Doporučuji přidat sex

1. 1. 2014 Články štítky: , 6 komentářů

love-1171698-mUž druhý rok na svém webu v nejrůznějších formách stále dokola propaguji zdravou výživu, pravidelný pohyb, pobyt na slunci, dobrou náladu a přátelství (milí přátelé, díky, že jste to se mnou tak dlouho vydrželi). Po absolvování jednoho bezvadného víkendového kurzu jsem si uvědomila, že mi v seznamu chybí sex. Okamžitě to napravuji.

Fakta jsou jasná: kvalitní vztah v partnerství nebo manželství prospívá. Studie prokazují jeho příznivý vliv – od duševního zdraví až po snížení rizika vzniku chronických onemocnění. Důležitou součástí kvalitních partnerských a manželských vztahů je potom pravidelný, uspokojivý sex, který snižuje riziko nemocí srdce a mozkového infarktu, omezuje stres a zlepšuje vztah, podporuje imunitní systém anebo zlepšuje kvalitu spánku.

Méně známé příklady léčivých vlivů sexu: 

 • V průběhu sexuálního vzrušení a orgasmu dochází k uvolňování hormonu oxytocinu, který podporuje uvolnění našich přirozených opiátů endorfinů. Sex proto může potlačovat i silnější bolesti (můžete ho vyzkoušet namísto analgetika).
 • Při sexu vytváří organismus hormon DHEA (dehydroepiandrosteron), který podporuje imunitní systém, zlepšuje vzhled pokožky a tlumí depresi.
 • Vzrušení a orgasmus vedou také k uvolnění hormonu testosteronu, který je nezbytný pro výstavbu a udržení kostí a svalů.

Zejména v počátcích vztahu je intimní život většinou pohádkový, ke styku někdy dochází častěji než k jídlu a spokojenost je na obou stranách. Jenže po několika letech přijdou děti, které nebaví celonoční spaní, profesionální i domácí práce se vrší, únava vzrůstá a stereotyp zabíjí každé nadšení. Kontakty, romantické chvíle a příležitosti ubývají, četnost styku dramaticky klesá a v partnerství nad vášní převáží společné úkoly, práce a starosti s dětmi. Není snadné si přiznat, že omezení intimity neprospívá vztahu ani našemu zdraví a potřebuje řešení.

Těm, kteří bojují s intimními potížemi ve vztahu nebo kteří si přejí jen zlepšení vnímání svého těla a intimního prožívání, předávám tip na zcela ojedinělou nabídku. Denisa Palečková a Richard Vojík přinesli z USA do Česka novou profesi Sexological Bodywork a svými aktivitami napomáhají terapii vztahů. S oběma jsem se setkala, nadchli mě svojí profesionalitou a jsem ráda, že mohu předat rozhovor i doporučení od Denisy.

Mgr. Denisa Palečková, CSB

w2NuxTRrPSO3uxHweqw5IaVKS_7HVhd-SSglB2fdP68Denisa Palečková je úžasná lektorka, která přináší zcela nový pohled na intimitu a metody, jak ji využít pro zdraví, štěstí, partnerský život a osobní rozvoj. Je známá především díky sestavení celostní smyslné masáže, která je u nás propagována pod názvem tantrická masáž. Je tvůrkyní centra masáží a osobního rozvoje Tantra Spa Prague. Dále je spolutvůrkyní Školy šťastného partnerství, která nabízí sérii kurzů pro partnerské dvojice za účelem zlepšení každodenního i intimního života ve dvou.

Deniso, jak ses ke své originální profesi dostala? Co všechno jsi vystudovala a kdy ses odvážně rozhodla propagovat zdravou sexualitu v Česku?  

Ještě v průběhu studií jsem byla ohledně své profesní budoucnosti docela bezradná. Přitahovala mě psychologie, dokumentaristika… Nakonec jsem od studia filozofie a matematiky překličkovala k sociologii, kterou jsem zakončila magisterským titulem. Velká část mých spolužáků se uplatnila v politické sféře nebo při průzkumu trhu či veřejného mínění. Ani jedno mě nepřitahovalo. Bavila mě práce s lidmi a o lidech. Během studia jsem si doplňovala různé terapeutické výcviky. Pak jsem začala jezdit na semináře tantry, díky kterým se mi odkryl nový svět. Objevila jsem prostředí, kde bylo víc živosti, autenticity a smyslu, než kolik jsem do té doby vnímala všude kolem. Na semináři jsem se cítila být „v proudu“, byla jsem to já, byla jsem doma. A postupně se tento pocit začal rozšiřovat i do „běžného“ života. A dnes pro mě pochopitelně žádný takový rozdíl neexistuje. Zcela se transformovalo pole mých aktivit i lidí, se kterými se setkávám.

Jak se ze zájmu stala profese?

Jeden z mých tehdejších přátel mě pozval, ať s ním vedu seminář… a tak to vše začalo. Později jsem potkala Richarda, se kterým jsme po dobu osmi let žili také jako partneři, a spolu jsme začali kurzy učit pravidelně. Z koníčka při studiu se postupně přirozenou cestou stala práce na plný úvazek. Po dobu několika let jsem také pracovala jako tantrická masérka. Současně jsme tyto masáže začali v Čechách učit a s radostí i údivem sledovali, jak rychle se rozšiřují a jaké oblibě se těší. Dnes je to již několik let, co v cyklu Škola celostní smyslné masáže školíme laiky i profesionály v této oblasti z Čech i zahraničí. Od roku 2012 v České republice vedeme také mezinárodně certifikovaný výcvik Sexuologické práce s tělem.

Moje profese je pro mě požehnáním, za které jsem každý den vděčná. Neprožívám svou práci jako něco, co musím, ale co dělám ráda – a tak skutečně nerozlišuji mezi “prací” a “zábavou”; v podstatě pracuji neustále, protože mi to dává velký smysl a baví mě to.

Co vše v Tantra Spa a na kurzech u nás i v zahraničí nabízíte? 

Spolu s Richardem Vojíkem pořádáme semináře pro laiky i profesionály, páry i jednotlivce. Kurzy a výcviky lze rozdělit do tří základních směrů:

Škola šťastného partnerství

Ve Škole šťastného partnerství se orientujeme hlavně na partnerské dvojice. V několika typech seminářů od víkendů až po týdenní dovolenou předáváme informace a praktické postupy pro prohloubení a zkvalitnění vztahu i rodinného života. Přicházejí k nám jak čerstvě zamilované dvojice, tak manželé po dvaceti letech spolužití. Někteří chtějí již hezký a stabilní vztah ještě dále rozvinout. Pro jiné je účast na našem Retreatu pro páry nadějí na cestu z krize.

02

Škola celostní smyslné masáže

V lednu roce 2005 jsme s Richardem otevřeli první kurzy Umění doteku a Joni a lingam. Tím jsme položili tradici pro rozvoj tzv. tantra masáže, kterou dnes nazýváme celostní smyslná masáž. Jednotlivci i páry, laici i profesionálové se v kurzech mohou učit celistvé pojetí práce s tělem, které zahrnuje také oblast itimity – základní zdroj naší životní síly.

Díky přirozenému pojetí vztahu k našemu tělu včetně sexuality se velmi účinně rozpouští nejrůznější duševní i tělesné bloky a lidé mohou během neuvěřitelně krátké doby prožívat mnohem více radosti, smyslu a lásky. Již mnohokrát jsme od účatsníků slyšeli, že díky našim kurzům změnili směr svého života. Někteří zmínili, že je práce s celostní smyslnou masáží posunula během několika týdnů či měsíců mnohem dál než roky mluvené psychoterapie.

Škola celostní smyslné masáže dnes zahrnuje semináře Umění doteku – úctyplný smyslný rituál, Joni a lingam – intimní masáž pro muže a ženy, Tajemství těla a rituál probouzení smyslů, Třináctá komnata, Čtvrtá dimenze, Intenzivní kurz CSM pro práci se záměrem léčení těla a duše, Vaginální mapování pro léčení a rozvíjení citlivosti ženy (nejen) v intimní oblasti a Léčení jizev – vnějších i vnitřních. Zmíněné semináře je možné absolvovat také společně jako intenzivní desetidenní kurz zakončený certifikací, která je v tomto typu masáže v České republice nejvyšší možnou.

Sexological Bodywork

Nadstavbou profesionálního výcviku je mezinárodně akreditované studium Sexological Bodywork – sexuologické práce s tělem. V Čechách jsme jej s Richardem začali učit v roce 2012 na žádost zakladatele této profese, Josepha Kramera. Sexuologická práce s tělem má obrovský přínos pro každého člověka – od dospívajících po seniory. Díky nástrojům SB se učíme větší přítomnosti v těle, praktickému porozumění roli sexuality v našem každodenním životě, osvobození vlastní síly a objevení netušených rozměrů naší mysli.

Jak se liší Vaše masáže od běžně nabízené erotiky?

TantraSpa100Základem naší práce je respekt a láskyplný přístup k masírovanému člověku, jeho uctění, probouzení citlivosti těla.  Lidé mohou objevovat svou smyslnost bez pocitu nevhodnosti, napětí a studu. To je pro naši kulturu, kde jsme odmalička trénováni se za své tělo, pohlaví a přirozenou sexualitu stydět, velmi podstatné. (O menstruaci se nemluví; erekce je považována za něco tak strašlivého, co do pozdních večerních hodin nesmí být vidět v televizi. Jak pak mají mít dívky rády své tělo a cyklus? A jak se mají chlapci cítit uvolněně a silně ve své sexualitě, když to, co běžně prožívají, je společensky nepřijatelné?)

V přístupu celostní smyslné (tantra) masáže a vědomého milování je oproti běžnému vnímání erotiky pohled na sexualitu a její prožívání širší a celistvější. Erotiku si většinou spojujeme se vzrušením a orgasmem. Což ve výše zmíněném přístupu může být zahrnuto také, ale zajímají nás i další aspekty smyslného prožívání a tělesné lásky – vědomá přitomnost, kombinace napětí a uvolnění, vědomá práce s dechem. Dále i láskyplný kontakt, na který někdy pro samotný fokus na vzrušení a orgasmus zapomínáme.

S jakými potížemi se v práci nejčastěji setkáváš? Kdo jsou Vaši klienti? 

Na párových kurzech jsou to lidé, kteří chtějí vylepšit nebo třeba i zachránit svůj vztah. Na kurzy a výcviky masáží přicházejí lidé, kteří se chtějí naučit nové techniky a postupy – pro svůj osobní život nebo i profesní dráhu.

V masážním studiu Tantra Spa pak máme širokou škálu klientů – ženy, muže i páry. Náhodné hosty z Čech i z celého světa, kteří touží po odpočinku a zajímavém zážitku. Další přicházejí na léčivé a seberozvojové programy sexuologické práce s tělem. Muži se přicházejí naučit, jak prožívat celotělový orgasmus a jak sexuální sílu využívat pro práci se záměrem. Ženy navštěvují jemně smyslné masážní programy pro sebepřijetí Miluj své tělo a ohromně narůstá počet klientek programu Potěšení a léčení. V něm díky metodě tzv. vaginálního mapování pomáháme ženám doslova nalézt samu sebe. Může to znít nezvykle. Tato citlivá doteková technika pomáhá ženám zcitlivit a případně i léčit vaginální tkáň. A žena, která cítí svou vaginu, která má uvolněné a oživené pánevní dno a je v kontaktu se svými ženskými orgány, má pak mnohem větší vnitřní sílu, intuici a jasnost. Díky vaginálnímu mapování ženy se během několika málo sezení mohou rozpustit i velmi stará a hluboká duševní i tělesná traumata.

Vaginální mapování proto často vyhledávají ženy, které řeší tělesné anebo emoční trauma po porodu, zkušenost znásilnění, bolestivou menstruaci, nedostatek potěšení při intimním styku s partnerem. Ženy, které si přejí rozvinout svou sexualitu. Často jsou mile překvapené, že výsledky metody mnohonásobně překračují oblast sexuality; ovlivňují kvalitu každodenního prožívání. Žena se stává uvolněnější, sebevědomější, šťastnější.

Máš i nějaké jednodušší řešení – nabídku pro jednotlivce a páry, kteří si z nejrůznějších důvodů nemohou dovolit návštěvu vašich lázní nebo kurzů? Co může každý sám začít realizovat? 

Když chceme v životě dělat změny, někdy stačí i malé kroky, které však děláme pravidelně. Ohromnou sílu má každodenní praxe. Například partnerům, kteří „nemají čas na sex“ doporučuji pět až deset minut denně vyčlenit praxi vědomého doteku a kontaktu. K tomu stačí zmíněných několik minut před usnutím, kdy se partneři obejmou a jsou plně přítomní. Tedy vnímají sebe sama, vnímají toho druhého. Všechny myšlenky necháváme procházet, aniž bychom je dále rozvíjeli nebo se jich naopak usilovně chtěli zbavit. Zkrátka jim nevěnujeme pozornost. K tomu pomáhá i prosté sledování prohloubených nádechů a výdechů. Ve dvojici můžeme dech sladit, budeme tak s partnerem na jedné vlně.

timthumb

Podobnou praxi mohou dělat i jednotlivci. S tím, že vědomý dotek a pozornost patří jim samotným. Hluboký nádech, hluboký výdech. Pozornost zaměřená do těla jako celku nebo jeho vybraných částí. Například položením ruky na bříško, na srdce, do oblasti pohlaví nebo kdekoliv jinde na těle zaměřujeme svou pozornost právě tam, kde se dotýkáme. Nadechujeme se do těch míst. A pozorujeme, co se s námi děje. Bez tlaku a očekávání.

Další z možností je vzdělání prostřednictvím DVD a online výukových programů. Nově jsme teď vydali DVD Umění doteku, které představuje inspiraci pro práci s tělem a dotekem. Dále bych doporučila knihy Davida Deidy k tematice osobního rozvoje a mužsko-ženských vztahů. Také DVD z řady Red Hot Touch s praktickou výukou intimní masáže z produkce naší kalifornské kolegyně Jaiyi. Nově připravujeme DVD s výukou vaginálního mapování, vůbec první na světě, aby z efektů této neuvěřitelně krásné a silné metody mohlo těžit co nejvíce lidí.

Deniso, sama právě prožíváš své první těhotenství a jsi pár týdnů před porodem. Jak si doposud toto zásadní životní období zvládlala, co nového se naučila a jak se připravuješ na porod? 

Musím říct, že přestože jsem dlouho váhala být matkou – má práce mě velmi naplňuje a vnímám, jak dítě může změnit běh života vzhůru nohama :-) –, současný stav si velmi užívám a na našeho budoucího syna se já i manžel velmi těšíme. Jsem vděčná, že moje těhotenství je plné lehkosti a radosti. A jsem mile překvapená, že mě miminko i v osmém měsíci těhotenství stále nechává tak pilně pracovat, aniž bych vnímala tělesné a energetické omezení.

Také mezi mě a manžela vneslo těhotenství novou hezkou kvalitu; oba víc vnímáme, že jsme teď už rodina, a já s radostí postupně deleguji organizační záležitosti související s naším „podnikáním“ v oblasti seminářů, masážního studia a dalších projektů na něj, abych si uvolnila ruce pro to, být maminkou. Oběma nám toto nové vyhranění rolí dělá dobře a já jsem z hloubi srdce vděčná za to, jakého muže mám po svém boku :-)

Za necelý měsíc se chystáme do Belgie, kde jsme pro místo porodu vybrali porodnici v Oostende. Tato porodnice je vyhlášená tím, že maximálně podporuje přirozené porody a nepřerušovaný kontakt maminky a dítěte v jakékoliv fázi po porodu. Tato praxe není zcela běžná nejen v Čechách, ale ani většině dalších zemí. Díky své práci, kde se věnuji také oblasti těla a intmity, vím, jak velké množství žen zažívá v souvislosti s porodem svých dětí větší či menší trauma na tělesné i emoční rovině. Výsledkem bývá mimo jiné i rostoucí neporozumění  si s partnerem v rovině sexuality.

Nechtělo se mi riskovat, že budu muset vysvětlovat to, že si přeji rodit v podřepu (v této poloze je díky gravitaci a posazení pánve porod mnohem jednodušší, nedochází tak často k natržením vaginy a žena jej dokáže lépe cítit a vést), a ne na zádech s nohama nahoře, nebo že za to budu dokonce muset bojovat. Že si přeji nechat dotepat pupeční šňůru před jejím odstřižením. Že nechci, aby miminko po porodu, byť „na chvilku“, odnášeli měřit a vážit, protože je dokázané, že právě v tu chvíli potřebuje přímý a nepřerušovaný kontakt s tělem matky. Že nechci poměrně standardní a většinou zbytečné provedení nástřihu a další procedury, které jsou pro porod často i zbytečné a které narušují jeho přirozený průběh.

Často slyším, že ženy u nás jsou zvány k tomu, aby rodily podle rozhodnutí lékařů, ne podle toho, co samy cítí. V Oostende se snoubí přístup, který podporuje pocity ženy a dává jí a dítěti důvěru, že porod proběhne přirozenou cestou bez lékařských zásahů, s bezpečím plně vybaveného přítomného operačního sálu, kde lze s porodem pokračovat, pokud by se jakkoliv zkomplikoval.

Doufám, že i u nás se brzy začne přirozená schopnost ženy rodit doplňovat s možnostmi pokročilé lékařské péče v případě potřeby a že mezi sebou přestanou zápasit.

Jak daleko anebo blízko máš ke zdravé výživě? 

V průběhu života jsem prostudovala mnoho návodů, co je a co není zdravé jíst. Vidím, že možností je mnoho – makrobiotika například doporučuje jíst pouze vařenou zeleninu. Naopak v přítupu Raw food se nesmí vařit vůbec nic. Moje kamarádka, po mnoho let zapřísáhlá rawfoodistka, během svého prvního těhotenství s překvapením zjistila, že její tělo prahne po smažených vejcích s tučnou slaninou a dalších „dobrotách“. Považuji za ideální, když dokážeme naslouchat svému tělu a skutečně vnímat, co mu dělá a nedělá dobře. Já jsem během těhotenství zcela přirozeně a bez záměru vyřadila kofein a můj oblíbený čaj matcha. Najednou mi ani jedno nedělalo dobře. V prvním trimestru, byť jsem netrpěla nevolností a neměla jsem ani vyhraněné chutě, se mi zvýšily nároky na kvalitu stravy. Jasně jsem vnímala rozdíl mezi surovinami z farmářského trhu a v bio kvalitě a jinými běžně dostupnými potravinami, které mě zkrátka nenasytily a neměla jsem na ně vůbec chuť.

Miluju zeleninu, ovoce, saláty, rýži, kvalitní oleje. Masu se nevyhýbám, ale mívám na něj chuť spíš málokdy a stačí mi většinou v menším množství. Nedodržuji žádnou speciální dietu, ale vnímám, která jídla mi dělají dobře a která ne.

Deniso, moc díky za Tvoji práci a tento bezva rozhovor. Přeji pohodové zvládnutí porodu, báječného v noci spícího potomka a jen spokojenost v nové životní etapě. 

Margit

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Zdravé zprávy emailem

6 komentářů: “Doporučuji přidat sex”

 1. Kateřina Šorejsová napsal:

  Nedá mi nereagovat na zmínku o porodnici v Oostende, která opravdu špičkovou neinvazivní porodnicí bývala pod vedením dr.Ponetta.
  Od té doby, co však “odešel”, hrozí zde různé porod narušující praktiky, známé z běžných českých porodnic.
  Chcete-li zažít bezpečí jistoty neinvazivního porodu, lze se domluvit přímo s doktorem Ponettem, aby vás v Oostende k porodu doprovázel, což jsem poradila i Denise Palečkové.
  U ostatních lékařů ale ani tam takovou jistotu nejen nemáte, ale naopak se můžete spolehnout na některé invazivní praktiky obnovené v porodnici po Ponettově odchodu.
  Považuji tedy za velmi důležité upozornit, že pokud by se někdo do Belgie vydal s důvěrou, že tam vše samozřejmě probíhá tak, jak bylo v rozhovoru popsáno, mohl by být velmi rozčarován a mohl by zažít právě taková traumata, kterým se chtěl vyhnout.
  Kateřina Šorejsová , lektorka předporodní přípravy a doprovázení porodů

 2. Kateřino, děkuji za doplnění informací. Sama však dodávám, že vše, co Denisa uvádí, běžně poskytují např. i německé porodnice. Naše mladší děti se narodili v zahraničí (v Německu a Austrálii). Oba porody proběhly v běžných městských porodnicích (nebylo potřeba hledat žádná alternativní centra apod.) a ani u jednoho nebyl problém porodit podle našich představ – v podstatě vždy s námi zdravotníci před jakoukoliv akcí komunikovali a u obou porodů předporodní vyšetření i samotný porod vedly jen porodní sestry. Toto vše je samozřejmě možné u bezproblémově probíhajícího porodu. Margit

 3. Věra Jelínková napsal:

  Dobrý den,

  miluji náš jazyk a nemám ráda, když se dnes mladá generace na čistotu češtiny dívá shora a má ji za zbytečnou. Článek mne nadchl, už teď netrpělivě čekám na DVD Vaginální mapování, vyhledám kontakty, ráda bych masáž absolvovala.

  A jazyk? Naše mladší děti- ty děti- se narodily, nikoliv narodili…..nelze zapomenout na naše učitele, to bylo něco jiného, než jak to je dnes, i děti byly tehdy jiné, a výsledky jsou znát dodnes. Zdá se, že autoritativní přístup nebyl tak úplně špatný, co se týká vědomostí naší generace v porovnání s těmi mladšími. VeJ

 4. Tantra napsal:

  Musím na daný článek reagovat a to zvláště na tvrzení paní Mgr. Denisy Palečkové – mě totiž tantra otevřela oči podobným způsobem. Nestačí ale jen 1-2x zajít na masáže – musíte se o tématiku tantry zajímat, případně navštívit nějaký odborný kurz, kde vás s tématikou seznámil a případně vás i naučí základy masáží.

 5. rosnicka napsal:

  Milá Věro, to je pravda, že jsme tehdy byli “jiní”. Často poslušní, hodní, slušní… potlačení, odpojení, posraní až za ušima, abychom si to u našich “autorit” typu rodič, učitel, vychovatel a spol. nerozházeli. Abychom náhodou ani na okamžik nevypadli z rolí hodňoučkých holčiček a príma chlapečků. A aby nás netrestali…

  Ano, výsledky výchovy minulého režimu jsou skutečně znát dodnes. Trpíme mnoha problémy, velká část z nás se nedovede uvolnit, bojíme se udělat sebemenší chybu, neznáme pojem bezpodmínečná láska, popř. si jej vykládáme tak, že se musíme rozdat pro druhé, splnit jim, co jim na očích vidíme, ale na sebe zapomeneme… z principu přirozené záležitosti spojené s láskou, intimitou a milováním máme bloklé, poznamenané mimo jiné výchovou, kde se kladl velký důraz na jakože morálku a slušnost. V tom nejlepším případě si dnes alespoň můžeme zajít na tantrické kurzy nebo vaginální mapování, abychom nám s tím druzí nějak pomohli, protože bolest v mnohých z nás už je neúnosná a sami na to nestačíme. Možná že ty VĚDOMOSTI, o nichž píšete, a bezchybná znalost shody přísudku s podnětem zdaleka není všechno, Věrko…

 6. Martina napsal:

  Co se týče tantrických masáží, tak to uznávám, že je velice funkční procedura.
  Také jsem to vyzkoušela se svým partnerem, ale co se týče nějakých mapování -to bych asi nedělala…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *