Genetickou predispozici lze ovlivnit konzumací ovoce a zeleniny

9. 11. 2011 Studie štítky: ,

Nedávno publikovaná nutrigenomická* studie naznačila, že strava s vysokým příjmem čerstvého ovoce a zeleniny může měnit geneticky dané riziko vzniku srdečního infarktu. Studie sledovala data více než 27000 jednotlivců různého etického původu a je jednou z největších studií sledujících interakce mezi genetickou výbavou a výživou v oblasti srdečně cévních onemocnění.

U všech jedinců s geneticky vysokou predispozicí, kteří přijímali nižší množství zeleniny a ovoce, bylo nalezeno vyšší riziko srděčního infarktu anebo dalších kardiovaskulárních onemocnění. U jednotlivců se stejnou genetickou predispozicí konzumujících stravu s vysokým obsahem ovoce a zeleniny bylo riziko vzniku srdečního infarktu srovnatelné s jednotlivci bez této genetické predispozice. Konzumace ovoce a zeleniny se ukázala jako ochranný faktor před sledovaným geneticky zvýšeným rizikem. Výsledky studie potvrzují obrovský význam životního stylu bez ohledu na genetickou výbavu.

*Nutrigenomie je věda sledující interakci mezi živinami a geny.

Zdroje a odkazy

Do R, Xie C, Zhang X, Männistö S, Harald K, et al. (2011) The Effect of Chromosome 9p21 Variants on Cardiovascular Disease May Be Modified by Dietary Intake: Evidence from a Case/Control and a Prospective Study. PLoS Med 9(10): e1001106. doi:10.1371/journal.pmed.1001106

 

The Effect of Chromosome 9p21 Variants on Cardiovascular Disease May Be Modified by Dietary Intake (PLoS Medicine)

Healthy Diet May Cut Heart Risk From ‚Bad‘ Genes (Web MD)

Můj komentář

Geny jsou mocné, ale váš životní styl a především výživa je ještě mocnější. Tato studie je nejenom připomenutím, že je dobré jíst zeleninu, ale také napadením obecně rozšířené představy, že geny není možné ovlivňovat.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Zdravé zprávy emailem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *