Inspirace pro zdravý školní řád

1. 9. 2012 Prakticky štítky: ,

V minulém školním roce jsem na ZŠ Matiegky v Mělníku přednášela pro celý pedagogický sbor v akreditovaném kurzu Přirozená péče o zdraví. Po celodenním povídání o výživě mě moc mile překvapil e-mail od pana ředitele, který mj. napsal:

„Na základě vašeho semináře u nás ve škole jsem doplnil školní řád o pravidla zdravé výživy.“ Pan ředitel mi dovolil jejich nová pravidla šířit jako inspiraci pro ostatní školy, a proto Vám je s radostí předkládám.

Dodržování zásad správné životosprávy a hygieny žáka 

Rodiče zajistí dodržování základních pravidel zdravé životosprávy svého dítěte.

  • do školy přichází žák po vhodné snídani (kvalitní a zdravá strava, která žáka dostatečně posílí, ale neuspává, bez sladkých pamlsků, tučných jídel apod.)
  • rodič dítěti zajistí vhodnou svačinu (ideální je ovoce či zelenina anebo obložený chléb)
  • rodič zajistí dítěti ve škole vhodné pití (nejlépe voda anebo neslazené čaje)
  • rodič je zodpovědný za nákup a následnou konzumaci potravin žákem v době vyučování, a to jak v rámci nákupu ve školním bufetu, tak okolních obchodech (doporučujeme motivovat děti k nákupu ovoce a ostatních vhodných potravin a omezit sladkosti, nebo nejlépe dávat dítěti pouze jídlo z domova)
  • pokud vedou rodiče dítě doma k některé formě zdravého či specifického stravování (např. vegetariánství), je vítané sdělení těchto zásad třídnímu učiteli, který v tom žáka může vhodně podporovat.

NEVHODNÁ STRAVA (např. BEZ SNÍDANĚ) je pro efektivní práci žáka ve škole brzdou, způsobuje často jeho pasivitu i agresivní chování, zhoršuje výsledky vzdělávání žáka, poškozuje jeho zdraví!!!

Mgr. Vladimír Škuta, ředitel školy, Základní škola Jindřicha Matiegky Mělník, p. o.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Zdravé zprávy emailem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *