Jak sledovat plodnost bez pilulek?

21. 1. 2016 Články štítky: 26 komentářů

ifertrackerHormonální antikoncepce je jednou z nejspolehlivějších, ale také nejriskantnějších možností ochrany před neplánovaným početím. Přesto je u nás volbou číslo jedna; předepisuje se jako na běžícím pásu a doporučuje už i našim dětem.

Děsivá statistika

České ženy jsou celosvětově největšími uživatelkami hormonální antikoncepce (HA). V ČR podle Sexuologického ústavu používají pouhá 3 % párů k ochraně před neplánovaným početím výpočet plodných a neplodných dnů. Uživatelek HA je 48 %, v samotné Praze až přes 70 %. Naprostá většina lékařů upřednostňuje medikamentózní řešení, a to nejen pro nemocné, ale i pro naprosto zdravé jedince. Je pravdou, že mediální masáž farmaceutických firem je vysoce účinná a informovanost o jakýchkoliv přirozených možnostech v informačním moři zcela zaniká.

Ženy s cyklem a bez něj

V podstatě neexistují dlouhodobé studie sledující a srovnávající celkový zdravotní stav (včetně psychické pohody) žen, které užívají HA, a žen s přirozeným cyklem. V současnosti se na mnohých z nás nebo na našich dcerách v praxi zkouší podávání HA často už od 15 let věku.

Užívání jakékoli hormonální antikoncepce přitom představuje závažná zdravotní rizika. Pilulky se i přesto dnes v mnohých gynekologických ordinacích předepisují pro zlepšení pleti, běžně se doporučují dospívajícím dívkám i bez vědomí jejich maminek, nabízejí se jako řešení nepravidelného cyklu.

Pilulky však ve skutečnosti potlačují přirozený ženský cyklus a pravidelné krvácení je pouhým uměle vyvolaným procesem (prostřednictvím vysazení účinné látky), který nemá nic společného s ženskou přirozeností. Je jen rozhodnutím výrobců, jestli nastaví „interval menstruace“ na 28 dnů, 3 měsíce nebo jestli ji zcela zruší. Pilulky potlačují přirozené krvácení a významně zasahují i do tvorby mnohých hormonů a do celkové hormonální rovnováhy organismu.

Jsem farmaceut a zbytečné polykání léků odmítám

Lady-Comp-Baby-300x300Už v průběhu svých studií na střední zdravotní škole a farmaceutické fakultě jsem pochopila, že naprosto každý lék s sebou přináší i nežádoucí účinky.  Rizika užívaní hormonální antikoncepce jsou obzvláště závažná.

Rozhodnutí proto bylo jasné: léky používat pouze v ohrožení života a vše ostatní přednostně řešit přirozenými cestami.  Manžel moje představy bez potíží přijal, jen po prvních dvou narozených dětech navrhl, že bychom měli intenzivněji hledat přirozené možnosti dalšího plánování. V té době jsme žili v Německu a v lékárně nám jako nejspolehlivější nabídli minipočítač Lady-Comp.

Lady-Comp nyní s nadšením používám přes 15 let a pomohl mi více než antikoncepce. Před 10 lety si naše starší děti objednaly sourozence, ale my už žili v Číně a potřebovali jsme případné těhotenství lépe plánovat (s možností odletu v době porodu, protože v Šanghaji, kde jsme žili, ještě nebyla porodnice pro cizince).

S pomocí Lady-Comp nám i naplánování dítěte bezvadně dopadlo a náš třetí potomek se narodil v průběhu školních prázdnin na naší dovolené v Austrálii. Mezitím jsem v době kratšího pobytu v Česku zjistila, že potíže s antikoncepcí a její alternativy se probírají ve všech možných ženských kruzích, a proto jsem začala hledat někoho, kdo by mohl minipočítače dovážet i do naší země. Nápad se zalíbil kamarádce, která navrhla, ať počítače dovážíme samy. Návštěva u majitele firmy Dr. Rechberga nás zcela přesvědčila a Regina dnes už osmým rokem organizuje dovoz minipočítačů. Sama pro NaturComp zajišťuji poradenství a o počítačích píši a přednáším.

iFertracker

Koncem loňského roku mě oslovil Lukáš Rejchrt, výhradní distributor úplně nového monitoru plodnosti, se žádostí o jeho posouzení. Monitor jsem po dobu několika měsíců testovala a moc mě zaujal.

ITHA001g_6_1

iFertracker je monitor ovulace pro přirozené plánování rodičovství. Monitor nemá žádná tlačítka, zapíná a vypíná se sám tělesnou teplotou. Večer jej uživatelka nalepí do podpažní jamky, kde teploměr celou noc pečlivě měří teplotu. Ráno po odlepení monitoru a spuštění aplikace v telefonu se data automaticky přenesou do mobilní aplikace. Uživatelka okamžitě vidí bazální naměřenou teplotu (získanou výpočtem z přibližně 20 tisíc měření, která v noci proběhnou), den cyklu a pravděpodobnou plodnost. Během nošení je Bluetooth vypnutý, monitor tedy nic nevyzařuje.

Mobilní aplikace na základě naměřené bazální teploty postupně znázorní váš měsíční cyklus s jeho periodami. Poskytuje tak informace ohledně šancí na otěhotnění a pomáhá s plánováním pohlavního styku. Na ovulaci se můžete nechat předem upozornit. Stejně tak může monitor upozorňovat na blížící se menstruaci. Data může uživatelka sledovat na všech svých zařízeních, sdílet třeba s lékařem přes email anebo požádat výrobce o analýzu cyklu.

ImgW.ashx

Monitor iFertracker byl vyvinut Raiing Medical Company v rámci programu Microsoft Ventures (projekt společnosti Microsoft pro podporu technologických startupů s velkým potenciálem).

Moje zkušenosti

Ve zkratce: monitor mě nadchl jednoduchostí svého použití, prezentací dat a poradenstvím, které poskytuje distributor i výrobce. Níže vám vyhodnocuji výhody a nevýhody ve srovnání s minipočítači NaturComp, které v Česku už roky propaguji a sama používám.

Srovnávat iFertracker s hormonální antikoncepcí příliš nebudu, protože výrobce jej (doposud) nepropaguje přímo jako antikoncepci, ale pouze jako monitor plodnosti. Konečné rozhodnutí o plodnosti je tedy po vyhodnocení grafu na uživatelce. V každém případě je dle mého názoru iFertracker i tak jednoznačně vhodnější než užívání jakékoliv HA, o jeho upřednostnění bych ani chvilku neváhala.

 Výhody iFertracker

 • Měření skutečné (relevantní) bazální teploty v průběhu noci automaticky.
 • Použití je snadné, neomezuje.
 • Monitor nepřináší zdravotní rizika, tedy s výjimkou možnosti alergie na náplast. I taková reakce je však nezávažná a podle zkušeností uživatelek pouze krátkodobá.
 • Okamžité převedení výsledků do jasného grafu.
 • Neustálé uložení dat na všech přístrojích uživatelky s možností odeslání jejímu lékaři. Když se přístroj rozbije, o data nepřijdete.
 • Odborné lékařské poradenství (analýza naměřených záznamů přímo od Raiing Medical), o které můžete kdykoliv požádat skrze mobilní aplikaci. Vyjádření vám přijde maximálně do druhého dne e-mailem (anglicky).
 • Příznivá cena.

Nevýhody iFertracker

 • Potřeba opakované investice do baterií a náplastí.
 • Krátká životnost baterie. Teploměr je odkázán na „velmi levnou a vyměnitelnou baterii mnohdy kolísajících kvalit“ CR2025. Tedy na klasickou knoflíkovou baterii.
 • Náplast může lokálně dráždit kůži, i když zpravidla jen nezávažně a krátkodobě (kůže si zvykne).
 • Není jisté, jestli je měření na kůži stejně spolehlivé jako měření v ústech.
 • Monitor není nabízen jako antikoncepce, ale monitor plodnosti – konečné vyhodnocení a riziko je na uživatelce.

Moje doporučení

hqdefaultJsem jednoznačně proti užívání léků kvůli regulaci plodnosti, či dokonce jen z důvodů zpravidelnění cyklu anebo čistější pleti. Rizika pro mne mnohonásobně překračují prospěšnost. Přirozené metody regulace početí u mne proto jasně vedou. Za jedinou otázku k řešení považuji vhodný výběr mezi nimi. Sama jsem už mnoho let velmi spokojená s minipočítačem Lady-Comp. Monitor iFertracker mě nadchl, celonoční měření považuji za výhodnější než jedno ranní měření – může být praktičtější a přesnější. Na druhou stranu si nejsem jistá, jestli měření na kůži může být srovnatelně přesné s měřením na sliznici (u Lady-Comp v ústech pod jazykem). Faktem však je, že ani měření v ústech nemusí být vždy relevantní. Např. pokud je teplota měřena až několik minut po probuzení, může se už o dost lišit od bazální teploty.

Původně jsem si nebyla jistá, jestli bude nošení monitoru v noci na kůži pohodlné, případně jestli budu vůbec ochotná spát s něčím přilepeným na sobě. Všechny obavy nyní škrtám, monitor mi nevadil, neomezoval mne a jeho nošení je obdobou nošení monitorovacích hodinek či náramků, které jsou dnes stále populárnější.

Velkou neznámou pro mě je spolehlivost ukazatelů jednotlivých dnů cyklu. I po pár týdnech lze vypozorovat, že monitor své předpovědi upravuje na základě naměřených teplot, tedy že pracuje s nějakým programem na výpočet plodnosti, ale detaily neznám. V každém případě však uživatelka může zcela ignorovat určení monitoru o plodnosti a na základě jasné teplotní křivky sama plodnost vyhodnocovat, což jenom prospěje lepšímu vnímání vlastního cyklu a organismu.

Pokud vím, výrobce pracuje na dalších verzích iFertrackeru, které by jednou měly být přímo určeny i jako antikoncepce. Držím jim palce a jsem si jistá, že monitor má velké šance stát se užitečným pomocníkem mnoha párů.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Zdravé zprávy emailem

26 komentářů: “Jak sledovat plodnost bez pilulek?”

 1. Monika napsal:

  Margit, zajímaly by mne nějaké tipy po vysazení HA. Asi před rokem jsem se odhodlala a přestala ji brát. Následky jsou ale šílené a jsem z nich dost často nešťastná. Několik měsíců mi padalo neuvěřitelné množství vlasů, akné na pleti je enormní a občas postupuje i na dekolt a zada. Menstruace je často velmi bolestiva a začíná být více nepravidelna. Zdravá strava je pro mne důležitá, ale jen samotná si myslím, že u mě nemá šanci.

 2. Dobrý den, doporučuji vyzkoušet TČM, téma je detailně vysvětleno zde: http://www.patentnimedicina.cz/cz/ze-supliku-tcm/menstruace
  Margit

 3. Kamila napsal:

  Dobrý den,
  ze své zkušenosti mohu doporučit hormonální jogu, obraťte se na certifikované lektorky, an netu určitě najdete.

 4. Dobrý den, děkuji za tip a klidně přidejte i odkaz, koho doporučujete. Margit

 5. Sára napsal:

  Vynikající článek! Kéž by vznikalo více takových technologií. Za sebe musím říct, že se obejdu bez jakékoliv technologické vychytávky (teploměr a povědomí o mém cyklu postačí), ale pro někoho, kdo je zvyklý na pohodlnost HA, je tohle vážně skvělý vynález.

 6. katerina s. napsal:

  http://drvitamin.cz/80-menstruacni-problemy

  Prosím obraťte se na tuto stránku. Dá se to zvládnout.

 7. Michaela napsal:

  Dobrý den, je mi 40 a zvažuji, jestli nejsem na tuto metodu už “stará”. Od mládí jsem užívala HA, teď asi 3 roky hormon tělísko…

 8. Anna napsal:

  Článek se mi velice líbil .Sama mám šestnáct roků zkušenost s Symptotermálí metodou plánované rodičovství .Sleduji teplotu a hlen a zapisuji do tabulky .Mám přehled o svém cyklu.
  Na kurzu této metody jsem byla v Brně u MUDr.Lázničkové.
  Je to i pro ženy ,které mají nepravidelné cykly.Přijde mi to velice jednoduché ,člověk se musí jenom něco naučit.

 9. Dobrý den, já používám minipočítač více jak 15 let, letos mi je 46 a stále mi moc vyhovuje. Margit

 10. Jana napsal:

  Ahoj Moniko, měla jsem stejný problém. Brala jsem 10 let antikoncepci a když jsem ji vysadila, vypadala mi asi polovina vlasů, pleť jsem měla úplně šílenou. Menstruace jednou za pár měsíců, doktor zjistil, že se mi neuvolňují vajíčka. Nasadil hormonální léčbu, která sice spravila cyklus, ale měla i vedlejší účinky. Po půl roce jsem už hormony do sebe cpát nechtěla, tak jsem s prášky sekla. Hodně jsem si pak početla na internetu všemožné zdroje a zkušenosti (hlavně o PCOS). Hodně jsem změnila stravování, začala jsem častěji sportovat, shodila jsem 6kg (z BMI 28 na 25). Nyní jsem bez jakýchkoliv prášků, cyklus plus mínus pravidelný, vlasy vůbec nepadají, pleť je lepší, ovulace probíhá a doktor se diví :-)) Vařím si do práce vlastní obědy, 3x týdně sportuji, pořád chodím nakupovat zeleninu…je to náročné a zdlouhavé, ale stojí to za to! :-)

 11. Jana napsal:

  Dobrý den,
  děkuji za článek. Je ovšem opravdu škoda, že jedna z mála, ne-li jediná bezpečná forma antikoncepce je finančně dostupná pouze značně omezené skupině dam a dívek. Nemáte prosím zkušenost, zda má cena tohoto produktu v průběhu let klesající tendenci (přeci jen jde prozatím o novinku)?
  Děkuji

 12. Dobrý den,
  vaši připomínku naprosto chápu a také jsem předpokládala, že ceny minipočítačů půjdou časem dolů. Německý výrobce však zvolil jiný obchodní plán a nejnovější produkt jejich dceřiné společnosti je spíše ještě dražší. Pro upřesnění, nejde o novinu, ve světě se nabízejí skoro 30 let. Novinkou je iFertracker.
  Sama proto jako cenově nejvodnější vidím kombinaci monitoru iFertracker a vlastního sledování – symptodermální metody, s mechanickou ochranou – prezervativem.
  Margit

 13. Zuzana napsal:

  Zena, ktera je naladena sama na svuj vnitrni rad a cyklus, nepotrebuje nic podobneho, co jiste ma i svoje cetne nevyhody.

 14. Doubravka napsal:

  V současné době prožívají renesanci pesary. Mně se velmi osvědčila vaginální Caya diaphragma v kombinaci s Contragelem, což je vcelku šetrný spermicid. HA jsem užívala 6 let v době svého studia na LF a nebyla jsem s ní spokojená. Svým pacientkám na interně hormonální metody moc nedoporučuji. Je velký nárůst trombóz a cévních mozkových příhod u mladých žen. Jediný pozitivní efekt vidím ve snížení rizika karcinomu vaječníku.

 15. Paní dotorko, moc děkuji za takovéto bezva doporučení i vyjádření k HA. Margit

 16. Martina Hitzgerová napsal:

  Já používám Lady Comp od narození třetího syna. HA odmítám, i když si gynekolog klepe na čelo. S Compem jsem spokojená a i když je investice velká, použití je na dlouhá léta. Sáhneme-li si do svědomí, investovat do smartphonů nám připadá samozřejmé a peněz nám líto není. Mě už slouží bez problémů jedenáctý rok a myslím, že po menopauze ještě poslouží dceři.

 17. andrea napsal:

  Dobrý den,

  léčím se s hlubokou endometriozou III-IV stupně. Objevila se po vysazení HA. Vzhledem k tomu, že jde o nemoc, která se (údajně) projevuje hormonální nerovnováho v těle (estrogenová dominance), nedá mi spát myšlenka, že to je celé právě díky té HA. Absurdní na tom je, že pro potlačení jejich projevů (nikoliv pro léčbu) se lékaři uchylují k další hormonální terapii (další HA, vyvoální umělého přechodu nebo Vissane). Po vysazení hormonů se nemoc obvykle vrací (na str.endometrioza.cz se sice dočtete, že tomu tak je pouze v 25%, což ale vůbec neodpovídá tomu co mi tvrdili lékaři a co si lze přečíst). Zajímalo by mě, co so o tom myslíte.Může být ENDOMETRIÓZA jednoduše způsobená HA. Proč to nikdo nezkoumá?

 18. Dobrý den, ano podle mne jde určitě o možnou souvislost a doporučuji zkusit konzultovat i s jiným gynekologem. Margit

 19. H. napsal:

  Váš článek mě moc potěšil. Sama jsem antikoncepci vysadila před 4 roky, první rok po vysazení byl peklo, padání vlasů, potíže s pletí…nakonec se vše ale vyřešila samo. První šok pro mě byly po vysazení antikoncepce opravdu velké bolesti v podbřišku, dokonce jsem musela do nemocnice, jaké bylo však mé překvapení, že je to ovulace ;) Od té doby, co neberu HA a řídím se svým tělem jsem moc spokojená – vím co se ve mě děje. Teď několikátý měsíc sleduji bazální teplotu, den ovulace jsem si potvrdila ovulačním testem a jsem jak na trní, zda za 8 dní přijde menstruace, nebo ne (doufám že ne :))))). O lady comp uvažuji už nějakou dobu, ale zatím si vystačím s přesným teploměrem a chytrou aplikací do mobilu, uvidíme zda si ho stejně nakonec nekoupím ;)

 20. monika napsal:

  Zdravím vás, dají se tyhle počítače vůbec začít používat dokud kojím? Miminko má 6 měsíců. U prvního dítěte jsem dostala první menstruaci po osmi měsících (stále kojící). Cyklus jsem měla vždy rozhozený. Obávám se, že v mém případě takového “hormonálního” chaosu budou všechny počítače úplně vedle. Holčičku jsme počali tři dny před ovulací, kterou na sobě poznám, nicméně to už je jaksi pak “pozdě” :) Je mi 38, mám dvě úžasné děti, ale další nechceme, stejně tak jako v žádném případě cokoliv do těla, at už formou tablet či jakýchkoliv tělísek nebo zásahů. Připadá pro nás něco jiného než kondom vůbec v úvahu? :) Mezi dětmi jsme šest let pouze “přerušovali” a fungovalo to, nicméně těhotná jsem byla ihned, kdykoliv jsme si to přáli. velmi děkuji za váš názor…

 21. Dobrý den, po porodu skzutečně stačí počkat do znovuzahájení cyklu a ustálení spánku. Je velmi těžké odhadovat, jak bude počítač vyhodnocovat individuální cyklus, mezi uživatelkami jsou velké rozdíly a jen zcela obecně jde napsat, že velká nepravidelnost zvyšuje počet předpovědí plodných dnů, tak ať spolehlivost přístroje je stále na stejně vysoké úrovni, m.

 22. Hana Benešová napsal:

  Bylo by zajímavé porovnání dat ifertrackeru s naturcompem, jestli se shodují.

 23. Kristýna napsal:

  Dobrý den, používám lady comp už dva roky, ale pořád mi vychází max 5 neplodných dní na cyklus, pokud nepočítám menstruaci,Přijde mi to dost málo, tak se chci zeptat na vaše zkušenosti, děkuji moc

 24. Dobrý den, předpovědi minipočítače jsou vysoce indoviduální, počet neplodných dnů v cyklu vychází z jeho pravidelnosti i pravidelnosti měření, délce cyklu, Celkově bežně bývá počet neplodných předpovědí v cyklu mezi 10 – 15 dny, al ejsou i výjimky na obě strany, Margit

 25. Anna napsal:

  Dobrý den,
  Margit, a testovala jste LC a iFT i zároveň? Odpovídaly křivky navzájem?

  Dekuji Anna

 26. Dobrý den Anno, ne nesledovala, všechny studie k tématu najdete zde: https://www.naturcomp.cz/nazory/studie/, Margit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *