vůbec nepřibírám. Na snídani jím většinou chleba namazaný nějakým sýrem, zeleninu nebo občas i ovesnou kaši s ovocem a různými semínky, dopoledne mám většinou hodně ovoce a opět chleba se sýrem, šunkou a tak podobně. Na obědy chodím do školy. Když přijdu domů, tak si dám opět nějaké pečivo a nebo ovoce/zeleninu. Večeře mám někdy teplé(většinou nějakou zapečenou zeleninu s bramborami, někdy i nějakou čínu, rizota…) a když ne, tak jím vajíčka, pomazánky, někdy opět kaši. Mám alergii na laktózu, ale většinou používám rostlinné mléka a jogurty, někdy i bezlaktózové výrobky(většinou bezlaktózové sýry), dále mám taky menší problém s masem, některé sním, ale některé ne, hlavně jím jen tuňáka a jiné ryby mi nechutnají. Taky jsem začala cvičit v posilovně. Nevíte, co bych pro to ještě mohla udělat? Děkuji za odpověď.

 31. Dobrý den, napadá mě zkusit zvýšit příjem tuků – třeba i do kaše řidávat máslo anebo ořechové máslo. Jako hlavní bych ale doporučila konzultaci s Vašim lékařem, vylouření případné metabolické poruchy anebo i celiakie. To vše zejména v případě, že nikdo z Vašich rodičů takto hodně štíhlý nebyl. Margit

 32. Romana napsal:

  Dobrý večer. Je mi 27 mám dvě dcery měřím 153cm a vážím 45kg před dětmi jsem měla 52kg. Vypadám moc hubená nelíbí se mi to. Snažím se pravidelně jist ale jsem hodně ve stresu a myslím že stres má vliv na moji váhu jak se zbavit stresu. Už 4roky mám stejnou váhu chtěla bych nabrat 5kg a nejde to jsem zoufalá. Cítím se jako sestra mých děti. A je to hrůza.

 33. Dobrý den, zkuste prosím doporučení popsaná v textu. Nejdůležitější je jíst kvalitně a vysoce výživné potraviny. Stres je, ale samozřejmě také třeba řešit. Margit

 34. Petra napsal:

  Dobrý den,
  po poruše příjmu potravy jsem ztratila menstruaci. Menstruaci jsem poprvé dostala při svých cca 56kg ve 12 letech. Teď mi je 18, měřím 168 cm a vážím 52kg. Přibrat jsem se už snažila, ale ani při 55kg se menstruace neobjevila. Možná jsem měla vydržet déle či přibrat více, ale váha mi nebyla příjemná a opět jsem zhubla. Uvědomuji si, že menstruaci potřebuji. Trápí mě únava, pocity velkého hladu, někdy pocity plnosti, nadmutého břicha a hlavně neustále řeším jen jídlo. Gynekoložka je pro hormonální léčbu, která trvá minimálně půl roku (podmínkou je ještě mírné nabrání váhy). Raději bych volila přirozenou cestu, ale nechci mít nadváhu. Ráda bych byla zdravá, šťastná a jednou pro vždy vyléčená.
  Jinak velmi zajímavý článek :)
  Děkuji za odpověď.

  S pozdravem
  Petra

 35. Dobrý den Petro,
  pravděpodobně bude třeba skutečně ještě o něco navýšit hmotnost anebo zkusit změnit poměry živin, které jíte. Omezit jde veškeré sacharidy a navýšit kvalitní tuky a bílkoviny. Současně zjistit jestli nemáte nedostatek mikroživin, napadá mě třeba v souvislosti s tou únavou železo a vitamín B12. Před nasazením hormonální terapie bych ještě doporučila raději zkusit na pár měsíců tradiční čínskou medicínu. Margit

 36. Alena napsal:

  Dobrý den,
  Poslední rok jsem se hodně snažila zlepšit svůj životní styl. Začala jsem jíst zdravěji a vybírat si kvalitnější potraviny. Zezačátku mě to bavilo a hlavně těšilo. Než jsem začala měla jsem při svých 174 cm váhu 60 kg (16 let) a na svůj vkus už jsem byla trochu oplácaná. Postupně se váha snižovala a teď jsem na 54 kg (17 let) … Zmenšil se mi i obvod stehen, se kterými mám na svém těle největší problém (z 55 na 49 cm) Poslední dobou už u mě ale zájem o zdravou stravu začíná přerůstat v šílenství. Cítím se provinile po každém jídle které sním – podle mě – navíc (obvykle jím 2x denně a je mi strašně pokud si dám 3. jídlo. Vyšijuli, i když sním moc sladkého
  (hlavně v podobě ovoce, sušeného ovoce a domácích koláčů – sladíme alternativně a spíš méně, používáme pohankovou a špaldovou mouku) nebo všeobecně sacharidů nebo naopak pokud sním maso, jogurt nebo kozí/ovčí sýr. Jak se více zajímám o různé výživové směry – veganství, vegetariánství, makrobiotika, paleo, LCHF – jsem už strašně zmatená z toho, co jím. Vpodstatě si dokážu u všeho, co sním, odůvodnit, proč to bylo špatně. Snažím se i snižovat velikosti svých porcí, což ale moc nejde jelikož mám hrozně velkou chuť k jídlu. Nad jídlem přemýšlím vpodstě neustále a jsem z toho vystresovaná. Nadruhou stranu si ho hrozně vychutnávám. Hodně mě stresují i průmyslově zpracované potraviny a snažím se vařit si sama, co nejvíc to jde (kvasím např. i zeleninu, vyrábím si rostlinná mléka) i přestože mi to bere hodně času. Hodně velkou roli v tom všem podle mě hraje strach, že přiberu nebo že sním něco nezdravého. Jen bych ještě dodala, že se stravou jsem nezačala kvůli zdravotním problémům a že se mi začíná dostávat celkem velké nepochopení od mých vrstevníků… Kteří na mě mají na jednu stranu narážky ( např. Ty jíš jen seno) na druhou stranu mi chválí dobrou postavu. Omlouvám se, že jsem tento dotaz tak moc protáhla. Chtěla bych vás ale požádat o nějakou – jakoukoli – radu. Jsem už z toho všeho poměrně hodně vystresovaná a co hůř, brání mi to soustředit se i na jiné věci. V hlavě mi neustále zní hlavně tato otázka: Jak mám jíst, abych si zachovala postavu, ale nemusela nad tím tolik přemýšlet a odpírat si to, na co mám chuť?

 37. Dobrý den, v případě, že jídelníček postavýt na kvalitních skutečných poitravinách ajídlech z nich přece není třeba nic speciálně promýšlet, počítat – stačí jen si v pohodě takovéto jídlo užívat. Doporučuji úplně přestat číst a studovat výživové teorie a fakt jen v pohodě jíst. Margit

 38. Gabriela napsal:

  Dobrý den, potřebovala bych poradit. Kde by mi byly schopni sestavit jídelníček co jíst abych nabrala váhu. Jim dost jidla, ale váha nenaskakuje. Je mi 21 let měřím 165 a vážím 47 kilo. Poslední dobou jsem stále unavená i schody mi dělají problémy. Má váha mi už velmi vadí. Nechci být kost a kůže a poslouchat stále že vypadám na anorekticku.

 39. Dobrý den, ve službách je nabídka mého poradenství, ale jídelníčky přímo nesestavuji. Margit

 40. Dana napsal:

  Dobrý den. Mám vnuka ,v květnu bude mít 10 let. Měří 144 cm a váží 32 kg. Je hubený,nechce maso. Mě to dělá starosti,bojím se o jeho zdraví. Jeho máma je v klidu,prý je to v normě.Pravdou je,že se o stravu rodiny moc nestará,hlavně aby to nedalo moc práce a nebylo to drahé. Hledala jsem na netu jakou by měl mít váhu,ale informace jsou dost rozdílné. Mohla byste mi poradit ? Na mě snacha nedá,ale snad by mohla zaúřadovat dětská lékařka. Děkuji

 41. Dobrý den, omlouvám se, ale takto v rámci zpráv nemohu vyhodnocovat zdravotní stav dítěte. Margit

 42. Nikol napsal:

  Dobrý den, před skoro 3lety jsem za měsíc ze stresu během 1,5 měsíce zhubla z 64kg na 41kg od té doby nemohu nabrat na původní váhu. Nyní jsem jen na 51 kg při výšce 167cm a víc to nejde i když se snažim jíst knedlíky a tučná jídla. Bolesti v žaludku nemám a ani problém s nechutenstvím.Jsou nějaké léky pro přibrání na váze? 64 kg byla moje nejnižší váha, kterou jsem kdy měla. Jinak jsem se pohybovala okolo 70kg. Pohled je na mě v mých očích hrozný a cítím se i tak, když jsem jako nějaká kostra potažena kůží. Děkuji za odpověď.

 43. Dobrý den, jestliže není přítomna nějaká metabolická nebo hormonální příčina, mělo by se podařit hmotnost navýšit. Otázkou je jestli stále není přítomen i stres, který stav udržuje. Jen se omlouvám, že na základě takovéhoto online dotazu nemohu doporučovat konkrétnější řešení, Margit

 44. Eliška napsal:

  Dobrý den,
  má váha velmi kolísá a nevím, kde ji udržet.
  Jaká váha je podle Vás ideální pro 18 letou studentku, 168 cm vysokou, bez výraznější fyzické aktivity?
  Děkuji za odpověď.
  S pozdravem
  Eliška

 45. Daniela napsal:

  Dobrý den,
  jaká je prosím přibližně ideální váha pro 18 letou studentku, málo fyzicky aktivní, 168 cm vysokou? Dcera si prošla poruchou příjmu potravy a váha jí neustále kolísá. Navíc každý doktor považuje za optimální něco jiného.
  Děkuji mnohokrát.
  S pozdravem
  Daniela

 46. Dobrý den Eliško, nejsem zastáncem nějakých ideálních rozměrů, zásadní je jak se cítíte a prospíváte – zvládáte aktivity, jste zdravá, máte pravidelný cyklus….? Zaměřte se na zdraví a kvalitní jídlo, číslo na váze pak není třeba sledovat, Margit

 47. Dobrý den Danielo, jak jsem právě psala níže, zásadní je jestli dcera prospívá – zvládá běžné aktivity, má pravidelný cyklus a není často nemocná. Jestliže je splněno, nehlídala bych hmotnost, ale kvalitní stravu, Margit

 48. Václav napsal:

  Dobrý den.
  Je mi 16 let měřím cca 170 cm ,a vážím asi pouze 40kg. Mam v rodině být hubený,ale chtěl bych ztloustnout. Snažím se jíst pravidelně,ale stále netloustnu. Předem děkuji za odpověď.

 49. Dobrý den, nejdůležitjší je jíst kvalitně, výživově bohaté potraviny. V každém případě je, ale pro detailnější poradenství třeba konzultovat přímo s vašim lékařem anebo nutričním terapeutem, kterého vám doporučí, Margit

 50. Anna napsal:

  Dobrý den,
  Poradila byste, jak přibrat při vegetariánství a intoleranci na laktózu (tvrdé sýry zvládnu, ale jogurty ani tvarohy ne)?
  Moc děkuji.

 51. Dobrý den, omlouvám se, ale na takto obecný dotaz v rámci webu bych mohla jen hádat, obecná dopiručení uvedená jsou, pro individuální je třeba individuální konzultace, děkuji za pochopení, Margit

 52. Milena napsal:

  Dobry den. Po operaci mandlí jsem zhubla 10kilo a nasledne se me rozjela uzkostna porucha a za 4dny 3 kila dolu.Nemohla jsem jist par dni a ty dulezite vysetreni zatim.ok. Jen problem ze mi nedovira zaklopka v jicnu. Jestli to ma vliv na to? Trpivam obcasnou nepotrebou jist ale snazim se jist pravidelne alespon snidane obed svacina vecere. Nemam problem snist cokoliv co pomuze nabrat. Jen jim po malych kouscich treba pul hodiny. Jeste v listopade/ 18 jsem vazila 79kg a bylo me fajn. Co mam jist at naberu zpet alespon ty 3 kila nahoru. Vaha stoji a kolisa pul kila dolu nahoru dolu nahoru. Doplnila jsem magnezium,zinek,horcik. Leky uzivam jen omeprazol a antinu jako lek evellien.Psychiku mam jen konzultaci s dr.psychiatrickou a takovou terapii s psycholozkou.
  Nekdy uz mam velky strach abych nejela z vahou dolu vic. Co mam delat at to zastavim. poradte. Míla

 53. Dobrý den Mílo, při takto specifické poruše doporučuji požádat vašeho lékaře o doporučení nutričního terapeuta se kterým můžete spolupracovat a pro úzkosti je vhodné poradit se i s psychoterapeutem, Margit

 54. Hýždě napsal:

  Dobrý den je mi to hloupé ale nevím kde se mám už obrátit je mi 20 let a chtěla by jsem na sobě zavést změny tím myslím chtěla bych větší hýždě ale nevím jak na to mám jít v rodině máme genetiku že jsme všichni hubený prosím o radu

 55. Dobrý den, vytvarování těla je nejlépe řešit cíleným pohybem a tedy konzultovat s trenérem, Margit

 56. Počet jídel denně napsal:

  Dobrý den, přečetla jsem si váš článek. Potřebovala bych pomoct přibrat manželovi. Zkusím mu připravovat více teplých jídel denně. Píšete o třech hlavních jídlech a dvě až tři svačiny. Kam to třetí hlavní jídlo zařadit? Myslíte tím třetím hlavním jídlem také něco teplého nebo jde o velikost porce? Děkuji

 57. Dobrý den, svačinky nemusí být teplé a když budou dostatečně výživně sytá hlavní jídla jde svačinky omezovat, Margit

 58. Míša napsal:

  Dobrý den,
  mohla by jste mi poradit? Měřím 161 je mi 16 let jako malá jsem měla problémy s nadváhou a teďka už delší dobu se zajímám o zdravější stravu ale nějak to překročilo hranice přestala mi menstruace a vážím 46 někdy 47 kg. Chtěla bych mít zase ideální váhu. Už mě nebaví jak mi každý říká že jsem jenom kost a kůže.
  Nevím si už rady každý den mám 5 krát denně jídlo myslím si že v jídelníčku mám zařazeno všechno co potřebuju, ale pořát se nic neděje. Chtěla bych přibrat ale zdravě.
  Předem děkuji za vaši odpověď.

 59. Dobrý den, v případě, že se zastaví menstruace je skutečně třeba navýšit hmotnost – množství tukové tkáně, která je zásadní pro tvorbu pohlavních hormonů. Detailněji nemohu jídelníček na základě takto omezených informací posuzovat, zjednodušeně mohu jen doporučit navyšovat množství a výživnost stravy až do navrácení pravidelného cyklu, držím pěsti, Margit

 60. Přibírání dítěte - 13 měsíců napsal:

  Dobrý den,

  Mohla bych Vás poprosit o radu. Mám syna, kterému je 13 měsíců, je hodně živý, váží 7,3 kg. Oba s přítelem jsme drobnější postavy. Stále kojim, prikrmy nám moc nepapá. Ji hlavně ovoce, bílý jogurt, kukuřičné křupky a přesnídávky. Maso ani zeleninu do něho nemůžeme dostat. Doktorka nám doporučila produkt Fortini, což je nutridrink pro děti. Vůbec se mi to nezdá, výrobek obsahuje glukózovo-fruktozovy sirup. Prosím tedy o radu, jak by náš syn mohl zdravé přibrat? Moc děkuji Svobodová.

 61. Dobrý den, uvedený nutridrink nedoporučuji, jestliže dítě prospívá je nižší hmotnost skoro jistě dána geneticky – konstitucí vás a manžela. Zásadní je zkoušet výživově navyšovat stravu, podávat i maso a vejce, Margit

 62. Martina Š. napsal:

  Dobrý den, přečetla jsem si vaše doporučení. Rada bych si nechala poradit jak ustálit váhu při kojení. Během těhotenství jsem měla teh.cukrovku, takže jsem do porodu zhubla. Při kojení dal hubnu. S dcerkou jsem šla až na 47kg na 165cm. Po ukončení kojení se váha vrátila zpět. Teď jsem znovu po porodu a znovu váha klesá. Jím pravidelně prakticky postupuji tak jak píšete. Co mohu udělat více. Děkuji za odpověď

 63. Dobrý den, v takovémto případě mohu jen doporučit najít blízkého nutričního terapeuta a řešit individuálně, držím pěsti, Margit

 64. Anna Zemkova napsal:

  Dobrý den prosím o radu. Dcera zhubla za rok že 67 na 60 kg. Studuje Vs s dobrými výsledky ale z každé zkoušky má hrůzu. Přestože má chuť k jídlu, jí zdravé tak nemůže přibrat. Co by bylo potřeba pro to udělat? Děkuji za odpoved

 65. Dobrý den omlouvám se, ale z uvedeného nejde zodpovědně radit, je třeba aleši individuálně, Margit

 66. Marcela napsal:

  Dobrý den, mockrát děkuji za skvělý článek.
  Je mi 27 let a při svých cca 165cm vážím 42kg. Celý život se snažím přibrat, ale nikdy jsem se nedostala dál jak přes 45kg. Miluji jídlo, jim opravdu často a zdravě (vše jak uvádíte v článku). Nevíte, kde by mohla být chyba? A je vícero takových podobných případů? Při mé poslední návštěvě lékaře se na mě paní doktorka koukala jak na blázna a fakt, že mám pravidelnou stravu odmítala.
  Úsilí přibrat na váze mě aktuálně popohání čím dal více, protože bychom s manželem chtěli založit rodinu a mam strach aby mé hubené tělo nebylo překážkou.
  Děkuji za odpověď:-)

 67. Marie napsal:

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli se něco z Vaších doporučení mění, když chci přibrat a zároveň se léčím s chronickou bakteriální chorobou a chci snižovat zánět v těle. Doporučujete nějaké konkrétní potraviny vynechat nebo naopak zvýšit? Vážím 45kg/160 cm a ráda bych přibrala.

 68. Dobrý den, zásadní je omezovat cukry a naopak dodávat dostatek bílkovin, zeleniny a energie, Margit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *