Cvičením lze ovlivnit DNA

22. 5. 2012 Studie štítky: ,

Vědci potvrdili, že pohyb vede k prospěšným změnám v DNA, a to dokonce okamžitě po jediném cvičení. Pohyb vede ke spalování kalorií, tím napomáhá udržení zdravé tělesné hmotnosti, snižuje riziko vzniku nemocí srdce, diabetu a mozkové mrtvice. K těmto dávno známým pozitivům se nyní přidává příznivý efekt na DNA.

Na rozdíl od karcinogenů nebo toxinů, které vedou k poškození genů, jsou změny, které jsou způsobeny pohybovou aktivitou, prospěšné. Prakticky bylo zjištěno ovlivnění svalových buněk vedoucí k vyšší a efektivnější svalové činnosti, a to už po jednorázovém dvacetiminutovém cvičení.

Zdroje a odkazy

How Exercise Can Change Your DNA (Time)

Just 20 minutes of exercise can change your genes (MyHealthNewsDaily)

Můj komentář

Na přednáškách se mě posluchači často ptají, jak mohou překonat vlastní nepříznivou genetickou predispozici. Čím dál více studií prokazuje, že genetika je důležitá, ale většinou je limitována naší stravou a životním stylem. Protože právě uvedené zevní faktory často rozhodují o tom, které z genetických vlastností budou aktivovány, a tím může dojít i k projevu předurčeného onemocnění či poruchy. Zde citovaná studie dále potvrzuje obrovský význam přirozené péče o zdraví, které je v rukou každého z nás.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Zdravé zprávy emailem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *