Hravá snídaně

22. 12. 2013 Prakticky štítky: ,

130817_001_webDostat do mnoha dětí snídani vyžaduje téměř kouzelnické schopnosti. Ještě obtížnější je nakrmit děti po ránu smysluplně, a ne jen müsli tyčinkou v autě, nebo dokonce formou kapesného, ze kterého by si měly po cestě do školy koupit pečivo. Namísto toho si zpravidla koupí koblihy s kolou. Snídaně je velmi potřebná a zejména dětem velice prospívá. Pomáhá jim vybudovat si rozumné stravovací zvyklosti do pozdějšího věku. Proto jsem moc nadšená z nápadu tatínka, který hravé zdravé snídaně zvládá.

Pavel Minář s dcerami (a určitě i s řádnou podporou maminky Ivany) už několik měsíců připravují hravé snídaně, které navíc stíhají vyfotit a na blogu zveřejnit pro inspiraci dalším.

Pavle, kdy a jak tento úžasný nápad vznikl?

První hravou snídani, co si tak vzpomínám, jsme připravili někdy v září 2012. Byla to ale naprostá náhoda. Ivana s Eliškou ještě spaly, Klárka si přivstala a vzbudila mě, že si chce hrát. Tak jsme si hráli se snídaní a úplně náhodou vznikla první hravá snídaně.

Velmi mě překvapilo, jak Klárku příprava bavila, ale hlavně že se neopakoval každodenní scénář – ať bylo na snídani cokoliv, Klárka se v jídle doslova vrtala a já začínal být nervózní, že už jsme chtěli být dávno venku, ale místo toho tu čekáme, než Klárka alespoň něco sní.

Nejde tedy jen o to, že jsem ješitný tatínek, který má doma nejkrásnější, nejšikovnější a nejúžasnější (smích) holky na světě, ale také o úsporu času. Příprava klasické snídaně zabere 10 minut a pak se u ní holky klidně půl hodiny kroutí. Hravá snídaně nám zabere kolem 20 minut, ale během chvilky je snězená.

Vypadá to, že Klárku a Elišku příprava baví. Jí se stejnou chutí, s jakou jídlo připravují?

Nemám radost ani tak z úspory času nebo z toho, že holky snídají bez mučení, ale že se aktivně zapojují do její přípravy. Mám pocit, že příprava je baví více – přece jenom je to hra. Pokud se vše nesní, nedojedené zbytky jsou na dopolední svačinu. Ale to jsou holt děti.

131116_002_web

Jaké máš sám zkušenosti se snídaní?

Opravdu musím odpovídat? Jsme přece jenom na serveru o zdravé výživě a já jsem doslova odstrašující případ. Jsem sova, dlouho ponocuji, pak ráno vstávám na poslední chvíli a nestíhám se v klidu nasnídat. Ale alespoň o víkendu se snažím jít dětem příkladem a snídám s nimi.

Jak praktická příprava probíhá? Nachystáš suroviny a holky tvoří, nebo si i samy vybírají, z čeho snídaně bude?

Dříve jsme na internetu hledali nápady a pak se je snažili zrealizovat. Velkou inspirací pro nás byla např. Ida Frosk. Ale bylo to takové násilné a vymýšlení kompromisů zabralo paradoxně hodně času.

Nyní už během snídaně Klárka navrhne, co budeme dělat příště. Pravidelně ve čtvrtek pak sedneme a vymyslíme, jak danou věc vyrobíme a co budeme potřebovat za suroviny. Mě osobně tato část baví nejvíce.

Jak hodně do nápadů zasahuješ?

Snažím se Klárku usměrnit, abychom použili vhodné suroviny – aby např. do sladké snídaně nechtěla nakrájet klobásku. Vlastní výroba pak probíhá tak, že mi Klárka (a teď už i Eliška) připravují suroviny – umývají a krájí zeleninu, Eliška roztlouká vajíčka do pánvičky (její oblíbená činnost), vykrajují pomocí vykrajovátek na cukroví ze sýru postavičky atd. Já to pak jenom naaranžuji na talíř. I když poslední dobou mě i od toho aranžování vyhánějí. Mám roli uměleckého režiséra, kterého ale herci přestávají poslouchat.

Která snídaně byla úplně nejlepší?

Vždy ta poslední!

Máš nějaké tipy, vychytávky pro rodiče, kteří by chtěli také hravé snídaně zkusit?

Nebojte se a zkuste to. Je to fakt jednoduché. Nechte děti, ať pomáhají – i za cenu toho, že bude v kuchyni nepořádek. Dejte dětem důvěru a nechte je např. krájet ostrým nožem (pod dozorem) – tupý nůž je daleko nebezpečnější a je pro děti demotivující, když suroviny “pižlají”. Klárka už ve dvou letech krásně krájela ostrým nožem, protože jsme ji od malička dovolili v kuchyni pomáhat. Eliška jde v jejich stopách.

Výborný je dětský zavírací nůž My First Victorinox – má krátkou čepel a kulatou špičku. Klárka s ním připravovala každou snídani a nosila ho na všechny výlety. Dnes už je pro její ruku moc malý a od Ježíška si přeje nůž větší. Skvělou pomůckou jsou i různobarevné podložky na krájení a aranžování jídla nebo vykrajovátka na cukroví různých tvarů. Nejlepší pomůckou je však dětská fantazie.

Co snídají rodiče?

Často se nás lidé ptají, jestli jídla na snídani není málo. Není. Většinou zvládneme připravit dvě porce jak pro Klárku, tak i Elišku. Na mě s Ivanou pak zbydou odkrojky, kterých je ale dostatek. Navíc poslední dobou Klárka sama naaranžuje ještě něco pro mámu a tátu, co vychází z původního nápadu. Např. posledně k Mikuláši z mléčné rýže vyrobila neplánovaně andílka.

Pavle, moc děkuji za předání Vašich zkušeností a těším se na další hravé snídaně od Vás.

Je mi jasné, že naprostá většina rodičů i dětí bude z nápadu nadšena. Těm, kteří by chtěli argumentovat nezdravostí občasné slaniny nebo šunky, rovnou odpovídám, že téměř vše doma s radostí připravené bude zdravější než jakýkoliv polotovar z obchodu a že domácí vaření může být důležitější než perfektní výběr super zdravých potravin. Hlavně však proti kvalitní slanině ani šunce vůbec nic nenamítám a kvalitní vejce jsou přímo skvělou potravinou, kterou doporučuji. Margit

Příklady hravých snídaní

Adventní kalendář

131102_001_webKlárka minulý týden vymyslela, že na další snídani vyrobíme adventní kalendář. Posuďte sami, jak se to nakonec podařilo. Hvězdiček je 24 a ten sněhulák v kolébce je podle slov Klárky Ježíšek. Dárky pod stromečkem jsou zleva: baťůžek, kolo s přehazovačkou, panenka a zavírací nožík.

Suroviny: plátkový sýr, šunka, zelená paprika, cherry rajčátka, tmavý chléb
Doba přípravy: 20 minut

Cyklista

130706_001_webHolky jedou dnes na cyklovýlet, proto je dnešní snídaně tematická. Inspiraci poskytl internet, kola jsem usmažil já, okurku a rajče nakrájela Klárka.

Doba přípravy 10 minut (nemohl jsem najít pánvičku).

Doba přípravy: 10 minut

 

 

Muchomůrky

130824_001_webDnes se zadařilo. Ani ne tak muchomůrky, které vidíte na fotce, ale zcela spontánně vzniklo ještě něco jiného. Ale to ukážeme až příště.

Suroviny: vajíčka natvrdo, rajčata, sýr, ledový salát, olivový olej
Doba přípravy: 15 minut + doba potřebná na uvaření vajíček

 

 

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Zdravé zprávy emailem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *